Skocz do zawartości
IGNORED

Co znaczy że wzmak jest wydajny prądowo?


Kokosz

Rekomendowane odpowiedzi

Hi

Co znaczy że wzmacniacz jest wydajny prądowo?

Takie określenie pojawia się co jakiś czas gdy chodzi o mocniejsze kolumny.

Co do mojego wzmacniacza to na razie Technics SA-AX530 60W- nie lubiany wśród audiofilów pewnie mają rację, ale wtedy za tą cenę nic innego nie kupiłbym (niektórzy twierdzą że nie jest taki tragiczny). Ale czy to wydajny prądowo wzmak. to trudno powiedzieć. Po kupnie kolumn, jak się odkuję to pewnie go zmienię. Jeszcze nie wiem na co, ale to inna bajka.

Jutro biorę go pod pachę i jadę posłuchać: AA Phobe(Hyperionów brak), B&W 602, Avence 503 – Ciekawe jak sobie poradzi w konfrontacji z lepszym wzmakiem.

Pozdrawiam

Hi

Dzięki za adres tej strony. Bardzo ciekawa i przestępnie opisana znalazłem w niej wiele interesujących informacji. Lecz jak się dowiedzieć czy mój wzmacniacz lub, który będę chciał kupić jest wydajny prądowo, czy sobie poradzi z dużymi 4 omowymi kolumnami w stylu AA Hyperion.

to zalezy od klasy sprzetu. hyperionow na pewno poprawnie nie wysteruje nawet 100 watowy technics czy jamaha, natomiast dobra 20 watowa lampa wysteruje nawet 300 watowe kolumny etradowe. tu chodzi o wydajnosc uklady zasilania i stopnia koncowega a nie durne napisy w instrukcji.Przyjmij taki wzor:

potrzebujesz technicsa- 300 watowego

yamahy- 200 wat

Creeka- 150 wat

jolidy- 25 wat

Gość Dreamer 1

(Konto usunięte)

Nowego Technicsa 300 watowego bo stare były wydajne.Np. SU-VX800 lub SU-V900 albo SU-V670 PXS Cap. Moc miały rzędu 2x 75W sin 4Ohm ale trafa z sieci pobierały po 690-920W

Hi

Dzięki za odpowiedź na moje zapytanie. Przynajmniej wiem, że na razie muszę sobie Hyperiony wybić z głowy. Ale posłuchać warto, a jak na złość w sklepie ich nie ma. Pech.

Pozdrawiam

Z Technicsów to wydajny pradowo był SU VX 920, na pewno też Su A 3000, reszta na godz. 12-tej gra ciszej od....Rotela 921 na 10 -tej, nie mówiąc juz o przesterowaniu na godz. 11-12-tej... Miałem SU A 1000 i tez nie był wydajny prądowo, ale radził sobie z kol. Infinity Reference 50, 90 db, 6 ohm, na Paradigmach jednak zdechł...

Wydajny prądowo jest NAD, Rotel, MF, Harman itp. - to wzmaki które pociągną niemal wszystkie kolumny.

Panowie, wydaje mi się, że mylicie pojęcie wydajności prądowej z mocą znamionową wzmacniacza. Chyba, że o to chodziło zadającemu pytanie, i w takim przypadku wystarczy sobie policzyć wartość prądu z wartości mocy i impedancji obciążenia.

Mnie się jednak wydaje, że chodzi tu bardziej o odporność wzmacniacza na "obsiadanie" przy zmniejszaniu impedancji obciążenia (np z 8 do 4 omów) za co jest odpowiedzialna impedancja wyjściowa stopnia końcowego, oraz zdolność do przekazywania do obciążenia impulsów prądowych związanych z charakterem odtwarzanego utworu za co w zmacznej mierze odpowiedzialny jest zasilacz.

Moc znamionowa a wydajność prądowa to inne pojęcia, teoretycznie słabszy Rotel 921 powinien zagrać głośniej niż teoretycznie mocniejszy Technics SU A 700 mkII, a Technics grał ciszej, prawdopodobnie z powodu słabiutkiego basu i wyeksponowaniu wysokich. Dobry bas, pełny dźwięk = dobra wydajność prądowa in my opinion, tak na chłopski rozum.

Gość yezu(niezalogowany)

(Konto usunięte)

wydajny wzmak podwoji moc przy spadku imepadncji kolumny o polowe, moj eci-2 wg tego co twierdza jego tworcy oddaje 50 w przy 8 omach i 90 przy 4 - jesli tak jest w istocie jest przykladem wydajnego pradowo wzmaka, jesli pamietam niektore krelle ,przynajmniej na papierze, podwajaja moc co do jednego wata

Hi

Ups. Już się pogubiłem.

Zainteresował mnie ten problem bo w temacie 4216 „zeneca2” zagadnął mnie o to a ja jestem lajkonikiem w tych sprawach. Stwierdził jeszcze, że Hyperiny nie są takie "trudne", ani takie wymagające mocowo w stosunku do wzmacniacza.

