Skocz do zawartości
IGNORED

Trioda 2007


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

Gra warta świeczki z całą pewnością. Pomimo dodatkowych strat mocy i bardziej skąplikowanego układu można wyciągnąć z lampy w układzie SE wszystko co najlepsze bez śmieci i ograniczeń trafa ze szczeliną.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-681138
Udostępnij na innych stronach

no ale myślę, że rozwiązaniach kol. Amplifona nie było przypadkowych traf sieciowych...?

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-681140
Udostępnij na innych stronach

ten uklad to alternatywa dla zmeczonych tym scalakowatym i tranzystorowym brzmieniem i ciaglym poszukiwaniem nowych ukladow. Napewno nie bedzie tego zapiaszczenia i sykliwosci. Dajac dobre trafo nawinieta tak aby zwiekszyc indukcyjnosc uzwojen mozna uzyskac dobry bas. Znalazlem wreszcie podstawke noval na jakims projekcie sprzed wielu lat wiec moge juz pomeczyc pcb na te 10Xe88cc plus tran. Oczywiscie mozna w powietrzu ale termotransferem jest wygodniej. Problem tylko zz cena e88cc bo sa dosc drogie. mam ich sporo ale szkoda mi ich troche. Moza uzyc ruskich 19 ale sa tylko na 2000h i rozrzut parametrow straszny.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-681428
Udostępnij na innych stronach

Senicz! Gratukluję pomysłu utworzenia tego wątku). Pierwszy raz jestem pod wrażeniem Twojej pomysłowości.

 

Moje radio SABA Freudenstadt z 1955 roku, którym się zachwycam, nie tylko z powodu głośników "greencone" jest oparte na tej samej zasadzie! Malutki transformator PP i stopień SE na lampie. Przez drugie uzwojenie tego trafa płynie prąd zasilający całą resztę radia! Wszystkie stopnie pośrednie części odbiorczej... Czyli straty mocy uzasadnione i dobrze wykorzystane.

50 lat temu też dobrze kombinowali.... Gra to przepięknie.

 

Nie zgodzę się natomiast z praktycznego doświadczenia z amplifonem na temat rdzeni do traf wyjściowych (tych marketingowych chwytów). Są różnice i to kolosalne! Widać nie miałeś możliwości praktycznej tego sprawdzić. Myślę o rdzeniach permaloy i amorficznych.

 

Zgadzam się, że trafo PP z rozmagnesowaniem może być nawet lepsze od najlepszych osiągnięć traf SE - przyznaję, że nie miałem jednak możliwości tego doświadczyć na własnych "uszach".

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-681904
Udostępnij na innych stronach

popisujac sie dalej wiedza samouczna nalezy stwierdzic ze SE w pewnych aspektach jest nawet lepsze od PP gdyz nie ma w nim sytuacji gdy jednao z uzwojen jest nie tlumione przez zewnetrzny uklad elektroniczny a tylko wisi w powietrzu czy to cos zlego? pewnie tak bo indukuje sia na nim duzy potencjal a rozladowac to zaczyna sie porblem. nastepnie kazdy dodatkowy stopien sterujacy wprowdza nielioniowosci a i sam PP trudno symetryzowac. A jak gra SE? do srednicy i wysokich super. Ale bas zawsze mozna wspomoc subem

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-681916
Udostępnij na innych stronach

>Nie zgodzę się natomiast z praktycznego doświadczenia z amplifonem na temat rdzeni do traf

>wyjściowych (tych marketingowych chwytów). Są różnice i to kolosalne! Widać nie miałeś możliwości

>praktycznej tego sprawdzić. Myślę o rdzeniach permaloy i amorficznych.

 

Nie powiedziałem że nie ma różnic bo takie rzeczywiście są. Natomiast problem w tym że znaczna część tych różnic pochodzi od konstrukcji trafa a nie od materiału rdzenia. Ponadto rdzenie permalojowe jak również amorficzne mają mniejszą maksymalną indukcję niż rdzenie z dobrej blachy krzemowej. W związku z powyższym muszą być większe aby mogły przenieść niskie częstotliwości. Natomiast ze względu na potworną cenę w cale większe nie są. Nie mają natomiast problemów z górą. Tak jak pisałem trafa SE to wynik jakiegoś kompromisu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-681960
Udostępnij na innych stronach

permaloj(permaloy) ma kolosalnie wieksza podatnosc magnetyczna, gdyby nie cena materialu pewnie byloby wiecej trafoli na tym materiale. na pewno jest to bardzo dobry material do traf sygnalowych(wyjscie CD/preampy itp)

 

na rysunku wiersz 4 od gory przedstawia permaloj.

 

 

tak jak pisal Amplifon - do traf wyjsciowych tez sie nadaja, ale wymusza wieksze rozmiary, a cena rosnie...

w zasadzie jakos trudno mi sobie wyobrazic trafole wysjciowe za ~1kUSD$ za sztuke w przecietnym wzmacniaczu. biorac pod uwage ze sygnalowki na permaloj o rozmiarach 2cmx3cmx3cm kosztuja ponad 100USD$ cena wyjsciowki wyszlaby chyba okolo 1000USD$...

