Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  208 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, Grupo. Primare i15 Prisma czy i25, Rotel 1592 czy Nad c399 dla FS287 Solano? Ważna jest dla mnie muzyka z pendrive'a i sieci. Czy ktoś wybierał pomiędzy tymi wzmacniaczami? Oczywiście nie chcę płacić więcej za coś, gdzie nie odczuje różnicy względem tańszej opcji 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kviku napisał:

Witam też posiadam kolumny elac model el 135 i odnoszę wrażenie jakby im brakowało basu, ktoś wie czym to może być spowodowane? One mają 2 przetworniki basowe 8 cala więc tym bardziej mnie to dziwi,napędza je  kenwood ka-74 pozdrawiam 

1.Duże kolumny nie zawsze grają dużym dźwiękiem .

2.Przy tak zaawansowanych wiekowo kolumnach najprawdopodobniej stare kondensatory w elektrolityczne w zwrotnicach kompletnie nie trzymają parametrów- wszystkie lub prawie  wszystkie do wymiany.Rezystory do sprawdzenia

3. Pkt.2 przy założeniu że same głośniki są sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, schik napisał:

1.Duże kolumny nie zawsze grają dużym dźwiękiem .

2.Przy tak zaawansowanych wiekowo kolumnach najprawdopodobniej stare kondensatory w elektrolityczne w zwrotnicach kompletnie nie trzymają parametrów- wszystkie lub prawie  wszystkie do wymiany.Rezystory do sprawdzenia

3. Pkt.2 przy założeniu że same głośniki są sprawne.

Głośniki są sprawne grają super być może jest to kwestia obudowy zamkniętej, bo na przemian testuje je z dynavoice challenger M-65 I tu jest sporo basu nawet przy cichym słuchaniu  ale sprawdzę jeszcze te kondesatory i może jakieś wymienie na mkp , wrzucę tu zdjęcie zwrotnicy bo wygląda ciekawie ) moim zdaniem lepiej niż w tych  M-65

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kviku napisał:

Głośniki są sprawne grają super być może jest to kwestia obudowy zamkniętej, bo na przemian testuje je z dynavoice challenger M-65 I tu jest sporo basu nawet przy cichym słuchaniu  ale sprawdzę jeszcze te kondesatory i może jakieś wymienie na mkp , wrzucę tu zdjęcie zwrotnicy bo wygląda ciekawie ) moim zdaniem lepiej niż w tych  M-65

Tak wygląda zwrotnica i pytanko na jakie rezystory wymienić ?

20240118_200823.jpg

20240117_195115.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz przede wszystkim kondensatory i na nich się skup.Rezystory zostaw na później jeśli wymiana kondensatorów nie poprawi sytuacji .Wymienione kondensatory powinny trochę pograć zanim się uformują -szczególnie elektrolityczne. Nie spiesz się i nie wymieniaj wszystkiego jak leci bo będzie potem trudno wrócić;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj trochę czasu... dla siebie, mózg musi się przyzwyczaić do zmian. bo może nie tyle co brakuje góry, ale być może poprzednie głośniki miały góry za dużo ? 😉

bo wiesz, też mam te vele, wcześniej podobna konfiguracja bo fs247. też na początku czułem pewne rozczarowanie bo coś za dwa razy więcej kasy powinno zagrać inaczej znaczy lepiej ? ale po pewnym czasie, jakoś zauważyłem, że słucham muzyki z uśmiechem na twarzy.  🙂

Edytowane przez ro35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj  mój post wyżej . Nie znam zwrotnicy Vel ale jeśli są tam elektrolity to też muszą pograć 2-3 tygodnie by się uformować  foliowe mkp /mks  też lecz trochę krócej jak twierdzą niektórzy. W audio moim zdaniem nie należy zbyt wcześnie wyciągać wniosków. Poza tym wszystko zależy od reszty systemu a przede wszystkim od preferencji to co dla Ciebie będzie niedostatkiem dla mnie już niekoniecznie. Elaci szczególnie z jetem są wymagające jeśli chodzi o wzmacniacz i nie wszystkim muszą odpowiadać. Daj sobie trochę czasu i opisz za jakiś czas czy coś się zmeniło:}

