Skocz do zawartości
IGNORED

dorobienie bezp.wejscia na końcówke mocy


jgx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w stereo słucham Marantza pm8000 a rozszerzenie do KD stanowi procesor DD Yamacha DSP-E800, jest to super rozwiązanie jak dla mnie, ale ma 1 wadę (o ile to można nazwać wadą) mianowicie aby odpowiednio głośno wysterować przody z procesora gałka we wzmaku musi być odkręcona na 3/4 zakresu a gdy o tym zapomnę i w nocy przestawię na stereo to jest zonk:):) (mieszkam w bloku). Troszkę mnie to irytuje, wiem ze rozwiązaniem problemu byłoby podłączenie tego procesora zamiast do AUX to do wejścia bezpośrednio na koncówke mocy takie jak są w np.MF A3.5, A5 Arcam A32czy Denonie 1500AE (P.Direct, HT, Main-in itd). Wedy gała głośności jest całkowicie pominięta i elegancko się steruje wszystkimi głośnikami tylko z procesora. W moim Marantzu niestety takiego wejścia nie ma i tu pytania:

1. czy można takie wejście dorobić (samodzielnie albo w serwisie) - byłoby ono przełączane zwykłym włącznikiem mechanicznym zamontowanym z tyłu obudowy

2. jeśli można to czy taka przeróbka jest bezpieczna dla wzmaka - pytałem w jednym zaprzyjaźnionym serwisie i gość mi odpowiedział ze nie zrobi mi takiego wejścia bo wtedy wzmak mógłby się sprzęgać (czy jakoś tak) z tym procesorem i wzmak mógłby ulec uszkodzeniu - może się nie zna a może chciał mnie zbyć - nie wiem

3. Jeśli można i jest bezpieczne czy nie będzie miało wpływu negatywnego na brzmienie wzmaka

pozdrawiam

Lt_Bri, 7 Paź 2007, 17:38

 

>Poproś Lukara żeby przeniósł temat do działy DIY, tam szybciej ktoś Ci doradzi.

 

 

W smie masz racje - po prostu zapytam w DIV ale wolałbym zeby post również tu został moze ktoś coś podpowie a moze ktoś się podejmie w okolicach Częstochowy - Katowic w rozsądnych pieniądzach? (mamy tu przecież świetnych fachowców Mc.... np.)

A2 1. Można. Trzeba się wpiąć za suwakiem potencjometru - przeciąć tam śćieżkę lub rozlutować zworkę, to już będziesz miał komplet pre out /amp in

Ad 2. Bezpieczna. Z tym że trzeba uważać jaki i jak sygnał podaje się na końcówkę - steruje się od razu dużą mocą. Razcej nic się nie powinno "sprzęgać" czy raczej - wzbudzać.

Ad 3. Nie będzie miało wpływu.

>Ad 2. Bezpieczna. Z tym że trzeba uważać jaki i jak sygnał podaje się na końcówkę

 

Molibden przede wszystkim dzięki za pomoc,

1. Mógłbyś napisać na co konkretnie mam uważać - czy chodzi o to żebym nie podał na zbyt mocno odkręconej gałce głośności na procesorze? czy o coś innego i co to znaczy "jaki" sygnał?

2. Przeczytałem "o Tobie" więc wiem że jesteś doświadczonym userem w DIV czy znalazbyś pare minut i jeślibym przesłał Ci na priva zdjęcia bebechów mojego marantza (oczywiście dobrej i dużej rozdzielczości) zaznaczył byś na ile można gdzie i jak się wpiąć? Niestety nie jestem elektronikiem choć jestem "złotą rączką" i myśle ze z twoją pomocą podjął bym się to zrobić ale musze mieć jakąś pomoc i być w miarę pewny co robie bo bardzo bym nie chciał uszkodzić mojego kochanego sprzętu :) :) - co prawda nie jest to HI-End ale „jak materiału staje tak krawiec kraje” i dla mnie jest naprawdę dużo wart (nie tylko materialnie), a serwis jak pisałem wyżej zbył mnie mówiąć e będzie się wzbudzał – tak jak napisałeś.

