Skocz do zawartości
IGNORED

Wyciszenie pomieszczenia


irsimlorsim1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam, dzień dobry,

Trafiłem na forum z polecenia kogoś z innego forum, postanowiłem podpytać bardziej doświadczonych osób żeby wiedzieć czy warto ponosić pewne inwestycje jeżeli zysk może być znikomy - ale do rzeczy.

Będę mieszkał w skrajnym segmencie (nowe budownictwo, prawdopodobnie zbudowany z gazobetonu) który sobie remontuje, ściana TV na której mam też kominek łączy mnie z sąsiadem. Przy pracach remontowych kiedy siedzę na parterze, często zdarza mi się słyszeć odgłosy za ścianą - wiem że na dźwięki uderzeniowe raczej nic nie wskóram, nie wiem natomiast jak sprawa się ma w przypadku dźwięków powietrznych. Niestety normalne dźwięki życia sąsiada są u mnie słyszalne, jakieś głośniejsze rozmowy, krzyknięcia bo real madryt zdołał pokonać bragge w iście ciężkim meczu ;) wszystko to mniej lub bardziej słyszę u siebie.

Z uwagi że jestem młodą osobą i często będą siedzieć u mnie znajomi czemu towarzyszą przekrzykiwania, głośna muzyka, chciałem odizolować się od sąsiada w jakikolwiek sposób. Poczytałem trochę i wiem że najlepszym wyjściem byłoby postawienie zabudowy z płyt gk + wełna w środek, ale nie mam tyle miejsca. Kominek, a raczej jego otwory wentylacyjne znajdują się dosyć blisko tej ściany TV (~5-6cm), a nie mam zamiaru rozbierać wykończonego już kominka. Pochodziłem trochę po sklepach i znalazłem jedno ciekawe rozwiązanie a mianowicie naklejenie na ścianę pianki akustycznej i na to akustyczną płytę gk - wszystko oczywiście z zachowaniem dylatacji z taśmy akustycznej. Znalazłem płyty akustyczne z firmy Knauf, posiadają oni również produkt o nazwie silentboard. Wyglądałoby to tak jak zdjęcie z załącznika. Dodam też że lubię czasem posłuchać głośniej muzyki (w planach jest również zakup przyzwoitej jakości sprzętu grającego) i nie chciałbym rezygnować z tej przyjemności.

Czy Waszym zdaniem gra jest warta świeczki? Czy uzysk na wyciszeniu a zarazem mniejszy/większy wpływ na komfort jest wart podjęcia tych prac? 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez irsimlorsim1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobienie ściany na dystansie ma sens, sprawdzone. Pilnować trzeba mocno detali żeby było zgodnie z rozwiązaniem systemowym. 

Ten system który pokazujesz nie znalazłem, chociaż za długo nie szukałem. Podają jakieś badania/parametry? Żeby sprawdzić skuteczność takich systemów, trzeba robić badania w specjalnej komorze do badania przenikalności. Tak szczerze to bym się cudów po tym rozwiązaniu nie spodziewał..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, micwoj napisał:

Dorobienie ściany na dystansie ma sens, sprawdzone. Pilnować trzeba mocno detali żeby było zgodnie z rozwiązaniem systemowym. 

Ten system który pokazujesz nie znalazłem, chociaż za długo nie szukałem. Podają jakieś badania/parametry? Żeby sprawdzić skuteczność takich systemów, trzeba robić badania w specjalnej komorze do badania przenikalności. Tak szczerze to bym się cudów po tym rozwiązaniu nie spodziewał..

Nie dam rady zamontować ścianki na dystansie, po pierwsze z uwagi na to, iż do ściany przylega kominek, który ma już istniejące wywietrzniki, po drugie - na tej ścianie będzie wisieć TV ~35kg.

 

Co do badań/parametrów, ciężko coś znaleźć, na jednej ze stron da się wyczytać:

Cytat

Czym jest materiał AKU-PRTM?

To specjalistyczny kompozyt pianek z atestem PZH o dużej gęstości ok. 140 kg/m3 i niskim współczynniku przewodzenia ciepła, wynoszącym 0,0392 W/(m·K). Szacowana poprawa izolacyjności akustycznej zależy od konstrukcji izolowanej przegrody i wynosi do 56 dB dla materiału o grubości 3 cm, ΔLw,R – do 27 dB dla materiału o grubości 2,5 cm.

Produkowane jest to przez firmę APAMA, podobny, niemal identyczny produkt oferuje firma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - być może nazwy tych firm coś Ci więcej powiedzą.

