Skocz do zawartości
IGNORED

Lampizacja odtwarzacza


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie trafo z przekładnią 10k:600 dopasowuje impedancję wyjściową, ale także tłumi sygnał. Trzeba go więc wcześniej wzmocnić. Wzmacniacz różnicowy, bo daje najlepszą symetrię. Oczywiście ze źródłem prądowym w katodach.

Muzg, 4 Sty 2010, 23:55

 

>Ostatnie trafo z przekładnią 10k:600 dopasowuje impedancję wyjściową, ale także tłumi sygnał.

>Trzeba go więc wcześniej wzmocnić.

 

Po co w kółko wzmacniać i tłumić? Wystarczy dobrać pierwsze trafo tak, by robiło od razu desymetryzację i zapewniało taki poziom sygnału, by go tylko raz wzmocnić i już potem nie miętosić, nie tłumić. Lub nawet tak dobrać trafo, by tylko dodać bufor dla zapewnienia niskiej imp. wy. i już potem nie miętosić, nie tłumić.

 

>Wzmacniacz różnicowy, bo daje najlepszą symetrię. Oczywiście ze

>źródłem prądowym w katodach.

 

A po co ta symetria? ostatnie trafo i tak zdesymetryzuje sygnał. Albo nawet zdesymetryzować sygnał na odpowiednio dobranym pierwszym trafie I/V, a po nim - jak wyżej.

Nie chciałbym desymetryzować sygnału (bo po co?). Nie chciałbym żadnego kondensatora w torze sygnału. Oto odpowiedź. Zresztą co tu dużo gadać. Trafo lampa trafo to dość typowe rozwiązanie w sprzęcie Hi-End. AN w swoich najwyższych DACach stosuje takie połączenie.

Ostatnie trafo może mieć uzwojenia 10k:600:600+600, czyli i XLR i RCA na osobnych uzwojeniach. Można też wziąć sygnał dla RCA z jednego uzwojenia XLR trafa.

DAC TDA 1543 - jak obliczyć lub jakie zastosowac rezystory w pasywnej konwersji ? Może któryś z kolegów to już robił z sukcesem ;p

...there is no spoon...

-> McGyver

 

Z ciekawości się zapytam o Twój I/V na trafie i lampie, bo wspominałeś, że takie coś stosujesz dla swojego DAC z wyjściem prądowym.

 

Czy rezystor konwersji I/V stosujesz po stronie pierwotnej czy też wtórnej trafa? I jaką wartość rezystora stosujesz?

Czy następnie wchodzisz na siatkę lampy(wspólna katoda), czy też na katodę (wspólna siatka)?

Trafo I/V powinno być tak dobrane żeby nie było potrzebne stosowanie żadnego rezystora konwersji. Po stronie wtórnej wchodzę na siatkę, bez kondensatora i bez rezystora siatkowego.

Dla ,,lampizujących " na TDA1543 - konwersja pasywna . W miejsce rezystora VR1 nalezy wstawić potencjometr precyzyjny wieloobrotowy 2K ( lub 5K ) i kręcić az do uzyskania czystego dźwięku . Mój dał dźwiek idealny w pozycji 1,3K przy rezystorach do masy 1K ( R1 i R3 ). Toporne rozwiązanie ale sprawdziłem w praktyce i pozwala idealnie ustawić konwersję . Kondensatorów C1 i C2 mozna nie stosować .

Zlampizowałem Philipsa CD502 - napęd CD4, TDA1543. Za układem pasywnej konwersji wstawiłem preamp mini z Audiotonu na płytkach z AVT .Ścianki i napęd wytłumiłem silikonem , wymieniłem najwazniejsze kondensatory . No i gra bajecznie - bez dwóch zdań . Po około 1/2 godziny się rozgrzał i było uroczo . Bardzo ciepło i miękko , sybilanty bardzo łagodne ale naturalne , bez szeleszczenia i suchości ( nareszcie ! ), muzycy blisko i namacalnie , średnica śliczna , bas kontrolowany lepiej niz z op-ampów i świetna niższa góra . Lekki niedosyt pozostawia brak głębi na scenie , nieco mniejsza klarowność na dalszych planach oraz lekkie przywiązanie pierwszego planu do głosników ( w stosunku do opampów ) i osłabienie najwyższej góry( powyżej 10kHz ). Mimo wszystko to naprawdę efektowny upgrade i na dodatek tani - mnie razem z Philipsem z allegro kosztowało to około 100 PLN .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

To dochodzi konwersji na samym uzwojeniu wtórnym? Przecież transformator działa na zasadzie przenoszenia napięcia lub prądu zmiennego z jednej na drugą stronę, więc jakim cudem może w nich zachodzić konwersja I/V? Jaką przekładnię napięciową ma ten transformator?

