Skocz do zawartości
IGNORED

eeePc Box - idealny transport dla DACa?


lenar_87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem od ponad pol roku szczesliwym uzytkownikiem eeePC 701. Jakis czas temu pokazala sie nowa propozycja ze "stajni" eeePC - desktop BOX. Wydaje sie on byc idealna propozycja dla wszystkich pc-audio-filow wyposazonych w zewnetrzny DAC z wejsciem USB. 160gb, atom, malutka obudowa, cichutki i to wszystko w cenie ca. 1kzl. Co wy na to? Czy ktos mial to moze w reku/uzywal... ciekawi mnie porownanie z o wiele drozszym Mac Mini.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że jak masz na myśli jakiegoś dobrego DACa i generalnie dobry wzmak + kolumny to jednak eeePC po USB będzie średnim transportem z uwagi na duży (IMO) jitter.

Lepszym (uniwersalnym bo to w końcu PC) rozwiązaniem będzie eeePC jako server sieciowy z zainstalowanym serwerem dla squeezboxa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coz... mam na mysli wpiecie tego w moj system ("o mnie"). poniewaz jestem kompletnym laikiem zapytam - czy transmisja po usb jest wrazliwa na jitter? zawsze myslalem ze chodzi tutaj o coaxiale :P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście audio USB w komputerach jest nie najlepszej jakości, czasem przy stacjonarnym kompie jest lepiej jak podepniesz osobną kartę PCI z wyjściami USB. Jak podepniesz do DAC'a, który jest wrażliwy na jakość sygnału wejściowego to może być mało ciekawie... - tak wynika przynajmniej z tego co piszą ludzie w internecie.

Ja też planowałem budowę systemu audio w oparciu o PC lub mini maca, ale poczytałem sobie w necie na ten temat i sobie odpuściłem. Niedawno czytałem testy mini maca (po optyku i usb) w porównaniu do squeezeboxa i ten ostatni wygrał w cuglach.

Wpisz w google usb i jitter i poczytaj sobie na ten temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba na to sposób :

 

przedłużacz USB aktywny - 29zł na allegro

 

Sygnał nawet jeśli wyjście jest słabej jakości wychodzi z niego w całości, wiec jeśli przedłużacz aktywny go 'pomocni' to powinno być jak z najlepszego wyjscia.

 

Jeśzcze jepiej jakby skrócić do np. 30cm kabelek USB wychodzący z przedłużacza do DACa. Niestety to tylko moje dywagacje teoretyczne podparte tylko wpisami użytkowników z USA.

Sam nie sprawdzilem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kolejne:

 

Czy pole magnetyczne tego cuda (stojacego ewentulanie obok metalowej obudowy Beresforda i wzmacniacza Rotel) jest w stanie popsuc dzwiek przy zalozeniu ze kable usb sa ekranowane a od PClinka do DACa bedziec biec optyk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki wplyw ma tutaj zasilanie? (zakladajac calkowita separacje zasilania dac i pc)

bede wdzieczny za wieksza ilosc informacji nt poprawy jittera przy uzyciu pci-usb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@migrena

 

Problem z USB jest dobrze opisany w tym wątku:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

zwłaszcza w wypowiedzi p. Steve N. z Empirical Audio:

 

"There are several ingredients that can achieve low levels of jitter in USB interfaces:

 

1) Low-noise power systems - not powered from the USB cable - USB interface preferably battery powered

2) Low-jitter clocks, such as Superclock4, Tent clock etc.. and installed properly

3) Optimum choice of USB converter chip - the TAS1020A and the TUSB3200 are the best current choices. The PCM270X series is not as good IMO.

4) Good design and parts selection in the Loop filter for the converter chip PLL

5) Proper treatment of transmission-lines, ie. termination and topology

6) Best selection of logic families and speed for fast, clean edges

7) Effective power decoupling to insure fast edge-rates on-die

8) Careful layout design that minimizes signal crosstalk and power-signal crosstalk

9) Careful USB interface termination and filtering

 

When all of these things are optimized, the jitter can be much lower than that from even the best Transport, but there will always be some jitter due to the clock from the PC affecting the PLL. The USB protocol that is commonly used for these interfaces, and that recommended by TI is what is known as "Synchronous-adaptive" or Isochronous. This protocol does not move the data on the USB interface in packets or in bursts, like a printer will. Instead, it reserves a USB channel and streams the data continuously without feedback packets to the PC. There is no error correction and no retry. For this reason, there is very little buffering in the USB interface device and the clock that is driving the USB from the PC is the one that ultimately clocks the D/A converter. It is really impossible to totally decouple from the PC clock, however there are some clever tricks that approach this, one of them being asynchronous upsampling, such as the AD1896 and the CS8421 do. This technique is used in the Benchmark DAC-1 USB and the BelCanto DAC3.

"

 

Czytając w/w łatwo dojść do wniosku, że budowa dobrego transportu w oparciu o PC nie jest prosta.

 

i jeszcze IMO ważna informacja na końcu wypowiedzi:

 

"Devices that use networking, such as the Sonus and Squeezebox are inherently superior because the clock at the receiver is truly independent from the PC clock. These, like all networked interfaces are packet-based and buffered at the receiving devices. It is much easier to FIFO buffer these streams and control the clock in the receiving device as a slave. Extremely low jitter interfaces can result from this, with the FIFO output clock being continuous running"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem od Steve'a Off-Rampa IS2 i rzeczywiście gra to niesamowicie, zwłaszcza z North Star Design DAC, ale on nie powie, ze jego wynalazek gra najlepiej z mało popularnym DACiem, bo by mniej sprzedał - w przeciwieństwie do ludzi, którzy testują Off-Rampy. Takze do tego co mowi trzeba zawsze brac poprawke na marketing. Inna sprawa, ze wiedze ma duza.

 

Jeden koleś wpiął między kompa i Off-Rampa aktywny przedłużacz i zagrało lepiej (podobno) trzeba by to sprawdzić.

 

Osobiscie jako Audio PC wybralbym - eee pc laptopa - wygoda i zasilanie bateryjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.