Skocz do zawartości
IGNORED

Klub miłośników chińskich lampowców


Rekomendowane odpowiedzi

dziekuje WAM forumowiczom za podanie tel.do ludzi-inzynierów elektr.,zajmujacych sie modyfikacjami wzm.lampowych-jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

Piotr

zulus

ibanezq

 

ustawiałem bias we wzmacniaczu. niestety coś jest schrzanione i na jednej lampie nie mogę ustawić. otrzymuję maksymalnie ok 100mV. lampy sa ok. zmieniałem. moze jakaś podpowiedż?

fabrycznie biasy były ustawione na 150 mV w jednym kanale a w drugim ok 175. z rozrzutem ok +/-10mV

To coś nie za duże te prądy. Może rzeczywiście drugi jest równolegle pod PCB i daje w sumie 5 ohm.

Wtedy by wychodziło sensowniej - 20 mA.

Pierwsze wygrzanie MA KT88 po pierwszym podejściu do poprawek.

Poprawki:

Usunięte zbędne rezystory w obwodach siatek (> Fikus) ale wstawione 1k w siatkach lamp sterujących (5963 RCA) bo wyrażnie szumiał (słyszalne z głośnika wysokotonowego i średniotonowego) - szumi dalej tylko mniej. To chyba "typowy" szum widoczny na "poziomej" części sygnału na oscyloskopie - nie wzbudza się, jedyny "regularny" przebieg to 100Hz.

Usunięte elektrolity z katod lamp wejściowych (6201 GE) > sprzężenie zwrotne w katodach obejmuje też sygnał użyteczny. Dla skopmpensowania spadku wzmocnienia i skorygowania charakterystyki do opornika sprzężenia z głośników do siatek lamp sterujących (u mnie 3,3k) dołożony || styrofleks 183pF (2x68 + 47 - takie miałe w "zapasach"). Odradzam w tym miejscu mikowe - efekt fatalny, dałem stare polskie nie srebrzona mika tylko mika z folią Al chyba ale słyszałem, że srebrzona mina też daje taki efekt - szkoda czasu na próby, nie warto (skrzeczące wysokie i 0, basu).

Zasilanie - brak dławików które są na schemacie i mają tłumić zakłócenia w pierwsztym stopniu - wstawiłem dławiki z zasilaczy komp[uterowych. Mają raczej małą indukcyjność ale zależało mi na ograniczeniu zakłóceń na wysokich częstotliwościach (> oscylogram). W pierwszym stopniu zasilania (płytka zasilacza po prawej stronie patrząc od dołu) nie mam boczników do elektrolitów - próbowałem dać radzieckie K40P i efekt ("uszny") był bardzo dobry - szybki i dobrze kontrolowany bas (choć mniej "nachalny"), dobry środek - ale te kondensatory (K40P) są w rurkach METALOWYCH i zrobiły mi zwarcie po skręceniu obudowy (brumienie, niska głośność w jednym kanale) - a jak zewrą do blachy dolnej (jest tam ciasno) to może być 400V na obudowie, więc je wywaliłem i odradzam. Może kiedyś je dołożę ale na drutach żeby nie dotykały niczego.

Dołożyłem je (K40P 47nF) w zasilaczu KT88 (płytka najbliżej gniazd głośnikowych).

Diody prostownicze w zasilaniu lamp wymienione na BYT56M (soft recovery).

Kondensatory sprzęgające (oryginalnie 100nF przeznaczone do zasilaczy) wymienione na 1uF (pierwsze) i 2,2uF (drugie) Jantzen Z-cap standard.

 

Efekt - sygnał 1kHz z generatora odniesienia oscuyloskopu na wejście, oscyloskop podłaczony do wyjścia na głośniki - widok na obrazku (głośniki 8ohm).

Widoczne "przekompensowanie" - linia p"pozioma" powinna być pozioma.

Widoczne niedopasowanie do obciążenia - początkowy "wyskok" - może też być efektem zbyt "powolnego" sprzężenia zwrotnego.

"Zasianie" całego przebiegu - efekt "szumu" (może jednak się wzbudza na wysokich, ale wątpię, żeby trafo głośnikowe to przeniosło).

Bias ustawiony na 35mA (około).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przebiegi przebiegami ale jaki jest słyszalny efekt końcowy w porównaniu z oryginałem?