Zawsze mi się wydawało, że rezystor konwersji zawsze jakiś gdzieś musi być, jeżeli nie masz żadnego po pierwotnej stronie trafa, to konwersja zachodzi gdzieś dalej.

buble_corp, 5 Sty 2010, 20:33

 

>To dochodzi konwersji na samym uzwojeniu wtórnym?

 

A dlaczego na wtórnym? Konwersja przebiega na pierwotnym!

 

>Przecież transformator działa na zasadzie

>przenoszenia napięcia lub prądu zmiennego z jednej na drugą stronę,

 

Rozumiesz jak działa transformator? Chyba nie bardzo.

 

>więc jakim cudem może w nich

>zachodzić konwersja I/V?

 

Żadnym cudem, tylko normalnie. Przez uzwojenie płynie prąd. Jak płynie prąd, to wytwarza pole magnetyczne. Pole magnetyczne indukuje prąd w przewodniku, w tym wypadku w uzwojeniu wtórnym, nie ma w tym niczego nadprzyrodzonego. Czysta fizyka.

 

>Jaką przekładnię napięciową ma ten transformator?

 

Można różnie. Można dać trafol z taką przekładnią żeby na wtórnym uzyskać sygnał ~2V i nie wzmacniać go (ale dodanie wtórnika byłoby wskazane), a można też dać trafol z przekładnią 1:1 a za nim układ ze wzmocnieniem napięciowym.

 

>Zawsze mi się wydawało, że rezystor konwersji zawsze jakiś gdzieś musi być, jeżeli nie masz żadnego

>po pierwotnej stronie trafa, to konwersja zachodzi gdzieś dalej.

 

Masz stuprocentową rację że Ci sie wydawało.

Konwersja w tym wypadku zachodzi całkiem blisko DACa, bo w uzwojeniu pierwotnym trafola. Tam też zachodzi desymetryzacja sygnału.

Wiem jak działa transformator, nie musisz tego tłumaczyć. Dziwi mnie tylko takie podejście, bo nigdzie w sieci nie znalazłem przykładu wykorzystania transformatora do I/V bez rezystora po jednej bądź drugiej stronie trafa.

 

Dobra to teraz inne pytanie jaką impedancję kolejnego stopnia widzi DAC na swoim wyjściu?

pinkstone, 5 Sty 2010, 21:47

 

>McGyver co bierzesz na uspokojenie? (...)

 

Piwo w pokaźnych ilościach ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-> pinkstone

 

Widzę, że kolega włączył się do dyskusji.

 

Moje pytanie:

"jaką impedancję kolejnego stopnia widzi DAC na swoim wyjściu?"

jest po to aby się dowiedzieć jaką impedancją jest obciążony wtórny odczep transformatora. Transformator działa na zasadzie dopasowania impedancji, więc zakładając przekładnię 1:1 transformatora i obciążając odczep wtórny wysoką impedancją wejściową układu wspólna katoda, dostaniemy wysoką impedancję na odczepie pierwotnym transformatora. Tą wysoką impedancję zobaczy też DAC na swoim wyjściu.

Jeżeli źle rozumuję to proszę o wyjaśnienie :)

a uzwojenie pierwotne jest nadprzewodnika czy co? ma swoją rezystancję - czy trafo sieciowe bez obciążenia nie bierze prądu (bo na wtórnym nic nie ma)?

clear now?

Rezystancja uzwojenia pierwotnego jest niska, zależnie od zastosowanego trafa może to być nawet tylko kilka omów. DAC praktycznie widzi zwarcie do gleby. Po co tu jakikolwiek rezystor konwersji, skoro samo uzwojenie pierwotne stanowi rezystor konwersji? Różnica polega jednak na tym, że nie zbieramy z niego napięcia do sterowania następnym stopniem. "Zbieramy" pole magnetyczne które powoduje wyindukowanie SEM w uzwojeniu wtórnym. Ot i cała filozofia.

josef, 5 Sty 2010, 22:24

 

>a uzwojenie pierwotne jest nadprzewodnika czy co? ma swoją rezystancję - czy trafo sieciowe bez

>obciążenia nie bierze prądu (bo na wtórnym nic nie ma)?

>clear now?