Jeśli cudów byś się nie spodziewał - uważasz że nie warto inwestować w coś takiego i dać sobie spokój? Miałem dzisiaj składać u nich zamówienie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama pianka nic nie daje. Liczy się całość ustroju. Dla budowlanych jest to sprawdzane w komorach, ale stąd masz w opisie całe systemy, a nie parametry pojedynczej płyty, czy profilu. 

W komorze składającej się z dwu odizolowanych części "połączonych: otworem, zabudowuje się ten otwór daną ścianą, z jednej strony źródło dźwięku, z drugiej mikrofon i mierzy się tłumienie. Ale buduje się całą ścianę, wszystkie warstwy. Stąd zresztą badanie jest w ciul drogie. 

Klasyka gatunku, czyli żeby izolacja działała musi być gruba i ciężka. Sama pianka grubości 2 czy 3cm raczej niewiele da szczególnie w dole pasma. Ścianę masz murowaną i ona waży powiedzmy 200-500kg/m2, a dokładasz piankę która waży 6. No jakby cudownie plastyczna nie była, nie zrobi jakiejś dramatycznej różnicy. Jeśli jej nie przykryjesz, to chociaż odbicia z własnego pomieszczenia częściowo pochłoniesz i będziesz miał mniejszy pogłos, ale przy takich grubościach też raczej będzie to działało powyżej 1kHz. 

No ale jakbyś robił GK to tak: profil dać "poziomo", on ma 3cm, przyczepić podłoga-sufit żeby nie dotykał do ściany+2xGK to 25mm, razem z przerwą będziesz miał 60-70mm grubości z jakąś większą szansą na funkcjonowanie. Nie wchodzi to w rachubę? 

Jak dasz tą piankę powiedzmy 30mm, płytę GK to i tak ci się robi niecałe 50mm, nie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, micwoj napisał:

Sama pianka nic nie daje. Liczy się całość ustroju. Dla budowlanych jest to sprawdzane w komorach, ale stąd masz w opisie całe systemy, a nie parametry pojedynczej płyty, czy profilu. 

W komorze składającej się z dwu odizolowanych części "połączonych: otworem, zabudowuje się ten otwór daną ścianą, z jednej strony źródło dźwięku, z drugiej mikrofon i mierzy się tłumienie. Ale buduje się całą ścianę, wszystkie warstwy. Stąd zresztą badanie jest w ciul drogie. 

Klasyka gatunku, czyli żeby izolacja działała musi być gruba i ciężka. Sama pianka grubości 2 czy 3cm raczej niewiele da szczególnie w dole pasma. Ścianę masz murowaną i ona waży powiedzmy 200-500kg/m2, a dokładasz piankę która waży 6. No jakby cudownie plastyczna nie była, nie zrobi jakiejś dramatycznej różnicy. Jeśli jej nie przykryjesz, to chociaż odbicia z własnego pomieszczenia częściowo pochłoniesz i będziesz miał mniejszy pogłos, ale przy takich grubościach też raczej będzie to działało powyżej 1kHz. 

No ale jakbyś robił GK to tak: profil dać "poziomo", on ma 3cm, przyczepić podłoga-sufit żeby nie dotykał do ściany+2xGK to 25mm, razem z przerwą będziesz miał 60-70mm grubości z jakąś większą szansą na funkcjonowanie. Nie wchodzi to w rachubę? 

Jak dasz tą piankę powiedzmy 30mm, płytę GK to i tak ci się robi niecałe 50mm, nie? 

Początkowo plan miałem taki, aby dać tę piankę 3cm (140kg/m2), na to warstwa płyty GK akustycznej Knauf (13,5kg/m2) i na to jeszcze jedna warstwa tej samej płyty GK. Z tego co oni piszą tworzy to konstrukcję "masa-sprężyna-masa" co jest skuteczne w przypadku wyciszania pomieszczeń. Wokół oczywiście jakaś taśma wibroizolacyjna.

Wątpię w wytrzymałość takiej zabudowy, tym bardziej że tak jak mówię - na tej ścianie będzie wisał ciężki telewizor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2023 o 16:08, irsimlorsim1 napisał:

na to warstwa płyty GK akustycznej Knauf (13,5kg/m2) i na to jeszcze jedna warstwa tej samej płyty GK

To pomiędzy nimi jeszcze daj matę tłumiącą np. 3mm to da Ci największy przyrost izolacyjności przez grubość produktu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.