Jump to content
IGNORED

Pokrywa gramofonu - pytanie laika

jku

Recommended Posts

Mam dosyć stary gramofon z pokrywą. Sądziłem, że kurz jest jednym z większych wrogów odtwarzania na dobrym poziomie. Osiada w rowkach a potem jeszcze igła go wpycha. Kolejne odtwarzanie jest z coraz większą ilością trzasków. Tymczasem widzę na zdjęciach tych drogich, nowych maszyn, że się bez pokrywy obchodzą . Jak to z tym jest? Przecież nie przykrywają gramofonu plastikową miednicą.

To i dla mnie rzecz ciekawa, z którą - jako problemem - musiałem się zmierzyć sam. U mnie na talerzu leży płyta z jedną strona gładką i... się kurzy. W rowki nic się na szczęście nie wciska, bo po tej stronie nie mam rowków. Muszę zapytać o to jutro na Audio-Show - chyba jakieś takie gramofony będą?

Mnie też dziwi to, że coraz więcej nowych gramofonów jest bez pokrywy.

Sam czas odtwarzania płyty nie jest taki długi i chyba aż tak wiele tego kurzu w tym czasie się nie nazbiera.

Ale gramofon jest odsłonięty i kurzy się przez cały czas. I kurz włazi wszędzie, a są w gramofonie zakamarki, z których nie bardzo da się go wytrzeć.

A cóż jest takiego złego w pokrywie????????!!!

Płaska powierzchnia. Wytarcie kurzu, to dwa-trzy ruchy ściereczką i to wszystko.

Kiedy w niedalekiej przeszłości poszukiwałem gramofonu, to jednym z podstawowych wymagań było posiadanie pokrywy.

Ale skoro nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze. Jak klient stwierdzi, że jednak przydałaby się pokrywa, to niech płaci, jak za zboże. I tak na przykład pokrywa do Clearaudio Champion kosztuje 130 Euro, czyli circa about 520 zł. A czy ta pokrywa jest bardziej audiofilska, niż ta w gramofonie, który w całości (razem z pokrywą) kosztuje 1000 zł, albo i mniej?? A w tym tańszym gramofonie, pokrywa chyba nie stanowi połowy wartości.

Trochę podobnie jest np. z pilotem bodajże do Audioneta, który to pilot kosztuje ~800 zł. Tymczasem za mniej, niż 800 można kupić odtwarzacz (czy wzmacniacz...), który też jest z pilotem. No chyba, że pilot Audioneta jest bardziej audiofilski i lepiej gra.

Analogicznie - pokrywa Clearaudio zapewne lepiej gra, niż pokrywa od Pro-Jecta Debut...

Janusz z Torunia

Co do uwagi o pilocie, to wczoraj na Audio Show, podczas prezentacji swego najdroższego odtwarzacza Ancient Audio - Lektor Grand za 48 kawałków i lampowego wzmacniacza Silver Grand Mono za prawie sto - jego konstruktor posługiwał się takim tandetnym plastikowym pilotem. Podejrzewam, że uniwersalnym. Nie ośmieliłem się jakoś zapytać. A drugi, śliczny, cały w aluminium i chyba też z aluminiowymi przyciskami leżał sobie obok jako eksponat...

Co do tego, co jest tu tematem, to w pokoju, w którym prezentował swoje wyroby Pro-Ject w klapę zaopatrzony był tylko najtańszy gramofon Debut. Co do reszty, to nie bardzo na nich klapa dałaby się nawet zamocować. Ale na coś zwróciłem uwagę - prowadzący prezentację Czech starannie odkurzał płyty przez puszczeniem ale kładł je wprost na chyba winylowym talerzu bez żadnej podkładki. Wszystkie zreszta talerze gramofonów, także te opatrzone w podkładki, miały gładką powierzchnię, z której można było po odtwarzaniu zdjąć i schować podkładkę, aby się nie kurzyła.

• 1 month later...

jku, 9 Lis 2005, 22:32

>Mam dosyć stary gramofon z pokrywą. Sądziłem, że kurz jest jednym z większych wrogów odtwarzania na

>dobrym poziomie.

Świetna uwaga, też mam takie wątpliwości. I gdzie ta audiofilia jak brak tego "detalu"..

Ten gramofon

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

miał świetne zawiasy pokrywy, nie tylko L-kształtny pręt w zacisku.