 

Jakby to uzwojenie było z nadprzewodnika, to nawet jeszcze lepiej! Spadek napięcia na uzwojeniu jest nam przecież do niczego niepotrzebny, potrzebny nam jest prąd który wytwarza strumień magnetyczny w rdzeniu, a co za tym idzie wytwarza SEM w uzwojeniu wtórnym.

-> josef

 

Tak też myślałem, że można wykorzystać w jakiś sposób rezystancję uzwojenia pierwotnego. Moje drążenie tematu wynika z tego, że trochę na temat transformatorów I/V czytałem na diyaudio i diyhifi i nikt takiego rozwiązania nie zaproponował. Nawet producenci transformatorów np. sowter zawsze przy dac'ach prądowych wspominają o rezystorze do I/V ->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To, że im niższa rezystancja obciążająca DAC z wyjściem prądowym tym lepiej dla DAC to jest oczywiste, problem z tym niestety taki, że mała rezystancja obciążenia to małe napięcie na niej i trzeba wykorzystać transformator albo lub i stopień ze wzmocnieniem napięciowym.

 

Drążę temat I/V na transformatorach i lampach ze względu na to, że posiadam DAC na PCM1704, który ma bardzo mały prąd +- 1,2 mA na wyjściu, co niestety utrudnia zastosowanie pasywnej konwersji. Wykorzystanie rezystora konwersji powyżej 100R według wielu osób generuje duże zniekształcenia, a najlepiej stosować rezystancję konwersji poniżej 1R.

Tutaj ciekawy wątek o I/V na transformatorze zamienił się w dyskusję o teorii transformatorów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ciekawy bo kilka znanych postaci świata DIY audio się wypowiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-> McGyver

 

>>potrzebny nam jest prąd który wytwarza strumień magnetyczny w rdzeniu, a co za tym idzie wytwarza >>SEM w uzwojeniu wtórnym.

 

Dobra, ale co nam z samego prądu, który zresztą nie będzie płyną jak trafa nie obciążysz. Aby sterować siatką lampy to trzeba napięcia między nią a katodą, a raczej zmian napięcia, więc stąd moje pytania o obciążenie po stronie wtórnej.

buble_corp, 5 Sty 2010, 22:57

 

>-> McGyver

>

>>>potrzebny nam jest prąd który wytwarza strumień magnetyczny w rdzeniu, a co za tym idzie wytwarza

>>>SEM w uzwojeniu wtórnym.

>

>Dobra, ale co nam z samego prądu,

 

Już pisałem, wystarczyło przeczytać. Prąd wytwarza strumień magnetyczny w rdzeniu, a strumień ten indukuje SEM w uzwojeniu wtórnym. Proste że aż boli.

 

>który zresztą nie będzie płyną jak trafa nie obciążysz.

 

Wydawało mi się że nie wiesz jak działa trafo. Myliłem się. Ty nie znasz prawa Ohma ;-)

 

>Aby

>sterować siatką lampy to trzeba napięcia między nią a katodą, a raczej zmian napięcia, więc stąd

>moje pytania o obciążenie po stronie wtórnej.

 

No i po co nam tutaj jakiekolwiek obciążenie? Wszak siatka lampy jest sterowana napięciowo. A napięcie sterujące siatką jest zbierane z uzwojenia wtórnego.

-> McGyver

 

dzięki za wyjaśnienia. To jeszcze proste zadanie.

 

Mam DAC z wyjściem prądowym. Po stronie pierwotnej transformatora mam źródło prądu zmiennego 10mA, transformator ma przekładnię 1:1. Jakie napięcie będę miał po stronie wtórnej transformatora?

-> McGyver, 5 Sty 2010, 23:15

 

>Chciałbym miec DAC z wyjściem 10mA ;-)

 

Ja też bym chciał, ale mam 1,2mA. Stąd moje pytania o obciążenie transformatora, czyli pośrednio też DAC. Kolejny problem to, że wyjście PCM1704 powinno być jak najbliżej 0V.

 

>Napięcie jakie uzyskasz po stronie wtórnej bedzie zależeć m.in. od DCR uzwojenia pierwotnego.

 

No właśnie, ale pisałeś wcześniej o tym że lepiej jak pierwotne będzie z nadprzewodnika, czyli DCR=0. Nasz rozpatrywany przypadek to teoria, więc źródło prądowe ma nieskończenie wysoką impedancję.

To jak, jakie napięcie będzie na wtórnym?

Nie znam metody na obliczenie tego. Sposród trafoli które się u mnie walaja wybrałem te, które dały optymalny rezultat. No ale mój DAC daje 4,2mA i to różnicowo, więc całkiem sporo.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.