Skocz do zawartości
IGNORED

KLIPSCH REFERENCE vs REFERENCE PREMIER – Rys historyczny i porównanie


S4Home

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego już czasu wiele osób pyta mnie o kolumny amerykańskiego producenta Klipsch. Czy to dobry wybór do kina? Czy też sprawdzą się w stereo? Czym się charakteryzują? Czym się różnią?

 

Zacznijmy jednak od początku. Rys Historyczny.

Klipsch na polskim rynku jest dostępny od kilkunastu lat. Odkąd ja zacząłem testować i sprawdzać te modele na szerokim rynku były dostępne serie Synergy oraz Reference. Występowały jeszcze serie Heritage oraz Palladium jednak nimi się zajmować nie będziemy.

Najbardziej podstawowa i dostępna seria Synergy składała się z 3 modeli podłogowych: F1, F2, F3 dwóch monitorów B1 i B2, dwóch satelit S1 i S2 oraz dwóch centralnych C1 i C2. Subwoofery występujące wówczas w linii Synergy i Reference różniły się od tych dostępnych dzisiaj znacznie. Więc jeśli ktoś jest nimi zainteresowany proszę napisać.

Już ta linia mimo dostępnych cen budziła spore emocje na rynku. Po pierwsze co rzucało się w oczy stosunkowo głębokie obudowy. Typowe amerykańskie, duże. Na froncie umieszczono natomiast charakterystyczny dla wszystkich kolumn Klipsch głośnik tubowy. Rzadko, co nie znaczy wcale, montowane w domowym audio. Podobne rozwiązania stosuje się jednak znacznie częściej na rynku profesjonalnym, związanym a nagłośnieniem dużych pomieszczeń czy koncertów. W kolumnach estradowych. Dzięki tubie, stosunkowo średniej mocy głośnik potrafi wygenerować bardzo wysokie ciśnienie akustyczne. Aby dobrać parę w układzie głośnikowym pomyślano także o budowie głośnika nisko tonowego. Ten z kolei skonstruowany był z grafitu. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo wysoką skuteczność wszystkich kolumn.

Seria Reference, była, i nadal jest referencyjną serią producenta. Najwięcej sprzedaży odnotowano właśnie w tej grupie produktów. O ile głośnik wysokotonowy pozostał w tubie o tyle przerobiono nieco dolne pasmo. Za basy odpowiadał głośnik wykonanych z cerametaliki. Niezwykle lekki a przy tym sztywny. Przy tym dość podatny na uszkodzenia i wgniecenia. Tu, przytoczmy tylko fronty, występowały modele o oznaczeniu 42,52,62,82 i 83. Pierwsza cyfra symbolizuje wielkość głośnika w calach z kolei druga ich ilość.

Po kilku latach odnowiono serie Synergy nadając cyfrę 0 do istniejących już oznaczeń F1 zastąpiono F10 z kolei B2 modelem B20 i tak dalej. Jedną różnicą było zastąpienie szarych wykończeni, czarnymi w połysku. Kolumny stały się mniej toporne a stały bardziej ekskluzywne.

Następnie odświeżono nieco serie Reference dodając w oznaczeniu rzymską cyfrę ”II”.

Z kolei niedawno odświeżoną serię Synergy zastąpiono nowym oznaczeniem Icon K, gdzie kolejno fronty KF-26 i 28 podobnie jak w Reference oznaczały wielkość głośnika basowego i jego ilość. Zmiana dotyczyła schowania tuby do obudowy, wcześniej jej brzeg dumnie wystawał ponad obudowę. Była to jednak nieco omyłkowa zmiana. Wprowadzająca w błąd. Klipsch dysponował bowiem w tamtym czasie w portfolio także innym modelem kolumn Icon W. Była to znacznie wyższa, inaczej grająca seria nawet od Reference. W ten sposób sztucznie podniesiono rangę produktu.

Po kolejnych już zmianach mamy to co obecnie dostępne jest na rynku. Czyli dawnego Synergy oraz Icon W zastąpiono seria Reference, natomiast prawdziwą Reference przez Reference Premier.

Porównanie

Obecna podstawowa seria Reference, ma nieco zmodyfikowane głośniki basowe. Ich kolor jest miedziany, co ma przypominać dawną Reference lub obecną Premier. Jednak jest to wciąż grafitowy basowiec w odcieniu miedzi. Z kolei Ceremetalicznie, słynne , membrany Reference są nadal dostępne w serii Premier. Niestety do tej pory nie doczekaliśmy się następstwa wyjątkowo dobrego modelu RF 83. Z kolei już 3 odsłonę widzimy model RF7.

Zacznijmy od porównań. Najmniejszymi podłogówkami są R24F i RP250F. Tych modeli nie polecam. Owszem są małe z niezwykle wysoką dynamiką. Jednak ze względu na małe mmebrany basowe a jednak wciąż występujący układ tubowy w sopranie. Dźwięk tych kolumn jest znacznie przesunięty w górne pasmo. O ile w kinie może się to podobać o tyle w stereo to granie będzie tylko dla … konkretnego odbiorcy.

Najbardziej typowymi modelami w seriach są kolejno R26F wraz z większym bratem R28F oraz ich odpowiedniki w wyższej serii RP260F i RP280F. Modele Premier są pochylone, ich bas reflexy przebudowano. Dźwięk jest swobodniejszy, nie nastawiony tylko na jasny, mocny, dynamiczny przekaz, ale także na melodyjność , wyższą kontrole i muzykalność. Oprócz różnic między seriami modele większe grają swobodniej, szerzej, bardziej otwartym dźwiękiem a przy tym pokaźniejszym basem.

Obie konstrukcję nadają się świetnie do domowego systemu kina. Ich wysoka skuteczność świetnie sprowadza się przy napędzaniu przez amplitunerem kina domowego. Należy zaznaczyć o ile świetnie surroundy RS240 i RS250 znajdziemy u innych producentów. O tyle modele centralne 440C i 450C występujące jedynie w wersji Premier są wyjątkowo udanymi konstrukcjami i polecam je nawet przy stosowaniu innych, pozostałych kolumn w systemie.

W stereo obie konstrukcje prezentują dźwięk jasny. Detaliczny i swobodny. To granie dla osób lubiących tego typu przekaz. Kolumny świetnie sprawdzają się przy połączeniu ze wzmacniaczami lampowymi i ciepłymi tranzystorami.

Konkluzja

Klipsch to bardzo popularny w naszym kraju model. I wybierając kolumny szczególnie do kina powinniśmy zwrócić uwagę na tego producenta. Z kolei przy stereo warto sprawdzić czy ten dźwięk nam odpowiada. Różnica między liniami jest i to spora, zarówno w dźwięku jak i budowie. Uważam, że warto dołożyć do serii Premier. Raz ze względu na bardziej wyrównany dźwięk a dwa ze względu na bardzo wysokiej jakości zastosowane przetworniki.

 

Na wszelkie pytania odpowiem

Piotrek

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.