Z góry THX za pomoc i pozdrawiam

Jeśli nie chcesz za mocno ingerować sprzęt to najlepszym sposobem by nie wiercić w nim dziur jest poświęcenie 1 lub 2 par wejść (w zależnosci od tego czy wykorzystasz regulowane wyjście pre out o ile już takie tam masz), takich zupełnie zbędnych jak np. od gramofonu - po ich rozłączeniu będzie to wejście na koncówkę mocy (wyjście). Ponowne połączenie w integrę - albo proponowanym przez Ciebie przełącznikiem albo za pomocą zewnętrznych interkonektów.

Na pewno nie należy podłączać i ogłączać sygnału (kabli) przy włączonej końcwce mocy i nie włączać / wyłączać urządzenia przy wysoko ustawionej głośności.

Tak jak pisałem, żeby założyć wejście/wyjście pre out/amp in wystarczy przeciąć 2 ścieżku sygnału L i P kanału za suwakiem potencjometru (można wylutować też jakiś szeregopwy rez. lub kondensator i pod jego końcówkę i otwór w PCB podlutować przewody do we/wy). Strona przeciętej ściezki od strony suwaka to wyjscie pre a wejście na końcówkę to co idzie dalej - do końcówki mocy.

Prześlij mi foty z wnętrza to postaram się znaleźć odpowiednie miejsce do wpięcia się. Czasem można do tego wykorzystać wiązki kabli łączące różne płytki i przez nie się podłączyć.

Jaki sygnał - omyłkowe podpięcie wyjścia o poziomie liniowym z CD czy DVD prosto na końcówkę mocy spowiduje pełne wystreowanie lub jej przesterowanie bez możliwości regulacji głośności, co może spowodować uszkodzenie głośników i/lub wzmacniacza.

Witam,

Molibden bardzo Ci dziękuje - już teraz bardzo mi pomogłeś i wiele rzeczy rozjaśniłeś a mam nadzieje że pod twoim "kierownictwem" :) dobrnę do końca mojego problemu, oczywiście zgodnie z Twoimi sugestiami chce wykorzystać nieużywane prze zemnie wtyki wejść np. gramofonowych potrzebne mi będzie jedynie wejście amp in więc rozumiem ze 1 wejścia na gramofon L/R wystarczy, przełączanie na /z integry zrobię przełącznikiem mechanicznym który przykręcę jedną że śrubek które już są na tylnej obudowie wszystko po to żeby jak najmniej ingerować w wzmak i jesli życie pozwoli rozwinąć się troszkę w przyszłości i zmienić wzmak na coś lepszego żeby mozna było bezboleśnie wrócić do stanu pierwotnego, Niestety nie posiadam aparatu cyfrowego ale pojutrze coś pożyczę i przęśle Ci foty na majla którego masz w O mnie,

jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Aha, Tobie wyjście pre out nie jest do niczego potrzebne chyba, wystarczy więc jedna para wejść Cinch wyodrębniona dla końcówki mocy i przełączana przełącznikiem wyboru między sygnałem z procesora KD a wewnętrznym preampem.

W PM8000 jest pętla "processor" w której tkwią zworki. Służy do podłączania korektora graficznego, i zwykle się tego nie używa. Można tą pętlę odłączyć, a gniazda cinch wykorzystać do zrobienia pre-out/main in. Zworki się w takim wypadku przydadzą. No i wcale nie trzeba poświęcać żadnego z wejść. Zrobienie tego jest łatwe, wystarczy się wpiąć w kabelek biegnący od płytki z potencjometrem do płytki końcówki mocy. Wzmacniacz PM8000 znam na pamięć, robiłem przeróbek tych wzmacniaczy już na kilogramy.

No to super, a ja ani grama, a kolega nic nie wspomniał o tej pętli. Więc problem sam się rozwiązał! Może za to komuś te informacje przydadzą się w przyszłości.

