Skocz do zawartości
IGNORED

Bezkompromisowa kolumna diy.


marko3T

Rekomendowane odpowiedzi

pozatym wszystko sie zmienia , wiekszy dostep do nowszych technologii , inne dostepne produkty, środki , materiały. mysle , że tematy poruszane w tym watku są jak nabardziej na miejscu .

a nie każdy zauważył , pamieta co pisano kiedyś.

 

mysle zrobic tak:

cała kolumna z mdf+sklejka

komora dla średnio i wysoko z kompozytu połączona z kolumna jakąś pianką ale tak żeby nie "latała"

wykończyć scianke frontową skórą nałożona na cienką warstwe filcu lub gąbki co spowoduje wizualną całość.

to musi byc cos co przeniesie jak najmniej drgań- sens wykonania

myśle że zrobie z mdf komore dla srednio ,wysoko a w nią włoże mniejsza w kompozytu.

połącze ją z mdf punktowo masą gumową albo czym podobnym jeszcze nie myslałem dokładnie czym.

pomysł wydaje sie ciekawy i dla mnie zaczyna mieć sens sposób wykonania.

To chyba nie uniknione ,że pewne tematy i rozważania konstrukcyjne powtarzają się w wielu wątkach. Jakby nie patrzyć jest pewna grupa forumowiczów zainteresowana diy głośnikowym.

 

Założyłem ten temat z myślą , że wpisy pomogą mi stworzyć moją top konstrukcje i chociaż moja koncepcja pierwotna nie wiele się zmieniła , to jednak wasze wpisy pozwoliły mi spojrzeć na pewne zagadnienia z zupełnie innej strony. Między innymi postanowiłem zbudować konstrukcje "treningową" na tańszych głośnikach.

Będe w niej walczył zwłaszcza z wytłumieniem wibracjami.

 

Mam nadzieje ,że temat dalej pójdzie w kierunku konstrukcji z najwyższej pólki. Jestem przekonany ,że wielu znajdzie tutaj wiele istotnych wskazówek tak jak ja.

 

Pozdrawiam wszystkich wpisujących się w tym wątku.

Marko3T:

 

Przejrzałem sobie trochę testów ze Stereophile, i z pomiarów akcelerometrem wyszło, że JMLab'y Utopia i Mezzo Utopia z poprzedniej serii mają dokładnie to o czym pisałem wcześniej w wątku - boczny panel na wysokości mniej więcej środka obudowy basowca transmituje duzo drgań o częstotliwości odpowiadającej średniotonowemu. Z kolei separacja obudów i ich indywidualna konstrukcja odpowiednia dla przetwarzanego zakresu ujawnia swoje zalety w pomiarach B&W Matrix 801 - rezonanse obudowy są prawie niewidoczne.

>misiomor

 

Troszkę się zgubiłem w tym Twoim wpisie. Czy dobrze zrozumiałem że JmLab modułowy generuje szkodliwe drgania i w tej kategorii B&W matrix wypada lepiej? Przecież B&W nie jest konstrukcją modułową ,która ma być jakoby najlepszym rozwiązaniem, owszem ma osobne komory ale wszystko "leży" na sobie bez udziału absorberów.

Marko3T:

 

JMLab'y właśnie nie są konstrukcjami modułowymi bo mają boczne panele od góry do dołu i drgania hulają sobie po nich jak chcą, natomiast Matrix'y o ile pamiętam miały oddzielne obudowy i niewykluczone że je montowali choćby przez gumowe podkładki. Taki stary żeby pamiętać wprowadzenie tej serii na rynek i jej okładne opisy nie jestem - ale musieli coś w nich zrobić dobrze skoro w pomiarach wypadają tak zacnie. Na pewno Matrixom jest bliżej do obudowy modułowej niż Utopiom.

