Skocz do zawartości
IGNORED

Yamaha MSP7 - potrzebuję pomocy


Kopczas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie, 

potrzebuję Waszej pomocy. 

W skrócie: na obudowę przez przypadek poszedł prąd z gniazdka, wywaliło korki na zewnątrz i tu zaczęły się problemu. Po włączeniu kolumna włącza się sygnalizując awarię (dioda zwykle zielona pali się na czerwono). Uznałem po zmierzeniu napięć, że padł STK145-130 czyli końcówka mocy Sanyo ( napięcie stałe na wyjściu, przez to nie przeskakiwał przekaźnik zabezpieczeń). 

Wymieniłem STK ale bez skutku. 

Ciekawe jest, że jeśli podłączyć się pcb układu wejściowego przekaźnik przepuszcza sygnał na wyjściu końcówek mimo tego, że dioda wciąż pali się na czerwono. 

W kwestii napięć, wrzucam schemat gdzie naniesione są wskazania serwisowe, ale nie występują: te 5.3V przy R243 jest około zera, na R228 mimo wyłączenia STK występuję napięcie stałe (1.5V, kiedy włączony jest STK koło 6V). 

Przypuszczam,  że coś dodatkowo padło w układzie zabezpieczeń albo komparatorze. 

Mam do Was wielką prośbę o pomoc. Nie wiem jak to ugryźć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kopczas napisał:

Ciekawe jest, że jeśli podłączyć się pcb układu wejściowego przekaźnik przepuszcza sygnał na wyjściu końcówek mimo tego, że dioda wciąż pali się na czerwono.

1. Nic z tego nie rozumiem pisz jaśniej.

2. Sprawdź Q205 ,  Q209 , Q210 , C24  ale najpierw sprawdź zasilacz czyli przede wszystkim napięcia zasilania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaeger

Republika ziemniaczano buraczana pod przywództwem  podwykonawcy idei Haushoffera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jaeger napisał:

1. Nic z tego nie rozumiem pisz jaśniej.

Dzięki za odpowiedź.

 

Układ wejściowy z aktywną zwrotnicą znajduje się na osobnej płytce łączonej kablami.

Jeśli odłączę złączkę przekaźnik nie przełącza sygnału z końcówki, w tym wypadku na R246 po obu stronach jest 29V

Po podłączeniu pcb układu wejściowego przekaźnik zaczyna działać. Napięcia na R246 wyglądają jak na schemacie. 

9 godzin temu, jaeger napisał:

ale najpierw sprawdź zasilacz czyli przede wszystkim napięcia zasilania

Napięcia w zasilaczu są prawie poprawne:

+/- 43V ( u mnie wieczorem wypadło +/- 46V )

+/- 29V są, problem zaczyna się za R254 (czyli dodatnia linia) ponieważ na rezystorze jest wyraźnie za duży spadek, dodatkowo bardzo się on grzeje. Przez to zamiast +/-15V wychodzi +12V i -15V. Bez jakiegokolwiek obciążenia napięcia za stabilizatorami wynoszą +/- 15V.

9 godzin temu, jaeger napisał:

Sprawdź Q205 ,  Q209 , Q210 , C24

Zaraz powalczę. Rozumiem, że C24 to miał być C242 100uf?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak C242 , nie doczytałem , demencja ?

W takim razie sprawdź całą gałąź zasilania +15V począwszy od C237.

Na początek rozepnij złącze CN102B , czyli do PCB filtrów , tak aby zdiagnozować wstępnie na której PCB  jest usterka na linii  +15V.  Dobrze by też było zewrzeć wejścia 4 i 5 na CN102B do masy po to aby wzmacniacz się nie wzbudzał.

Zakładam że element który jest uszkodzony będzie wydzielał trochę ciepła. Pomijając stabilizator i kondensatory wokół niego to nie jest ich zbyt wiele na linii +15V.  Przydałaby się tutaj kamera termowizyjna ew spirytus lub benzyna ekstrakcyjna. Polewając poszczególne komponenty , a można to zrobić ze strzykawki po kropelce , będziesz widział gdzie wydziela się ciepło bo tam będzie występować  szybkie parowanie.

Ale uwaga !!! Ta chałupnicza metoda diagnostyki jest niedokładna a przede wszystkim niesie ze sobą ryzyko pożarowe ?‍☠️

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Republika ziemniaczano buraczana pod przywództwem  podwykonawcy idei Haushoffera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jaeger napisał:

Na początek rozepnij złącze CN102B

Płytkę filtrów podłączyłem do osobnego zasilacza żeby sprawdzić czy ten też zaliczy jakieś nietypowe zachowanie, ale wydaje się być w porządku. Najprościej będzie jak pisałeś, podłączyć i polać izopropanolem. Zakładam, że podłączenie tej płytki to zdrowej kolumny byłoby niebezpieczne?

