Skocz do zawartości
IGNORED

SACD vs VINYL


rafi

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno odbylem ciekawa wymiane maili z przedstawicielem brytyjskiej firmy tloczacej wysokiej jakosci plyty gramofonowe. Zadalem kilka pytan, otrzymalem kilka odpowiedzi, ale ze nie chce sie rozpisywac, to postaram sie skrotowo odtworzyc wnioski z tej wymiany mysli wyplywajace.

 

Pierwszy wniosek, czy tez konstatacja faktu ze strony mojego rozmowcy byla taka: chociaz staraja sie, by uzywac analogowych tasm matek - to najczesciej (w wiekszosci przypadkow - wymienilem kilka pozycji i wszystkie byly kopiami zrobionymi z cyfrowej matrycy) skazani sa na cyfrowe. Przyczyna jest prozaiczna - prawie wszystko, co teraz wychodzi, jest nagrywane cyfrowo. Malo tego, wielu artystow swoje poprzednie nagrania przerzucilo z tasm analogowych na cyfrowe.

 

W zwiazku z tym zapytalem, jak z technicznego punktu widzenia wypada porownanie czarnych plyt z Super Audio CD, ktore - wedlug producentow - maja byc zblizone w jakosci do masterow. Na to pytanie nie otrzymalem odpowiedzi.

 

Zgadzam sie, ze z plytami analogowymi wiaze sie dawka emocji, ktorych nie da sie przekierowac na kawalek metalicznie swiecacego plastiku, czy to bedzie CD, czy tez SACD. Wydaje mi sie jednak, ze z technicznego punktu widzenia obydwa nosniki powinny brzmiec podobnie (oczywiscie pomijam stare, analogowe nagrania). Natomiast zaleta SACD jest to, ze sie nie zuzywa.

 

Hmm - ja sam kupuje winyle, ale moze ppowinienem sie nad tym lepiej zastanowic? Czy ktokolwiek z was porownywal jakosc dzwieku z tych dwoch zrodel?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/
Udostępnij na innych stronach

No ja mam taką możliwość, ale mój zestaw analogowy kosztuje połowę tego co odtwarzacz SACD więc nie podejmuję się uogólniać. Natomiast znane mi opinie winylo-sacd'owców stanawią, że dalej analog jest lepszy.

 

rafi, a co do tej firmy to zgaduję że to był Simply Vinyl, jesli tak to ich opinią nie ma się co przejmować. Np. ich wydanie Arrival ABBA brzmi bardzie cyfrowo od kompaktu. Oni rzeczywiście robią analogi czasami nawet z 2-iej lub 3-ciej kopii cyfrowej nawet gdy istnieje analogowa taśma matka lub matryca z dawnych tłoczeń. Zdarzają się wyjątki i dotyczą one nagrań ze studia BBC. Natomiast masz inne uznane firmy tłoczące świetne analogi jak Verve, Blue Note, Prestige (własne archiwa) czy też DCC lub Analogue Productions (korzystają z archiwów poprzednich i innych firm) i jakoś problem cyfrowych taśm matek nie ma dla nich znaczenia. Oczywiście jak ktoś chce wydać ostatnią Madonnę, czy Britney no to musi ciąć z cyfrowej taśmy matki.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14103
Udostępnij na innych stronach

mam wiele płyt cd z blue note'a i verve i na wielu jest napis ddd - czy to przypadkiem nie oznacza, że zapis w studio był robiony cyfrowo? jeżeli tak to dupa - i tak masz taśmę matkę cyfrową, więc po co potem kopiować to na vinyl...?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14107
Udostępnij na innych stronach

Jeszce jedna rzecz bo jak spojrzałem na mój przedostatni post to rzeczywiście może wprowadzać w błąd.

 

Simply Vinyl notorycznie wykorzystuje cyfrowy materiałl do robienia analogów. Dotyczy to zarówno płyt nagranych oryginalnie analogowo jak i cyfrowo (w tym drugim przypadku nie ma o czym dyskutować).

 

Simply Vinyl nigdy nie robił tajemnicy z faktu iż NIE JEST firmą audiofilską. Tzn poszukiwanie analogowych taśm matek ma głęboko w ... poważaniu. Swoją ofertę kieruje do wszystkich osób które poprostu lubią widok czarnego krążka kręcącego się na gramofonie, a audiofilami nie są.

