Skocz do zawartości
IGNORED

Damping Factor


misiomor

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiasem mówiąc zmiana wsp. tł. w funkcji częstotliwości nie zależy od pasma przenoszenia wzmacniacza, lecz głównie od układu kompensacji częstotliwościowej, filtru Zobela i cewki na wyjściu.

Fourierek:

 

Radziłbym - więcej czytaj a mniej pisz. We wpisie wyżej wyjaśniałem, że SEM głośnika można doskonale opisać jako jego impedancję zespoloną (model Thiele'a - Small'a) i na tej podstawie modelować wpływ rezystancji wyjściowej wzmacniacza na zachowanie impulsowe głośnika. I zapewniam Cię - 0.1ohm R_out zwykle powoduje bardzo niewielkie różnice w odpowiedzi na skok napięcia. I jeszcze jedno - rezystancja cewki głośnika - Re - wpływa na tłumienie tych "szkodliwych prądów" dokładnie tak samo jak R_out wzmaka. Czyli jeżeli Re jest 5.6ohm a R_out = 0.1ohm, to które wpływa bardziej?

 

PS. pisałem też, że jeżeli R_out=0.1ohm komuś nie pasuje, to może dokleić dodatkowy magnes i będzie miał "kontrolę basu" lepszą niż dla super DF=10000 i braku dodatkowego magnesu.

Darkul:

 

To profesjonalne podejście jest rodem ze... Scanspeaka!!! Tuż przed wykupieniem DST przez Tymphany, na stronie Scanspeaka pojawiły się dane magnesów ekranujących do doklejania do głośników wraz z przykładami który magnes do którego głośnika, podane były też zmainy BL powodowane przez doklejenie w.w. magnesów. Niestety teraz ta podstrona znikła.

 

Zapewniam Cię że jeżeli wskutek zwiększenia R_out wzmaka o 0.1 czy 0.2ohm Qes wzrośnie, a następnie wskutek doklejenia magnesu zmaleje z powrotem do poprzedniej wartości, to różnic w zachowaniu impulsowym głośnika NIE BĘDZIE.

Magnesy ekranujące..... raczej dekle ekranujące!

Rozumiem jeszcze doklejanie wkładki miedzianej na rdzeń pod osłoną przeciwpyłową w celu zmniejszenia pola w szczelinie....

Strony niema bo i pomysł sie niesprawdził.... zaczeli stosowac lepsze magnesy i tyle.

Doklejanie magnesów to nie to samo co jeden solidny magnes..poprostu.

Darkul:

 

Rozmawiamy tu o technice, a niestety fakty są takie że doklejenie magnesu spowoduje zwykle mały wzrost BL (i spadek Qes). Zjawisko to jest udokumentowane pomiarowo,a efekt ten jest porównywalny do wpływu 0.1ohm rezystancji w szereg z głośnikiem tyle że w drugą stronę. Przykładu tego użyłem właśnie po to żeby zilustrować jak niewiele znaczy dodatkowe 0.1ohm rezystancji wyjściowej wzmaka.

 

PS. Jeżeli ja doklejałbym magnes do głośnika to raczej w celu ekranowania.

Dobra,dobra... tylko czy warto tracic czas by walczyc o durne +/- 0.1 Ohm'a!?

Jak sie bawić to o całe rzedy wielkości mniejszej imp.wyjściowej min.np.0.01 Ohm'a.

Raczej szybciej będzie wymienić tranzystorki na jebutniejsze prądowo lub zrobic lepsza końcówkę...

Darkul:

 

Mam wrażenie że nie rozumiesz moich wpisów wyżej. Ja twierdzę że czy wzmak ma 0.001ohm, czy 0.01 czy 0.1 to naprawdę nie ma większego znaczenia, bo i tak głośnik ma 5.6ohm.

 

A wydajniejsze prądowo tranzystory (więcej tranzystorów) są wskazane - ale z innych powodów - większa moc wyjściowa, mniejsze grzanie się tranzystorów przy danej mocy a więc mniejsze problemy z punktem pracy itd.