Witam, wiec tak dziś porobiłem zdjecia które umieszcze tutaj (Molibden moze na razie nie bede wysyłal na priva bo pomyslałem że przyda się to również dla "potomnych:) i moze jeszcze np. McGyver coś podpowie bo ma chyba w tym temacie duuuże doswiadzczenie). Pomysł McGywera aby wykorzystać we/wy na procesor jest OK, ale dla mnie jest obarczony jak dla mnie wadą - aby przełączyć na ampin wymusza żonglowanie zworki-IC a chyba nie jest to zbyt wygodne przy częstym przełączaniu, sposób z przełącznikiem mech. wydaje mi się wygodniejszy choć i tu jest problem bo w sklepach znalazałem tylko 2we/2wy i trzeba bedzie zastosować 2 szt, do amp in, natomiast pre aut mi nie jest potrzrebne i nie będe go robił więc chyba poświęce na to wejścia gramofonowe których nie używam a w przyszłości zawsz mozna je powtórnie podłączyć. Teraz tak:

1.McGyver napisał

> Zrobienie tego jest łatwe, wystarczy się wpiąć w kabelek biegnący od płytki z potencjometrem do płytki końcówki mocy

 

na pierwszym zdjęciu pierwszykab NR1 idzie od tej dolnej płytki (głównej na której są m.i. układy od barwy, balansu itd) pod potencjometrem do końcówki mocy i CHODZI O TEN KABELEK? a nie o NR2 który idzie od mniejszej płytki pod potenjometrem do płytki wtyków chinch któerej na zdjęciu nie ma bo ją wymontowałem już

 

2 Największym dla mnie problemem (jak na razie:) jest fizyczne odłączenie gniazd wejść gramofonowych od płytki czy mam to zrobić w ten sposób że od spodu rozlutować odessać cyne i wyskrobać naokoło żeby nie zwierało do podlutowanych przeze mnie kabelków z przełącznika czy poprostu jak na zdjęciu 2 poprzecinać ścieżki mniej więcej tak jak zanaczyłem żeby odseparować te wejścia od reszty układu

 

3jeśli będe odcinał ścieżki rozumiem ze trzeba odizolować wszystko od gniazd włącznie z opornikiem i tym czymś czerownym (sorki za lamerstwo:) ze zdjęcia 3?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5109-100002788 1192106366_thumb.jpg

post-5109-100002789 1192106366_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dodam jeszcze jedną zdjęcie z tymi "kabelkami"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przełącznik przechylny bistabilny 2-pozyzyjny 2-sekcyjny z 3-ma końcówkami (2x3) wystarczy.

Te małe żółte kondensatory trzeba usunąć, te pomarańczowe łączą różne płaszczyzny masy dla prądów zmiennych - zostawić. Wystarczy przeciąć te cienkie ścieżki, masę zostawić a przewody do przełącznika podlutować w otwory po kondensatorach po stronie bliższej gniazd.

Kabelek nr 1 to ten właściwy.

 

Nie poświęcaj wejścia gramofonowego. Możesz użyć gniazd processor, i uniknąć stosowania zworek robiąc obejście na płytce. Zresztą nawet i to nie jest potrzebne jeżeli nie używasz barwy tonu. Przy włączonym przycisku "direct" zworki nie są konieczne.

 

Zrób tak:

-wylutuj z płytki gniazda processor starając się nie uszkodzić ścieżek

-zewrzyj kabelkami na płytce wejście processor z wyjściem processor. W ten sposób wzmacniacz będzie

funkcjonował nawet bez tych gniazdek, a tym bardziej bez zworek.

-zamontuj płytkę tam gdzie była

w puste otwory po gniazdach na tylnej ściance wmontuj na powrót wylutowane gniazda, ale "odwrotnie", czyli nie nóżkami w stronę płytki, tylko w przeciwną stronę. Nóżki nie będą podłączone do niczego.

-teraz do swobodnie sterczących w niebo nóżek możesz się wpiąć w kabelek nr 1.