 

Pisząc o Verve, Blue Note, Prestige, DCC, Analogue Productions (a mógłbym dorzucić jeszcze parę, choćby Mosaic) miałem na myśli re-edycje płyt z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych, kiedy standardem były magnetofony analogowe. Teraz rzeczywiście używa się prawie wyłącznie cyfrowych. Choć ciekaw byłbym jak gra analog nagrany wcześniej w procesie DSD.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14112
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie i tu pojawia sie problem - czy firma jest audiofilska, czy nie

 

(pomijajac fakt, ze bardzo nie lubie okreslenia "audiofil", bo po prostu zle mi sie kojarzy)

 

prawda jest taka, ze firmy robiace audiofilskie nagrania po prostu nie maja zbyt wiele do zaoferowania jesli chodzi o repertuar (w tym klasa tworcow)

 

ja bym chcial po prostu posluchac von Karajana z filharmonikami berlinskimi, albo muzyki Fugees, a nie jakichs odpadow z Davisa badz Coltrane'a, bo najlepsze (czy tez najbardziej znane) ich plyty nie sa wydawane przez firmy audiofilskie, tylko "zwykle" (chociaz DG - ma dosc wysoki poziom nagran) - to samo w przypadku Eryki Badu

 

i stad moje pytanie - czty lepiej kupic winyl, czy SACD?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14116
Udostępnij na innych stronach

Na SACD jest ok 1000 tytułów, to też nie jest wielki wybór. A jeśli ktoś jest w UK i ma dostęp do rynku używanych LP to ma do wyboru tysiące tysięcy tytułów. A w kwestii Fugees to najlepszy pozostaje CD-ek. Generalnie to jest konfiguracja którą ja mam SACD, CD i TT. No i wtedy można sobie wybierać co się chce. Albo inaczej - to co się uda kupić można wrzucić na dowolne źródło. Moim zdaniem SACD nigdy nie zrobi wielkiej kariery, chyba pozostanie audiofilskim formatem z ograniczoną ofertą tytułów.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14117
Udostępnij na innych stronach

tez prawda, 1000 tytulow to nieduzo, ale lepsze to, niz nic (czyli marnej jakosci nowe winyle);

 

chociaz w zasadzie mozna sie spodziewac, ze SACD zastapi CD poprzez wymiane - to znaczy beda sie pojawiac na rynku plyty w cenie CD (bo szczerze mowiac nie wiem, ile teraz kosztuja) i wypierac poczciwe kompakty - ludzie beda je najppierw odczytywac w odtwarzaczach CD, a potem przesiada sie na SACD (ktore beda tez czytaly stare CD)

 

(to taka zgadywanka i troche zaplatana)

 

natomiast mam wrazenie, ze pojawia sie trend, by zamiast SACD promowac DVD-A, ktore w opiniach specjalilstow (znalezionych w sieci) jest gorszej jakosci w stereo, niz SACD

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14119
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Trend trendem, natomiast o ile SACD ma jakies szanse, to promotorzy DVD-A przerzneli zupelnie, i teraz to musztarda po obiedzie. W ogole bym sie nie przejmowal tym formatem.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14121
Udostępnij na innych stronach

o tych 1000 tytułach to słyszałem jakiś rok temu - sądzę, że powtarzacie zasłyszane wczesniej (duuuużo wcześniej) opinie. NIedawno szukałem jakiegoś tytułu na SACD na prezent (sam nie mam takiego odtwarzacza) i znalazłem hurtownie z DVD-a i SACD. Chłopaki pokazali mi katalogi. No, troche tego już jest i ciągle wychodzi.

