Skocz do zawartości
IGNORED

SEAS - kierunek wyboru


saczek_XTRM

Rekomendowane odpowiedzi

>>Arturp

 

Pomiary zostały zrobione w komorze bezechowej Seasa i jak pisał wcześniej Misiomor nie nadają się do łączenia z pomiarami innych przetworników, dokonywanych w inny sposób. Rutaj modwoofer jak i tweeter są plikami pomiarowymi z tej samej komory. Są to więc pliki można powiedzieć sprawdzone, rzeczywiste. Próbowałem robić tam pułapkę i powiem szczerze że można zrobić tam w miarę płasko. Najlepsze jest to, że jeśli się uprzeć z tą górą przy ok 700Hz to cewa wychodzi pponad 6mH !! to był powód dla którego z niej zrezygnowałem. OK, spróbuję go jeszcze poćwiczyć z 1 rzędem, może coś z tego wyjdzie. Najgorsze w sumie są do zwalczenia jednak te rezonanse - dosyć wysokie piki powyżej 3kHz, przekraczające SPL głośnika w zakresie 20-2000Hz, trochę ciężko w inny sposób ich się pozbyć niż użycie pułapki, przynajmniej nic innego nie przychodzi mi do głowy, poza wysokim rzędem, który i tak niewiele daje :(

Yolaos:

 

Ja jeszcze nie zgłosiłem akcesu do full wypas udziału - choćby dlatego że już kupionych głośników leżących na szafach mam na kilka projektów a do tego beton na niektórych podłogach w domu. Do tej pory wpisywałem się bo zostałem do tego wywołany przez Ciebie. Ponadto - jak na razie widzę że masz silny zamiar osiągnięcia "dynamiki" (cudzysłów z racji subiektywności) co może oznaczać upiększanie nierównościami charakterystyki i/lub zniekształceniami (choćby ten pierwszy rząd na gwizdku). Zawsze możesz jednak liczyć na moją pomoc jako konsultanta (nie będę wydawał żadnych kategorycznych sądów jako że degustibus...). Służę też posiadanymi pomiarami i symulacjami bazowanymi na tychże (w miarę posiadanego czasu).

 

W kwestii tego 4 czy 8 ohm - rezystancja cewki na basie liczy się WZGLĘDEM Re. A więc Qes'= Qes*(Re+Rs)/Re. Dla dwóch głośników 8ohm równolegle (4ohm obciążenie) cewka o rezystancji szeregowej 0.25ohm przyniesie takie same zmiany Qes jak cewka o rezystancji uzwojenia 0.5ohm dla jednego głośnika 8ohm. (8+0.5)/8 = (4+0.25)/4 = 1.0625

 

Jeżeli jeszcze zostaniemy w danej grupie AWG (czy średnicy drutu) to 2 razy większa co do wartości L cewka dla jednego głośnika 8ohm będzie miała mniej niż 2 razy wyższe Rs (bo waży i kosztuje trochę więcej) i w rezultacie MNIEJ wpłynie na Qes.

 

Kolejna sprawa - jeżeli dajesz cewkę rdzeniową (przy podziale 200Hz może to się okazać koniecznością), to dla obciążenia 8ohm nasyci sie ona (i straci indukcyjność w szczytach prądu) dla wyższej mocy niż przy 4ohm wzór - P = (I^2)*R

 

Tak więc z punktu widzenia cewek, to akurat 8ohm bywa lepsze niż 4ohm.

 

Saczek_XTRM:

 

Cewka w pułapce RLC (na tą górkę przy 700Hz) może mieć nawet 10mH bo w szereg z nią będzie opornik jakieś 8ohm albo więcej i nie ma powodu żeby jego część nie była rezystancją szeregową samej cewki. Powietrzne 10mH nawijane drutem 0.7mm albo 1mm drogie nie będzie - sprawdź w katalogu Polinka cewek drutowych.

Tu cos jest na tym przetworniku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

skoro masz Misimor tyle głośników , a wiem ze jesteś zwolennikiem Seasa to moze pogrzebiemy w tej szafie?

co do cewki to rdzeniowa absolutnie odpada nawet nie mogę sie patrzeć na takową

w/g Ciebie zastosowanie głosnika 8omowego bedzie lepszym rozwiązaniem niz cztero ze wzgłedu na cewke? Myślałem o takiej co najmniej z dwójki 5 ,6 mh mogło by za dużo miejsca zająć w kolumnie ))

pozd.

