Jump to content
drucikpk

Wzmacniacz Wangine A-3500 - Wymiana tranzystorów mocy

Recommended Posts

Witam,

Pytanie będzie trochę bardizej w stronę elektroniki. Jeśli zły dział, to prośba o przeniesienie.

Kilka dni temu "odkopałem" na strychu stary wzmacniacz Wangine A-3500 z uszkodzonymi końcówkami mocy w jednym z kanałów. Chcę go reanimować. Oczywiście oryginalne (2sb686 i 2sd716) są nie do kupienia. Internet pisze, że można stosować wiele zamienników (Wymieniam parami komplementarnymi) :

Dla 2SB686:
2SB691, BD246C, 2SB775, 2SB763, 2SB691, 2SB616, 2sb817

Dla 2SD716:
BD245C, TIP35C, 2SD895, 2SD858, 2SD824, 2SD586, sd1047

Brak również jakichkolwiek schematów (Może ktoś jakimś cudem posiada? 🙂 )
Lecz w notach technicznych dla podanych zamienników różnią się od oryginałów napięcia Vcbo, Vceo i Vebo. czasami nawet do 50v różnicy. Czy mogę bez przeszkód wlutować jedną z wybranych par komplementarnych, którą znajdę dostępną? I jaki (Jeśli tak) to będzie miało wpływ na brzmienie? Może się pogorszyć? Jak ogólnie ugryźć temat zamienników? I jakich producentów szukać?

Dziękuję.

Edited by drucikpk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt nie podpowie? Nawet ogólnego info z doświadczenia? 🙂

Po szperadniu i przejrzeniu not technicznych zdecydowałem się na parę: 2sb817 + sd1047. Dzisiaj jadę kupić używane (Bardziej pewne, że nie kupię jakiegoś chińskiego badziewia). Gościu daje możliwość przetestowania.

To może do tych pytań będzei ktoś w stanie coś podpowiedzieć:

-Czy lepiej wymienić tranzystory na te zamienniki w obu kanałach, czyby był dżwięk taki sam, czy to nie ma wpływu i w jednym będzie ok?

-Jak oszacować prąd spoczynkowy do ustawienia, jeśli nie mam żadnej informacji na ten temat? Utawić po 20 mV pomiędzy kondensatorami emiterowymi i będzie git? Czy jest lepsza metoda? Nie mam oscyloskopu jak by ktoś pytał. 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites

Są dostępne oryginały, problem polega na tym, że nie chcesz wydać na nie pieniędzy i szukasz tańszej alternatywy

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a to nie jedyny sklep, który je ma, kupuję więc wiem.

Co do prądu spoczynkowego, to masz przecież drugi kanał sprawny więc możesz sprawdzić. Wstępne oszacowanie to tradycyjnie pomiar spadku napięcia na emiterach i potem podstawienie do wzoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites
xavian

Dzięki za odpowiedź Radmorek.

A kto powiedział, że nie chcę wydać na nie pieniędzy? Nie powiedziałem, że szukam tańszej alternatywy, ale że szukam doobrej jakości tranzystorów. Chcę używać ten wzmacniacz, więc 50 pln w tą czy w tą nie robi różnicy, tym bardizej jeśli część ma być dobra i pewna. Opisałem problem i szukałem ogólnych podpowiedzi w sprawie. 🙂

A o tym sklepie (i o innych) kompletnie nie wiedziałem. 😞 A tranzystory używane już kupione, wlutowane i wzmacniacz działa.

Czy znasz może inne dobre sklepy z częściami elektornicznymi, najlepiej w Mazowieckim?

Co do prądu spoczynkowego, to ten zmierzony na dobrej końcówce to ok 1 mV, co napewno nie jest dobrym prądem, więc odniesienia nie mam. Czy się mylę z tym 1mV?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim 1mV to jest napięcie, które zmierzyłeś, ale nie wiem gdzie, a nie prąd, prąd ma jednostkę A (mA itd.), poza tym aby wyliczyć prąd spoczynkowy za pomocą pomiaru spadku napięć potrzebna jest ich suma na emiterach, no chyba że masz jeden, w co nie bardzo wierzę, poza tym zmierzyłeś jaką wartość  mają emitery. O tym, że do pomiaru wzmacniacz musi być wygrzany i nie obciążony sygnałem, chyba nie muszę wspominać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Chodziło mi o napięcie, nie prąd. 🙂 (Specjalizuję się w IT, a elektornika to hobby, więc proste pomyłki mi się zdarzają). Mierzone było pomiędzy dwoma 5 watowymi rezystorami na emiterach. Było mierzone na wygrzanym wzmacniaczu, bez obciążeniea i sprawdzane po około 15 minutach.

Nic jeszce nie wyliczałem, prewencyjnie (Pewnie źle) ustawiłem narazie 18mV, żeby sprawdzić czy / jak gra. I z kolumnami Dali 505 gra super, jak na takiego staruszka. Ciekawie oddaje średnie w porówaniu do Onkyo tx-8270. Narazie nie mam go pod ręką, pewnie wrócę do dalszej zabawy nim za tydzień. Będzie do biura i kolumn bliskiego pola odsłuchu. 🙂 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.