Skocz do zawartości
IGNORED

Uszkodzony głośnik


Maniu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Problem następujący kupiłem tanio subwoofer Pioneer sw 90s. Niestety podczas słuchania charczy głośnik nawet przy niegodnym słuchaniu. Chcę wymienić głośnik tanim kosztem ( jakiś zamiennik) pytanie czy mogę tam wmontować 8 ohm zamiast 4 ohm. Poniżej parametry aktualnego. Jeśli chodzi o elektronikę to była przeglądana i nic niepokojącego nie znaleziono. Sam głośnik organoleptycznie też wygląda ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak- impedancja głośnika nie jest krytyczna, znacznie istotniejsze są parametry głośnika związane z dopasowaniem go do Twojej obudowy, tak objętości, jak i rodzaju (bass-reflex). Wstawienie dowolnego głośnika zaowocuje dowolnym zachowaniem się go w obudowie- w skrajnym przypadku zniszczeniem, bo niedopasowanie obudowy może spowodować znaczne zaniżenie wytrzymałości głośnika na dostarczoną dla niego moc. 

Jeśli chcesz się upewnić, co do tego, że:

21 godzin temu, Maniu napisał:

Sam głośnik organoleptycznie też wygląda ok.

I że może być sprawny, to odłącz go od przewodu z panelu wzmacniacza, podłącz przewód i wyprowadź go przez kanał bass-reflex na zewnątrz i podaj sygnał z zewnętrznego wzmacniacza. Jeśli będzie się zachowywał poprawnie, winna jest elektronika.

Oczywiście zakładam, że głośnik jest oryginalny i efekty specjalne podczas grania nie są spowodowane wstawieniem pierwszego z brzegu głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To może być dobre rozwiązanie, jeśli okaże się, że głośnik jest do wymiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Głośnik raczej oryginalny. Byłbym wdzięczny za wyszukanie wskazanie odpowiedniego głośnika. Przynajmniej o możliwie do zaakceptowania podobnych parametrach. Rozumiem że w tego typu konstrukcjach występują duże naprężenia ale nie chcę nie wiem jak inwestować w suba i chętnie wstawię tam jakiś niedrogi zamiennik. Ogólnie nie słucham też zbyt głośno a sub jest mi potrzebny by delikatnie podciągnąć braki w dolnym paśmie zestawów głośnikowych. Wszystko spięte jest z Cambridge Axr 100 i Arcusami Ts 45

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

23 minuty temu, porlick napisał:

Powiem tak- impedancja głośnika nie jest krytyczna, znacznie istotniejsze są parametry głośnika związane z dopasowaniem go do Twojej obudowy, tak objętości, jak i rodzaju (bass-reflex). Wstawienie dowolnego głośnika zaowocuje dowolnym zachowaniem się go w obudowie- w skrajnym przypadku zniszczeniem, bo niedopasowanie obudowy może spowodować znaczne zaniżenie wytrzymałości głośnika na dostarczoną dla niego moc. 

Jeśli chcesz się upewnić, co do tego, że:

I że może być sprawny, to odłącz go od przewodu z panelu wzmacniacza, podłącz przewód i wyprowadź go przez kanał bass-reflex na zewnątrz i podaj sygnał z zewnętrznego wzmacniacza. Jeśli będzie się zachowywał poprawnie, winna jest elektronika.

Oczywiście zakładam, że głośnik jest oryginalny i efekty specjalne podczas grania nie są spowodowane wstawieniem pierwszego z brzegu głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To może być dobre rozwiązanie, jeśli okaże się, że głośnik jest do wymiany.

Pytanie tylko czy wejdzie w otwór montażowy. Tamten to niby 16 cm ale myszey wykręcić i to przemierzyć. Ale właśnie ta drogą chciałbym pójść. Dopasować jakiś względnie odpowiadający parametrami do 100 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do głośnika jest w poście powyżej.

Jeśli do stówy, to ten powinien wypaść nieco lepiej. Tyle, że tu może być problem z koszem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonuje głośnik i pomierze otwory. Niestety mogę to zrobić dopiero w niedzielę. Szukałem podobnego głośnika ale jakość miałem problem ze znalezieniem 6,5 ' 16 cm, same 8 ohm albo już niskosredniotonowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne, że tu są podane w miarę poprawnie parametry, a nie coś od czapy, jak w tych no-name z Alle...

