Skocz do zawartości
IGNORED

JBL, adcom 555, nad c165bee- jak podłączyć aktywnie z zwrotnicą zewnętrzną?


oOwolnanutaOo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

wiem że było na różnych forach ale dalej nie wiem jak wykonać połączenie aktywne miedzy kolumnami końcówkami i preampem żeby to był "biamping aktywny"? Oczywiście wiem że potrzebuję crossover zewnętrzny.

Pierwsze pytanie czy zwrotnice z kolumn muszę odłączyć i kable wyprowadzić na zewnątrz? czy do terminala głośnikowego, jak to spiąć z końcówkami, w ogóle to dwie mi wystarczą?

Rozumiem że zwrotnicę aktywną zewnętrzną wpinam pomiędzy pre i końcówki- nie posiadam jeszcze zwrotnicy aktywnej, nie wiem czego szukać i ile drożnej, zwrotnica pasywna  w kolumnach jest 3 drożna... tyle samo musi być w zewnętrznej czy więcej i z jedną się obejdę?

Jestem w tym temacie zielony, a ktoś mi wspomniał żeby spróbować takiego połączenia bo sporo to zmienia i jestem bardzo zainteresowany.

Jak mylę jakieś pojęcia terminy to z góry przepraszam! będę wdzięczny za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, oOwolnanutaOo napisał:

Pierwsze pytanie czy zwrotnice z kolumn muszę odłączyć i kable wyprowadzić na zewnątrz? czy do terminala głośnikowego,

Odłączyć musisz, kable jak ci wygodniej. Na terminalach braknie ci złączy jak kolumny 3-way.

1 godzinę temu, oOwolnanutaOo napisał:

jak to spiąć z końcówkami, w ogóle to dwie mi wystarczą?

Jak stereo i 3 drogi potrzebujesz 6 kanałów, czyli 3 końcówki stereo.

1 godzinę temu, oOwolnanutaOo napisał:

Rozumiem że zwrotnicę aktywną zewnętrzną wpinam pomiędzy pre i końcówki-

Dobrze rozumiesz.

1 godzinę temu, oOwolnanutaOo napisał:

nie wiem czego szukać i ile drożnej,

Na zwrotnicy muszą być 2 wejścia i 6 wyjść. Jak go zwał tak zwał. Powiedzmy 3-drożna stereo.

1 godzinę temu, oOwolnanutaOo napisał:

Jestem w tym temacie zielony, a ktoś mi wspomniał żeby spróbować takiego połączenia bo sporo to zmienia i jestem bardzo zainteresowany.

Skoro jesteś zielony to z pewnością zmiana będzie duża, nie koniecznie na plus ? Taką zwrotnicę trzeba zestroić, opierając się na pomiarach podobnie jak przy projektowaniu zwrotnicy pasywnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januss73 dziękuję Ci bardzo, już trochę jaśniej. Jeszcze chcę dopytać o to zestrojenie i pomiary, potrzebuję do tego jakichś zaawansowanych urządzeń, chodzi o modyfikacje elektroniczne/mechaniczne? Nie jestem dobry w takich rzeczach. Domyślam się, że potrzebuję z pewnością wiedzy do tego, a tę muszę dopiero zdobyć... są jakieś instruktaże które pokazywały i wyjaśniały "step-by-step" jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorii i toturiali odnośnie zwrotnic jest w sieci pod dostatkiem, i tych rzeczy musisz się nauczyć.

Ze sprzętu potrzebujesz głównie mikrofon o równym SPL, najlepiej pomiarowy, komputer z kartą dźwiękową, wzmacniacz i program. Polecam Holmimpulse, albo Arta, bo są proste w obsłudze.

