Skocz do zawartości
IGNORED

4x LM3886 - Prowadzenie masy.


michau123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie, jestem w trakcie budowy wzmacniacza opartego o 4 końcówki lm3886, pracę posuwają się na przód a ja stanąłem przed problemem prowadzenia mas. Ogólne założenia konstrukcji są takie iż ma to być takie trochę dual mono, ale z opcją gry w bi-amp'ie. Do zasilania użyte zostaną dwa zasilacze impulsowe firmy Teufel, które zostały przeze mnie przerobione i z 2x24V produkują one wedle mojego uznania albo 28V (i to jest opcja pracy lm3886 w 4 ohm, i w tej opcji pracują tylko dwie końcówki), albo 35V (i tutaj do gry wchodzą już cztery "elemy" ponieważ będziemy tym zasilać właśnie kolumny bi-amp'ingowe). Sygnał trzeba rozdzielić, każdy kanał na dwie końcówki. Co do zasilania każda końcówka ma 2x10000uF, dwie pcb po dwie pary kondensatorów na każdej. Z tym że druga bateria kondensatorów(ta odpowiedzialna za pracę w bi-ampingu), dołącza się do zabawy dopiero kiedy ustawimy 35V. Zasilanie tej płyty jest odcinane przekaźnikami które są sterowane małym układzikiem opartym o zenerkę 33 V. Chodziło mi tutaj o to żeby podczas pracy tylko dwóch końcówek nie było zbyt dużej pojemności w zasilaczu.

PCB samych wzmacniaczy to produkt advance electronic A-122. Oczywiście z pominiętym całym układem zasilania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czytałem niżej podlinkowany temat na forum i, tak w sumie to jestem po nim jeszcze bardziej zdezorientowany.... Ile użytkowników tyle sposobów na masę ale żaden nie wyeliminował problemu do końca. 

Różnic do projektu opisywanego w tamtym temacie pewnie kilka jest a przede wszystkim układ zasilania, w moim przypadku bardziej rozbudowany. 

Przewody jakie zastosowałem to 2x2.5, głośnikowe dodatkowo skręcone, dla mniejszych zakłóceń. (Na razie kręcone parami + i - , przewód masowych jeszcze nie ruszałem bo nie wiem co i jak). 

Całość jest zabudowana na blasze aluminiowej 3mm i generalnie zamysł mam taki żeby zasilacze, układ sterowania silnikiem potencjometru etc. ma być z jednej strony, a końcówki i wszystko co ma już styczność z sygnałem z drugiej strony. Oddzielone mają być aluminiowym radiatorem który jak sądzę trochę mi to wyekranuje. Całość będzie obudowana panelami z blachy nierdzewnej. 

Bardzo proszę o sugestie dotyczące głównie prowadzenia mas żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów, ale też może coś innego ciekawego poradzicie 😄 

pozdrawiam i zapraszam do dyskusji. 

PS. Wiem wiem, zdjęcie warte więcej niż tysiąc słów, coś się załatwi ...ale jutro. 🙃

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej narysuj planowany schemat połączeń tych końcówek i zamieść tutaj. W tym kicie A-122A od razu R2 do zmiany na 10k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólny zamysł mam taki jak niżej, masy na płytkach zostały rozdzielone. Wymiana rezystora ma zmniejszyć wzmocnienie? Końcówki mają pracować głównie z raspberry volumio, i nie mam żadnego wzmacniacza operacyjnego na wejściu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor R2 nie jest odpowiedzialny za wzmocnienie tylko impedancję wejściową. Zamontuj sobie 10k bo w oryginale przy 22k bardzo duży jest przydźwięk sieciowy. Po prostu buczy 🙂 Zamieszczam rysunek prowadzenia mas. Czerwone przewody to sygnałowe. Czarne masa. Jeśli obudowa będzie metalowa to PE koniecznie podłącz do obudowy. Masy audio nie łącz z obudową. Daj znać jak tam już sobie zmontujesz całość.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, czyli jak rozumiem masy na PCB końcówek jednak połączyć z powrotem? 

Czy przewody masowe wyjść głośnikowych mogą być bliżej zasilacza niż końcówek ? 

I jeszcze jedno pytanko mam odnośnie raspberry, wedle tego co udało mi się rozczytać to LM-y powinny spokojnie grać na malinie bez op-ampów, jakie jest twoje zdanie na ten temat ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby być pewnym zamieść jeszcze zdjęcie PCB końcówek.

Masy wyjść głośnikowych mogą być bliżej zasilacza.

Zmierz jecze napięcie wyjściowe na malinie abym mógł ci doradzić w sprawie opampow.

Jeszcze jest kwestia pętli masy po przez uziemienie sieci PE między zasilaczami maliny a tymi impulsowymi. Zmierz jeszcze opór między PE w gnieździe zasilaczy impulsowych obraz maliny, a masą wyjścia zasilania każdego z nich. Dodatkowo sprawdź tez czy zasilacze impulsowe mają połączone odbudowy do PE w gniazdku sieciowym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze końcówek mają całkowicie odizolowane strony wtórne od pierwotnych między masami przejścia brak, one fizycznie obudów nie mają są z demontażu z subwooferów, wytoczyłem z aluminium do ich montażu wałki dystansowe jeden z nich bezpośrednio dotyka obszaru samiczki PE i on już w zasadzie masuje obie płyty do obudowy (ale oczywiście dołożę jeszcze przewody od tych samiczek dla świętego spokoju). Zasilacz który zasila malinę to zasilacz komputerowy i tam masa wtórna jest połączona z PE, jego obudowa jest spięta z PE. Czyli masa mamy spięte strony pierwotna-wtórna zasilacza maliny z pierwotną zasilaczy końcówek. 