Co to szumów i brumienia to u mnie ich nie doświadczam.

POPRAWKA - problem jest już na pierwszej lampie (6201) - kolejno zdjęcia zygnałów na siatce, katodzie i anodzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-272-100007443 1219506828_thumb.jpg

post-272-100007444 1219506828_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>ibanezq

Oryginał grał "mięsiście", dużo basu (za dużo choć ładnego), dobra góra, cofnięty środek, niezła stereofonia ale kiepska rozdzielczość, słaba "głębia" sceny. Jest dużo lepiej ale nie zawsze jestem zadowolony z tego co wyszło, więc zacząłem sprawdzać.

 

Brumienia OCZYWIŚCIE nie mam - NAUCZCIE SIĘ WRESZCIE CZYTAĆ CAŁE ZDANIA A NIE TYLKO ŁAPAĆ HASŁA Z POJEDYNCZYCH SŁÓW - NAPISAŁEM, ŻE BRUMIENIE MIAŁEM JAK ZROBIŁEM SOBIE ZWARCIE OBUDOWĄ KONDENSATORA K40P 2 SĄSIEDNICH PUNKTÓW LUTOWNICZYCH A NIE ŻE MAM JE STALE.

 

Szum mam - nie dokuczliwy, ale 50cm od głośników go słychać, nie zależy od głośności, więc generuje go coś za potencjometrem. Spróbuję dać kilka pF od siatki pierwszej lampy do masy.

Panie Andrzeju tylko spokojnie, lepiej skupić się na wzmacniaczu:) Ja trzymam kciuki, ręce fachowca sprawią że będzie hulał aż miło.

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Oczywiście nie denerwuję się, tylko to co wykrzyczałem to ogólnie dostrzegana powierzchowność czytania i nierozumienie co się czyta - w jakimś wątku (o przetwornikach Wolfsona) ktoś napisał żeby spróbować zrobić dac na 2 kościach, bo ja twierdzę, że to podwyższa dynamikę - po pierwsze g. prawda - nie podwyższa, po drugie nic takiego nigdy nie twierdziłem - dynamikę podwyższa układ różnicowy któy wymaga 2 kości stereofonicznych i odtwarza sygnał +jego lustrzane odbicie - odtwarzanie samego sygnału przez dowolną ilość kości nie zwiększy dynamiki. Forumowicze czytają pobieżnie, łapią z całych zdań pojedyncze hasła które pasują do ich sposobu myślenia czy aktualnie ic zaprzątających tematów i z tego wyciągają wnioski. A wtedy wnioski są błędne bo nie przeczytali i nie przeanalizowali całego zdania w którym było napisane o co chodzi (jak na przykład ibanez tutaj). Potem są kłótnie bo ktoś zamiast odczytać całe zdanie zauważy tylko fragment który wyda mu się obrażliwy a z całego zdania wynika coś zupełnie innego - i zamiast dzielić się wiedzą forumowicze obdzielają się obelgami.

Może należę do dinozaurów pod tym względem, ale wczasach gdy chodziłem do szkoły i ktoś nie miał notatek to musiał je odpisać od kogoś innego - nawet przy największej niechęci przy czytaniu i pisaniu coś w głowie zostawało. Teraz brakujące notatki które sprawdza nauczyciel odbija się na ksero a ich treść dla odbijającego pozostaje nieznana do końca życia pewnie - i potem taki egzemplarz albo nie potrafi przeczytać całości tematu albo nie rozumie tego co przeczytał bo skupił się na rzeczownikach resztę pomijając.

 

Wracając do tematu - kondensator (4,7nF) na siatce pierwszej nic nie zmienił, zbocznikowanie elektrolitu zasilania też. Spróbuję jeszcze przyjrzeć się układowi lampy, bo po wyłączeniu zasilania jak napięcie anodowe maleje to zadrgania zanikają i robi się całkiem ładny prostokąt - może warunki pracy nie są do lampy dopasowane ?

Andrzej Stelmach, 23 Sie 2008, 18:01

 

>Szum mam - nie dokuczliwy, ale 50cm od głośników go słychać, nie zależy od głośności, więc generuje

>go coś za potencjometrem. Spróbuję dać kilka pF od siatki pierwszej lampy do masy.