Damping factor to raczej parametr czysto wzmacniaczowy. Mozna tez uzywac okreslenia opornosc wyjsciowy czy podobnie podajac wartosc w miliomach. Ale 1miliohm brzmi slabo a 8000 calkiem inaczej. Wbrew pozorom mowi on duzo o wzmacniaczu. Np. jego spadek przy wyzszych f wskazuje na duze bledy czestotliwosciowe. Szcegolnie gdy pomiar dokonuje sie przed cewka antywzbudzeniowa choc ona sama pzry dobrym wzm. jest minimalna i jej reaktancja wplywa w bardzo malym stopniu na DF. A juz napewno nie na df przy 10-100hz. DF warto mierzyc dla wzm. nieobciazonego czyli bez rezystancji i z pradem 1A po wlaczeniu obciazenia. Wylapuje sie znieksztalcenia powstajace przy zbyt malym pradzie spoczynkowym. Gdyz wtedy df jest niski.

 

Interesuja mnie schematy wzm. o duzym df. Jakos nie moge natrafic na takie. No oczywiscie powyzej 1K.

DF wzmacniacza zależy od rez. wyjsciowej w otwartej petli czyli od elementów i punktów pracy- najbardziej od prądu spoczynkowego tranzystorów mocy i oczywiście głębokości petli sprzęzenia zwrotnego, które zmniejsza o tą wartość R.wyj. wzmachola

W trakcie usuwania konta.

a i też ważne przy wysokich DF ważna jest gruba masa, podłaczenie rezystorów wejścia, opornika sprzężenia i wyjścia w jeden punkt, ja wlutowywalem miedziany drut fi 3-4 mm na płytkę + wylewka cyny :-) sygnał sprzezenia zwrotnego trzeba pobierac jak najdalej nawet z gniazda glosnikowego czy w kolumnach aktywnych z głośnika.

W trakcie usuwania konta.

>misimor

Podczas pracy i przy zmianie czestotliwości tez ma 5,6 Ohma?!

Wysoki wspólczynnik D.F. świadczy o jakości urzadznia,,,o jego wydajności prądowej a zakres powtarzalności wartości D.F. o jego szybkości działania .

Nie przekonasz mnie co do braku w róznicy prowadzenia speaka..przy Imp.out.0.01 czy 0.1..1.0.tego nawet niema potrzeby mierzyc ..bo to słychać!

Senicz:

 

A więc dochodzimy chyba do sedna sprawy - DF nie jest celem samym w sobie, choć wysoki i w miarę stały w funkcji częstotliwości DF może wskazywać na poprawne działanie wzmacniacza.

 

Z kolei jak już wykazałem - wpływ tych setnych części oma na "kontrolę basu" jest praktycznie żaden.

 

PS. Jeżeli jednak decydujemy się na wzmacniacz w miarę liniowy w otwartej pętli i niezbyt silne sprzężenie zwrotne (nie za wysokie wzmocnienie otwartopętlowe), to wzmak taki może być np. znakomity w dziedzinie TIM oraz dobry w IM a nawet THD, choć rekordzistą w DF nie będzie - co wcale nie oznacza że jest do bani.

Darkul:

 

Podczas pracy głośnikowi może zmieniać się Re - wskurek nagrzewania się cewki. Praktycznie niezależnie od DF wzmacniacza.

 

Zmiany impedancji z częstotliwością - opisuje je krzywa impedancji (model Thiele'a - Small'a). Zakładając nieskończone Qms i nieskończoną wysokość peaku rezonansowego (najgorszy przypadek), Re=5.6ohm i R_out wzmaka równe 0.1ohm (DF=40 @ 4ohm) mamy w porównaniu do wzmaka idealnego:

 

zero dB straty w rezonansie (bo 0.1ohm nic nie znaczy wobec nieskończoności)

 

0.15dB straty w minimum impedancji (kto usłyszy 0.15dB?)

 

Zmiana dobroci będzie 1.018 - krotna - a więc praktycznie żadna.

 

DF MOŻE ŚWIADCZYć o poprawnej pracy wzmaka a nie jest celem samym w sobie (jak już zresztą pisałem wyżej)

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.