Skocz do zawartości
IGNORED

CD player i rególacja głośności?


kondrax

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy cd-playery maja rególacje głośności np. NAD czy MARANT lub DENON ??? Mój soniak nie ma ale chce nowego cd i pytam dlatego pytam czy mają?

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

dokladnie tak jest, sporo firm stosuje tego typu rozwiazanie umozliwiajace podlaczenie cd bezposrednio do koncowki mocy ktora jak ci zapewne wiadomo na ogol regulacji glosnosci nie posiada. Tak wiec masz wyjscie "fixed" czyli nie regulowane ktore podlaczasz do wzmacniacza zintegrowanego itd, i "variable" - regulowane do koncowek i innych ustrojstw bez potencjometru. DO kompletu na ogol wyjscie cyfrowe (coax albo optyczne) a czasami jak zainwestujesz troche wiecej kasy to producent dorzuca do kompletu wyjscia xlr i wszyscy sa szczescliwi....

Regulacja w domenie cyfrowej poprzez proste operacje przesuwania liczb przed DACiem, stosowana w najtańszych CD-ekach nie jest faktycznie warta dyskusji, szczególnie gdy strumień nie został przeliczony na większą liczbę bitów (co z kolei implikowałoby zastosowanie przetworników więcej niż 16-bitowych).

 

Natomiast warto wspomnieć, że rzeczywiście jednym z zadań CD jest doprowadzenie sygnału wyjściowego do poziomu "konsumenckiego" czyli standardowych circa 2V, metodami zwykłymi dla przedwzmacniaczy. Umieszczenie tu regulacji głośności, opartej na analogowym potencjometrze (czy innym równie dobrym jakościowo rozwiązaniu) jak choćby w serii ES Sony jest bardziej bezkompromisowe niż nieregulowane wzmacnianie tylko po to, aby zaraz w integrze stłumić sygnał potencjometrem głośności.

 

Rozwiązanie ma jednak podstawową wadę - potrzebuje wzmacniacza mocy (bez regulacji tłumienia). Wzmacniacz mocy jest jeden, źródeł może być wiele. Oznaczało by to konieczność wyposażania w regulatory wzmocnienia wszystkich możliwych źródeł dźwięku, a końcówki mocy w selektor wejść. Powiedziałbym - już za późno :) Niemniej wcale nie dziwię się tym, którzy chwalą minimalistyczne rozwiązania typu CD z regulowanym wyjściem + końcówka, ma to sens.

>MariuszJ

 

W integrze i tak musisz stłumić, bo czułość wejściowa zwykle waha się pomiędzy 150 a 600 mV.

 

A cd z regulacją w domenie analogowej, najlepiej drabinką rezystorową + końcówka mocy, to fajna rzecz. Taki np. AA Lektor plus para monobloków... dobry test dla spoistości tynku.

Zbig> Nie za bardzo wiem, co masz na myśli z tą czułością wyjściową. Teoretycznie każda poniżej maksymalnego napięcia z wyjścia CD da Ci clipping na wyjściu mocy. Końcówki mocy nie mają statystycznie jakichś tam ekstremalnie wysokich czułości (względem integr), chyba znacznie częściej zdarzają się te z czułością poniżej 2V (nawet grubo poniżej) niż z wyższą - powiem, że z pamięci nie potrafię wymyśleć w tej chwili żadnej.

 

"AA Lektor plus para monobloków... dobry test dla spoistości tynku" - tiaa, np. z monobloków na 300B :-D

Bo ja chłopaki ma taki pomysł. Bo robie teraz Ostinato 2000 a mam juz subwoofer DIY na 300W sin panel, (BSW124II). I teraz chcę zrobić tak. Od CD do wzmaka sygnał a potem od wzmaka wyjsciem tym od nagrywania na subwoofer a całość głośności rególować z CD, bo wiekszośc wzmaków nie ma wyjscia na suba a wiekszość forumowiczów odradzał mi podpinac subwoofer bezpośrednio pod wyjścią w wzmacniaczu i dawac dzielnik napiecia. Co o tym myślicie może macie inny pomysł? A i czy nad ma rególacje głośności w CD???

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Kondrax>

 

Ja mam podłączony subwoofer wysokoprądowo (z wyjść głośnikowych wzmacniacza przez dzielnik zamknięty w subie).

 

Twój pomysł jest możliwy do zrealizowania, tyle że lekko bezsensowny. Skoro bowiem CD ma regulowaną siłę sygnału, to przecież możesz za pomocą zwykłego rozgałęźnika RCA podłączyć do niego zarówno wzmacniacz stereo z kolumnami jak i subwoofer aktywny. Nie za bardzo wiadomo po co jeszcze do tego tape-out, no chyba żeby odłączać suba z panelu wzmacniacza stereo.

 

Dzielnik jest rozwiązaniem sensownym, bo nieinwazyjnym. Innym sensownym rozwiązaniem jest przeróbka wzmacniacza, polegająca na dorobieniu wyjścia regulowanego (wątek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

PS1. Na drugi raz dawaj jednak taki temat w sensowniejszym miejscu niż Bocznica z jej ograniczeniami.

