Skocz do zawartości
IGNORED

Drgania Anod


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

Mistrz Ludwik podzielil sie ze mna spostrzezeniami na temat wplywu drgan anod lamp na jakosc dzwieku. Bardzo ciekawe spostrzezenie. Jesli to sie sprawdzi to lampa ma pewna zaszyta wade polegajaca na drganiach blachy anody pod wplywem zmian strumienia elektronow a takze zmian pola elektostatycznego a po czesci od zmian pola magnetycznego wywolanego strumieniem elektronw. Mozna w takim razie zalozyc ze jakosc wzm lampowych w duzej mierze zalezy od tego czy dane anody sa odpowiednio sztywno zamocowane wew. banki. I lampy najbardziej naturalne w swoim brzieniu - bez podbarwien ze strony tych specyficznych drgan - to nuvistory. Maja najmniejsze anody bardzo sztywno zamocowane wiec mniej podatne na drgania od zmian pola elektrostatycznego i strumienia elektronow.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/
Udostępnij na innych stronach

Z tym się zgodzę , czasami niedbały montaż lampy , powoduje że anoda wewnątrz lampy ma luz , w takim przypadku lampa bardzo silnie mikrofonuje .

Często widac ten niedokładny montaż , na koncach anody sa takie małe kolce , które w trakcie wkładania do banki powinny sie zakleszczyć , a tylko luźno dotykają szkła . Tak jest w przypadku kilku moich lamp 6sn7 które do niczego sie nie nadają z uwagi na silne mikrofonowanie .

Używam na lampach pierscieni antywibracyjnych i ta teoria by tłumaczyła dlaczego one dziąłaja i poprawiają dżwięk . Podobnie można załozyć pod podstawkę w miejscu mocowania do chasis podkładke np. z elastomeru albo innego materiału dobrze tłumiącego wibracje .

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-903428
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o drgania zew. a wew drgania anod ssamoistne wynikajace z pracy lampy i zjawisk fizycznych wywolywanych przeplywem elektornow. Oczywiscie te drgania przenosza sie na banki lamp ale ich zrodlo jest wew. lamp.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-903435
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie zródło lezy wewnątrz lampy , ale taki pierścień nawet znajdującu sie na zewnątrz potrafi te drgania wytłumic . Szczególnie że jak kupowałem te pierscienie miały zmniejszac mikrofonowanie a okazało się że lampy mikrofunujące nawet po zalożeniu pierscieni mikrofonują ale za to poprawia się dźwięk .Głównie wyostrzaja się wysokie tony , oddawana jest wieksza ilośc szczegółów .

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-903441
Udostępnij na innych stronach

Z tym sie zgodze. Ale takie zjawisko blokuje jakosc lamp na pewnym poziomie. I nawet bardzo glebokie sprzezenia zwrotne nie zlikwiduja do konca tej wady. Czyli jakosc dzwieku z lamp musi sie zatrzymac na pewnym poziomie i nic nie mozna z tym dalej zrobic.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-903448
Udostępnij na innych stronach

Jesli prawda jest zjawisko drgania anod i wplyw tych drgan na jakosc muzy to byc moze sluchajac tych roznych barw i spektrow sluchamy drgan blaszki wew. lampy i to one, te brzeczace blaszki, wprowadzaja nas w blogi stan.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-904084
Udostępnij na innych stronach

I pmyslec ze tylu cwaniakow oszukiwalonas ze to duch w lampie iedzi i dobrze czyni. A to zwykle brzeczenie anod daje to poglos uznawany za przestrzenny dzwiek. ha ha ale matoly z was. Daliscie sie nabrac na brzeczenie anod!!!! i tyle lat poszukujecie wyjasnienia dlaczego te lampy inaczej graja? a to anody bzycza prozna melodie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-906244
Udostępnij na innych stronach

to tak proste, że aż śmieszne, drganie anod, drganie membran, drganie strun hmm...i wszyscy dają się nabrać na drganie, senicz ocierasz się o "nobla":-)))))) a wątek założyłeś, bo w środku poczułeś drgania, czy drżenie podniecenia na samą myśl, że duch zostanie obalony?:-))