 

Mi chodziło o te zaszumione przebiegi. U mnie nic nie słyszę, szumu też nie.

Może ta lampa się nie nadaje w tym stopniu ? - prąd ma ok. 12mA, więc powinna działać dobrze Spiąłem po chamsku anodę z siatką kondensatorem 140p (stara mika, trochę zamazany napis ale chyba 140) + opornik 10k - wynik na zdjęciu. Zmniejszyły się zadrgania (choć pierwszy schodek został) i zaokrągliło zbocze narastające, ale siodło zostało dalej. Nie mam innych lamp na próbę - wstawiłem 6n1p ale nawet nie zajarzyła (ma 600mA żarzenia).

Jutro coś jeszcze popróbuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

mam pytanie do inżynierów elektroników na tym forum,czy listwy sieciowe,lepsze okablowanie do sprzetu oraz kondycjonery mają wpływ na szeroko rozumiana poprawe brzmienia i w jakim stopniu,czy wpływ zwykłych kabli nie jest demonizowany przez zainteresowanych sprzedaża dobrych i czesto bardzo drogich kabli.np.nie moge zrozumiec dlaczego kondycjonery kosztuja tyle co dobry telewizor plazmowy a przecież nie sa tak zawansowane tech.i tecnologicznie nie mówiac już o tym ,ze same z siebie nie czynia ze zwykłego wzmacniacza super wzmacniacza-czesto odnosze wrazenie ze pozytywny wpływ kabli.sieciówek.chinchów itd.jest grubo przesadzony a juz napewno ich cena nie jest adekwatna nawet w 10 procentach do ich ceny.bo tak naprawde jak gra wzm. ,cd ,kolumny , to zależy od talentu,znajomosci tematu i słuchu jak jest zaprojektowana dana aplikacja-farby do malowania sa jedne ale nie każdy jest wybitnym malarzem i sam dobrze dobrany kolor nie czyni z nikogo mistrza

Piotr

do 23031970

Skorzystaj lepiej z wyszukiwark, myślę, że ten wątek nie pasuje do kolejnej burzy między słyszącymi, a niesłyszącymi inaczej.

 

Co do szumu to mam ten sam problem, z tym, że tylko w jednym kanale. Bardzo jestem zainteresowany przyczyną i ewentualnym rozwiązaniem. Na pewno winne nie są lampy, bo wymiana z lewego kanału na prawy nic nie pomogła, kondensatory, na płytce wzmacniacza też nie.

Po 1.5 tygodnia od zakupu i ok. 30 godzinach grania moge wreszcie napisac cos o Yaqin MC-10L.

Bylem wczoraj u znajomego i zestawilismy te lampke z kolumnami Audio Physic Yara II Superior poprzez kable Albedo AIR I. Zrodla stanowily: odtwarzacz CD AKAI (nie pamietam modelu) oraz gramofon ProJect Perspective.

Wrazenia odsluchowe:

 

Wzmacniacz o jasnym brzmieniu. Bas byl juz prawie na swoim miejscu, powoli ksztaltuja sie juz plany, ale soprany niestety troche draznily uszy. Byc moze to wina oryginalnych lamp 6N1 (pojda do wymiany w pierwszej kolejnosci). Swoje pewnie zrobily tez kable glosnikowe. Ja u siebie posiadam kable miedziane, wiec nie mam tego efektu. Przetestowalismy takze zestawienie tego wzmacniacza z preampem lampowym MingDa MC-767RD. Odradzam. Jasny wzmacniacz i jasny preamp to KATASTROFA - soprany juz nie draznily, a wkur....y.

 

Po prawie 3 godzinach odsluchow na miejsce Yaqina wskoczyla lampka znajomego Delta Studio EL34 i soprany sie uspokoily, plany wyrownaly, a bas... byl niemalze taki sam.

Postanowilismy, ze ponownie zestawimy je za miesiac, gdy wymienie lampy 6N1 na jakies ruskie NOSy.

 

Wczorajsza ocena: wzmacniacz mimo swojej ceny moze smialo konkurowac z duzo drozszymi lampkami. Nie jest to coprawda klasa Delty, ale moze spokojnie stac sie pierwszym lampowym wzmacniaczem u kogos, kto zaczyna przygode z lampa - czyli np. u mnie ;-)

Poprawka - nadliczyły mi się zera, prąd anodowy pierwszej lampy ma 1,2mA, napięcie na anodzie 100V, na katodzie 1,54V.

