Skocz do zawartości
IGNORED

Canton Fonum 701DC i co dalej


Darek_65632

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kilka lat temu postanowiłem rozbudować Swoje audio i kupiłem kolumny JAMO E850 oraz amplituner kina domowego Onkyo TX-SR602E. Grało to u mnie i byłem w sumie zadowolony aż.... kolega kupił kolumny Dali concept 8 i podłączył do wzmacniacza stereo. No i zachorowałem na audio. Poczytałem, posłuchałem i kupiłem kolumny CANTON FONUM 701DC. Po podłączeniu do Onkyo jest zdecydowana różnica, dolne częstotliwości zyskały jednak górne pasmo a szczególnie wokal są przytłumione. Muzyki słucham różnej i na spokojnych kawałkach nie jest to tak odczuwalne, jednak na szybszym popie niskie tony jakby wszystko zagłuszają. Pomyślałem, że wina wzmacniacza. Podłączyłem więc TEAC A-H380, zagrał lepiej, jednak brak mi tego co jest u kolegi, takiej detaliczności i mięsistości. Dominują niskie tony, nawet przytłaczają. Wymiary pomieszczeń moje i kolego podobne, kolumny wydają się być dobrej klasy więc chyba pozostaje wzmacniacz.

I tu pytanie. Jakiego wzmacniacza szukać, żeby "otworzyć" te kolumny. Przyznam, że wolałbym zostać przy kinie domowym. Poszukuję czegoś do 3000zł, ale jak będzie coś tańszego to nie pogardzę.

Pozdrawiam, Darek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki bas może wynikać z kilku problemów, poczynając od samych kolumn, poprzez wzmacniacz a na pomieszczeniu kończąc.

Próbuj po kolei wyeliminować przyczynę.

Najprostsza: kolumny wyglądają, jakby lubiły solidne wzmacniacze z dobrą kontrolą. Niższe modele ampli kina to są fajne do takich wąskich słupeczków bez basu i może być że nie są w stanie kontrolować tych wooferów, przez co się robi dudnienie.

1. Sprawdź czy masz włączoną kalibrację, spróbuj ampli zresetować do płaskich ustawień.

2. Poszukaj wśród znajomych czy ktoś ma jakiś solidny wzmacniacz stereo pożycz. Zobacz czy sytuacja się poprawi.

3. Spróbuj pojeździć z kolumnami po pokoju. Zobacz czy w każdej pozycji dudni, czy da ci się znaleźć takie miejsce że problem się uspokoi.

4. Jak długa jest rura bas refleksu? Spróbuj przytkać ją nieco, np. o 20-30% powierzchni (możesz np. włożyć do BR kilka lasek kleju na gorąco) i zobacz czy będzie lepiej. To może obniżyć strojenie obudowy przez co - jeśli istnieje podbicie tym spowodowane, może uspokoić temat. Jeśli zaobserwujesz że pojawił się niższy bas a dudnienie się zmniejszyło to może być to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzisiaj się pobawię.

Co do ustawienia kolumn w pokoju, to rzeczywiście ich przesunięcie lekko zniwelowało dudnienie. Niestety problem jest z wysokimi tonami. Głos wokalistów jest jakby za wszystkim innym, przytłumiony.

Rura bas-reflex ma około 10cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są kolumny nówki sztuki, czy używane ?

bo podejrzewam też kopułkę, ale pewnie zasłaniałeś ją czymś i

czy była różnica w dźwięku ?

Zatkaj w ogóle BR zwiniętą tkaniną. Na ilu m2 to ma grać ?

Jak długie są kable ?

Czy obie kolumny grają tak samo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak ustawienie, wystarczyło przesunąć je trochę i graja o wiele lepiej, już nie dudnią a przez to wysokie się pojawiły.

Kolumny są używane, jednak wszystke głośniki sprawne i oryginalne.

Gra to na 16m2, kable mają około 5m. Zasłaniałem wczoraj BR i różnica była, jednak niskie tony były słabsze.

Pozostaje pytanie czym głośniki napędzać bo to Onkyo nie jest wysokich lotów.

Wolałbym kino domowe, lubię obejrzeć sobie film z dobrym audio. Patrzyłem na NAD 747 jednak minimalna impedancja głośników to 8Omów.

Zastanawiam się na Denonem AVR-X4000 lub 4100W czy Yamahą RX A3020 ale nie mam pojęcia jak to zagra z Cantonami i oczywiście nie mam jak sprawdzić.

Może macie doświadczenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.