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-906651
Udostępnij na innych stronach

jesli nie wierzycie ze to sa drgania anod te barwy specyficzne to posluchajcie stekoskopem. W zaleznosci od wykonania/firmy lampy brzecza inaczej. To jest takie latwe do sprawdzenia. Wprawne ucho po tym brzeczeniu latwo okresli barwe dzwieku jaka dostanie sie z danej lampy. To wyraznie slychac. Mysle ze po podaniu bialego szumu na uklad z lampa i wyswietleniu charakterystyki odpowiedzi/drgan anody odebrane przez mikrofon bedzie mozna okreslic jakosc lamp. malo tego pewne egzemplarze ze zle zamocowanymi anodami lub zlym zgrzewem ich do reszty elementow wew. banki lampy beda mialy wyrazne piki na widmie bialego szumu. Szkoda ze obserwacje Mistrza Ludwika nie beda bane w produkcji bo ta juz i tak jest w zaniku. Ale to zjawisko oznacza koniec lamp jako zrodel sygnalu hi-end. Bo ktory audiofil zgodzi sie aby w jego systemie brzeczenie blaszek decydowalo o jakosci systemu? chyba tylko kretyn.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-906745
Udostępnij na innych stronach

no senicz teraz pojechałeś, wyzwałeś zwolenników lamp od kretynów

cokolwiek by nie drgało, lepiej żeby drgało i grała muzyka niż żeby nie drgało a leciała sieczka, teraz pewnie skierujesz rozważania o drganiach w stronę gramofonów i winyli, tam też da się coś udowodnić

odnośnie drgań i może znajdą się następni kretyni na twojej liście ? :-)

idąc dalej, ostatecznym sędzią jest ucho, a nie pomiary, wskaźniki, pasma przenoszenia, drgania.Czy kretynem jest ten kto się nimi kieruje czy ten kto słucha muzyki. Jestem pewien, że kretynem jest ten kto na forum audiofilskim popełnia wpisy a nie słucha muzyki

albo słucha jej ze stetoskopem na uszach

 

trochę pokory

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-906751
Udostępnij na innych stronach

Krolowe drgaja po krolewsku na poltonach. To jest typowe zachowanie blazna. Nie sprawdzi a krytykuje. Jak ktos chce pisac w tym watku w sposob odpowiedzialny to niech najpierw posluch tych delikatnych drgan anod, tego szczebiotanie siateczek i blaszek .................... co ciekawe pewne "odglosy" z wnetrza trzewi lampy sa do zludzenia poodbne do "klimatu" jaki ta lampa generuje. Np. lampy bez "powietrza" w muzie robia cos w rodzaju bzz bzz a lampy z powietrzem tobia bzzyyyy bzzzyyyy i to wyraznie slychac. Tak wiec mozna odniesc wrazenie ze te piekne echa, halla itp zjawiska w dzwieku to niestety brzek, zzzssseeek w lampie. Dziekuje Mistrzowi Ludwikowi za odkrycie tego zjawiska i uwolnienie mnie od koszmaru ciaglego zastanawiania sie co tak w tej lampie pieknie gra. A to nie gra tylko brzeczy. To brzeczenie anod jest podobne do brzmienia skrzypiec. One tez maja woja brzeczydusze.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-906774
Udostępnij na innych stronach

senicz, 30 Paź 2007, 08:39

>"odglosy" z wnetrza trzewi lampy sa do zludzenia poodbne do "klimatu" jaki ta lampa generuje. Np.

>lampy bez "powietrza" w muzie robia cos w rodzaju bzz bzz a lampy z powietrzem tobia bzzyyyy

>bzzzyyyy i to wyraznie slychac. Tak wiec mozna odniesc wrazenie ze te piekne echa, halla itp

>zjawiska w dzwieku to niestety brzek, zzzssseeek w lampie.

 

Cóż za piękna onomatopeja, LOL. Po prostu poezja dźwięku. Przyczytać to uwierzyć:)

Mam dla Ciebie propozycję. Wrzuć temat na triodzie.pl :)) Tam znajdziesz odpowiedni odzew.