Sorry, pomyłka, to 8 ohm. Ten pierwszy ma 4 ohmy i kosz z tworzywa, więc można go podciąć, jak wystąpi kolizja z kołnierzem kanału bass-reflex.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś potrzebował głośnika 20cm, mam fajny z subwoofera ok 16 litrow pojemności i 4 ohmy, ale oglądałem fotki w necie i chyba by się nie zmieścił. Chodzi mi jeszcze jeden po głowie, ale nie jest już produkowany. Jak znajdę używkę, dam znać.

Niestety, nie znalazłem. Gdyby Ci się obił o oczy TVM ARN 5614, ARN165 03/4 lub ARN 188 03/4 (lub 05/4), to będziesz miał fajny głośnik do tej skrzynki. To praktycznie ten sam głośnik- z drobnymi różnicami wykonania, ale o tych samych parametrach. Dziś niestety już dość trudno je zdobyć 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymierzylem otwór montażowy 146mm. Więc ta pierwsza propozycja 4 ohm by się nadała. Jeszcze wylutuje ten głośnik podłącze pod coś i go posłucham. Oglądając go dotykając naprawdę nie ma się do czego doczepić ale harczy, czasem bardziej czasem mniej. W warsztacie RTV był u gościa i nic nie stwierdził, obejrzał elektronikę z stwierdził że jest wszystko ok, prosta konstrukcja, ścieżki też ok i mi go oddał. Nie wiem może słabo się przyłożył do tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję też, o ile to możliwe, zrobić obliczenia jakimś darmowym programem skrzynki bass reflex i docelowego głośnika. Wynikiem obliczeń będą wykresy i będzie można praktycznie za darmo ocenić,w oczywiście przybliżonym zakresie, przyszłe brzmienie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, paww napisał:

Proponuję też, o ile to możliwe, zrobić obliczenia jakimś darmowym programem skrzynki bass reflex i docelowego głośnika. Wynikiem obliczeń będą wykresy i będzie można praktycznie za darmo ocenić,w oczywiście przybliżonym zakresie, przyszłe brzmienie. 

Oj. Niestety to już wykracza nieco poza moje zdolności. Ale dzięki. Subwoofer ma pokrętło do zmiany częstotliwości od  od 50-200 Hz oraz przycisk odwrócenia fazy więc można coś z tym obrzmieniem się pobawić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest coraz trudniej. Wylutowalem głośnik i wylutowalem inny od mniejszego suba i tamten też żerzy. Już nie wiem co jest. Przyglądałem się płytce niby wszystko ok elementy dobrze siedzą kręciłem kabelkami delikatnie poruszałem kondensatorami, nic. Czasem żerzy bardziej czasem wcale. Efekt jest jakby radio wyłączyć z kabla to jeszcze przez chwilę żerzaco ciągnie na kondensatorach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest coraz trudniej. Wylutowalem głośnik i wylutowalem inny od mniejszego suba i tamten też żerzy. Już nie wiem co jest. Przyglądałem się płytce niby wszystko ok elementy dobrze siedzą kręciłem kabelkami delikatnie poruszałem kondensatorami, nic. Czasem żerzy bardziej czasem wcale. Efekt jest jakby radio wyłączyć z kabla to jeszcze przez chwilę żerzaco ciągnie na kondensatorach. A Jeszcze jedno głośniki podłączałem poza pudłem, żeby wyeliminować skutek oddziaływania ciśnienia akustycznego na membranę głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Maniu napisał:

Oj. Niestety to już wykracza nieco poza moje zdolności.

Dlatego poleciłem konkretny głośnik, który będzie "czuć się dobrze" w tej obudowie. 

Jeśli wina leży po stronie elektroniki, też nie jest jeszcze wszystko stracone, bo można np wymienić końcówkę mocy. Sam robiłem to kiedyś znajomemu w niedużym subku M-Audio. Z końcówką na TDA7294 zagrał jak oryginał.

Nie wszystkie jednak urządzenia są tak podatne na przeróbki, jak tamten (filtr i wzmacniacz oddzielne, sporo luzu na panelu).

