Jump to content
IGNORED

zmiana pomieszczenia - nowe głośniki ?


bkrass

Recommended Posts

Bardzo proszę o Wasze rady. Mam następujacy problem. W związku z przeprowadzką zmieniłem pomieszczenie odsłuchowe. Teraz jest to pomieszczenie prostokątne ponad 45 m. kw. ale niestety nie zamknięte, z jednej strony otwarte na pozostałą cześć mieszkania. Niestety po przeprowadzce jakość dzwieku w moim zestawie siadła.

 

Podejrzewam, że mój sprzęt w obecnej konfiguracji nie jest w stanie obsłuzyć dużo większej powierzchni - poprzednio stał w pomieszczeniu o powierzchni 25 m. kw. Mój zestaw to: wzmacniacz Copland CSA 28 (60W, przy 4ohm 120W), CD Copland CDA 266 i głośniki Triangle Antall (91db, 4ohm).

 

Czy przyczyną jest zbyt mała "wydajność" głośników a w związku z tym będę musiał liczyć się z koniecznością kupienia bardziej wydajnych (93 db ?) ? Czy mój wzmacniacz bedzie to w stanie pociągnąć ?

 

Juz teraz dziękuje za odpowiedzi.

 

Bartek

Link to comment
Share on other sites

Duże znaczenie ma ustawienie zestawów głośnikowych. Spróbuj załączyć rysunek rozkładu pomieszczenia z zaznaczeniem miejsca ustawienia kolumn. Ja bym w pierwszej kolejności poeksperymetował z ustawieniem a następnie spóbował wpłynąć na akustykę pomieszczenia, np. poprzez wprowadzenie powierzchni odbijających. Zmiana sprzętu jest raczej skrajnym rozwiąznaniem i nie musi okazać się konieczna, poza tym nie musi wcale rozwiązać Twojego problemu (zdecydowanie musiałbyś odsłuchać sprzętu u siebie w domu).

Link to comment
Share on other sites

Witam

Masz rację HISZPANIE ,wystarczy czasem kawałek tkaniny włochatej typu "miś" kupionej w szmateksie idealnie chłonie kurz i dźwięki i zmiana kąta ustawienia kolumn, polecam książki: doc.mgr.inż. Aleksander Witort GŁOŚNIKI I ZESPOŁY GŁOŚNIKOWE [WKiŁ Wwa.1976] oraz

Bolesław Urbański ELEKTROAKUSTYKA WSiP 1976.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem do jakiej wielkości pomieszczeń są przeznaczone Twoje kolumny, ale podpisuję się pod tym co napisali moi "przedmówcy". Zanim zmienisz coś ze sprzętu poeksperymentuj z pomieszczeniem i ustawieniem kolumn - takie zmiany potrafią zdziałać cuda.

To czego moi poprzednicy nie napisali to to, że efektywność nie ma większego wpływu na to w jakim pomieszczeniu kolumny mają zagrać. Efektywność to paramentr, który potrafi określić jak głośno będą kolumny grały przy doprowadzeniu do nich odpowiedniej mocy, czyli im większa efektywność tym głośniej zagrają kolumny przy stałej mocy - to tak w dużym skrócie.

Link to comment
Share on other sites

Z różnym ustawieniem już próbowałem i to niestety niewiele pomaga. Rozmawiałem na ten temat ze sprzedawca w jednym ze sklepow i ów sprzedawca stwierdził że to "sprawa cisnienia" (nie wiem o co chodzi) i że z całą pewnością potrzebuję głośników o większej efektywności. Do czasu wypowiedzi bertomaka wydawało mi się, że rozumiem dlaczego - teraz mam zamęt w głowie. Pomóżcie.

Link to comment
Share on other sites

> bkrass

 

Kolega powyżej ma rację - zresztą potwierdził mój wcześniejszy pogląd.

W ofercie producentów możesz znaleźć dwie różne kolumny (o małych i dużych gabarytach) o tej samej efektywności, ale brzmiące znacznie inaczej. Każda kolumna stworzona jest by pracować w pomieszczeniu o odpowiedniej "objętości". Problem przez Ciebie opisany może potwierdzać to, iż Twoje kolumny świetnie nagłaśniają mniejsze pomieszczenia i teraz musisz się zastanowić nad modelem o rozmiar większym (i wcale nie chodzi tu o efektywność).

Link to comment
Share on other sites

czyli, mówiąc wprost, powinienem poszukać kolumn o większych gabarytach, a niekoniecznie o większej efektywności ?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, czy większa efektywnosc kolumn jest zawsze zaletą, czy zwiększona efektywność może wpłynac niekorzystnie na inne parametry ?

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak - powinieneś poszukać kolumn o większych gabarytach (Twój pokój to już spore wyzwanie dla kolumn).

Kolumny o wyższych efektywnościach są dobrym rozwiązaniem dla wzmacniaczy o małych mocach. Efektywność jest parametrem wynikającym z zastosowanych przetworników i zwrotnicy. Zasadniczo efektywność nie ma niekorzystnego wpływu na inne parametry (przy założeniu, że kolumna jest dobrze zaprojektowana i wykonana).

Jeśli masz mocny wzmacniacz nie musisz kierować się efektywnością jako parametrem wyznaczającym wybór (poza tym zależy to też od tego jak głośno lubisz słuchać muzyki).

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziekuję za informacje. Posłucham kilku kolumn o sporych gabarytach i podziele się wrażeniami. Chyba że teraz masz (macie) typy których powinienem spróbować ? To co bardzo mi się podobało w dotychczasowej konfiguracji to wspaniała przestrzenność i dość duża dynamika; słabą stroną był bas.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.