Sądze, że SACD ma wszelkie szanse by zastąpić poczciwą CD. Cena nowych tytułów na SACD jest taka sama jak ich wersji nagrywanych na CD (np. diana krall, reedycja police czy p. gabriela). O jakości nie ma co dyskutować bo SACD daje techniczne możliwości o wiele większe niż CD (a tym bardziej winyl). Na razie jednak dobrze urządzenia sacd są piekielnie drogie, tanie zaś jeszcze w większości ustępują dobrym odtwarzaczom CD. Ale jeśli pojawią się (a raczej nie jeśli tylko kiedy) tanie dobre odtwarzacze sacd to wszyscy będą kupować SACD. Nie tylko audiofile ale też przede wszystkim miłośnicy muzyki.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14127
Udostępnij na innych stronach

Trochę powtarzam, trochę nie powtarzam. Strona www.sacdinfo.com podaje liczbę 1146 płyt. Weź także pod uwagę, iz nakłady niektórych tytułów podlegają wyczerpaniu. Tak więc nie tylko przybywa, ale i ubywa. Co do zastąpienia PCM przez DSD to nie mam nic przeciwko, o ile ceny SACD zejdą do poziomu red book CD.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14128
Udostępnij na innych stronach
Gość jacek2

(Konto usunięte)

Wlaczajac sie do dyskusji - sadze ze format SACD zastapi z czasem CD.Z pewnym zdziwieniem stwierdzilem ze najlepiej w tym formacie brzmia stare analogowe nagrania np.koncerty fortepianowe Mozarta grane przez M.Perahia-bardzo cieple analogowe brzmienie , lub Time Out - D.Brubecka .Choc niektore plyty nagrane w DSD tez brzmia bardzo dobrze np. La Stravaganza Vivaldiego - Rachel Podger(Channel Classics) , plyte nagrano w Polsce ! W Goscikowo- Paradyz.Szkoda ze jak narazie (?) dobrej klasy odtwarzacze SACD sa tak drogie!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14150
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Co do DVD-A, to wystarczy popatrzec jak sa poukrywane te nieliczne plyty dostepne w sklepach. Z odtwarzaczy DVD-V prawie zaden nie czyta DVD-A, i to jest potezny klopot dla niedoszlego standardu. Szansa byla, ale niestety w czasie przeszlym. Gdyby w pore zaczeto w kazdym DVD do kina domowego montowac przetworniki audio, obecnie rynek bylby tym sprzetem zalany. Niestety, z roznych wzgledow bylo to niemozliwe.

Co do liczby tytulow na SACD, liczy sie to co mozna kupic naprawde. A jestem przekonany, ze caly tysiac nie jest dostepny od reki. Czesc to np. niezrealizowane zapowiedzi, czesc limitowane naklady itp.

Co do kupowania czy nie winyli, coz, jesli chcesz czekac jeszcze 10-20 lat... Zauwazcie, i mowie to z duzym naciskiem: do dzis NIE WSZYSTKO z liczacego sie dorobku analogowego zostalo przeniesione na CD!! Co dopiero mowic o SACD.

A co do odtwarzaczy, to fakt. Albo produkty SONY i podobnych firm, do ktorych jednak nie mam zaufania jezeli chodzi o dzwiek wysokiej jakosci w srednobudzetowym zakresie, albo zaraz dziki hi-end. dCS, Accuphase, topowy Marantz w charakterze budzetowki. Nie mowie, ze nie ma sprzetu. Sprzet jest, nie ma natomiast wyboru.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-14156
Udostępnij na innych stronach
  • 34 lat później...
Gość arjtem

(Konto usunięte)

Jestem zainteresowany kupnem płyty sacd np.toto ale stereo. Wyczytałem w sieci żę są takie płyty tłoczone lecz w żadnym sklepie "polskim" nie ma wzmianki czy to stereo czy 6 kanałów, względnie podaje się czy to hybryda czy nie. Proszę o opinie o sacd stereo i adresy do sklepów.

dzięki

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-72667
Udostępnij na innych stronach
Gość jacek2

(Konto usunięte)

Panowie ! Tak sobie dyskutujecie na temat SACD , a nie wiadoma czy wkrotce nie okaze sie ze z tym formatem jak i DVD - Audio rowniez - wielkie firmy plytowe dadza sobie spokoj !! Taki pogloski (plotki??) krazyly na CES (Consumer Electronic Show)2004 w Las Vegas .Zostaly one zdementowane , ale jesli takowe sie pojawily to chyba cos jest na rzeczy ;(((( Bylaby wielka szkoda gdyby usmiercono te dwa formaty !! I plotka okazala by sie prawda . Czas pokaze oby tak sie nie stalo !! Taka mam nadzieje . http://www.highfidelityreview.com/news/news.asp?newsnumber=17205662 . Do Artjem - zobacz na stronie www.sa-cd.net , tam sa wszystkie plyty jakie ukazaly sie w tym formacie - TOTO rowniez.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-72674
Udostępnij na innych stronach