Już pisałem na ten temat tak:

Jak dla mnie na dzień dzisiejszy w kategorii modułowych obudów wzorem do naśladowania jest linia UTOPIA

firmy Jmlab. Z małymi ale istotnymi modyfikacjami które wprowadzam nie znam lepszej konstrukcji, i jeżeli chodzi o stronę wizualną ładniejszej obudowy, która była by modułowa

firmie Jmlab zabrakło konsekwencji w realizacji pomysłu odseparowania poszczególnych modułów i tym samym od szkodliwego wzajemnego oddziaływania na siebie, co zresztą podkreśla w swoich materiałach,że zostało to zrealizowane. Jak widać, nie do końca. Dlatego napisałem że wprowadzam pewne modyfikacje w stosunku do pierwowzoru. Jest to tak oczywiste że należało tak zrobić, że zastanawiam się dlaczego producent na to nie "wpadł". Wystarczy to zrealizować w ten sposób jak na zdjęciu i po problemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4056-100002629 1170291343_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem czy była już o tym mowa, trochę ostatnio niemiałem czasu, ale szczytowa ESA Profi prezentuje całkiem ciekawą koncepcję - mniej więcej pomiędzy obudowami modułowymi, a jednolitymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"(...) Masywny panel, w którym zainstalowano sekcję średnio-wysokotonową, sklejony z trzech warstw MDF, ma grubość 9 cm. Nie jest on sztywno przytwierdzony do całej konstrukcji, ale opiera się na tłumiących podkładkach, odsprzęgnięty od wibracji obudowy. Głośniki 30-cm i 24-cm pracują w niezależnych komorach, pierwszy w 75-litrowym bas refleksie, z dwoma tunelami wyprowadzonymi na dole przedniej ścianki, drugi w 35-litrowej komorze z elementem "Variovent" na tylnej ściance. Żadne ścianki obydwu komór nie pozostają względem siebie równoległe, wszystkie jednak zostały wytłumione filcem, a szereg wzmocnień usztywnia konstrukcję. (...)"

post-9964-100002608 1170291369_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Być możę B&W wypadły tak dobrze dzięki właśnie kratownicy matrix. Taka ilość wzmocnień swoje robi.

Esa prezentowana na zdjęciu w zasadzie jest podobna do JmLab pociętą ma przednią ścianke , ale boki to jednak duża płyta więc pewnie z drganiami będzie podobnie.

 

Zauważyłem ciekawe zjawisko w mojej własnej kolumnie. Konstrukcja podłogowa b-r na węglowej 18 ss z dużym magnesem i mały rewelator. Zbudowałem ją z mdf 25mm front ma 5 cm, własna komora zwrotnicy ,własna dla twetera, wzmocnienie biegnie góra-dół + ukośna łamana przegroda i dodatkowo dwa wieńce poziome wytłumienie to centymetrowy filc+gąbka falista na śćianke tylną i dolną. Wymiary 100/20/33 po co ten opis?

 

Otóż największe wyraźnie wyczuwalne wibracje pojawiają się na górnej śćiance przy paśmie średniotonowym np. gitara elektryczna przeciągłe długie wybrzmienia. Ciekawe jest dla mnie to ,że boczne śćianki pomimo dużych wymiarów drżą tylko w ekstremalnych sytuacjach i to w bardzo nie wielkim stopniu nigdy na takim poziomie jak górna.

>>marko3T

 

nie wiem ile masz tych kratownic góra-dół i jaka jest wysokość komory czynnej, w każdym razie jeśli masz ich dużo (na tyle że np odległości między kratownicami są mniejsze niż wymiar ścianki górnej a w dodatku wzmocnienia zostały tak umiejscowione że znajdują się w strzałkach max ugięcia to wcale bym się nie zdziwił. Ponadto to że drży górna ścianka a komorę tweetera masz oddzielną świadczy o tym że jednak ścianka boczna przenosi część drgań na górną ściankę. Niemożliwe jest przecież żeby woofer tak kompresował powietrze a te wytworzone ciśnienie tak wychylało przegrodę woofer-tweeer i znowu sprężało powietrze w komorze tweetera by to z kolei oddziaływało na górną ściankę. To przeczy nawet zwykłej logice. MDF też jest materiałem stratnym i aby zaszło takie zjawisko musiałby być bardzo, bardzo cienki.

Żałuję ,że nie moge wkleić zdjęć konstrukcja jest dosyć pancerna 35kg bez głośników.