 

PS2. Naprawdę popracuj nad ortografią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>MariuszJ

 

Czułość wEjściowa integry to poziom napięcia sygnału na wYjściu cd przy którym wzmacniacz osiąga swoją maksymalną moc przy zerowym tłumieniu, czyli przy potencjometrze "odkręconym" do oporu.

Zbig, definicja ta tyczy tak samo jak integry - końcówki mocy (bez frazy "przy zerowym tłumieniu"). I - jak pisałem - średnia czułość końcówek, choć wyższa od integr, też statystycznie nie przekracza 2V - co oznacza że wysterowalność za pomocą wyjść regulowanych z CD nie powinna być problemem (nawet jeżeli jest to potencjometr przed buforem o wzmocnieniu 1).

 

Nie oznacza to, że neguje sens przedwzmacniaczy o napięciu maksymalnym rzędu kilku V (spotkałem nawet taki, dla którego max był bodajże 12V!) - są bardziej uniwersalne. Z reguły bowiem nie słuchamy 0dB sinusów :-)

MariuszJ 29 Wrz 2006, 16:47

 

Pomysł z rozgałęźnikiem jest dobry, pod warunkiem że jedno z podłączonych urządzeń (subwoofer) odbiera sygnał RCA różnicowo. Jeżeli oba próbują "dostarczać" masę do CD (zakładam że ma on wtyczkę sieciową tylko z dwoma bolcami) to nawet jeżeli robią to przez termistory NTC albo oporniki 10ohm to możemy wylądować z większą ilością przydźwięku sieciowego.

 

Poza tym jak zwykle w przypadku systemu z subwooferem przydałby się jakiś highpass we wzmacniaczu napędzającym kolumny (i przestrojenie tychże na obudowę zamkniętą). Po co przeciążać je niskimi tonami które i tak przetwarza sub.

Misiomor>

 

Problem pętli masy z subwooferami aktywnymi oczywiście istnieje, tak samo zresztą jak ze wzmacniaczami dzielonymi czy biampingiem. U mnie znaczące buu natychmiast poprosiło o podłączenie subwoofera do tego samego gniazdka co reszta sprzętu. Zauważyłem, że albo producenci subwooferów rezygnują z zerowania kompletnie, albo rzeczywiście separują zero termistorami czy przeciwsobnymi diodami.

 

O highpassie monitorów w konfiguracji 2+1 rozmawiamy już któryś raz - i choć zaraz wyjmiesz mi serce łyżką na ołtarzu poprawności technicznej - nie jestem pewien Twego szacowania wad i zalet tego rozwiązania. Po pierwsze wskazana stromość tego filtru (załóżmy że pracowałby w dziedzinie analogowej) implikująca wpływ na brzmienie góry. Po drugie (silnie związany z pierwszym argument, niestety z gatunku audiofilskich) - dobarwianie pasma monitora harmonicznymi z niskiego basu stanowi istotę charakteru jego brzmienia - zabierzesz to i dostajesz inne kolumny - niekoniecznie lepiej grające (cały czas abstrahuję od naturalnych zalet technicznych tego rozwiązania!).

 

Przestrojenie obudów na zamknięte może zmniejszyć od dołu pasmo przenoszenia, ale jednocześnie spowodować że subbasu będzie więcej (mniej stroma ucieczka w ciszę). Paradoksalnie, może wyjść więcej niekorzystnych interakcji. Nie wiem czy jednak rozwiązanie - małe bassrefleksy bez przesadnego podbicia w okolicach rezonansu + nisko i stromo cięty sub nie wyjdzie lepiej. Wiem, pliszka ;-)))

Więc tak subwoofer to rawmaster BSW 124II z wzmakiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) a wygląda tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tylko srodek jest czarny :D , wiem ze nie lubicie podbarwiac ale ja lubie duzo duzo, basu. Pytanie takie co wybrać ten dzielnik czy rozgałęznik, a jak dzielnik to kto ma jego schemat bo na elektrodzie każdy dał mi inne wartości rezystorów??? A co do dzielnika czy to nie obciąża nadmiernie wzmacniacza co w tedy z impedancją się dzieje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Daj sobie spokój z przerabianiem czegokolwiek, nakład pracy kompletnie nieadekwatny do rezultatu. Zlutuj sobie kabelek, który we wtyczce cinch od strony suba będzie miał powiedzmy 10kOhm szeregowo z gorącym i 1kOhm łączący gorący z masą. Od drugiej strony zaciśnij go w terminalach głośnikowych wzmacniacza stereo i wio. Na elektrodzie Ci każdy podał inne wartości, bo mają one znaczenie tylko zgrubne - dzielnik ma dać spadek napięcia do poziomu "konsumenckiego" (moje wartości dadzą Ci spadek 1/(10+1) razy, typowy wzmacniacz stereo produkuje max na wyjściu powiedzmy kilkadziesiąt V) a impedancja wejściowa dzielnika ma być na tyle duża, żeby nie szkodowała głośnikom głównym (więc nie może to być dzielnik z rezystorów kilkuomowych). A równowagę pomiędzy pasmami kolumn i subwoofera dokładnie i tak musisz dobrać pokręcadełkiem w subie.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.