Edytowane przez schik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2024 o 23:59, schik napisał:

Zmierz przede wszystkim kondensatory i na nich się skup.Rezystory zostaw na później jeśli wymiana kondensatorów nie poprawi sytuacji .Wymienione kondensatory powinny trochę pograć zanim się uformują -szczególnie elektrolityczne. Nie spiesz się i nie wymieniaj wszystkiego jak leci bo będzie potem trudno wrócić;)

Zmierzyłem kondesatory i np:  56uf pokazuje wartość 64uf a 6.8 pokazuje 8 czy tak może być ? bo moim zdaniem trochę rozjechane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczająco by zmienić brzmienie - tolerancja powyżej 10%  . Normą w mkp jest 5% . Ja bym wymienił najlepiej dobierając z kilku sztuk tej samej pojemności jeśli wymienisz na  elektrolity(są tańsze). Jeszcze 2 parametry ESR i v -loss które mogą mieć znaczenie-im niższe tym lepiej-najlepiej porównać ze starymi. Zmierz drugą kolumnę bo chyba podajesz pomiary dla jednej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ro35 napisał:

daj trochę czasu... dla siebie, mózg musi się przyzwyczaić do zmian. bo może nie tyle co brakuje góry, ale być może poprzednie głośniki miały góry za dużo ? 😉

bo wiesz, też mam te vele, wcześniej podobna konfiguracja bo fs247. też na początku czułem pewne rozczarowanie bo coś za dwa razy więcej kasy powinno zagrać inaczej znaczy lepiej ? ale po pewnym czasie, jakoś zauważyłem, że słucham muzyki z uśmiechem na twarzy.  🙂

Miałem kiedyś małe Cariny ale one były używane i już wygrzane i te mi się bardzo podobały dlatego czekałem na dobrą cen Veli. Wiem, że się wygrzeją tylko pytałem mniej więcej ile godzin 10 czy może 200? A wzmacniacz to Devialet Expert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, schik napisał:

Wystarczająco by zmienić brzmienie - tolerancja powyżej 10%  . Normą w mkp jest 5% . Ja bym wymienił najlepiej dobierając z kilku sztuk tej samej pojemności jeśli wymienisz na  elektrolity(są tańsze). Jeszcze 2 parametry ESR i v -loss które mogą mieć znaczenie-im niższe tym lepiej-najlepiej porównać ze starymi. Zmierz drugą kolumnę bo chyba podajesz pomiary dla jednej.

Te 56uf są połączone chyba szeregowo to tam raczej kilku nie upcham max 2 tak jak jest tylko że lepsze

zmierzyłem tylko te 2 kondesatory bo nie miałem czasu )  czy rezystor może mieć duży wpływ na niskie tony ? czy trzeba go wylutować żeby go poprawnie zmierzyć ?

bo jeden wygląda tak zdjecie

20240119_193041 — kopia.jpg

Edytowane przez kviku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, schik napisał:

Kto pierwszy ten lepszy😀 Po odkręceniu głośnika😀

nie mam zamiaru nic skręcać, bo po co. jutub zaspokaja moją ciekawość. natomiast jak w wielu elakach jest możliwość pewnej zmiany, po odkręceniu płytki z gniazdami. są tam rezystory regulacyjne. internet mówi, że to po to aby poprawnie sparować kolumny.

ps. na filmie jaki umieściłem koleś jednak w jakiś sposób zdjął górną pokrywę ze zwrotnicą. po prostu ciekawiło mnie jak to zrobił 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz wszystkie kondensatory szczególnie te które są w obwodzie niskotonowym-musisz prześledzić ścieżkę sygnału z woofera- w obydwu kolumnach.Rezystor musisz odlutować przynajmniej z jednej strony i nie dotykać sond pomiarowych palcami inaczej pomiar będzie zły bo zbocznikujesz swym ciałem rezystor.Zacznij od porządnych pomiarów -zapisz wartości poszczególnych kondensatorów.Rezystor ma też wpływ na brzmienie ale nie tak duże jak myślisz w porównaniu z kondensatorami.Trochę odbiegamy od tematu to już raczej diy.Powodzenia😀

9 minut temu, ro35 napisał:

nie mam zamiaru nic skręcać, bo po co. jutub zaspokaja moją ciekawość. natomiast jak w wielu elakach jest możliwość pewnej zmiany, po odkręceniu płytki z gniazdami. są tam rezystory regulacyjne. internet mówi, że to po to aby poprawnie sparować kolumny.