Są sposoby na biamping bez aktywnej zwrotnicy, ale to tak bardziej dla zabawy, bo ma ograniczenia. Potrzeba tylko kartę wielokanałową i odpowiednią ilość końcówek. Pobierasz wtyczkę na Foobara i już możesz się bawić w aktywny podział. Oczywiście muzykę możesz wtedy puszczać tylko z foobara z uruchomioną wtyczką, inaczej tweetery się z tobą żegnają ? A wogóle to na początek warto wysokotonówki wpiąć szeregowo z jakimś kondensatorem max 4uF, bo tu o pomylenie kanałów nie trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz tych piecyków GFA 555 ? zakładając, że po NAD'zie i zwrotnicy będziesz miał

te 2 x 3 kanały, albo tylko 2 x 4. Ta końcówka daje takie możliwości, ale tylko jako mono.

Traktując chyba tylko L jako dół pasma a P jako górę ...    Kolega dobrze pisze, bo karta

dźwiękowa wielokanałowa to tylko źródło, a każdy kanał z niej musi mieć wzmacniacz.

Może niekoniecznie każdy po te 325 W Adcom'a, ale jednak ? 

Dobrze by było, jakby JBL'e miały zrobiony podział do bi-wiringu; inaczej trzeba

to jakoś wyrzeźbić samemu ...

Swoją drogą z takim piecem  ... czego oczekujesz po tym zabiegu ?

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za wszystkie porady. Siedziałem całą noc w internatach zgłębiając temat, jestem mocno zdezorientowany. Dużo tych informacji Na naszych forach wielu nie poleca oraz poleca, na zagranicznych wielu pisze że jak już spróbujesz to do pasywnych niekoniecznie wrócisz.
 

8 godzin temu, Wuelem napisał:

Nie grzeb w kolumnie. Ona nie jest przygotowana do aktywności.

I chyba nie myślisz, że potrafisz poprawić strojenie producenta...

 

Kolumny to stare klony L300- nie do końca bo przetwornik niskotonowy nie jest jak w oryginale ale też od jbl choć nie pamiętam oznaczeń jak rozkręcę to zobaczę. kupiłem w DE od jakiegoś miłośnika diyowca za grosze nie jest mi ich szkoda ale wolałbym ich nie puścić z dymem bo jak na moje głuche ucho grają zajeb... chciałbym spróbować czegoś nowego i nauczyć się zanim sprzęt wymienię na lepszy(nowszy?). Tym bardziej że czuję że obecny zestaw ma potencjał i aktywny po tym co czytam to faktycznie mógłby wnieść coś nowego.

9 godzin temu, audioburak napisał:

A ile masz tych piecyków GFA 555 ? zakładając, że po NAD'zie i zwrotnicy będziesz miał

te 2 x 3 kanały, albo tylko 2 x 4. Ta końcówka daje takie możliwości, ale tylko jako mono.

Traktując chyba tylko L jako dół pasma a P jako górę ...    Kolega dobrze pisze, bo karta

dźwiękowa wielokanałowa to tylko źródło, a każdy kanał z niej musi mieć wzmacniacz.

Może niekoniecznie każdy po te 325 W Adcom'a, ale jednak ? 

Dobrze by było, jakby JBL'e miały zrobiony podział do bi-wiringu; inaczej trzeba

to jakoś wyrzeźbić samemu ...

Swoją drogą z takim piecem  ... czego oczekujesz po tym zabiegu ?