 

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682013
Udostępnij na innych stronach

Rysunek zaczerpniety z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682017
Udostępnij na innych stronach

Panowie -radio zrobili tak, bo tak jest ekonomicznie .Przy załozonej indukcyjności, ale braku szczeliny, po prostu jest mniej zwojów na pierwotnym dla tej samej indukcyjności.Ale te brakujące zwoje dodajecie do uzwojenia kompensującego i wychodzi to samo bo amperozwoje muszą się zgadzać a jeśli nawet prąd Kasujący jest duży to wzrasta grubość drutu a tym samym wypełnienie jest takie samo.Oprócz znacznie zwiększonego strumienie rozproszenia a tym samym znacznego cięcia wysokich dochodzi znaczna pojemność układu kompensującego bo w istocie stanowi on następny układ mocy zawieszony na trafie.Ale jak wam sie tak podoba to jeszcze popiszcie trochę.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682119
Udostępnij na innych stronach

albo inaczej, można to wykorzystać jak i tak coś płynie, ale żeby specjalnie tak w to pchać?.Tak to jest trafo i dławik zarazem w tym radiu.Robiło się telewizory z zasilaniem szeregowym żęby nie było niepotrzebnych strat napięć szeregowych.Ale nie przesadzajmy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682154
Udostępnij na innych stronach

wielkosc rdzenia wynika z mocy przenoszonej a nie z jakis tam wymiarow. I jest szansa dla stosowania mniejszych rdzeni po zastosowaniu kompensacji. A nawet permaloy gdyz moc trafa jest mala bo tylko 15W. Cena samego permaloyu nie jest tak wysika bo zwykly stop ale z jego obrobki i wyrzazaniu przed a takze z bardzo delikatnego skladania rdzeni aby nie zniszczyc wlasciwosci materialu. Jest problem pojemnosci od dodatkowego uzwojenia ale gdy stosuje sie e88cc to nie ma to duzego znaczenia a jesli uzwojenie dodatkowe zasili sie przez dlawik to problem znika prawie gdyz pozostaja tylko pojemnosci montazu. Napewno ten sposob jest dobry ale (jak juz wielokrotnie podkreslalem) dla lamp o malej roa. Co do ukladu se to musi byc drogi gdyz 20 - stereo - lamp e88cc to koszt 2000zl oczywiscie dobrych lamp a nie badziewia po 5zl. I jak widac chetnych na taki wzm nie bedzie wielu. Moze dla wlasnego uzytku? Stosujac ine lampy bedziemy mieli problem z symetria kanalow i czasem zycia lamp. A takze ze punktem pracy ukladu gdyz duza ilosc lamp 88 pozwala na izycie duzej wartosci rk np. 170om i ostatecznie mala wartosc tego rk dla calego ukladu. Dla innych lamp trzeba stosowac uklady plaryzacji zew. ustawiania ich i regulacji gdy lampy sie zestarzeja.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682163
Udostępnij na innych stronach

senicz, 8 Sty 2007, 16:03

 

ludzie raczej nie buduja wzmakow na e88cc - mysle, ze to nie ma nawet sensu. sa lepsze lampki do tego, nieprawda?

 

 

>bo tylko 15W. Cena samego permaloyu nie jest tak wysika bo zwykly stop ale z jego obrobki i

>wyrzazaniu przed a takze z bardzo delikatnego skladania rdzeni aby nie zniszczyc wlasciwosci

>materialu.

 

permaloy to nazwa dla końcowego materialu uzyskanego w wyniku obrobki cieplnej a nie samego stopu niklu, zelaza, molibdenu itd.

 

generalnie racja - material delikatny i to powoduje wysokie koszty w dalszej produkcji

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682183
Udostępnij na innych stronach

SENICZ JAKBYŚ NAWINĄŁ transformator to byś wiedział że najczęściej wymiary rdzenia są podyktowane przekrojem rdzenia i dł strumienia w rdzeniu wynikającym z uzyskania max.indukcyjności pierwotnego a min rozproszenia a moc jest wtórnym parametrem wcale tak bardzo nie ograniczającym konstruktora.Indukcyjność głowna i rozproszenia to jest to z czym sie będziesz zmagał.Ale jak tam chcesz.Ale bez zobąwiązań przedstawie ci inną formę obejścia.Mająć kolumny z briwingiem powiedzmy podzielone 30hz-6khz i 5khz -20 khz.I robisz trafo na pierwsze pasmo (niskoczęstotliwościowe) gdzie ważna jest tylko indukcyjność głowna a rozproszenia mniej ważna i zasilasz dół kolumny a równolegle do niego na pasmo 5khz-30 khz transformator zasilający górę kolumny.Transformator ten mógłby mieć juz tylko połowę mocy i zooptymalizowany na minimum rozproszenia bez zawracania sobie głowy indukcyjnością głowną. Petla obsługuje obydwa trafa też z odpowiednim podziałem częstotliwości.I co ci twoja mądrość własna podpowiada?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682200
Udostępnij na innych stronach