Yolaos:

 

Seasa to mam Excele T25CF003 i cztery sztuki CA15RLY (do tego amerykańskie monstra SV10 w basy). Paczki do nich są już od pewnego czasu zmontowane a wczoraj kupiłem fornir i jak się wyleczę z podziębienia to je okleję.

 

Co do cewek - jak chcesz robić 3-way na L26RFX/P albo CA26RFX (do BR to raczej ten drugi) to nawet 10mH 12AWG powinna się zmieścić jako że i tak Vb powinno być ze 60dm3 więc ten 1dm3 cewki nie powinien robić różnicy.

Zainteresował mnie temat cewek.

Też zawsze byłem zwolennikiem cewek powietrznych lub tasmowych(w projektach bezkompromisowych), ale myśle że spokojnie w sekcji niskotonowej układu 3dr mozna dać rdzeniową nawijana grubym drutem np. 1,4 chociażby dlatego że mamy niższą rezystancje takiej cewki. Porządnie zrobiony rdzeń tak szybko się nie nasyci. Z drugiej strony jak często występują tam moce szczytowe.

Powiem tak w jednej parze mam cewki z drutu 2.8mm i to co sie dzieje na basie jest o niebo szybsze dokładniejsze , dynamiczniejsze, czytelniejsze niż w cewce o tej samej wartości 1mm obie powietrzne, nasyci sie nie nasyci , nie ma co załować na drut

Nasyca się rdzeń (nie występuje w powietrznych tzn.występuje ale powietrzny) i o to chodzi , a grubszy drut to niższa rezystancja co wpływa też na dobroć układu jak też podobno na efektywność.

 

Idę spać i bolą mnie oczy Dobranoc.

Marko3T:

 

Co do mocy szczytowych jakie masz w swoim systemie to algorytm wyznaczenia już jest (wypróbowany przez Graafa i niżej podpisanego).

 

1. Puszczamy dynamiczne nagranie muzyki klasycznej z głośnością zbliżoną do "na żywo" albo odkręcamy volume na najwyższy poziom używany do słuchania płyt CD.

 

2. Bierzemy płytę testową z przebiegiem 50Hz, -20dBfs, puszczamy przy takiej samej głośności jak wyżej i mierzymy napięcie na zaciskach kolumny zwykłym miernikiem uniwersalnym (mierzącym wartość międzyszczytową ale wyskalowanym w RMS dla sinusa).

 

3. Wartość napięcia mnozymy przez 10 (bo przebieg miał -20dBfs), podnosimy do kwadratu i dzielimy przez impedancję kolumny. W ten sposób dostajemy maksymalną moc RMS w systemie. Żeby dostać maksymalną wartość prądu, należy pomnożyć zmierzone miernikiem napięcie przez 10*sqrt(2) i podzielić przez impedancję kolumny. Dla przebiegu testowego innego niż -20dBfs należy mnozyć napięcie przez 10^(-dBfs/20) dla mocy (10 dla -20dBfs, sqrt(10) dla -10dBfs i 2 dla -6dBfs choć tak wysoki poziom 50Hz może być niebezpieczny dla woofera jak ktoś słucha głośno) i sqrt(2)*10^(-dBfs/20) dla prądu maksymalnego.

 

Co do cewek rdzeniowych - przekroczenie prądu nasycenia rdzenia powoduje totalną kaszanę - utratę indukcyjności w szczytach prądu. Hi-endowe cewki Torobar z Intertechniki mają I_sat równe 8A (6.8mH - 10mH) a więc wcale nie tak dużo (na poziomie maksymalnego prądu Gainclone'a krytykowanego za małą wydajność prądową). Zwykłe przaśne cewki mają ten parametr pewnie jeszcze gorszy, a najgorsze jest to że producenci nie podają żadnej informacji na ten temat. Inna sprawa że Polink ma w ofercie niedrogie cewki gwarantowane na moc 1500W/8ohm (a więc 750W/4ohm) co odpowiada prądowi nasycenia ponad 19A.

 

Natomiast przy mniejszych prądach taka cewka ciągle wnosi (niewielkie) zniekształcenia pochodzące od pętli histerezy. Dlatego najlepiej jest zobaczyć jak pogarsza się przebieg SPL i odpowiedź na skok napięcia kolumny pod wpływem rezystancji szeregowej cewki powietrznej, i dopiero jak wiemy na czym stoimy, można myśleć o cewkach rdzeniowych.