To co saczek piszesz ma sens wibracje przenoszą się z boków na góre , ale teoretycznie kazdy powie że drgać najmocniej będą największe powierzchnie u mnie tak nie jest i boki są bardzo odporne.

 

Poziom wibracji górnej ścianki jednak troszkę mnie martwi. W następnych skrzynkach muszę ten problem rozwiązać.

>> dj_zibi

 

Tweeter to szczytowy model Scan Speak R2904/7000. Pozostałe trzy to ATC.

 

Tak na marginesie, nie umiem się doczekać konstrukcji renomowanego producenta, wykorzystującego SS D3004-6600.

marko3T, 1 Maj 2006, 11:16

Problem ten nie występuje w konstrukcji którą przedstawiłem na zdjęciu powyżej.Żadna z poszczególnych sekcji nie przenosi własnych drgań, wibracji i czego tam jeszcze na pozostałe.

Za szybko chciałem sfomułować ładny wniosek. Utopia z poprzedniej serii ma oczywiście rozdzielone panele, i na komorze woofera widzimy kilka rezonansów - nawet ten przy 400Hz może pochodzić od woofera - woofer jest ścięty zwrotnicą, ale panel ma tutaj największą "efektywność". Śmieć przy 1k może oznaczać niedoskonałą separację modułów - przez co średniotonowce mogą też "pomagać" przy 400Hz.

 

Natomiast zjawisko o którym pisałem (emisja drgań pochodzących od sąsiedniego przetwornika przez panel obudowy innego) widać dobrze w pomiarach Mezzo Utopii (boczny panel nierozdzielony) - rezonanse przy 200 i 300Hz występują, ale wysoką amplitudę osiąga dopiero ten przy 400Hz (gdzie woofer jest już sporo ścięty zwrotnicą). W Utopii rezonanse były jednak niższe, a to że przegrywa ona z Matrix'em 801 wynika prawdopodobnie z niewystarczających wzmocnień / tłumienia.

 

Tak czy siak zjawisko transmisji drgań istnieje i warto z nim tak czy inaczej zawalczyć.

 

Wykresy: Utopia, Mezzo utopia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3038-100002567 1170291431_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze raz zapytam - co rozumiecie pod pojęciem "bezkompromisowa" ???

 

Ponieważ nie ma kolumny idealnej - w sensie załozeń konstrukcyjnych i przeznaczenia wszystkie musza byc "kompromisowe" - więc rozumiem, że owa bezkompromisowość musi objawiać się w wykonaniu konstrukcji, a nie w założeniach.

W założeniach możemy mieć np. kolumne podstawkową, która bedzie wykonana bezkompromisowo.

 

Na tej samej zasadzie bezkompromisowa może byc kolumna podłogowa 2 dr. Albo 3 dr... n dr. Kolumna przenaczona do nagłosnienia dużych pomieszczeń, estrady czy małego pokoju itd. itp.

 

Tymczasem chyba wszyscy się tu skupili na określaniu bezkompromisowości samego projektu.

 

Zobaczmy w szczegółach jak to wygląda - czterogłosnikowa szafa pancerna o efektywności 91 db wykonana przez audiofila dysponującego pomieszczeniem powierzchni 20 m.kw. To nie bedzie dla niego konstrukcja bezkompromisowa... To bedzie kompletna pomyłka...

Woda na młyn zwolenników konstrukcji modułowych? Chyba raczej nie, bo jak na dłoni widać o co tu walczymy.

Moj wniosek wszystkie wibrują czy moduł czy nie to i tak wibracje się przenoszą może mniej ale jednak.

Okazuje się ,że i modułową też można pod tym względem spieprzyć.

Przykład to porównanie B&W matrix kontra JmLab. Wciąż bije się z myślami czy zrobić solidną jednobryłową z masą wzmocnień czy modułową do której nadal nie jestem przekonany (kąplikowanie konstrukcji nie przynoszące korzyści brzmieniowych>>>teoretycznie

>Qubric,

 

Nie oczekuj ,że usłyszysz tu definicje bezkompromisowości dla każdego coś innego . Jeżeli dla Ciebie bezkompromisowy będzie monitor to proszę bardzo.