Zacznę od końca, po prostu chcę to sprawdzić, jak to zagra. kolumny maja terminal głośnikowy z tylu podzielony na H i L i są połączone zworką/blaszką, już je zdejmowaliśmy z kolegą żeby zrobić biwiring/biamping pasywny(wyczytałem że kilku naszych speców z forum audiohobby tu zreszta też nie uznaje tego za biamp a tylko za imitację;)), jest słychać różnicę i wg mnie graja lepiej. 
Teraz od początku: mam 2x gfa555- odnowione/po wymianie wielu podzespołów przez profesjonalny serwis. Rozumiem że slowo piece odnosi się do ich temperatury jaka potrafią uzyskać podczas użytkowania? ale moje nie grzeją się tzn grzały jak je kupiłem przed serwisem, nie pozbędę się ich prędko bo sporo w nie zainwestowałem i naprawdę wiele wniosły do mojego zestawu, wcześniej zamiast nich miałem jakis amplituner panasonica i wzmacniacz yamaha, nie wiarygodne jak sporo zmieniły te kocówki mimo że swoje lata maja. Kolumny zaczęły żyć i nie mulić i z tempem grać mimo że wcześniej myślałem że grają super. Mało tego niejeden znajomy był mocno zdziwiony kiedy przychodził posłuchać jak te kolumny zagrają na jego niejednokrotnie wyższej klasy wzmacniaczu i droższym. Zazwyczaj słabo wypadały przy moich leciwych końcówkach. 
Mam tylko laptopa nie posiadam zewnętrznej karty dźwiękowe wielokanałowej- jaką polecacie? Nie chcę się tu ładować w nie wiadomo jakie koszty. Więcej końcówek? Mam do dyspozycji jeszcze stary wzmacniacz lampowy scotta ale jest w serwisie- nie znam jego parametrów.

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat ?  i dobre wyniki

https://audioxpress.com/article/JBL-L300-Modification

a bardzo istotna sprawa, to strojenie BR przy ew. wymianie woofera, bo nie tylko

jego katalogowe parametry Fs czy Vas mogą się różnić, ale rzeczywistość może

być jeszcze inna ?  Nawet firmowe woofery miewają Fs wyższą o naście Hz ...

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, audioburak napisał:

Ciekawy temat ?  i dobre wyniki

https://audioxpress.com/article/JBL-L300-Modification

a bardzo istotna sprawa, to strojenie BR przy ew. wymianie woofera, bo nie tylko

jego katalogowe parametry Fs czy Vas mogą się różnić, ale rzeczywistość może

być jeszcze inna ?  Nawet firmowe woofery miewają Fs wyższą o naście Hz ...

Dziękuję, nie czytałem wszystkiego ale zapoznam się, widziałem natomiast gdzieś artykuł o zwrotnicach do l300 i nie tylko wg projektu Nelsona Pass'a... ale to nie moje progi, muszę sporo się nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, oOwolnanutaOo napisał:

Mam tylko laptopa nie posiadam zewnętrznej karty dźwiękowe wielokanałowej- jaką polecacie?

To zależy od zasobów portfela. Jak chcesz coś porządnego najlepiej jakaś ESI ze sterownikami ASIO pod twój system. Jak chcesz się tylko pobawić możesz zrobić tak.

Kupujesz taniego Chińczyka np logilink UA0099 (szału jakościowego nie będzie)

pobierasz http://www.lupisoft.com/ekio/

Pobierasz ASIO4all

W EKIO konfigurujesz zwrotnice

Odtwarzasz podając spdif na wejście karty.

Analogowe wyjścia karty na końcówki mocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie SONIC MAXIMIZER, podepnij i zapomnij o aktywności czy bi-ampingu.

14 godzin temu, oOwolnanutaOo napisał:

jak na moje głuche ucho

Po korekcji na każde ucho (też to głuche...) będzie lepiej. Przy czym wydatek prawie żaden. A przede wszystkim jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie grzeb w kolumnie. Ona nie jest przygotowana do aktywności.
I chyba nie myślisz, że potrafisz poprawić strojenie producenta...
 

Na czym polega przygotowanie kolumny do aktywnosci?

Ale z reszta sie zgadzam. Aktualny poziom wiedzy, doswiadczenia i posiadane zaplecze (pomiary) nie rokuje nadzieji na poprawe.

Chociaz do odwaznych nalezy swiat. Nawet jesli efekt koncowy dzwiekowo nie bedzie optymalny, mozna sie wiele nauczyc.

Apropos wymaganych 6 koncowek mocy.
Mozna tez uzyc starego amplitunera KD z odpowiednim wielokanalowym wejsciem (nie kazdy to potrafi).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.