BTW Otwieram rano lodówkę... a w niej senicz drżący z zimna;)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-906792
Udostępnij na innych stronach

Z triody mnie wyrzucili i to tak ze zablokowali caly serwer z ktorego pisalem. Ja rozumiem ze odkrycie przyczyny "ladnego" brzmienia lamp moze sie lampiarzom nie spodobac. A szczegolnie tym co handluja nimi. W koncu trioda to portal firmy handlujacej lamapami fonar i sluzy do napedzania jeleni. jak ktos ma lepsze wytlumaczenie dlaczego lampy graja inaczej od tranow czy scalakow to prosze bardzo. Choc i zlacza tranzystorow tez slychac.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-906824
Udostępnij na innych stronach

Przez te drgania anod nie mozna w lampach robic nfb na poziomie -80dB gwarantujace niskie thd i najwyzsza jakosc. Choc jestem zmuszony robic Slawka na lampach i wiedzac teraz o tym zjawisku wykonam numer stabilizujacy te drgania. Oczywiscie nie mechaniczny a elektoronicznie ukladow.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-907089
Udostępnij na innych stronach

senicz ale twój geniusz chyba podpowiada ci że w takim razie ten efekt powinien byc scisle związany z amplituda zmiennego prądu danej lampy a wiec łatwo to jest sprawdzic.Jakbys jednak chciał byc precyzyjniejszy to możesz zrobić wzmacniacz słuchawkowy na GM70.Wersja z anoda 5mm grafitowa i nowsza z anoda z blachy miedziannej.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-907904
Udostępnij na innych stronach

Taka to dopiero dzwoni. Oprocz dzwonienia sa tez i inne niedoskonalosci lamp. Ale czy lampa 70 slynie z przestrzennego dziweku? nie bo malo jej dryga. Blaszaki stare te to maja przestrzen i powietrze w dzwieku!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-907912
Udostępnij na innych stronach

Zabierając głos w sprawie-myślę że drgania anod są marginalnym problemem w porównaniu do drgań siatek(które są wręcz stworzone by drgać lekkie, delikatnie zawieszone dostają zmienny prąd i... -prawie jak w głośniku magnetostatycznym).Siatki drgają nawet jak potrząśniesz lampą.Inna bajka to że tłumaczyło by to takie różnorodności w brzmieniu lampek w zależności od konstrukcji ,materiałów i nastroju montera-czysta mechanika,tyle że bardzo złożona.Każda lampa gra inaczej i w tym jaj urok,ja z lampami się pożegnałem lata temu,z drugiej strony tranzystory jeżeli są niezłej jakości i mają podobne parametry brzmią praktycznie identycznie.Czyżby to brak drgań??

Junkers Neckar N 19E,LG GB5237TIFW,Bosch HBN 239E1L,Electrolux ESL 65070R

Całość podłogi deska BalicWood Jesion kl.2.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-908872
Udostępnij na innych stronach

Wydaje sie ze ogolnie mechanika i drgania mechaniczne elementow skladowych lampy maja bardzo duzy wplyw na brzmienie lamp. Kiedys zauwazano tylko mikrofonowanie lamp choc praktyka wykazala ze te lampy o duzej sklonnosci do mikrofonowanie maja zarazem czesto niezwykle ciekawe brzmienie. A co do grania tranzystorow - struktur. Pod wplywem pradu zmieniaja sie wymiary krysztala SI i to wydaje dzwiek. A jak sie zmieniaja wymiary to musi to miec wplyw na prace elektryczna zlacz. Np. tranzystory w obudowach TO3 wyraznie brzecza pod obciazeniem we wzm mocy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-908895
Udostępnij na innych stronach

A jak owe hipotetyczne drgania anody wpływają na prąd tejże? W triodzie cos sie może da zmierzyć - w pentodzie jednak jest siatka zerowa (rzadka, blisko), a dalej dośc gęsty ekran. Raczej mikronowe przesunięcia anody nie zmienią rozpływu prądu - a konstrukcja anod wyklucza jakiekolwiek pogłosy.