"dobre bo polskie" :)

Mi chodziły po głowie takie rozwiązania, gdzie wszystkie elementy manipulacyjne były poza obudową.

Tak byłoby najlepiej, kiedyś były takie gramofoniki.. np:

post-7359-100008510 1170282266_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Guest G.Mark

(Konto usunięte)

Coś podobnego, ale z ramieniem J. Akai AP-D33 po renowacji i małej naprawie. Na razie bez pokrywy, bo ta która była w "zestawie", nie nadawała się do niczego.

GM

post-3254-100008501 1170282280_thumb.jpg

post-3254-100008502 1170282279_thumb.jpg

• 1 month later...

Witam ! Zapewne wywołam burzę, albo co u niektórych śmiech, ale słyszałem od człowieka, który z branżą audio jest za pan brat, że analogów słucha się bez pokrywy. Ma to wpływ na jakość dzwięku. Nie wiem czy to voo doo, ale patrząc na droższe, a co za tym idzie, lepsze konstrukcje nie użyczycie pokryw. Może coś wtym jest. Ja słucham bez pokrywy i nie wiem czy to siła sugestji, ale dzwięk wydaje się delikatnie bardziej otwarty.

>>G M

Za 25 PLN możesz skleic pokrywę z przyciętych formatek polistyrenowych w Cast...mie. Arkusz polistyerny 50 cm x 100 cm kosztuje ok 26zł Może kilka zl więcej bo za ciecie licza 1.5 pln.Do tego o spolerowaniu krawędzi i odtłuszczeniu cjak i gotowe. Ważne żeby uwzglednić przy mierzeniu grubośc materiału.

> Adamk

Jeżeli nawet istnieje różnica na plus przy odsłuchu bez pokrywy, to przecież pokrywa ma tę właściwość, że można ją podnieść lub nawet zdjąć.

A na czas wyłączenia (który jest nieporównanie dłuższy) chyba korzystnie jest zasłonić gramofon przed kurzem (z powodów, o których pisałem wyżej w tym samym wątku).

A co do drogich patefonów, to faktycznie większość z nich nie ma pokrywy, ale do wielu można pokrywę dokupić, za niezłą kasę. A taki na przykład Linn Sondek LP12 z pewnością do ułomków nie należy, a ma pokrywę...

Janusz z Torunia

>Yanoosh.

Nie neguję zasadności użycia pokrywy.Sam ją zakładam, gdy gramofon odpoczywa. Kurz niestety to trudny wróg, nie tylko zmora vinylowej braci, soczewka lasera też się kurzy i trzeba z tym walczyc. Posiadam wiernego przyjaciela, wabi się Bary-długowłosy berneńczyk, jest siewcą kurzy i brudu, tak wiec prawie codziennie odkurzacz w ruchu. Wracając do tematu ciekawi mnie jakie sirodki zaradcze stosujecie, w szczególności do utrzymania w czystości płyt. Sam posiadam szczoteczkę karbonową, ale to nie wystarcza. Cholery dostaję jak widzę kurz na płycie, wówczas mam chęć ją wykompać i tu nasuwa sie pytanie czy sa jakieś domowe metody kompieli, czy trzeba kupować specjalityczne środki?

winyl zakurzony traci też swoją urodę jaką mają "nówki", nie wspominając o oczywistej zmianie jakości dźwięku- bardziej wyczuwalnej (chyba) niż wpływ :) bezpośredni pokrywy na dźwięk

nie jestem jakimś pedantem ale trochę winyli się przerzuciło i trudno sobie wyobrazić aby zakurzanie się płyt mogło komuś nie przeszkadzać

powtórzę się, że fajna była pokrywa w stareńkim Fonomasterze, nowsze konstrukcje były odchudzone "w zawiasach"

he, niektórzy lubią dobrze zamykające się drzwi w samochodach, :-) z dobrym dźwiękiem

Pokrywa do Linn LP12, Axis i Basic kosztuje z przesyłką około 80 GBP.

Nie miałem w Axis pokrywy więc sobie zrobiłem z 3 mm plexi.

Zawiasy muszą być niestety oryginalne około 20GBP

Hidden Content

Hidden Content

• 1 year later...

kiedyś dudivan wkleił w super wątku

Hidden Content

(dla mnie prawie nr1 na tym forum, świetne fotki od guttena np)

dudivan wkleił taką fotkę (poniżej)

to jest dobry imho pomysł na umieszczenie guziczków poza pokrywą

post-11853-100008148 1171557525_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.