Skocz do zawartości
IGNORED

Damping Factor


misiomor

Rekomendowane odpowiedzi

>senicz

Pisząc że zwykły scalak mocy ma lepiej w podanych warunkach pomiaru .....[mocy jak rozumiem] piszesz nieprawdę.

Moze tylko trzy kostki Apexa maja lepiej...i kosztuja odpowiednio.

================================================================================

Z tym wręcz rozkazujacym tonem w kwestji podesłania schematu Halcro na twojego emeaila to juz troszku przesadziłeś.... jaja sobie robisz czy co???To kosztuje..kolego.

Jesli parametry z testow audio sa prawda to wzm jest kiepski. Choc te nowsze moga by juz calkiem calkiem.

Ciekawe kiedy dystrybucja crowna ktos sie zajmie. Chcialem zrobic prezenatacje swoich ukaladow ale nikt sie nimi nie interesuje. Poprosze tylko chlopakow z audio o test swoich wzmakow.

Koszty jakie poniosłem w skopiowaniu schematu sa dośc znaczne...ale jest to lokata na przyszłośc.

Schematu sie niepozbywam.

==============================================================================

Więc jak z tym Halcro bedzie?

==============================================================================

Dla jasnośći obrazu twoich wypowiedzi co ostatnio uzyskałes w ćwiczonym urzadzeniu i przy jakich warunkach pomiaru...?Dobrze byłoby być oświeconym..w końcu człowiek całe życie sie uczy a głupi umiera...

Wtrącę się. Zasada działania Halcro i schemat ideowy podany jest w patencie US 5892398 z kwietnia 1999. Namiary na link były na tym forum w wątku o wzmacniaczu mocy misiomora. Oryginalne linki podawał Peranders na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No wiec halcro jest zrobione normalnie. Co w nim takiego dobrego. Uklad nie musi byc taki super gdyz ma slaby df. no i te znieksztalcenia!!!!!

Na neutricu wszystko wyszlo.

Jak sie poszuka to sie zmnjdzie. Zapisalem sie na ta liste tez.

Darkul masz rację, ale senicz napisał, że "No wiec halcro jest zrobione normalnie", to niech zobaczy ile tam wiedzy i podzespołów wrzucono. Podobnież samo zasilanie to już niezgorszy majstersztyk. Razem do kupy - a może senicz miał rację? ;-)

Witam dyskutantów! Ja np. nie będę się bił o coraz mniejszy opór wyjściowy i DF na poziomie 4 tysięcy. Po co nam to? Lecz dobrze sobie temat poczyatć i się dokształcić. Jeśli podłączamy zwykłe głośniki ze zwronicą to nie o to przecież chodzi. Jeśli aktywne - 15 cm przewodu nie zrobi dużej róznicy? A przy kilku metrach kabla głośnikowego?

Może trzeba wyjśc poza schematyczne myślenie i gdzie indziej szukać rozwiązania problemu z kablami i ich wpływu na DF? Proste rozwiązanie 4-przewodowe chyba jest wszystkim znane z techniki pomiarów napięcia i rezystancji, to samo można zastosować w odniesieniu do aplikacji NFB. 2 przewody prądowe, dwa pomiarowe - zwrotne. Czy to tu coś da? Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miedzy pomiarem w punktach A i B będzie duża róznica.. wiadomo że sam kabel ma rez.strtna i pojemność.

Czasem zapiecie pętli na zacisku głośnikowym moze dac poprawę ale w szybkim wzmaku jest to mało wykonalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nadal z uśmiechem traktuje info senicza o wspaniałej wartośći DF przy jednej parze mosfetów....