Witam, więc tak po namyśle doszłem do wniosku że McGyver ma 100% racje - po co likwidować wejście gramofonowe (w końcu gdzieś tam w piwnicy jeszcze pare krążków leży a i moda ostatnio wraca:) skoro te wejścia na processor są bez sensu w wzmaku (eqalizer w stereo zgroza:):) i aż się prosi żeby to właśnie te gniazda wykorzystać. Z drugiej strony wolałbym uniknąć wylutowywania całych gniazdek więc doszłem do wniosku ze zastosuje obie porady - Molibdena i McGyvera i zamierzam zrobić tak:

(z racji tego że w elektronice jestem laikiem nie wiem czy dobrze ale dla ułatwienia będe posługiwał się określeniami:

SYGNAŁ R,L mając na myśli wiązkę która idzie na środek (bolec) chincha,

MASA RG,LG mając na myśli wiązkę która idzie na obudowę (zewn, pierścień) chincha

UZIEMIENIE - nóżka gniazdka do zastosowania jak w nazwie

 

1. (ZDJECIE) Zgodnie z zaleceniami McGyvera połączyłem nóżki opornika z sygnału gniazdka wy RL z nóżkami opornika z sygnału gniazdka we L,R z tyłu płytki, jednocześnie przerwałem te cienkie ścieżki od gniazdek do tych oporników - NIE WIEM CZY SŁUSZNIE ALE NIE USUWAŁEM OPORNIKÓW JAK PISAŁ MOLIBDEN!! Rozumiem (a przynajmniej tak mi się wydaje) że w tym momencie odłączyliśmy gniazdka we/wy i jednocześnie zrobilismy ich obejście - w tym momencie wzmak normalnie pracuje jakby w gniazdkach Processor tkwiły zworki

2. Do nóżek sygnałów jednego z odłączonych gniazdek dajmy na to IN RL podłączam kabelki do przełącznika

3. w przełączniku prosta sprawa - dojście z płytki końcówki mocy RL, jedna para to ta te przylutowane kabelki od gniazdek RL a druga para sygnał RL z płytki za potencjometrem

4. Masa RG, LG z płytki za potencjometrem idzie bezpośrednio jak oryginalnie do płytki końcówki mocy ( i tu mam wątpliwości o czym dalej)

5, Wyjścia PRE nie będę robił ( przynajmniej na razie) więc ta druga para gniazdek Prcessoer AUT zostaje pusta

6. Czyli puściłem sygnały RL przez przełącznik ale cała sekcja masy RG i LG oraz uziemienia zostaje oryginalnie zarówno na płytce potencjometru jak i w kabelkach łączących płytki i tu nie wiem czy tak ma być??? Tak przynajmniej zrozumiałem Molibdena) a jeśli tak ma być, czy to jest lepsze rozwiązanie niż jakbym mase RG, LG puścił bezpośrednio przez drugi przełącznik na zupełnie odłączone od płytki gniazdka??

Wiem ze trochę tego dużo i ŁOPATOLOGICZNIE ale naprawde nie chciał bym uszkodzić sobie sprzętu bo ślubna nie do juz zakupić nowego:)

proszę o wyrozumiałość i pomoc, jeśli się okaże że moje wypociny są OK dziś zabieram się za robotę,

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

dla pewnośco dołącze jeszcze przód płytki gniazd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam, od piątku czekam na pomoc panów McGyvera i Molibdena ale coś się chyba na mnie obrazili :) tylko nie wiem za co - pomóżcie prosze dokonczyć przeróbke bo wzmak rozgrzebany stoi :(:(

Witam,

 

już odpowiadam.

 

O ile mogę się zorientować to zaznaczone przez Ciebie cięcia i połączenia są prawidłowe.

Teraz sprawa "kableka nr 1". To jest podwójny przewód którym z preampa idzie sygnał dla obu kanałów do wejścia końcówki mocy. Nie wiem czy wygodniej jest Ci go ptrzeciąć i wykorzystać końce do podłaczenia pord przełącznik, czy odłączyć wtyczkę z jednej strony i polutować przedłużenie na którejś z płytek, ale:

od strony końcówki mocy wejścia musisz podłączyć na środkowe styki dwupołożeniowego i dwusekcyjnego przełącznika; jedną skrajną parę - do sygnału wychodzącego z kabelka z preampa, żeby można było połączyć tak jak oryginalnie (jako integra) lub przerywać łączność z płytką preampa; do drugiej skrajnej pary styków przełącznika wykonujesz połączenia od uzyskanych w ten sposób wolnych gniazd wejścia procesora - to będzie zewnętrzne wejście na końcówkę mocy. Masa obu kabelków od pre do końcóki mocy powinna zachować ciągłość i oryginalny bieg, w przypadku jej przecięcia należy ją połączyć jak w kabelku.