Kolejne próby niewiele wniosły.

Na schemacie R anodowy ma 39,5k a u mnie 100k - spróbowałem zmniejszyć, warunki pracy lampy poprawiły się, ale sygnał na anodzie nie zmienił się.

Ciekawie wyszła próba zmniejszenia biasu zmianą opornika katodowego - na schemacie jest 330ohm + 16,5 - u mnie 100ohm + 22 do masy. Zmieniłem 100 na 330 - zwiększa się wtedy sprzężenie od wyjścia, więc powinno być lepiej z tłumieniem generacji - a nie jest.

Pierwsze zdjęcie - 330ohm zamiast 1k w katodzie, odłączone sprzężenie które dołożyłem z anody do siatki (140pF + 10k) - ładny generator.

Drugie zdjęcie - Rk 330, ale dołączone sprzężenie A-S

Trzecie zdjęcie - z powrotem Rk=1k, dołączone sprzężenie A-S.

 

Zmiana obciążenia - wywaliłem kondensator z anody do siatki następnej lampy - kształt się nie zmienił, ale całość drga (chyba 100Hz ale nie sprawdzałem).

Można by triodę wejściową zasilić bezpośrednio z zasilacza a nie przez łańcuszek RC (ale wtedy trzeba dobrze odkłócić napięcie anodowe - duże C, dłąwik itd - chyba nie warto).

 

Podejrzany pozostał mi już tylko układ wejściowy lampy i warunki jej pracy. Patrząc na charakterystykę przy Ua=100V, Ia=1,2mA i Us=-1,5V (tak ma w moim Angelu) trafiam na bardzo nieliniowy fragment - kawałek łuku. Zmieniłem Ra na 50k - wyszło Ua=122V, Ia=1,5mA, Us=-1,8V - zmiana niewielka, ale powinna dać wyraźny efekt - a nie dała.

Pozostał podejrzany układ wejściowy lampy i samam lampa. Wygląd "siodła" wskazuje, że pojemność lampy jest wolno przeładowywana > albo pojemność anoda-siatka jest bardzo duża albo oporność przeładowująca za duża.

Przy regulacji głośności (sygnał wejściowy podaję na cincha) zmienia się poziom sygnału ale proporcje "siodła" i zadrgań zostają (im większy sygnał tym większe siodło itd) -> lampa wzmacnia to co dostaje jako sygnał sterujący, czyli przyczyna leży w obwodach siatki wejściowej - szukam dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-272-100007379 1219577280_thumb.jpg

post-272-100007380 1219577280_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sorry - w zdaniu:

"Ciekawie wyszła próba zmniejszenia biasu zmianą opornika katodowego - na schemacie jest 330ohm + 16,5 - u mnie 100ohm + 22 do masy. Zmieniłem 100 na 330 - zwiększa się wtedy sprzężenie od wyjścia, więc powinno być lepiej z tłumieniem generacji - a nie jest."

zamiast "100ohm" i "100" powinno być "1000ohm i "1000"".

Na razie koniec prób - żadne sensowne działania nie dały rezultatu - podejrzewam, że to lampa tak się zachowuje - muszę spróbować dobrać inny punkt pracy albo zmienić lampę na inny typ (choćby ECC81), ale lampę muszę kupić - będę na giełdzie najwcześniej za 2 tygodnie, więc do tego czasu kończę temat.

 

Ciekawe czy ktoś też sprawdził co się dzieje z sygnałem w MA ???

Andrzej Stelmach, 23 Sie 2008, 20:18

 

>Może ta lampa się nie nadaje w tym stopniu ? - prąd ma ok. 12mA, więc powinna działać dobrze

>Spiąłem po chamsku anodę z siatką kondensatorem 140p (stara mika, trochę zamazany napis ale chyba

>140) + opornik 10k - wynik na zdjęciu. Zmniejszyły się zadrgania (choć pierwszy schodek został) i

>zaokrągliło zbocze narastające, ale siodło zostało dalej. Nie mam innych lamp na próbę - wstawiłem

>6n1p ale nawet nie zajarzyła (ma 600mA żarzenia).