senicz dobre drogie trafa maja pojemniość własną rzędu 100 pf i mniej a średnie duzo więcej-bo nad tym trzeba popracować i to zrobi tylko drogi człowiek.A te twoje pojemności bedą tego samego rzędu co trafa.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682230
Udostępnij na innych stronach

panow uwagi sa zasadne ale nie do lamp z malymi roa. A taka jest 10Xe88cc. I rzeczywiscie indukcyjnosc pierwotnego wyznacza wielkosc trafa w typowych ukladach ale nie w tym ukladzie gdzie indukcyjnosc moze byc 10-40 razy mniejsza gdyz imp. wyj tych lamp jest bardzo mala. Tak wiec oplaca sie dac nawet permaloy gdyz moc przenoszona bedzie mala bo raptem te 15W. Jak wroce do domu to narysuje caly schemat z dodatkowymi dlawikami. A co do lepszych lamp? to sa lepsze od e88cc? i jakie?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682244
Udostępnij na innych stronach

lampy lepszej od 10Xe88cc to chyba sie nie znajdzie chocby pod wzgledem roa. No i ta ich niesamowita liniowosc. Nie do parady siedzialy w oscyloskopach. Oczywiscie cena za 1szt 100zl to przesada ale ,ozna trafic dobre po 20-50 a to juz staje sie oplacalne w stosunku do 300B. A napewno jest to rozwiazanie duzo lepsze te 10szt e88cc niz jedna 14W 300B. Choc prad zarzenia to 3A to i tak sie oplaca.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682276
Udostępnij na innych stronach

A takie kochaniutki świnki 6C33C-po 10 zł szt?Zawsze jest problem czy duże napięcia a małe prądy czy duże prądy a małe napiecia.I do tego nawija sie odpowiednie tafa.I sa rózne szkoły.Ja też mam swoją Jak kto woli. A na świecie róznie wolą.A przeca też głupi nie są.Ecc88 to typowe lampy szerokopasmowe a więc oscyloskopowe też, a jak chcesz składać- prosze bardzo.Może problem tkwi w ekonomiczniejsze a nie lepsze.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682290
Udostępnij na innych stronach

na 33 tak prosto sie nie da. Nie da sie zrobic automatycznego punktu pracy z rk gdyz............... nastepnie wzm tej lampy jest kiepskie. Gora 3X. Wiec widac wyraznie ze 88 ma ogromna przewage. Schemat ten pozwla w najprostrzy sposob zrobic bardzo obry wzm na lampach na jednym stopniu. A co za tym idzie wzm majacy doskonale parametry. Szkoda ze co innego teraz projektuje bo szybko bym cos skrecil wedlug tego projektu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682308
Udostępnij na innych stronach

senicz napisał:

"Szkoda ze co innego teraz projektuje bo szybko bym cos skrecil wedlug tego projektu." E.... no nie przesadzaj że byś to złożył do kupy i do tego jeszcze by to przyzwoicie grało ... ;). Ot taki śmiały pomysł i to wszystko :))

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682326
Udostępnij na innych stronach

poprawilem schemat i teraz nie ma juz przeszkod aby to zmontowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682510
Udostępnij na innych stronach

cos mi sie pokrecilo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682519
Udostępnij na innych stronach

jak widac uklad bardzo prosty oczywiscie wartosci pokazane dotycza e88cc ale latwo jest przeliczyc je dla innych lamp. Najwazniejsze ze uklad jest jednostopniowy a to musi zaowocowac wspanialym dzwiekiem no nie? tak widzicie wyglada samonauka. Milcz bez slowa.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682528
Udostępnij na innych stronach

he he blad sie wkradl zamiast 100 om potek powinno byc 10 om. W konco zrodlo pradowe symetryczne bo i trafo symetryczne gdyz pierwotne takie samo. Dla zmniejszenia dodatkowo pojemnosci od strony zasilacza dodatkowego w szereg z uzwojeniem dodatkowym trzeba wtracic dlawik o dosc duzej indukcyjnosci. Wtedy uzwojenie dodatkowe bedzie wisiec jakby w powietrzu odseparowane indukcyjnoscia i wysoka impedmcja zmiennopradowa tranzystora od masy. Z analizy ukladu widac ze konieczne jest stosowanie bipolara gdyz mosfety maja mniejsza impedancje od bipolarow i beda obciazac uklad dla pradu zmiennego. Przyczym sam zasilacz od podmagnesowania nie musi byc az tak dobry gdyz ew. tetnienia napiecia nie beda sie przenosic na prad a tym samym nie nastapi indukcja tetenien w trafie i w glosniku.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682683
Udostępnij na innych stronach

Witam

Senicz nie lepiej było by zamiast tego potencjometru 10 om wstawić rezystor, a regulowacje zrobic przed wzmacniaczem operacyjnym? Nie trzeba będzie wtedy wstawiać kosztownego potencjometru dużej mocy.

A i druga możliwość to danie równolegle rezystora i potencjometru tedy z potencjometru bralibyśmy sygnał do sprzęzenia a moc wydzielała by się na rezystorze.

Pozdrawiam Romek

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30538-trioda-2007/page/3/#findComment-682699
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.