W temacie chodzi o nakreślenie zarysu wyobrażeń takiej konstrukcji , a nie jednoznacznej definicji. To ma być zbiór pomysłów i analiz rozwiązań spotykanych , ale również fantazji diy której brakuje często znanym firmą .

Jeszcze może raz napisze to ma być zbiór pomysłów na konstrukcje z górnej pólki. Załóżmy ,że ktoś pomyśli o przeskoczeniu hi-endowych firm może znajdzie w tym wątku chociaż parę pomysłów ,które mu w tym pomogą.

 

Nie, nie jestem naiwny wierzę ,ze jest to możliwe.

Qubric:

 

Ja w tym wątku już podałem moje rozumienie pojęcia bezkompromisowości - choćby 17 Mar 2006, 14:33, a o dostosowaniu do pomieszczenia również coś skrobnąłem 23 Mar 2006, 17:27.

 

Co prawda małe pomieszczenie to jest w ogóle kompromis, jako że wyższe częstotliwości dają fale stojące (w porównaniu z pomieszczeniem dużym) - ale dyskutujemy tutaj o bezkompromisowych kolumnach, więc rzeczywiście - mając małe pomieszczenie można spróbować jakiegoś ekstremalnie perwersyjnego monitorka na Scanie 15W8831G01 z membraną bierną strojoną do 30Hz w obudowie 8dm3, za to z kilkuwarstwową obudową sandwich z różnych materiałów, wzmocnieniami, likwidacją równoległości ścianek, komorą dla gwizdka (którego wyboru się nie podejmę bo sam bym rozważył Seasa 22TAF/G, a jak za tanio to może Scan 3004 albo Seas Crescendo i niższy podział). W ramach bezkompromisowości można zbudować kilka obudów według różnych koncepcji i mierzyć drgania ścianek przy wyborze najlepszej.

Marko3T:

 

Jak dla mnie morał z tych pomiarów jest jednak na korzyść konstrukcji modułowej - to co dzieje się w Mezzo Utopii przy 400Hz nie wygląda zachęcająco. Do tego w obu - Utopii oraz Mezzo Utopii podział niskie - średnie jest na 300Hz, więc to że schrzanili obudowę basowca (i drga ona na częstotliwościach przetwarzanych przez woofer) wcale nie dowodzi że koncepcja modułowości jest zła. Niższy poziom rezonansu 400Hz w Utopii w porównaniu z Mezzo pokzauje że w obudowie modułowej coś jednak jest.

 

A przynajmniej jeden z pomysłów na to jak przeskoczyć hi-endowe firmy jest prosty. Wszyscy sąsiedzi dziwili się dlaczego u hrabiów Dzieduszyckich dawano najlepszą kawę, a sekret ten był przekazywany z ojca na syna i brzmiał "syp dużo". Szkoda że tak wielu konstruktorów DIY o tym zapomina.

Mam pytanie troszke OT odnosnie akcelerometra.

Czy ktos z was dokonuje pomiarow scianek akcelerometrem ?

Jesli tak to jakiego uzywacie.

W akusie jest ACH-01 po 600 zl (30$ w usa) ale tak dokladnego do amatorskiej zabaw to mi nie trzeba.

Nie to nie jest tak ,że ja nie jestem zwolennikem modułowych dlatego że to komplikuje konstrukcje.

Nie boję się budowania skrzynek i leniwy nie jestem wręcz przeciwnie to dla mnie zabawa i frajda.

Co chyba oczywiste dla siebie nie będe żałował jak top to top , ale nie jestem też zwolennikiem robienia czegoś dla ideii to musi przynosić korzyści brzmieniowe.

 

Mam już w głowię mętlik w zasadzie tyle słyszę argumentów za modułowymi ,że pomimo że nie przystają do mojej wizji to zaczynam się zastanawiać co dalej?