10 minut temu, Maniu napisał:

A Jeszcze jedno głośniki podłączałem poza pudłem, żeby wyeliminować skutek oddziaływania ciśnienia akustycznego na membranę głośnika

Błąd. Jeśli to glosnik o parametrach dobranych typowo do obudowy b-r, bez obudowy nie będzie się zachowywał całkiem poprawnie. Do pracy na dolnym skraju pasma potrzebuje obudowy z kanałem rezonansowym.

Właśnie dlatego wcześniej pisałem, żeby do sprawdzenia głośnika, podłączyć przewod i wypuścic go przez kanał b-r (oczywiście sprawdzać działanie z założonym panelem, żeby obudowa była szczelna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak sobie myślę, że skoro ten proponowany głośnik stx kosztuje tylko pięćdziesiąt parę zł, to może go zamówię i wtedy albo będzie dobrze albo wina będzie po stronie elektroniki i będę miał jakiś punkt wyjścia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zasilić swój głośnik z zewnętrznego wzmacniacza w taki sposób, jak opisałem - w obudowie. Wszystko się wyjaśni- jeśli zagra czysto, winna jest elektronika. I nie będziesz musiał wydawać dodatkowej kasy na głośnik, tylko będziesz ją mógł przeznaczyć na naprawę wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, porlick napisał:

Spróbuj zasilić swój głośnik

Przecież wpiął inny głośnik i też charczy, więc coś uszkodzone w elektronice. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Przecież wpiął inny głośnik i też charczy, więc coś uszkodzone w elektronice. 

Ale wpiął go bez obudowy a tak sie chyba nie robi. Jeśli się mylę to mnie poprawcie bo ja nie techniczny 🙃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wcześniej pisałem o sprawdzaniu głośnika bez właściwej obudowy. Tak można się przekonać, czy tylko działa. Żeby potwierdzić w 100% sprawność oryginalnego głośnika, wypadałoby go podłączyć w obudowie i porządnie "przegonić". W subie wzmacniacz się z nim nie cacka, więc lepiej mieć pewność.

2 godziny temu, Maniu napisał:

Czyli podłączyć sam głośnik do jednego z kanałów głośnikowych. A czy to będzie bezpieczne dla wzmacniacza?

Nie. Odpiąć oryginalne przewody, a podłączyć dłuższe i wypuścić je ze środka przez kanał bass-reflex. Skręcić wszystko do kupy i do końca przewodów wychodzących z b-r podłączyć wzmacniacz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój końcowy akapit odnosił się tylko do pierwszego zacytowanego zdania.

Jeśli chodzi o drugie, to nic złego się z innym wzmacniaczem nie stanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK zrobię tak jak piszesz z tym wypuszczeniem kabli przez b-r. Tylko ze wtedy będzie podany sygnał w pełnym paśmie wiec nie wiem czy to da miarodajny wynik bo może głośnik charczy przy określonych Hz. Bo zwróciłem uwagę ze przy niektórych utworach charczy przy innych mniej lub więcej albo wcale, ale nie mam pewności czy to przypadek czy wpływ na ten stan ma charakter utworu czy jak, cos jakby pewne częstotliwości miały wpływ na to ci się dzieje. 

2 minuty temu, porlick napisał:

Mój końcowy akapit odnosił się tylko do pierwszego zacytowanego zdania.

Jeśli chodzi o drugie, to nic złego się z innym wzmacniaczem nie stanie.

Ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ograniczyć wyższe pasmo (tylko dla Twoich uszu, bo dla podłączonego głośnika to nie robi różnicy), daj basy na max, wysokie skręć na min. Tylko nie dawaj wtedy zbyt głośno wzmacniacza tak podłączonego, bo wejdziesz w zakres przesterowania (ze względu na znaczne podbicie basu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ściągnąć wysokie i podkręcić niskie na wzmacniaczu ale to i tak nie będzie to samo co przy zastosowanych filtrach w elektronice subwoofera

Ok rozumiem.  Trochę cierpliwości bo nie wiem czy dam radę to ogarnąć dziś i jutro. Napisze jaki bedzie wynik tego testu i zobaczymy co dalej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.