Skocz do zawartości
IGNORED

Test wkładki gramofonowej MC Zu/DL-103


Redaktor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryte

>>>Papamek,

Zu to mam sieciówkę - fajna. Wkładka też fajna, ale tak jakoś mocno "opancerzona". Z miłością do grubych pancerzy kojarzyłem zawsze Niemców, widocznie też na Amerykanów się przeniosło. Jeśli chodzi o walory użytkowe, to trzeba powiedzieć, że warunki narzucili ciężkie: masa prawie 15 g (ze śrubkami), nacisk prawie 3g. Mam wrażenie, że można inaczej, tak jakby lekko muskając płytę czymś 3 razy lżejszym. Ale to w końcu Ty słuchałeś i Ci się podobało.

 

"...Zwiększona masa przetwornika przy niskiej podatności zawieszenia umożliwia udane zastosowanie wkładki w ramionach o niskiej i średniej masie efektywnej..."

Według mnie, w powyższym zdaniu znajduje się błąd.

 

Pozdrawiam,

Yul

Odnośnik do komentarza
Ukryte

Nie wyjaśniłeś gdzie widzisz ten błąd. Zapewne chodzi Ci o związek masy skutecznej (efektywnej)ramienia z podatnością systemu drgającego wkładki. Wkładki o małej podatności (np DL103) kojarzy się z ramionami o stosunkowo dużej masie skutecznej. Masa wkladki, z racji jej miejsca w ramieniu, wchodzi do masy skutecznej ramienia właściwie 1:1 (dodaje się arytmetycznie). DL103 w modyfikacji by ZuAudio jest cięzkawy stąd mozna go jednak kojarzyć z niespecjalnie cięzkimi ramionami.

pozdrawiam

profee

Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Tak właśnie twierdził papamek. Zu w pewnym sensie "uspołeczniło" wkładkę Denona, w swojej zasadniczej postaci dedykowaną do ciężkich ramion. Papamek ma takie ramie - OL - i używa z nim Denona 103R, który tam świetnie pasuje, natomiast modyfikacja Zu powinna dobrze pracować z wiekszością dostępnych obecnie ramion. N.b., Zu podaje minimalnie inne parametry wkładki, niż oryginalna specyfikacja, jednak trudno coś wywnioskować nt. ewentualnych modyfikacji oryginalnych flaków, bo te parametry i tak mieszczą się w zakresie tolerancji z oryginalnej wkładki. Chyba że parametry mierzone są indywidualnie dla każdego pzretwornika, lub dokonano selekcji.

Odnośnik do komentarza
Ukryte

Jak napisał profee: problem współpracy DL-103 z lekkimi ramionami wynika z niskiej podatności (5cu). Ciężka obudowa Zu/DL-103 zwiększa masę układu ramię/wkładka. To naprawdę działa, przekonałem się przy okazji testu gramofonu Bluenote Piccolo. Wkładka Zu z lekkim ramieniem zagrała lepiej niż z moim czternastogramowym (piszę o masie efektywnej) ramieniem OriginLive Silver. Z kolei moje ramię świetnie spisuje się z wkładkami niemodyfikowanymi DL-103, DL-103R i DL-103SA. Test tych ostatnich ukaże się we wrześniowym wydaniu HFiM.

Odnośnik do komentarza
Ukryte

Po to wlasnie firmy jak np. ortofon czy clearaudio do dzis produkuja headshelle o roznej masie by dopasowac sobie je do posiadanej wkladki i ramienia, w przypadku ramion z niewymienialnymi glowkami robi sie dociazenia (w granizach zdrowego rozsadku oczywiscie). Swoja droga ortofon ma tez ciekawa propozycje w postaci calej glowicy SPU o wadze 30g z naciskiem od 3 do 5g - slabe tloczenia z lat 80 moze i sobie z tym nie radza, ale na sporej liczbie plyt z lat 50 (czy 60 w polsce) czesto mozna spotkac napis by odtwarzac je igla (czesto krystaliczna ale i tak chodzi o to by nie ta od gramofonu z tuba) z naciskiem nie wiekszym niz 15g :)

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.