 

Wystarczy wziąć do ręki jakikolwiek atlas lamp (ja stary, to mam), przyjrzeć się charakterystykom zwłaszcza lamp mocy - i od razu się widzi, co w takiej lampie może zniekształcać znacznie bardziej. A dochodzi jeszcze nieliniowośc (a jakby kto chciał - to i magnetostrykcja) w transformatorze głośnikowym...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-910473
Udostępnij na innych stronach

Brzeczenie anod i siatek to element poprawiacza dzwieku odpowiedzialny za super przestrzen w lampie. To taka mikro kamera poglosowa dajca pouczucie duzej przestrzni nagrania. Ale tak nie jest to tylko drgania anod. Na lampach bez tej wady -nuvistorach brzmienie jest poodbne do wzm na tranzystorach. Powodem sa braki w wykonaniu nuvistorow. Sa tak male i anody tak sztywno zamocowane ze w nich nie ma drgac.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-910515
Udostępnij na innych stronach

To obejrzyj konstrukcję ECC88/E88CC. Normalny noval - ale siatka napinana a amoda tak sztywna, że nic nie ma prawa drgać; jedno i drugie nie dlatego zresztą, by walczyć z drganiami ale z całkiem innych przyczyn. Powtórzę jednak pytanie: jak drgania anody przekłądają się na zmiany w pradzie anody?

 

Bo w głośnikach słyszymy niuanse tego prądu, a nie same lampy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-910591
Udostępnij na innych stronach

senicz a ty swoje.Jak wszystko drga uważasz , to i nuwistor powinien.Tylko może mniejsze amplitudy..natomiast siatke ma delikatniejszą i blizej katody to i wpływ wiekszy.No to moze skokiem jednostkowym senicz przypierdzielic w ta anode pradem i badac, badac, badac.A mniej pisac pisac pisać.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-910743
Udostępnij na innych stronach

Lampy nigdy nie beda tak czysto graly jak inne uklady. Zawsze pozostanie ten charakterystyczny pobrzek w tle. Ta typowa lampowa chrypka. To bardzo trudno wyeliminowac. kiedys staralem sie to osiagnac ale po wyeliminowaniu tego zjawiska skomplikowanym ukladem brzmienie stracilo ten swoj lampowy czar. Po prosto gralo czysto ale uklady tranzystorowe graja jeszcze czysciej i piekniej. Tak wiec w takich miejscach jak korektor riaa lampa jest niezastapiona czy wejscie z mikr. elektros. ale w innych miejscach mozna juz dac se siana z lampa. No moze takim wyjatkiem bedzie Slawek ale to specjalistyczna konstrukcja wzm do sluchawek w ktorym na max chce zredukowac efekt lampowego brzmienia. Ale marketingowo bedzie lepiej sie sprzedawac od zwyklego wzm.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-913990
Udostępnij na innych stronach

W lampach najbardziej irytujace jest brak totalnego czarnego tla. Dosc dobre ale nie ekstremalne umieszczenie pozornych zrodel dzwieku w przestrzeni i jak napisalem to rozedrganie i lekkie rozmycie zrodel spowodowane tym echem, poglosem lampowym generowanym przez uklad mechaniczny lamp. Moa to byc drgania anod a takze specyficzne zjawisko, o ktorym wspominal tez Mistrz Ludwik, emisja wtorna elektrod lamp. To zjawisko moze byc odpowiedzialne za specyficzny koloryt lampy - zwiekszonego echa, poglosu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-915117
Udostępnij na innych stronach

co tam senicz emisja wtórna.O ile wiesz co to jest?Ale te wyprowadzenia z jakiegos parszywego materiału magnetycznego,jakies zelazo z czyms tam.Paskudztwo.To musi dawac tego czarnego tła.Znaczy braku.Szare widze szare.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-915781
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre czarne tło było w czasach, gdy bańki lamp malowano akwadagiem. Niestety, nadeszły czasy błyskotek, wianków, cudów i dzyndzlastych mokasynów i kazdy audiofull musi widzieć jak mu się lampka żarzy - dlatego już nie malują i nie ma czarnego tła za to jest Choinka Bozonarodzeniowa przez rok cały. Ale przecież tylko o to chodzi, nie?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/37185-drgania-anod/#findComment-915818
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.