>Jutro coś jeszcze popróbuję.

 

To oczywiste że 6N1P nawet nie zajarzyła, i to wcale nie dlatego że żre 600mA żarzenia, tylko dlatego że to żarzenie ma podpięte do innych nóżek niż 6201.

 

Lampy ECC81, E81CC i 12AT7 można pożyczyć. Np. ode mnie.

OK - jak będziemy w pobliżu siebie to się piszę. Od piątku do niedzieli nie będzie mnie w domu, więc najbliższe testy po powrocie.

 

O innych nóżkach żarzenia 6n1p wiem już, ale sprawdziłem najpierw nie na tej stronie co trzeba i dopiero jak były zimne sprawdziłem gdzie indziej a post wpisałem wcześniej. Nie chce mi się ciąć ścieżek w MA, daruję sobie 6n1p (może kiedyś ???).

 

Na razie zostawiłem chamskie sprzężenie z anody do siatki - mika 140pF i szeregowo 10k - pogrzeję i doniosę jak jest - na razie obiecująco choć mam wrażenie "spłycenia" sceny i nadmiaru (!!!) wysokich. Został schodek na narastającym zboczu i siodło duże.

 

Uwaga do grzebiących - podstawka jednej z lamp nie była dociśnięta do laminatu przez montażystę i po kolejnym wyjęciu i włożeniu lampy oderwało się oczko i ścieżka od niego - akurat siatka. Efekt - cicho gra ("łapie" sygnał pojemnościowo) i burczy. Przy planowaniu wielokrotnego wyjmowania lamp sprawdżcie czy podstawki są dobrze wlutowane.

Powszechna choroba chińskiego montażu. Tona cyny ale nie tam gdzie powinna być. Mój MA 6P1 MENG

też miał poodrywane ścieżki . Fonar naprawił .I ta sama uwaga od Pana Grzegorza - nie ruszać lamp z cokołów bez potrzeby.Chinski montaż ma swoje słabe punkty.

W moim egzemplarzu setki razy wyciągałem i wsadzałem lampy, a nic się nie oderwało. Zaznaczam, że lutów na podstawkach wcześniej nie poprawiałem. Wszędzie, tylko nie tam, nie było potrzeby. Tak więc nie ma reguły.

A czy ktos sie bawil juz tym przedwzmacniaczem?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Do mnie dzisiaj dotarl, ale poki co dam mu sie troche wygrzac. Dzwiek bezposrednio po wyjeciu z pudelka raczej nei zachecil do lugiego sluchania. Po paru godzinach jest juz wyraznie lepiej. Chociaz jak na lampe imo raczej neutralnie niz cieplo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

biasy ustawione na 177mV. zulus miał rację. oporniki katodowe były po obu stronach płytki. wylutowałem, opornośc wypadkowa zmierzona przez kolege mostkiem 5.9ohm . gra wreszcie pieknie.

w moim wzmacniaczu sa lampy 12AT7 produkcji usa i 12AU7 no name. pytanie do doświadczonych kolegów - jakiego producenta lampy 12AU7 (ECC82?) sa godne polecenia? ewentualny dystrybutor?

Czy ktoś z posiadaczy MA próbował zamienić w stopniu wejściowym ECC81 na 6N6P ? i jaki był efekt?

Sławek Kostańczak, 25 Sie 2008, 19:58

 

>Czy ktoś z posiadaczy MA próbował zamienić w stopniu wejściowym ECC81 na 6N6P ? i jaki był efekt?

 

W stopniu wejściowym nie ma to za bardzo sensu IMHO. W driverze już prędzej, nawet próbowałem. Trzeba zmienić podpięcie żarzenia i zmienić kilka rezystorków. Tyle że nic to nie dało. U mnie najlepiej gra na NOS 5814 Sylvanii.

Kupiłem sobie takiego aniołka, na El 34, na razie wszystkie lampy chińskie, ale gra bardzo poprawnie, przyjechał 26.08, - 6-7 dni kalendarzowych z HKG, od on9mart. Teraz jeszcze kombinacje z lampami, i CD i choroba się rozwija ...

Foto ze strony Chińczyka , pytajnik, czy te lampki z tyłu coś robią czy są tylko "magiczym okiem"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.