Pomijam juz temat równości przebiegów i ich krztałtów[dodatnich i ujemnych] ... szczególnie przy mosfetach.

senicz - może nie pamiętam czego słuchasz ale jeśli to coś ma df na poziomie kilku tysięcy i thd 10 miejsc po przecinku to obstawiam że gra to jak suchar - bez emocji i płasko jak ściana - audiofil w odróżnieniu od elektronika nie patrzy a słucha - jak gra dobrze to dobrze - jak źle to szuka czegoś innego - sam kiedyś miałem takie podejście jak Ty - wyśrubowane parametry to musi być ok - a tu dupa - jest źle bo czasem lepsze jest wrogiem dobrego

 

pozdrówka z umiarkowanym damping factorem

josef

Molibden:

 

Wcześniej w tym wątku było to już dyskutowane. Po pierwsze, to te dziesiąte części ohma rezystancji kabla naprawdę niewiele znaczą dla impulsu, poza tym jak ma się ciągnęcie sprzężenia zwrotnego kilkumetrowym drutem do "krótkiej ścieżki sygnałowej"? Co z zakłóceniami oraz pojemnościami rozproszonymi i indukcyjnością tego kabelka?

 

Josef:

 

Parę postów wyżej próbowałem to Seniczowi wytłumaczyć bardziej technicznie (po raz któryś zresztą), ale uczepił się chłop tego parametru i chyba nikt mu tego nie wyperswaduje. Na szczęście nikt nie każe nam słuchać jego dzieł.

Tak tak Halcro jest calkiej normalne. Malo tego popelniono w nim pare bledow ale to kazdy widzi. Zreszta gra przecietnie. Oczywiscie jak zawsze to wina kolumn i akustyki pomieszczenia.

Zchodze na ziemie i przestaje sie podniecac tysiacami df. Zaczynam prace nad wzm. o DF >>1.000.000

mam juz nawet schemat.

Pomiar dokonam posrednio przez aproksymacje wynikow z woltomierza selektywnego i programowa eliminacje szumow stopnia wyjsciowego.

Tak wiec odezwe sie jak skoncze prace nad tym cudem.

pozdrawiam Wlodek

 

aha postawie niedlugo info o pomiarach df na swojej stronie. Narazie napisalem troche tekstu a schematy dodam jak naucze sie je rysowac. Wtedy pokaze calosc. Czy pcb dac tez?

Hahahaha... Jar 1 to było bardzo ale to bardzo..podstepne pytanie...ha,ha..

===============================================================================

>Senicz

Tu sa tez i poważni ludzie ..i tez maja pojęcie o pomiarówce.Nierób sobie jaj... troszku pokory...

Juz napisali do mnie. Dr Brodziak i Wacek. Nie podoba im sie co wypisuje o wzm.

Strasza trybem wyborczym.

Jak rozumiem Wy nic nie potraficie zrobic ani pomierzyc? bo jak dotad zadnego info od Was nie ma.

Poczatkowo to nawet traktowalem Was powaznie. Ale teraz juz wiem, ze jestescie zwyklymi amatorami dobrej muzyki. Prawda?

Krzykacz jestes... taki tyci lepperek.Duzo piany ....

Pieprz dalej swoje farmazony o urojonych rzedach wielkości DF.....

================================================================================

Na tym forum zdarzaja sie rozruby... ale często zwieńczone konstruktywnym wyciagnięciem wniosków.

w twoim przypadku raczej mamy do czynienia z mitomanem ....autoulubienia.

Popal jeszcze troche fetów.. z garść moze dwie i moze pogadamy jak zaczniesz podchodzic do elektroniki z pełniejsza pokorą...gdy zakumasz że teoria nam jedynie pomaga i traktuje temat czysto idealistycznie.

No i co? kolejny tydzien minal a tu nic!!!! zadnych wynikow u Panow. Ja posunalem sie troche na przod ale Panowie widze spia. Nie bede podawal wynikow aktualnych opracowan bo i tak nie uwierzycie i beda tylko smiechy. Ale jesli Panowie maja odwage to podajcie parametry swoich konstrukcji. Przyzekam nie bede sie smial.

>senicz

Szkoda nam czasu..... czy naprawde człowieku niewidzisz że chłopaki tylko głowami pokiwali..?

Jak myslisz po jaka cholerę stosowane sa połączenia np.mosfetów równolegle?Hm?