 

Hifiberry ma Vrms wyjściowe na poziome 2.09 V.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Screenshot_20240307-192843.thumb.png.9d42c83deddb4604ecacac2ce7b9da4a.png

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masy płytek połączyć razem do zasilacza. Masę sygnału z wejść RCA lub potencjometru (jeśli będziesz montował) podłącz tylko do jednej z płytek. Natomiast sygnał do obu. Układy maja wystarczająco duże wzmocnienie i nie trzeba tu żadnych dodatkowych stopni wzmocnienia w postaci opampów.  Czyli nie będzei pętli masy po przez uziemienie PE między zasilaczami. Teraz spokojnie możesz wszystko montować do obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden punkt wspólny masy będzie na sygnale z Pi, drugi zapewne na LM-ach. Narysuj schemat blokowy całości, z zasilaczami, potencjometrem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, terminus napisał:

Jeden punkt wspólny masy będzie na sygnale z Pi, drugi zapewne na LM-ach. Narysuj schemat blokowy całości, z zasilaczami, potencjometrem.

Tak jak piszesz będzie jeden wspólny punkt masy na wyjściach z Pi a drugiego nie będzie i nie powinno być ponieważ zrobi się pętla masy. Wzmacniacz jest dual mono czyli zasilacze są dwa i dwie odrębne masy. Schemat jest narysowany.

W dniu 6.03.2024 o 16:07, michau123 napisał:

Dobrze, czyli jak rozumiem masy na PCB końcówek jednak połączyć z powrotem? 

Czy przewody masowe wyjść głośnikowych mogą być bliżej zasilacza niż końcówek ? 

I jeszcze jedno pytanko mam odnośnie raspberry, wedle tego co udało mi się rozczytać to LM-y powinny spokojnie grać na malinie bez op-ampów, jakie jest twoje zdanie na ten temat ? 

michau123 jak będziesz montował potencjometr to nie łącz mas w nim. Dwa kanały mają mieć oddzielne masy. Masy kanałów mają się łączyć na wyjściu Pi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, potencjometr który miałem już dawno kupiony i chciałem zastosować to ALPS RK168, według schematów i opisów AVT (jest co cały kit zdalnego plotka), można wnioskować że potencjometry są odrębne i dlatego takiego zamówiłem ale okazuje się że tam masy są połączone. Muszę niestety kupić inny, i teraz pytanie lepszy będzie 2x50kOhm czy 2x100kOhm ? 

Prace ogólnie posuwają się na przód, mozolnie w ograniczonym czasie operacyjnym ...ale do przodu. 😁

Pozdrawiam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o  klasycznym potencjometrze i wtedy masy będą rozłączone. Zamontuj ten kit, który masz. Bardzo często tak jest w świecie audio że pętle masy są na interkonektach.  Mimo to nie powinno być dużych szumów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie chce tego używać skoro już teraz można zrobić coś lepiej to to zrobię, w ten projekt już i tak dość okrągła sumka została zainwestowana więc "stówka" w tą czy a tą wielkiej różnicy nie zrobi. A nie chce się potem zastanawiać czy ten potencjometr generuje pomijalne wtrącenia czy może jednak większe i jednak kurczę mogłem go wtedy wymienić etc... 

 

Ale powtórzę jeszcze raz pytanko, według Ciebie kinimod, lepiej w tej aplikacji będzie użyć 50k czy 100k ? 

 

Pozdrawiam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz kit z odrębnymi masami, w co wątpię, to taki kup i zamontuj. Jak nie znajdziesz to zostań przy tym co już masz. Pisałem wcześniej nie będzie żadnych wielkich problemów z przydźwiękiem.  Według mnie w tej aplikacji nie ma znaczenia czy użyjesz 50k czy 100k. Pamiętaj tylko o R2 ma być zamontowany 10k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.03.2024 o 21:57, michau123 napisał:

Witam ponownie, potencjometr który miałem już dawno kupiony i chciałem zastosować to ALPS RK168, według schematów i opisów AVT (jest co cały kit zdalnego plotka), można wnioskować że potencjometry są odrębne i dlatego takiego zamówiłem ale okazuje się że tam masy są połączone. Muszę niestety kupić inny, i teraz pytanie lepszy będzie 2x50kOhm czy 2x100kOhm ? 

Prace ogólnie posuwają się na przód, mozolnie w ograniczonym czasie operacyjnym ...ale do przodu. 😁

Pozdrawiam. 

Wybacz mi moje poranne zamieszanie ale nie będzie żadnych problemów z tym potencjometrem montuj go spokojnie i nie ma to znaczenia czy będzie 50 k czy to będzie 100 k.

Ja czasem po prostu zbytnio idealizuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.