Masę dla wejścia zewnętrznego albo zostawiasz połączoną z płytką preampa tam gdzie ona wchodzi, lub, jeśli też ją odłączysz - możesz podłączyć np. do masy końcówki mocy koło wejścia sygnału na nią lub tego kabelka. Tak czy inaczej masa od tego wejśćai musi się gdzieś łączyć z masą całego wzmacniacza i też najlepiej gdyby nie biegła jakąś okrężną drogą, choć może to nie będzie tu takie ważne; opisłaem jak to w zasadzie moze lub powinno wyglądać.

Witam, więc tak - przeróbka zakończona, sprzet działa :) wreście mogę sterować jedynie potencjometrem procesora jedynym maluuutkim minusikiem jest to że jak przelącze przełącznik na końcówkę mocy słychać w głośnikach delikatny przydzwięk co prawda na integrze jak się ucho przyłoży do kolumny też jest zawsze ciutke słychać szczególnie jak galę odkręcimy ale ten przydzwięk jest cichszy, tu jest troszkę go słychać głośniej ale to naprawdę słychać jak jest cisza w domu albo się schylę do kolumny, zastanawiam się czy tak ma być?

W każdym bądź razie jestem bardzo zadowolony i chciałbym BARDZO PODZIEKOWĄĆ MOLIBDENOWI NO I MCGYVER TEŻ WIELE WNIÓSŁ DO TEGO choć w pewnym momencie tylko dzięki Molibdenowi udało mi się dokończyć przeróbki. Jeśli ktos będzie chciał taką przeróbke zrobić w Marantzu – przepis gotowy! :)

Jeszcze raz bardzo Panom dziękuje i pozdrawiam

Witam ponownie,

troszke miałem dziś czasu żeby potestować to dorobione wejście i jednak troszeczke ten przydzwięk przeszkadza jak się ogląda na małej głośności - tak jak pisałem jak przestawie na integre jest cichutko jak na końcówke bezposrednio troszke jest takie "brzęczenie" i to niezależnie czy coś jest podłączone do tego wejścia czy nie, podejżewam ze na fabrycznie zrobionych takich wejściach tego nie ma, czy jest moze na to jakaś rada? Moze coś by trzeba wstawić w obwód lub coś innego da rade wykombinować?

Tak jak już Tobie pisłaem w PW - to dla informacji innych osób - w skrócie - brak ekranowania przewodów sygnałowych od wejścia, pętla masy lub podłączenie jej w złym miejscu (za długa wędrująca gdzieś masa - może lepiej prosto na masę przy wejściu końcówkę mocy ją podłączyć). Można spróbować podłączyć masę tak jak była wcześniej na tych gniazdach, a do połączeń od wejść trzeba użyć przewodów zaekranowanych, takich na IC, kabli mikrofonowych lub instrumentalnych.

Witam, pisze bo ktoś może będzie przerabiał - z pomocą Molibdena (podziękowania!!!) zakończyłem przeróbke - problem z przydżwiękiem rozwiązał się po odcięciu od gniazd które przerabiałem oryginalnej masy (czyli tak jak jak doradzał wczesniej McGyver z tym że nie wylutowywałem całych gniazdek tylko odciołem ściezki masy) i puszczeniu jej bezpośrednio z gniazdka do wejście masy na płytce końcówki, wcześniej wymieniłem jeszcze przewody na ekranowane ale to tylko w nie wielkim stopniu dało efekt, teraz jest idealna cisza zarówno na integrze jaki i na końcówce :):)

 

jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc

pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.