Niechcący wywołałem małą dyskusję, ale może czegoś się dowiem ciekawego.

Pozdrawiam

Gość ożeszwmorde

(Konto usunięte)

chwyć palcami za terminale głośnikowe wzmacniacza (koniecznie czerwony i czarny) i maksymalnie przekręcieć pokrętło głośności w prawo, jeżeli włosy staną ci dęba to znaczy, że wmacniacz jest wydajny prądowo

do yezu

To jest nie prawda ze wydajny pradowo wzmacniacz podwoi moc przy zmniejszeniu o polowe obciazenia. JEST DOKLADNIE ODWROTNIE!!!

to wlasnie dobrze zaprojektowany i wydajny wzmacniacz utrzyma stale napiecie 2.83V niezaleznie od impedancji obciazenia!!!

Spokojnie.

Jesli cos zle wrozy to TYLKO O JEDNYM Z JEGO Z UCZESTNIKOW.

Jestes mlody, masz niezle papiery, dobre perspektywy.

Spokojnie, wiecel luzu i tolerancji chocby dla niewiedzy innych.

A odpowiedzialnosc zbiorowa zniesiono dawno temu..

->Najemnik

 

"..DOKŁADNIE ODWROTNIE..."

 

P(1) = U * I = U * (U/R) = U^2/R

 

więc jeśli r=R/2 (połowa pierwotnej impedancji) to

 

P(1/2) = U^2/r = U^2/(R/2) = 2 * (U^2/R) = 2 * P(1)

 

cbdo, proszę Pana.

Niedostatecznie.

--->>jar

Nie chce absolutnie sie wymadrzac ale zeby sprawdzic poprawnosc mojego rozumowania potrzebny jest wzmacniacz A klasy, uniwersalny miernik i troche checi, a o zdanie matury sie nie martw - trzeba tylko logicznie myslec i wyciagac wnioski!!, ale nic nie sugeruje

Jesli miałby to być wzmak w stylu jakiegos Alepha, single ended ze źródłem stałoprądowym, to moglibyśmy jeszcze podyskutować..

W przeciwnym przypadku klasa wzmaka nie ma tu żadnego znaczenia.

chodzi nam przeciez o stwierdzenie ze dobry wzmak nie oddaje wiekszej mocy po zmniejszeniu obciazenia, takze musimy dysponowac jakims kontrastem. Stwierdzenie Pana inzyniera oraz jego poparcie fizyczne jest adekwatne prawidlowe jesli chodzi np o schemat Technicsa z lat osiemdziesiatych dla ktorego rozwoj technologii sie zatrzymal. Nie chce sie wdawac w naukowe dyskusje , ale mowie o swoich osobistych doswiadczeniach i testach. jestem jednak otwarty na wszelka nauke, jak sie myle to prosze o wyprowadzenie z bledu, jednak nie chodzi tu o kolejne strony wzorow bo wzorami nie wytlumaczymy np wplywu kabla na dziwiek a jak jest wszyscy wiemy...

Gość Arek nzlg/

(Konto usunięte)

jeden z prostych, a skutecznych wg mnie "testow"

 

porownac ile wzmak oddaje mocy (sumarycznie z dwoch kanalow), z tym ile pobiera z gniazdka

np wg mnie duzo wydajnieszy bedzie wzmak "A" pobierajacy z gniazdka 300W oddajacy 2 x40 na glosniki lub "B" pobierajacy/oddajacy odpowiednio 400W/ 2 x 50W od "mocarza" i "potwora" - nazwijmy go "C", oddajacego 2 X 120w przy poborze z sieci 210W

"A", "B" i "C" to konkretne modele, celowo nie podaje nazw, padly tu juz kiedys, wyszukiwarka znajdzie

Jest jeszcze prostszy test, zwany ostatecznym: podłączamy naszego wzmaka do rzeczonych kolumn, po czym ustawiamy gałkę potencjometru najpierw na godzinie 12, a potem coraz wyżej. Jeśli wzmacniacz to przeżyje, znaczy wydajny. Jeśli się spali - niewydajny, więc i tak nie ma czego żałować.

Arek nzlg/ mylisz się, nie jest tak jak mówisz, oczywiście pobór z gniazda jest bardzo ważny, ale z doświadczenia wiem że Mocny japończyk 2 x 100Wat który konsumuje 250 Wat, jest wydajniejszy od jakiegoś 2x60 Wat który zjada powiedzmy 400 Watt.

Gość Arek nzl.

(Konto usunięte)

Seba,

nie wiem czy ja sie myle czy moze ty sie mylisz

jedno jest chyba jednak pewne

nie ma perpetum mobile

i obstaje przy tym co napisalem

(tez na podstawie wlasnych doswiadczen)

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.