Skocz do zawartości
IGNORED

Modelowanie brzmienia


dudivan

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposob mozna modelowac brzmienie ukladow audio np. wzmacniacza sluchawkowego wykonanego na np. opampie. Prezypuscmy, ze ktos chce zasymulowac brzmienie lampowe, jakie krfoki trzeba poczynic, co trzeba zmienic w stosunku do surowedgo schematu z noty aplikacyjnej ?

Przy okazji czy sa jakies typy wzmacniaczy operacyjnych o szczegolnie miekkim, wlasnie lampowopodobnym brzmieniu ?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/15833-modelowanie-brzmienia/
Udostępnij na innych stronach

Wpływ nie będzie pewnie wielki, ale można zmieniać typ rezystorów na inny (węglowe, ceramiczne), kondensatory sprzęgające i w sprzężeniu zwrotnym (eliminujący składową stałą w pętli sprzężenia zwrotnego), napięcie zasilania. Można obciąć nieco pasmo od góry, np. z lekkim spadkiem > 15kHz, a szeregowo z wyjściem dać kilku(dziesięcio) omowy rezystor, co zmniejszy współczynnik tłumienia wzmacniacza (lampowe mają mały). Wzmacniacze operacyjne można podmienić na takie w technologii FET albo cmos (ale cmos są wolne i nie za dobre do audio, i to pewnie będzie mocno słychać). Szeregowo z zasilaniem można wstawić rezystory o małej wartości, da to pewien może efekt kompresji, ale również grozi zniekształceniami. Nie wiem co jeszcze - to są tylko moje rozważania, proszę napisać czy coś z tego się sprawdziło.

Witam!

Wiem, że do bramienia "lampowego" preferują wzmacniacze m.in. o zmniejszonych zniekształceniach TIM, które właśnie dają brzmienie "tranzystorowe". Uruchamiam takie końcówki mocy, opublikowane w RE. z lat 80-tych. Jestem ciekawy ich brzmienia. Podam tylko, że wzmacniacz końcowy ma bardzo małe ujemne sprzężenie zwrotne, stopień końcowy na tranzystorach 2N6491/2N6488 (komplementarnych) i jak dotąd stwierdziłem, że spokojnie osiąga 100 kHz. Gorzej z dołem, ale nie będę nic zmieniał, dopóki nie usłyszę go na monitorze. Jeżeli chcesz, podam więcej szczegółów, zwłaszcza dotyczących przygotowań do montażu i regulacji. Nadmienię tylko, że przy wprowadzaniu wszelkich zmian, należy sprawdzić stabilność układu w zakresie odtwarzania całego pasma, oraz w funkcji temperatury. Jeszcze jedno - przy uruchamianiu wzmacniaczy lampowych, dobrym testem na stabilność było rozwarcie pętli ujem. sprz. zwrot.

Cześć!

  • 2 tygodnie później...

Molibden, sprawe doboru elementow elektronicznych potraktowalem jako oczywista. Mnie interesuja manipulacje samym ukladem, schematem. A robienie sztucznego spadku jest juz perwercja i to niebezpieczna. Przeciez lampa nie brzmi tak jak brzmi dlatego, ze ma (rzekomo) parametry do niczego.

dudivan co oznacza stwierdzenie "parametry do niczego"? Jakie parammetry lampy sa do niczego? Nachylenie charakterystyki? Opornosc wewnetrzna? Wspolczynnik wzmocnienia? itp itd?

 

A co do pojecia brzmienia lampowego to panowie macie chyba złudne pojecie. Wzmacniacz albo gra dobrze albo zle i nie slychac zbytnio czy to lampa czy tranzystor. Juz wiele osob dalo sie na to zlapac w praktyce, nie bedeac w stanie okreslic co gra, czy tranzystor czy lampa.

A bledne stereotypowe podejscie do rozrozniania brzemienia lampowego wyroslo na gruncie przeswiadczenia o tym iz wzmacnaicz lampowy generuje w wiekszym stopniu harmoniczne parzyste (w klasie A SE oczywiscie) ktore w przekazie dzwiekowym czlowiek odbiera jako specyficzne brzemienie. Ale ty tylko gdy pozoim harmonicznych osiaga kilka %.... a nie w hi-fi...

 

A rady i pomysly Molibdena jak zrobic ze wzmacniacza operacyjnego wzmacniacz lampowy sa bezuzyteczne i nic takiego nie spowoduja...

Brencik, napisalem "parametry do niczego" - *rzekomo*. Oczywiscie to taki skrot myslowy - chodzi o mit, ze lampy to starocie itd.

