Skocz do zawartości
IGNORED

Raspberry jako odtwarzacz plików FLAC i Spotify obsługiwany smartfonem.


emillo83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Myślę że mój pomysł nie będzie zbyt skomplikowany, ale niestety muszę przyznać że jestem "ciemny" jeśli chodzi o tą platformę. 


Do rzeczy.........
Posiadam zestaw głośników, wzmacniacz i zewnętrzny DAC. Jako źródło dźwięku robi mój laptop, ale zaczyna być już męczące, ciągłe podłączanie, długie uruchamianie i latanie z laptopem.
Chciałbym mieć odtwarzacz który odczyta pliki FLAC z twardego dysku, oraz będzie obsługiwał Spotify, ewentualnie radio internetowe (ale nie jest to konieczne) , a to wszystko będzie sterowane za pomocą smartfona.
Rozumiem że, ze względu na to iż posiadam DAC'a, zakup karty dźwiękowej nie jest konieczny. Druga sprawa, która też ułatwi sytuację, to twardy dysk który będzie zasilany zewnętrznym zasilaczem i podłączony kablem USB, więc z tym też nie powinno być problemu.
Cały zestaw (wzmacniacz, DAC, Raspberry, Zasilacz do HDD) będzie podłączony do sterowanego zdalnie wyłącznika prądu z gniazdka, więc dobrze by było gdyby po włączeniu prądu, malina się automatycznie uruchamiała i była gotowa do pracy.

Prosiłbym o poinformowanie mnie co powinienem kupić, jaki system, aplikacje zainstalować żeby to wszystko funkcjonowało prawidłowo. Jeśli otrzymam konkretną odpowiedź spróbuję sobie to sam ogarnąć 

Czy ten raspberry pi jest ten który potrzebuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze takie pytanie dość istotne dla mnie. Jaka jest różnica pomiędzy Maliną a Mini PC (link poniżej) pod względem jakości audio? Przyznam że Windows jest dla mnie bardziej przyjazny i kierował bym się ku niemu, ale jeśli miało by to pogorszyć jakość to jednak próbował bym ogarnąć Malinkę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystko jest opisane w innym wątku o rassberry. 

W dużym skrócie tak ten link to odpowiedni zestaw na początek, jednak malina lubi dobre zasilanie. W tym zestawie to tylko na początek. I nie zapominaj że do maliny jak podepniesz dobrą nakładkę to zyskasz dużo na jakości. 

Również jest kilka tematów już otwartych, wystarczyło troszkę poszukać. Tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi. 

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 hours ago, gustwao said:

Prawie wszystko jest opisane w innym wątku o rassberry. 

W dużym skrócie tak ten link to odpowiedni zestaw na początek, jednak malina lubi dobre zasilanie. W tym zestawie to tylko na początek. I nie zapominaj że do maliny jak podepniesz dobrą nakładkę to zyskasz dużo na jakości. 

Również jest kilka tematów już otwartych, wystarczyło troszkę poszukać. Tam znajdziesz wszystkie odpowiedzi. 

Pozdrawiam 

Tak, jest sporo podobnych tematów, i powiem Ci że już byłem prawie w domu, a tu nagle BACH! Kilka stron więcej przeczytanych i pojawił się bałagan w głowie. 

Wahałem się ostatnio pomiędzy zakupem mini PC a Raspberry. Odrzuciłem opcję PC, ponieważ jak stwierdzono, połączenie z DAC'iem przez USB może powodować zakłócenia. Z drugiej strony  jest też grono osób które poleca takie rozwiązanie, i jakość też jest bardzo dobra, bez zakłóceń. Tutaj jestem trochę zmieszany. 

Powiedzmy, że jednak decyduję się na Malinę. Pojawia się pewien problem jeśli chodzi o połączenie i nakładkę. Myślałem, że wystarczy połączenie rassberry z zewnętrznym DAC'iem poprzez USB i będzie ok. Jednak żeby malina robiła za dobry transport, potrzebna jest nakładka typu HiFiBerry Digi+Pro a to się wiąże z dodatkowymi kosztami. Problemem jest też, które połączenie wybrać, bo zdania są podzielone, USB czy Coaxial. Nie wiem za bardzo w którą stronę się kierować. 

Dochodzi jeszcze wybór systemu, software'ów i cała konfiguracja, ale to raczej sobie ogarnę. 