Yolaos:

 

Moje kolumny będą zwykłymi d'Appolito MTMS, (piszę S zamiast W bo podział będzie na 140Hz). Cztery sztuki CA15RLY mam na dwie kolumny. Tak czy siak impedancja 4ohm i efektywność napięciowa na poziomie 80dB/2.83V,1m raczej nie wróżą temu projektowi popularności. Tak niska efektywnośc wynika z użytych wooferów - w OZ 60dm3 mają rezonans na 30Hz i dobroć około 0.6 a więc trudno o lepszy bas.

 

Inna sprawa że o dynamikę się nie boję, jako że sekcja średniotonowa będzie sama z siebie całkiem efektywna mocowo (a więc kompresja termiczna nie będzie duża) a woofer ma dużą moc znamionową i na dodatek jest nisko cięty (poniżej 200Hz gdzie w muzyce jest maximum mocy). Tyle że do wysterowania na pełną moc (przy której pewnie wywalą szyby ciągle przy nie za dużych zniekształceniach) będą potrzebowały 250W RMS a więc solidnego pieca.

A ja mam przy okazji pytanie co do wspomnianej przez kolegę wyżej konstrukcji PMS Troelsa Gravesena. Wygląda bardzo atrakcyjnie, trzy drogi, duża efektywność i dobre ale niedrogie przetworniki, tylko ta obudowa... Czy można bez pomiarów, tylko na podstawie parametrów zaprojektowanej zwrotnicy zmienić tą zwrotnicę tak aby pasowała do normalnej smukłej obudowy?

Commo, 10 Lis 2006, 14:14

Niestety nie mozna, zmiana szerokości ścianki przedniej o 5 cm diametralnie zmieni charakterystykę , im węższa ścianka tym mniej niższej średnicy . w praktyce może to onznaczać ,że trzeba zmienic tylko filtrowanie średniotonowego od dołu i basu od góry .

...there is no spoon...

Yolaos:

 

Jak uznam że kolumny są skończone (nie obiecuję żadnych terminów a robię je już ze 2 lata) i nie miałbyś problemów z przyjazdem na dziką wieś na Zachodnim Mazowszu, 40 min drogi przez las od najbliższej stacji kolejowej to nie widzę innych problemów z odsłuchem. Piszę dziką wieś bo na naszym polu rośnie owies (ozimy, właśnie się zazielenił) a biegają sobie po nim sarny, zające, bażanty, kuropatwy, bociany, czasem koń sąsiada a raz widziałem nad nim młodego orła bielika.

 

Poza tym - ew. cloning byłby utrudniony z racji tego, że zamiennik dla SV10 (Audio Concepts wycofało się z rynku DIY) jest dostępny tylko w USA - tak więc konstrukcja jest mocno nieperspektywiczna gdyby jednak Ci się spodobała - BTW - filtr gwizdka będzie na bank rzędu drugiego albo (co bym wolał) trzeciego - zależnie od tego jak mi się lepiej zgrają fazy. Do tego wszystkiego nie prowadziłem dokładnej dokumentacji odnośnie tego gdzie wstawiałem przegrody, wzmocnienia i inne takie. Robiłem to tylko i wyłącznie dla siebie.

 

Commo:

 

Coś podobnego zostało nawet przez Troelsa Gravesena zrobione i nazywa się 3-way Classic - tyle że w normalnej obudowie zapomnij o efektywności 91dB - baffle step zeżre z tego 4 - 6dB.

Dzieki Misimor za zaproszenie

Myślę ,że do odsłuchu takich kolumn pojechał bym nawet znacznie dalej, tymbardziej ,że to Twoje chyba ulubione bedzie "dziecko" więc pewnie bedą śpiewały.

pozd.

Misiomor a co myslisz o:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ostatnia wersja z tweeterem T25c001.

Czy zwrotnica jest porzadnie opracowana?

