Skocz do zawartości
IGNORED

Wygłuszenie/wytłumienie/ochrona przed uciążliwymi sąsiadami.


sebazago
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim forumowiczom!

Gorąca prośba do Was o podzielenie się wiedzą dotyczącą tematu.

Ochrona przed uciążliwym sąsiedztwem- wartości hałasu, które przechodzą do mnie przez ściany to 54dB-56dB ciągiem, 62dB szczytówka.

Wartości mierzone podstawowym urządzeniem za 200PLN, najbardziej dokuczliwe są basy.

Jeśli temat się już gdzieś pojawiał to w tym miejscu kolejna prośba o podpinanie linków- odnośników przekierowujących w te kazusy.

Chciałbym, żeby ten obszar zawierał podpowiedzi/uwagi odnośnie izolacji przed sąsiedztwem w wersji wyższego budżetu, ja zakładam go na poziomie około 1.000PLN za 1m2 powierzchni izolowanych. Adaptować będę istniejące pomieszczenie gdzie punktem wyjścia są obecnie istniejące ściany.

Mój przykład:

Pokój ma wymiary 280cm x 250cm i 250cm wysokość.

Przed izolacją ma 7m2 powierzchni, znajduje się na piętrze; Izolowana powierzchnia całego sześcianu (pomniejszona o metraż okien i drzwi) to w przybliżeniu 35 metrów.

Izolowany będzie sufit (7 metrów) + podłoga (7 metrów) + cztery ściany (26,5 metrów).

Większość prac zamierzam wykonać sam, więc kosztów pracy nie uwzględniam w swoim schemacie.

Mam budżet 50.000PLN. 15.000PLN przeznaczę na drzwi + okno + roleta wewnętrzna i zewnętrzna.

Poniżej poglądowo rzut budynków + pokoju:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obraz.thumb.png.d445d8fc4885f48fc064ebc51291e4c5.png

Podstawowe założenia:

1. Izolacja przede wszystkim przed niskimi częstotliwościami, średnie i wysokie również, ale w znacznie mniejszym stopniu (materiały używane do izolacji niskich częstotliwości chronią kompleksowo przed pozostałymi, więc całokształt powinien być dość kompatybilny).

2. Grubość izolacji:

Około 20cm ściana szczytowa (1) + wewnętrzna (2) + sufit.

Około 10cm ściana szczytowa z oknem (3) + ściana wewnętrzna z drzwiami (4) + podłoga.

3. 1.000PLN na m2 jako wartość uśredniona (przykładowo 1.300PLN izolacja 20cm; 700PLN izolacja 10cm).

4. Waga konstrukcji max. 3.000kg

5. Stosując się do zasady „Masa, sprężyna, masa” biorę pod uwagę zestawienie 4 masy + 3 sprężyny.

Pierwsza masa to ściany z cegieł + tynk, który już jest.

Pozostałe masy i sprężyny, które rozważam do zastosowania:

 

Masy:

Płyty cementowo-wiórowe (grubość uzależniona jest od maksymalnie założonej wagi dla całej konstrukcji) 10mm-30mm, waga 1m2 dla 10mm to 13,4kg; gęstość 1350kg/m3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Lita guma SBR w płytach 10mm, waga 1m2 to 18kg; gęstość 1500kg-1600kg/m3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Blacha stalowa 3mm, waga 1m2 to 24kg; gęstość 7500kg-7900kg/m3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Płyta G+K Knauff Acustic Plus 12,5mm, waga 1m2 to 13,5kg; gęstość 1040kg/m3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sprężyny:

1.      Panel RB50 + layer 3mm, grubość 53mm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2.      Płyta POROSO 2200 35mm, grubość 70mm (rozważam dwa arkusze)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

3.      Wełna skalna grubość 50mm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

4.      Płyta pilśniowa 19mm, grubość 38mm (rozważam dwa arkusze)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

5.      Korek ekspandowany grubość 50mm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W tym miejscu zachęcam wszystkich do dzielenia się spostrzeżeniami- tego nie stosuj bo słabe, albo tego używałem, robi robotę. Dopiszemy/usuniemy z listy kandydatów składu konstrukcji.