Na początku miałem trzy opcję. 1.Rasberry 2.Mini PC 3.Odtwarzacz sieciowy. Niestety ze względu na ograniczony budżet opcję 3 sobie odpuszczam. Opcję 2 raczej też, ze względu na to, że zdecydowana większość osób poleca Malinę, chociaż wciąż do końca nie wiem czym tak bardzo przewyższa Mini PC. 

Pozdrawiam. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez emillo83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, emillo83 said:

Wahałem się ostatnio pomiędzy zakupem mini PC a Raspberry. Odrzuciłem opcję PC, ponieważ jak stwierdzono, połączenie z DAC'iem przez USB może powodować zakłócenia. Z drugiej strony  jest też grono osób które poleca takie rozwiązanie, i jakość też jest bardzo dobra, bez zakłóceń. Tutaj jestem trochę zmieszany. 

Żadnych zakłóceń nie będzie jednak jakość nie będzie najlepsza, zresztą żaden PC nie dorówna malinie 4 jeśli nie będzie miał dobrej karty dźwiękowej z odpowiednim wyjściem USB. Wszystkim niedowiarkom proponuję porównać na żywo. 

Następnym etapem aby wejść na dużo wyższy poziom jako streamer to kupienie nakładki. Nakładka typu HiFiBerry  to szkoda kasy sam malina pi4 gra podobnie lub lepiej.

Kolejny poziom zależy od Twojego zasobu portfela.

Digi+Pro to Mini które ja bym zaczynał jak nie miałem kasy. 

Jednak ja polecam Ci PI2AES z zasilaniem zamkniesz się w kwocie 1000 zl, lub digione signature tu zasilenie odgrywa bardzo ważną rolę i niestety kosztuje wszystko pomiędzy 1700-2000 a może i drożej jak zaszalejesz bardziej z zasilaczem. 

Co do wyjść do dac to zależy jaki Twój dac preferuje wyjście. Oczywiście tutaj większe możliwości ma pi2aes. 

Proponuję poczytaj wątki na każdą z wymienionych nakładek przeze mnie, powoli Ci to bardziej zrozumieć co i jak oraz poczuć się pewniej przy ewentualnych zakupach. 

2 hours ago, emillo83 said:

Wszość osób poleca Malinę, chociaż wciąż do końca nie wiem czym tak bardzo przewyższa Mini PC

Przewyższa i to dużo. Inni którzy mówią inaczej to albo nie porównywalna maliny 4 z kompem i tak zakładają, bo to komputer i to komputer, ale mój jest większy ? to musi być lepszy. 

Albo mają dedykowaną kartę muzyczną oraz poprawione zasilanie w komputerze i porownywali to z maliną w wersji 2 lub 3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gustwao Myślę, że już jestem w domu - dzięki ?

Ze względu na ograniczony budżet, zostanę jednak przy tańszym zestawie, czyli : Raspberry pi4 + digi+pro. Nie długo też będę zamawiał zasilacz do swojego DAC'a więc sam rozumiesz że nie wszystko odrazu. 

DAC który posiadam ma wejście USB, Coaxial oraz SPDIF, więc nie wiem na którym najlepiej by zagrał. 

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez emillo83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gustwao Jeszcze tylko jedno pytanko?

Cenowo wychodzi tak samo, i tak się zastanawiam, czy lepiej kupić rassberry pi4  starter kit (cały zestaw ze zwykłym zasilaczem) czy kupić samą płytkę a do tego zasilacz jak w linku poniżej? 

Niestety pewnego poziomu swojego budżetu nie mogę przekroczyć, a najpierw będę inwestował w zasilacz polskiej produkcji dla DAC'a, w przyszłości dopiero dla malinki, stąd taki pomysł. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z góry dziękuję ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przyzwoity zasilacz, lepsze niż te polskie tańsze, ale musisz dokupić do niego dobry transformator i jakaś obudowę oraz kabelki, są gotowe obudowy na aliexpress na ebay również. 

Ja kupiłem samą płytkę (raspberry pi4 4GB) i na początku używałem zasilacza do telefonu bo miał na wyjściu 3A, więc dał radę. Szybko przesiadlem się na inny liniowy.

Sam też zrobiłem sobie sigma11 zasilacz, czekam teraz na transformator i obudowę. Chcę go podłączyć pod nakładkę na 24V 

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o zasilanie do maliny to mogę Ci polecić:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.