 

Jasne, ze rzetelnie skonstruowany lampowiec zabrzmi wspaniale podobnie jak rzetelnie sakonstruowany tranzystorowiec i trudno bedzie na podstawie charakteru brzmienia stwierdzic, ktory jest ktory.

Ale mnie wlasnie chodzi o przypadek tzw. lampowego brzmienia, wyraznie rozniacego sie od tego idealnego wzorca. Sa wzmacniacze, ktore od pierwszej chwili daja sie zidentyfikowac jako lampowe. Np. koncowki Cary - mozna oczywiscie narzekac, ze to odstepstwo od neutralnosci i bedzie to prawda. Chodzi o to jak i czy taki efekt mozna zasymulowac za pomoca op-ampow ?

piotr pajkert jak rozwiązałeś sprawe parowania jednocześnie 6 tranzystorów w końcówce, stabilność termiczną prądu spoczynkowego, pozatym umnie końcówka niechciała wzmacniać dopiero zmiana rezystorów w stopniach mocy z 100om na 68 spowodował w miare normalną prace (układ wykonałem na początku lat 90 wtedy jeszcze były duże problemy z lepszej jakości elementami niemówiąc o sprzęcie pomiarowym)

>Brencik

-60dB jest do usłyszenia. Możesz zrobić próbę na kompie. Sam odsłuchiwałem na słuchawkach sygnał najpierw na normalnym poziomie głośności, potem dokładnie ciszej o 60dB i słychać;-)

60dB to naprawde kiepski wynik, zaden cud techniki, nawet dla komputerowej karty dźwiekowej. Śmieci zasilacza są o conajmniej o 20 -30 dB niżej. 60 dB, to miały pierwsze kasetowce i to na polskich tasmach stilonowskich, bez żadnego Dolby.

>jar

Zaraz ..zaraz... z tym S/N z kaseciaków PL bez dolby to przesadziłeś...

Taśma kasetowa i to specjalna BASF FE1[specjalny odlew i nosnik magnetyczny]pozwalała uzyskac 58 dB bez dolbiego!BASF i to zawodowy ..drogi jak cholera!

========

Co do zniekrztałceń "liniowych" to sie z brencikiem zgodze 1khz/1% moze ale niemusi byc zauwazalny.

smieci zasialcza na poziomie uV? Toc zwykly zasialcz stabilizowany liniowy ma 1mV minimum szumow na wyjsciu! A co dopiero impulsowy ktorego smieci pzrenosza sie na zasilane uklady, w tym karte dzwiekowa. A to ze producent podaje ze ma 90dB dynamike itp to tylko teoria niestety... nie w kompie!

wywalic karte dzwiekowa za 1000zl? no nie pzresadzaj jar1! aha, szumy mierzymy nie przy maksymalnym "sciszeniu" tylko na max.

>Co do zniekrztałceń "liniowych" to sie z brencikiem zgodze 1khz/1% moze ale niemusi byc zauwazalny.

 

To, że może byc niezauwazalny, to zupełnie inna sprawa. Tu chodzi o to czy 0.1% zniekształceń, czyli odstęp 60dB jest dla ucha ludzkiego słyszalny czy nie. I jest. Tak więc nie ma tu fizjologicznej przeszkody.

>Darkul

Ściagnij sobie pliczki w zipowanym pliku zhttp://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?postid=420082#post420082

Są tam nagrane sygnały:

1kHz 0dBFS (100%)

2kHz -60dBFS (0.1%)

2kHz -80dBFS (0.01%)

5kHz -60dBFS (0.1%)

5kHz -80dBFS (0.01%)

 

Posłuchaj, a usłyszysz. Na pierwszym należy ustawić normalny (dość głosny poziom głosności) Potem słuchaj nastepnych. 0.1% (-60dB) ja słyszę i jest to wynik całkiem zwyczajny. 0.01% juz nie słyszałem;-)

Dolby labolatory.

Ćiastoty od 10 do 20 000 Hz... i szersze pasma.. do pomiarów pomocniczych.

Poziomy odniesień na 0dB,-3dB,-6dB,-9dB,-12dB,-20dB,-40dB,-60dB,-80dB..dla w.w.i szumów różowiuuutkiegooo,białego.

Tzw.cyfrowe cicho sza.

Są tam tez wzorcowe zniekrztałcenia[tak,tak...]do celów porównawczych.. czy zniekrztałcenia te sie sumuja czy odejmują..bo i czasem tak też bywa.

Ucho ludzkie jest w stanie znieść dynamike napewno lepiej niz 60dB. Nie pamietam dokładnie, ale dopuszczalne normy są napewno powyżej 70dB. Więc usłyszenie przez człowieka poziomu -60dB nie powinno być problemem.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.