 

Wszystkie materiały zamierzam przykleić za pomącą kleju kontaktowego Bondtak (z który mam dość dobre doświadczenia ) + kołki w sufit.

Jeśli decyzję miałbym podjąć dzisiaj to wybrałbym spośród dwóch wariantów:

 

Pierwszy (wg mnie dość ambitny):

Grubość dwóch ścian + sufit 20cm-

1. Cegła z tynkiem jako punkt wyjściowy.

2. Panel RB50 z folią.

3. Blacha stalowa 3mm.

4. Płyta POROSO 35mm x 2.

5. Lita guma SBR w płytach 10mm.

6. Wełna skalna 50mm.

7. Płyta cementowo-wiórowa 14mm.

Łącznie: 53mm+3mm+70mm+10mm+50mm+14mm=200mm

Grubość dwóch ścian + podłoga 10cm-

1. Cegła z tynkiem jako punkt wyjściowy.

2. Panel RB15 z folią.

3. Blacha stalowa 3mm.

4. Płyta POROSO 35mm

5. Lita guma SBR w płytach 10mm.

6. Wełna skalna 20mm.

7. Płyta cementowo-wiórowa 14mm.

Łącznie: 18mm+3mm+35mm+10mm+20mm+14mm=100mm

 

Drugi (uproszczony):

Grubość dwóch ścian + sufit 20cm-

1.      Cegła z tynkiem jako punkt wyjściowy.

2.      Wełna skalna 2 x 40mm.

3.      Płyta cementowo-wiórowa 20mm.

4.      Wełna skalna 2 x 40mm.

5.      Płyta cementowo-wiórowa 20mm.

Łącznie: 80mm+20mm+80mm+20mm=200mm

Grubość dwóch ścian + podłoga 10cm-

1.      Cegła z tynkiem jako punkt wyjściowy.

2.      Wełna skalna 40mm.

3.      Płyta cementowo-wiórowa 10mm.

4.      Wełna skalna 40mm.

5.      Płyta cementowo-wiórowa 10mm.

Łącznie: 40mm+10mm+40mm+10mm=100mm

Zastanawiam się cały czas nad użyciem jako sprężyny płyt pilśniowych bądź pokrewnych zamiast, któregoś z wyżej wymienionych kompozytów. Wariant pierwszy być może trochę za bardzo kombinowany, być może zamiast stali i gumy użyć płyt cementowo-wiórowych bądź G+K. Być może lepszą opcją, dającą bardziej optymalny efekt końcowy będzie zrobienie tylko jednej sprężyny 15cm + jednej masy 5cm; ciekaw jestem bardzo Waszych komentarzy/propozycji. Nie sumowałem ceny przedstawianych zestawień, całokształt cenowy sprawdzałem orientacyjnie. 

Gorąco zachęcam do wypowiadania się w temacie; uciążliwość sąsiedzka to dość powszechny problem. Materiałów jest co nie miara, a każdy sprzedawca jak sroka swój ogon chwali, przez co trudno stworzyć modelową kompozycję.

Bardzo proszę o pomoc.

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie wchodzisz w temat - to dobrze. Proponuję pogadaj z firmami akustycznymi projektującymi, zapłać jakieś pieniądze za sprawdzenie gdzie leży problem i zaprojektowanie konkretnego rozwiązania. 

Ja się ostatnio douczałem tego na jakimś szkoleniu dla projektantów budowlanych i wniosek z tego dla mnie jako zawodowca taki, że to jednak inna specjalność i warto to zostawić do projektowania człowiekowi  który w temacie siedzi na codzień. 

Generalne zasady się tu nie sprawdzają, bo liczą się w dużej mierze szczegóły wykonania przegród, sposób izolacji dotychczasowy, sposób wykonania przegród, prowadzenie kabli, wykonanie gniazdek, sposób zamocowania klatki schodowej, stropów itp itd. To cała gałąź wiedzy, niekoniecznie opisana w polskich normach, sporo jest w niemieckich do których normalny człowiek nie ma dostępu... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór Micwoj.