Tylko ciężko jest mi zrobić coś wbrew sobie.

marko3T, 2 Maj 2006, 10:28

Utopie są tylko w połowie modułowymi konstrukcjami, stąd pewnie te problemy z przenoszeniem się rezonansów z jednego modułu na drugi poprzez właśnie spinającą je ściankę boczną. Poza tym cała konstrukcja jest wykonana z jednego materiału-MDF, i rzeczywiście moduł niskotonowy nie jest zbyt mocno usztywniony.Ciekawi mnie w jaki sposób wykonywane są tego typu pomiary.

Budując tego typu konstrukcję samodzielnie każdy z modułów można wykonać z innego rodzaju materiału: MDF, sklejka, płyta wiórowa, Corian jednocześnie mieszając je ze sobą , inaczej tłumić, inaczej dobierać masę itd.

I przede wszystkim nie łączyć póżniej w całość .

marko3T, za ok. miesiąc będę miał skończoną taką konstrukcje (Eton-12-680 , Accuton C-90 T6 i na wysokich Accuton C-24 lub Raven) i bedzie ona grała w Krakowie, więc zapraszam.

Jeszcze kilka zdjęć i link;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4056-100002525 1170291493_thumb.jpg

post-4056-100002526 1170291492_thumb.jpg

post-4056-100002527 1170291490_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

GrzmiL:

 

Sam jeszcze pomiarów akcelerometrem nie robiłem, przepis na tani akcelerometr jest u Dickasona (na bazie taniego tweetera piezoelektrycznego). Z kolei cena u Akkusa (albo te 30$ przy sprowadzaniu z zagranicy) to raczej niewiele wobec kosztów nawet jednego hi-endowego projektu.

 

Ja sobie do tej pory radziłem przy pomocy zwykłego generatora RC - powoli przestrajałem częstotliwość i rezonanse wychodziły "na ucho" oraz na przyłożenie ręki do panelu.

 

Marko3T:

 

Jesteś szczęśliwym człowiekiem jeżeli stolarka nie sprawia Ci problemów. Dla mnie jest to najgorsza część DIY audio (10 razy się zastanawiam nad każdym krokiem, bo nie lubię jak coś nie wyjdzie do tego stopnia że muszę wyrzucać zrobione obudowy - jak to mi się już zdarzało). Dlatego zresztą wolę przed zrobiebiem czegokolwiek przeprowadzić dogłębną analizę tego co jest na necie żeby uczyć się na cudzych błędach a nie swoich.

 

To co napisałeś o swojej konstrukcji na Scanach pokazuje że system jest tak dobry jak jego najsłabsze ogniwo - zadbałeś o sztywność obudowy basowca, drgania były "przyduszone" ale górna ścianka nie była już wzmacniana i drgania znalazły sobie powierzchnię którą mogą być wypromieniowane. Dzięki wielkie że o tym napisałeś - dla mnie i być może dla innych jest to cenny kawał wiedzy doświadczalnej.

 

A w sprawie tej konstrukcji modułowej - oprócz wyglądu i funkcjonalności modułowa obudowa ma raczej same zalety. Ja w obecnie robionej konstrukcji mam zamiar nie używać kolców, tylko przykręcić monitorek do subwoofera przez grube gumowe podkładki, a śruby mocujące będą wkręcone w jedną obudowę, a do drugiej nie będą dotykać (izolacja przez gumowe tulejki i podkładki). może nie będzie to tak dobre jak kolce, ale za to nie będę się trząsł że coś mi spadnie i się zniszczy.

>henrykpiątek

 

Bardzo dziękuje za zaproszenie , jeżeli nie będe dla nikogo ciężarem to chętnie zobacze, dotkne i posłucham.

Dziękuje.

 

>misiomor

 

Dopiero teraz załapałem dlaczego nie jestem fanem modułowców. Moje dotychczasowe kolumienki nie miały problemów z wibracjami za wyjątkiem tej nieszczęsnej górnej ścianki, więc nie bardzo rozumiałem dlaczego forsujecie modułowca, no i jeszcze to wrażenie że za chwile ktoś mi zrzuci kawałek kolumny, ale rzeczywiście przy ściance 130cm/40cm i głośniku 11 cali ( a nie 7)może być ciężko osiągnąć dobry efekt pomimo licznych wzmocnień.

 

Pozostaje tylko eksperyment.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.