Raczej zworka z regujacją +1dB w zakresie wysokich tonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was wymieniał starego typu elektrolity na Jantzen EleCap ?  jak z ich jakością i czy w ogóle jest sens ?

mam 4 szt 56uf do wymiany tak jak na zdjęciu  i przy tych wartościach mkp/mkt  odpada za drogie )

chyba że coś innego byście polecili w miarę fajnych pieniążkach

20240118_200823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale chyba pominąłeś  w filtrze te o mniejszych wartościach a one mogą regulować częstotliwość odcięcia i mieć wpływ na brzmienie całości. Zakładam że łączą się one z tymi 2x56uF . Zmierz to po prostu miernikiem ustawionym na test ciągłości obwodu ( test diody). Jeśli nie jesteś pewien wymień je też -oceń sam zmiany tym bardziej że nie kosztują majątku. Bez schematu i choćby zmierzenia wszystkich w obudwu kolumnach  wszystko co piszę to trochę wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, schik napisał:

Nie jestem pewien ale chyba pominąłeś  w filtrze te o mniejszych wartościach a one mogą regulować częstotliwość odcięcia i mieć wpływ na brzmienie całości. Zakładam że łączą się one z tymi 2x56uF . Zmierz to po prostu miernikiem ustawionym na test ciągłości obwodu ( test diody). Jeśli nie jesteś pewien wymień je też -oceń sam zmiany tym bardziej że nie kosztują majątku. Bez schematu i choćby zmierzenia wszystkich w obudwu kolumnach  wszystko co piszę to trochę wróżenie z fusów.

Zdjęcie przewod czarny z czerwonym  zasilanie i 2 białe z czarnym basyb87ca6294b52a5a1eb5450658de9.thumb.jpeg.1444711ef20a3918e0dd39c8830ff37b.jpegc01ce1c34da2b53ed87d7c170d73.thumb.jpeg.aab60ab89a3745b6856c21eca8824a1b.jpeg

Edytowane przez kviku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, schik napisał:

Po prostu zmierz tak jak pisałem.

Cewka na prawej zwrotnicy ma urwaną linkę- zrób z tym porządek!

To nie może grać poprawnie.

 

Te 2 zdjęcia szybko wrzuciłem z netu dodaje moje 

20240119_193158 — kopia.jpg

20240119_192822.jpg

20240119_192810 — kopia.jpg

Edytowane przez kviku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, schik napisał:

Nie jestem pewien ale chyba pominąłeś  w filtrze te o mniejszych wartościach a one mogą regulować częstotliwość odcięcia i mieć wpływ na brzmienie całości. Zakładam że łączą się one z tymi 2x56uF . Zmierz to po prostu miernikiem ustawionym na test ciągłości obwodu ( test diody). Jeśli nie jesteś pewien wymień je też -oceń sam zmiany tym bardziej że nie kosztują majątku. Bez schematu i choćby zmierzenia wszystkich w obudwu kolumnach  wszystko co piszę to trochę wróżenie z fusów.

Tu kolega z forum naszkicował taki schemacik 

 

IMG_1064.JPG.d9c3c809dd7f5308164c910f2019ba32 (2).jpg

Edytowane przez kviku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

OOO widzisz moje przypuszczenia się potwierdziły Dziękuję za info

226MK jest a FS 247 musze odebrać 

poprzednio Dali mentor 6 ale nie doczekały się zmiany wzmacniacza Pandemia troche pokrzyżowała plany.

Jeszcze szukam DAC - np: Topping DX7s 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.