Bardzo dziękuję za Twój głos.
W odpowiedzi na propozycję zaangażowania kogoś do pomiarów:
Instalacja elektryczna będzie poprowadzona wewnątrz- ze ściany z sąsiadami normalnymi (dzięki Bogu takich też mam 🙂
Ta część gniazd znajdujących się obecnie w adaptowanym pokoju zostanie zabudowana.
Oświetlenia nie będzie na suficie, nie ma takiej potrzeby. Punktowe w tym przypadku jest praktyczniejsze.
Instalacja grzejnika z centralnego jest prowadzona w ścianie szczytowej, mało prawdopodobne, żeby przenosił on hałas.
Jeśli jednak okazałoby się, że jest inaczej to go wytnę.
Nie będzie problemem ogrzewanie pokoju 6m2 na prąd.

Nie brałem pod uwagę sprowadzania kogoś do pomiarów z dwóch względów:
1. Taka osoba nie wjedzie na gotowy problem. Moi sąsiedzi po wielokrotnym wzywaniu przez nas policję nauczyli się słuchać muzyki "trochę normalniej".
Mają wciąż manię rozkręcania imprezy na całość na 30 sec, albo dwie minuty, tylko po to, żeby się rewanżować.
Prawdopodobieństwo, że na pomiary wjedzie ktoś akurat w tym czasie jest bardzo niewielkie.
2. Robiłem już izolację akustyczną jednego pokoju. Jestem trochę uprzedzony do osób które handlują powiązanymi z tematem materiałami.
Być może nie trafiłem na odpowiednie osoby, ale jak pisałem wcześniej każda sroka swój ogon chwali...

Bazując na powyższym trochę niestety będzie trzeba stworzyć model in blanco.

Tak czy inaczej dzięki Twojej podpowiedzi zauważam dwie dobre rzeczy:
1. Mogę poszukać kogoś kto zajmuje się pomiarami i nie handluje materiałami do izolacji akustycznej.
Puszczając muzykę wewnątrz mojego domu będzie pewnie można uzyskać przybliżony obraz omawianego problemu.
2. Dostrzegam piękno posiadania normalnych sąsiadów z drugiej strony 🙂

Jeszcze raz bardzo dziękuję za Twój komentarz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli samych pomiarów tylko kogoś kto zajmuje się akustyką budowlaną. Na pewno zacznie od obejrzenia projektów arch/konstr budynku, obejrzenia materiałów które realnie zostały wykorzystane, widocznych detali na miejscu i od tego zacznie. Pomiary  - tu trzeba byłoby mieć normalny układ z sąsiadami, tam postawić źródło a mikrofon u ciebie, więc może się okazać że odpada. 

Natomiast na razie w Polsce wygląda to tak, że po tych akustyków sięga się dopiero kiedy sprawa ląduje w sądzie. A dobrze byłoby działać przed szkodą, nie po...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany z porothermu? Pomiędzy rzędami cegieł 2cm styropianu jak izolacja akustyczna? Wspólny stop w obu bliźniakach?

Tak się zazwyczaj buduje żeby było tanio i szybko. A okazuje się że jest za głośno. Jeśli masz wspólny strop to jest winny przenoszenia basu. Ściany z cegły dziurawki też nie pomagają w zatrzymaniu basu w pokoju. Jak masz  duży budżet to najpierw dowiedź się co jest winne, a potem ustal czym izolować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry 🙂
Dziękuję ponownie Micwoj oraz Acoustic Lab za podpowiedzi.
Muszę przyznać, że zaproszenie do współpracy specjalisty brzmi całkiem sensownie, ale...
100% braku możliwości rozmów z sąsiadami (nie chce się tu rozpisywać, nie o tym jest temat).
Co za tym idzie nie wstawi się relacji głośnik u nich + mikrofon u mnie= pomiar.
Nie ma pustaków porotherm, wszystko jest z litej cegły. Stropy nie były ze sobą łączone.
Najpierw stał dom sąsiadów w latach osiemdziesiątych i mój dostawiany był do niego.
Stropy na pewno są na tym samym poziomie ale nie są połączone zbrojeniem.
Wydaje mnie się, że w dokumentacji nieruchomości nie mam bardzo szczegółowo opisanych łączeń itp. etc.
Akustyk nie zobaczy jak domy są ze sobą połączone gdyż od frontu/pleców jest styropian a na dachu papa.
Papa na pewno jest połączona ze sobą z dwóch nieruchomości.
Instalacje nie mają tu znaczenia, grzewcza, elektryczna; już o tym wspomniałem:
Prąd będzie poprowadzony przez przedłużacz wewnątrz domu- po podłodze tak kolokwialnie nazwę.
Instalacja grzewcza, oświetlenie etc. z tegoż właśnie przedłużacza będzie...
Nie zmienia to faktu, że akustyk będzie zaproszony, pomimo ograniczeń nadal jest to ścieżka logiczna.

