Skocz do zawartości
IGNORED

Co odpowiada za dynamikę lampowca


fitrus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie - czy wrazenie dynamicznego dzwieku (czy tez wzmacniacza) wynika głownie z jego zdolności przetwarzania niskich tonów? Nosze sie z zakupem wzmacniacza lampowego czy jesli calosc niskich tonow bedzie odtwarzana w subwooferze do niego podlaczonym dzwiek bedzie dynamiczny? (slucham rowniez rocka i nie chce kluchów z glosnikow)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dynamikę zapewne odpowiadają lampy :) Różne typy rożnie brzmią.

Odtwarzanie niskich tonów na subie przy lampowcu to lekka profanacja bo tracisz to co moim zdaniem w lampie najlepsze. Mięsisty, głęboki dobrze kontrolowany bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co tu piszecie to koszmarne uproszczenie. Na bas z lampowca wpływają trafa wyjściowe, lampy, aplikacja (topologia układu), zasilanie, i diabli wiedzą co jeszcze (niekoniecznie w tej kolejności)

 

;-)))

 

Upraszczając (koszmarnie;-))), lampy KT88 w push-pullu najczęściej dają bardzo konkretny bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Jak w temacie, moim zdaniem dynamika wzmacniacza jest uzależniona od:

1)Bardzo wydajnego zasilania.

2)Zastosowania nadmiarowych transformatorów wyjsciowych (dobrej jakości, cienkie blachy rdzeniowe).

3)Apikacji możliwie najrostszej, ale posiadającej wszelkie znamiona zależnościowe między stopniami wzmocnienia.

4)Praca stopnia wyjściowego w Push-Pullu w klasie bliskiej A, do 75% wzmocnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się ze wszystkim prócz ostatniego. Bo wiem, że dobra lampa na triodach single ended może mieć basiszcze z kopem takim, jakiego nie ma wiele tranzystorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to moze uproszcze pytanie.

Chce kupic Prima Lune Prologe One, mam malutkie monitorki, ktore w moim obecym systemie maja za malo niskich tonow. Ich sprzedac z roznych wzgledow nie moge. Moze to tez troche wina wzmacniacza (exposure 2010S) moze kolumn, w kazdym razie teraz mam za malo dolu i o wiele za duzo góry. Stad moj pomysl przejscia na EL-34 i dokupienia suba velodyne. Co sadzicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

>McGyver

"Zgadzam się ze wszystkim prócz ostatniego. Bo wiem, że dobra lampa na triodach single ended może mieć basiszcze z kopem takim, jakiego nie ma wiele tranzystorów".

 

Zgadza się, ale właśnie w PP ustawienie biasu pozwalającego pracować końcówce w kl.A umożliwia, przy zachowaniu pozostałych punktów, niespotykaną dla tranzystora dynamikę.

A te cztery punkty jakie wymieniłem są najbardziej moim skromnym zdaniem istotne, a dobór lamp końcowych i w preampie to sprawa drugorzędna.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by tak (skoro masz już nada, a chcesz lampę) jak u mnie - biamping tranzystor/lampa, . Można wtedy dostosować proporcje góry i dołu, a przy okazji korzysta się z zalet obu wzmacniaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pojedyncze odczepy. poza tym wlasnie dwudrozne kolumny, stad pomysl na bass z suba. czyli wracajac do tematu - czy prima luna prologue one z takim subem ( pod warunkiem, ze jest on w stanie dobrze odtworzyc niskie tony w muzyce i jest dobrze zestrojony z glosnikami) bedzie w muzyce rockowej czyms odstawac od tranzystora? Czy mala moc wzmacniacza powowduje tylko jego niedomogę w niskich czestotliwosciach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Najpierw poczytaj: http://www.audiostereo.pl/Wzmacniacze_Prima_Luna_21054.html

 

Decyzja i tak nalezy do Ciebie, ale z tego co piszesz raczej jesteś za dodaniem subwofera, może się okazać że będziesz biegał z pudłami pod pachą zanim dobierzesz właściwy sub.

 

A za dynamikę lampowca, tranzystorwca, nie odpowiada między innymi ilość basu, ale jego jakość.

Przy rocku, "ciepłe kluchy" z kiepskiej lampy są dobre w barze mlecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.