Już dawno mówiłem, że praktycznie nie ma czegoś takiego, jak w pełni analogowe płyty. Jeżeli producent podaje że korzystał z oryginalnych analogowych taśm matek, to wcale nie oznacza, że materiał nie był remasterowany przy użyciu cyfrowego sprzętu. Tym bardziej, że w przypadku starych nagrań ich stan nie pozwala na użycie bez cyfrowej renowacji. Dopóki nie ma napisu "No digital processing", nie można liczyć na analogową dziewiczość.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-72683
Udostępnij na innych stronach
Gość Jazz MD

(Konto usunięte)

Sa jeszcze tasmy magnetofonowe. Capitol Records na zasadzie prenumeraty w latach 60-70-tych prowadzil miesieczna sprzedaz wysylkowa muzyki klasycznej w cenie wtedy wynoszacej $10-15 za sztuke. To bylo jedno z najwspanialszych wydan, ktore pozniej staly sie materialem przenoszonym na LP oraz CD. Wysylane tasmy praktycznie nie odbiegaly w jakosci od master tapes.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-72730
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące później...

Grzebiąc w internecie znalazłem wywiad z Allanem Wrightem (Vacumstate) a w nim opis takiego ciekawego testu (fragment):

 

…….

There was a test done at a recording studio where I am friends with the owner, Ambient Studios in Connecticut. This is a studio that Sony often used to beta test their recording equipment, because it is a really good sounding studio. Tom Jung of DMP, who is a major proponent of DSD recording, lives just down the street. Tom uses this studio as one of his studios of choice. He is also one of Sony's beta test recording engineers. They ran a test and they invited a whole bunch of equipment manufacturers with all of the formats. Of course, they had the best of Sony there at the time. Harvey Rosenberg used to hang out at that studio.

There was a Ampex 1 inch 30ips tape machine. It was rebuilt using just the best parts. It wasn’t upgraded. It was a 1 inch half track, 2 track. Then there were the DSD machines from Sony, and then 192KHz/24-bit PCM, and all the way down to regular CD level. They were tweaked to the max by the manufacturers because there was going to be a shootout and the manufacturers were all there. Beautiful room, Steinway piano, some local jazz pianist playing, Neumann mikes, simultaneous recording, record half an hour, then play it back with everyone in the control room.

What was the best? A unanimous decision. The Ampex won—but the brand new technology of DSD was only a few percent behind. It went down from there depending on their technical resolution to CD level, which was basically unlistenable in comparison. The point is—and this is why I think DSD is the most beautiful thing—that while the master tape on the Ampex was better, a copy off of that master tape would be worse, at least 10% down from the master. And no one at home can buy an analog product that is better thsn 4th or 5th generation with the attendant noise and loss of information, the whole thing. But DSD should be able to reach your home without any loss!………….

 

Wynika z tego ,że przyszłość należy jednak do SACD. Co wy na to?

 

Cały wywiad ( nie tylko o tym) znajduje się tu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pozdrawiam Wojtek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-117752
Udostępnij na innych stronach

Byc moze przyszlosc nalezy do SACD. Nawet jesli nie to nie ma to jednak wiekszego znaczenia, gdyz obecna ilosc tytulow SACD czyli 2000+ sprawia, ze mamy dostep do 2000+ plyt z materialem, ktorego jakosc dzwieku przewyzsza jakosc plyt CD. Jesli ktos decyduje sie to ignorowac, a raczej to dominujaca postawa wobec SACD na tym forum to to jego strata. Co do SACD vs Vinyl to mam w swojej kolekcji procentowo wiecej zle brzmiacych tloczen plyt analogowych niz SACD. Winyl winylowi nie rowny i nie jest automatyczna przepustka do dobrego dzwieku.

Parsec

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/1310-sacd-vs-vinyl/#findComment-117808
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.