 

1 godzinę temu, jaeger napisał:

Dobrze by też było zewrzeć wejścia 4 i 5 na CN102B do masy

Zewrzeć po prostu czy przez rezystory?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie podłączaj głośników ew możesz zamiast nich wpiąć rezystory.

2. Na pewno wygodniej będzie naprawiać na warsztacie czyli na stole a nie w kolumnie.

3. Wejścia kanałów na gnieździe CN103B zewrzyj do masy najlepiej bezpośrednio.

4. Zerknij na schemat i szukaj po kolei . I tak jak pisałem zacznij od układu stabilizatora i idź dalej np do IC201.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Republika ziemniaczano buraczana pod przywództwem  podwykonawcy idei Haushoffera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postępy wygląda następująco: 

wymieniłem wszystkie KTC3198 poza Q207. Któryś z Q205, 209 albo 210 był uszkodzony bo wróciło napięcie 5.3V R243.

Dalej natomiast świeci się czerwona dioda. Śledziłem napięcie które występuje na R227 ( STK jest wyłączony póki co w ogóle więc nie może nic z niego wychodzić) : 0.7V, idąc dalej na R274  od strony układu jest 1.5V, od strony opampa, na wejściu nieodwracającym jest 6V. 

Dla porównania, na odwracającym wyjściu występują mV. 

Czy założenie, że opamp padł jest słuszne? Nie mam go teraz jak wymienić żeby sprawdzić. 

Na wyjściu opampa jest 16V, na plusie C274 są 2V.

R 234 od strony zasilania dostaje 15V, od strony diody jest ~200mV. CN201 , pin 1 dostaje 14.9V. 

Zalałem też wszystko izopropanolem żeby sprawdzić czy cokolwiek paruje szybciej i nic na to nie wskazuje. 

W dniu 20.10.2020 o 20:41, jaeger napisał:

1. Nie podłączaj głośników ew możesz zamiast nich wpiąć rezystory.

 Wszystko jest poodpinane.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza że nasycony jest Q212 no to idź dalej po nitce do kłębka. Sprawdź tranzystory w tej grupie ale najszybciej zanim to zrobisz to sprawdź zasilanie IC201 oraz co wychodzi na PIN 1 . Czy drugi wzmacniacz  jest sprawny to się przekonasz mierząc na wejściach PIN 2 i 3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Republika ziemniaczano buraczana pod przywództwem  podwykonawcy idei Haushoffera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co z tym 15V ? Uszkodzenie jednego z tranzystorów układu detekcji DC nie powinno spowodować tak drastycznego spadku napięcia na linii 15V . Układ ten jest zasilony poprzez rezystor R243 o oporze 47kOhm.

Skoro na +C274 są 2V to wniosek z tego że reszta układu detekcji przesterowania działa prawidłowo.

Jest to układ który w momencie przesterowania  przyciemnia zieloną strukturę podwójnej diody LED po to aby widoczna była dioda czerwona. Zatem sprawdź C274 i ew C220.

Za długo edytowałem zatem poprzedni post jest nieistotny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaeger

Republika ziemniaczano buraczana pod przywództwem  podwykonawcy idei Haushoffera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna naprawiona!!

@jaeger

dziękuję za cierpliwe podejście i zainteresowanie tematem. 

 

Elementy wymieniałem partiami więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić, który dokładnie był wadliwy. Na pewno któryś tranzystor zabezpieczenia DC uległ uszkodzeniu przy zwarciu. 

Czerwona dioda to był (prawdopodobnie) problem, który mógł być zażegnany parę dni temu, ale oczywiście zmierzyłem wszystko i naniosłem na schemat poza pinami zasilania opampa komparatora...pin 4 miał 6V zamiast -15V ponieważ w któryś momencie przerzucania płytki w te i na zad zerwało się połączenie wyjścia stabilizatora linii -15V komparatora mimo tego, że wszędzie poza tym to napięcie występowało. 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było sprawdzać tranzystory po wylucie bo w układzie ze względu na połączenie równoległe aż trzech sztuk nie byłoby to możliwe.

No i dobrze że w końcu działa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Republika ziemniaczano buraczana pod przywództwem  podwykonawcy idei Haushoffera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.