Micwoj/Acoustic Lab dziękuję wam serdecznie za Wasze zdanie.
Pomimo wielu podejrzeń, że cała konstrukcja będzie trochę in blanco ze względu na braki możliwości pomiarów,
dostępności do dokumentacji czy fizycznego obejrzenia co jest pod styropianem/papą to Wasze podpowiedzi rodzą we mnie poczucie rozsądku decydując się na powierzenie sprawy komuś z zewnątrz.
Tak zrobię 🙂
Zastanawia mnie teraz co zmieni wiedza, że dźwięk przenosi się przez sufit, albo konkretną ścianę?
Czy wtedy w to miejsce będzie izolacja podwójna, a w pozostałe ściany z izolowanego sześcianu pojedyncza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przez ścianę, to izolujesz ścianę, jak przez strop to izolujesz strop. Alb przecinasz Jak się da. Ale bez znajomości budynku to równie dobrze można zacząć pić kawę plujkę i wróżyć z fusów. 

EE... przyznaję się, dopiero doczytałem twój pierwszy post w detalach. skąd pomysł na blachę stalową jako element izolacji?

Pisz czasem jak to idzie, ciekaw jestem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micwoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Micwoj.

Jakiś czas temu czytałem, że metal dobrze odbija dźwięk z niskich częstotliwości.

W tym samym artykule opisano również, że najlepszą opcją będzie metal w wersji płaskiego lustra. Jako np. blacha ryflowana już się tak dobrze nie sprawdzi. Niestety nie mogę odszukać tego artykułu. Sama stal jako materiał do przykładowej koncepcji została wybrana przeze mnie właśnie dlatego; liczę na to, że będzie częściowo dobrą barierą ze względu na swoją gęstość i ciężar.

Oczywiście to tylko koncept, poddawany pod dyskusję.

Chcę mieć gotowy pomysł przed przyjazdem akustyków budowlanych; zamierzam zaprosić dwóch niezależnych żeby mieć wersję od dwóch różnych osób. Nie zmienia to jednak moich uprzedzeń do tego, że takie osoby handlują powiązanymi materiałami (albo polecają kogoś kto handluje; oczywiście mogę się mylić, a nawet chce się mylić), dlatego zestawienie musi być przygotowane, nawet jeśli finalnie będę używał czegoś innego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, sebazago napisał:

W tym samym artykule opisano również, że najlepszą opcją będzie metal w wersji płaskiego lustra. Jako np. blacha ryflowana już się tak dobrze nie sprawdzi.

Ciekawe co piszesz, jakbyś ten artykuł gdzieś znalazł będę wdzięczny. Tak intuicyjnie, stal rzeczywiście ma dużą gęstość i to jest spoko, ale z drugiej strony jest sztywna i sprężysta - właściwie nie stanowi tłumienia. Jako masa do sprężynki z tłumikiem - spoko, ale sama zdaje mi się że niewiele tłumi. A jeszcze kształt w jakiś sposób wpływa? 

Jedyne podobne co przychodzi mi do głowy, to izolacja akustyczna hal przemysłowych i badania płyt warstwowych. Tylko tam blacha jest na poziomie 0,7-1,2mm i w rzadkim podparciu, bo nośność jest nie pojedynczej blachy, tylko układu dwu blach przedzielonych izolacją. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.