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

EMiL:

 

Na pewno nie zrobiłbym TJL_2W dla siebie ponieważ:

 

- Excel W18E ma problemy na basie, stwierdzone pomiarowo przez Marka K

 

- Tenże Excel nie został pochylony celem zmniejszenia ohydnego peaku 3rd harmonic przy 1.6kHz (widocznego nawet w karcie katalogowej)

 

Do tego dochodzi metodyka pomiarów Troelsa Gravesena - nearfield jest łączony z MLS'em przy 350Hz. Niestety baffle step przy tych rozmiarach głośnika i kolumny zaczyna sie już nieco wcześniej - ta obserwacja tyczy się niestety większości konstrukcji tegoż konstruktora. Choć inna sprawa że większość konstrukcji firmowych ma baffle step kompensowany właśnie tak albo nawet gorzej - żeby dostać nieco wyższą efektywność i wygrywać bezpośrednie porównania w salonach gdzie kolumna głośniejsza jest zwykle uznawana za lepszą (baffle step bywa porządnie skompensowany w kolumnach 2.5way co prowadzi do opinii o "potężnym" brzmieniu takich konstrukcji).

 

Poza tym wszystkim gwizdek ma problemy z jakimś wewnętrznym odbiciem przy 16kHz. Ponieważ sam posiadam takie gwizdki (model T25C003) - doszukałem się jak je zmodyfikować żeby sie tego pozbyć. Trzeba gwizdek rozebrać i dokleić pierścień z filcu do nabiegunnika. Po zrobieniu pomiarów zdecyduję czy będę je bebeszył.

Misiomor, a wiec nieciekawie wyglada w18e(x) w kolumnie dwudroznej. Pochyla scianke sugerowales juz wczesniej, niestety chyba malo niekomercyjnych konstruktorow wie, ze tak byloby lepiej.

Troels pisal, ze wersja z mniejszym magnesem jest duzo lepsza na basie od w18ex, ten to dopiero musi byc nedzny;)

Pozdr.

EMiL:

 

Co do W18EX - wcale nie powiedziałbym że musi on być nędzny na basie. Niskie Qts sprawi że przy danym SPL membrana będzie się mniej wychylać w porównaniu z W18E, a to właśnie wychylenia są tym czego Excele z niewiadomych przyczyn nie lubią i reagują zniekształcaniami a nawet brzęczeniem i skrzypieniem (bo akurat W18E ilościowo - w sensie f3 - to jakiś tam bas mają, ich Fs/Qts jest niskie).

 

Jak dla mnie W18EX w 9dm3 strojonych membraną bierną SP17R albo SP18R może (nie wiem, nie próbowałem) być zupełnie dobrą alternatywą do małych pomieszczeń. Jeżeli bas będzie jednak niezadowalający (po wypróbowaniu strojeń 31Hz - 40Hz - 50Hz) - pozostanie wymienić tylną ściankę obudowy (albo jakoś zainastalować varioventy w dziurach po membranach biernych) i przerobić całość na 3-way z W18EX w roli średniotonowca, w której to roli będzie zdaniem wielu na tym forum bezkonkurencyjny. Można też na dzień dobry spróbować zwykłego BR strojącego 9dm3 do 50Hz - tańszy i łatwiej zatkać w razie niepowodzenia i przeróbki na 3-way.

PS.

 

Jeszcze jedno - ponieważ strona Marka K zmieniła adres podaje nowy link - pod którym znajdziesz co dokładnie dzieje się z W18E:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w jednym z pokoi na AS'o6 .... Excel jako średni grał ślicznie. Szczegółów nie brakowało. Na dole dużo większy brat, ale mimo wszystko niskich rejestrów mi brakowało. Bas punktowy i szybki, tylko ilość mogła by być większa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Saczek_xtrm, 13 Lis 2006, 16:40

 

>w jednym z pokoi na AS'o6 .... Excel jako średni grał ślicznie. Szczegółów nie brakowało. Na dole

>dużo większy brat, ale mimo wszystko niskich rejestrów mi brakowało. Bas punktowy i szybki, tylko

>ilość mogła by być większa.

 

a to nie była przypadkiem zamknięta kolumna? Bo z tyłu miały BR tylko do środka, a do dołu może był w podłogę nie wiem....

 

Mi też się podobały muszę się przyznać.

misiomor

 

"Niskie Qts sprawi że przy danym SPL membrana będzie się mniej wychylać w porównaniu z W18E"

 

Być może użyłeś tu dalekiego skrótu myślowego, ale coś mi nie gra. Czy dla tego samego wypromieniowywanego SPL i identycznych powierzchni czynnych wychylenie nie powinno być to samo ?

 

pzdr,

L.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.