Mosfety z k.N i P maja rózne stany RDSon.... co ewidentnie przekłada się na impedancje wyjściową.... [pomniejszenie imp.umozliwia NFB] ale i to ma też swoje ograniczenia!

===============================================================================

Może i lubisz elektronikę... i może z nami sie dogadasz.... ale musisz kolego zmienic ton i podejście.

Wierz mi lub nie ale spora grupa gości z D.I.Y. jest doskonałymi praktykami z tzw.molem w temacie.

===============================================================================

Oczekujesz naszych układów..schematów..!?Czy tez wyników... tez moge sobie napisac bzdurę że uzyskałem D.F> dla np.4 Ohm =>10000 z jednej pary mosfetów... tylko poco?

Prosty sposob pomiaru DF.

Dla wymuszenia pradu 1A na wyjsciu wzm potrzeba rezystor o wartosci np. 50om jesli badany wzm ma zasilanie +/-50V. Ten rezystor podlaczamy np. do +zasilania i do wyjscia. Zwyklym miernikiem mierzymy wzrost napiecia stalego na wyjsciu. Jesli jest to 100mV to jego rezystancja wyjscia wynosi 0.1oma a jesli mniej to odpowiednio. Najczesciej na wyjsciu jest napiecie offset od +/-1mV do 50 i do tej wartosci nalezy zsumowac nowa wartosc. Rezystor warto podlaczac do + i minusa zasilania gdyz rwyj jest rozne dla znaku pradu. To oczywiscie jest pomiar dla DC czyli statyczny i ostateczny wynik df dla AC moze byc duzo mniejszy lub wiekszy w zaleznosci od rozwiazania. Oczywiscie pisze tu o klasycznych konc. tranzys. a nie o jakis dziwadlach. Nalezy uwazac tylko z moca wydzielana w tranzystorach i zasilaczu gdyz moce sa duze. I tak w rezys. wydzieli sie 50W i podobnie w tranzys. podlaczanego do drugiej galezi zasilacza. I tak jesli r podlaczymy do minusa to tranzystor npn jesli to wtornik lub pnp jesli uklad WE bedzie sie silnie nagrzewal. Pomiar dlatego nalezy wykonac krotko. Mozna podlaczyc oscyloskop i obserwowac ew. szumy zaklocenia od zasilacza lub wzbudy.

Jako miernik moze sluzyc zwykly cyfrzak za 10zl na zakresie 200mV lub cos lepszego gdy wasz wzmacniacz nie wykaze zadnych zmian napiecia ale to jest mozliwe tylko dla Rwyj mniejsze od 1milliohma. Co napewno sie nie zdazy. Podobnie mozna postapic dla AC. Wystarczy podlaczyc przez rezystor zwykle trafo zasilajace o odpowiednim napieciu. Jesli mamy 12AC to potrzebne jest 12om rezystor. Jeden koniec uzwojenia trafa na mase a drugi przez 12om na wysjcie. I znowu miliwoltomierzem AC mierzymy napiecie na wyjsciu wzm. liczymy podobnie. Dla 1A rms kazdy milivolt to 1miliohm. Choc nienalezy przykladac specjalnej wagi do tego 1A pradu.

Serdecznie pozdrawiam Wlodek.

No i czekam na wyniki pomiarow u Panow.

Odp.

Z mojej wiedzy [norma umowna dla sprzetu zawodowego] test/pomiar D.F.:

Generator np.20,200,2000,20000 Hz.

Wysterowanie wzmaka z generatora tak by na jego wyjściu bez RL uzyskac wartośc 1V.

Po ustaleniu wartośći 1Vout dołaczamy RL[mostek impedancyjny o zmiennej wartośći imp].

W mostku regulujemy wartośc imp.obc.tak by uzyskac spadek na wyjściu wzmaka o 0.5 wartości znamionowego napiecią.Znajac impedancje wymuszonego spadku np.0.1 Ohm,wtedy wyliczamy ...znamionowa wartośc RL obciażeń np. 8 ohm dzielimy przez 0.1 Ohm równa sie D.F. 80.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.