Skocz do zawartości
IGNORED

Włókno węglowe ( Karbon)


titan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś wie coś więcej na temat tego materiału?

Głównie interesuję mnie twardość i sztywność. Czy można wykonać z tego element, który byłby tak twardy i sztywny jak 10cm mdf?

 

Dziękuję i Pozdrawiam

Titan

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/57490-w%C5%82%C3%B3kno-w%C4%99glowe-karbon/
Udostępnij na innych stronach

Oj nie wiem kolego czy uzyskasz takie dane (dokładne) bo w dużej mierze zależy to od samego płótna jak i żywicy której do tego użyjesz. W kategoriach twardości to są chyba wielkości zbliżone do stali, sztywność myślę że ma nawet większą (przynajmniej w niektórych kierunkach, w kierunkach włókien szczególnie) - mówimy o tych samych gabarytach(!). Z tego co pamiętam moduł Younga jest wyższy od stali, natomiast brakuje granicy plastyczności - jest od razu gwałtowne kruche pękanie.

Nie miałem na myśli dokładnych danych. Po prostu chcę zrobić tubę 115hz dla głośnika 8".

takie tuby są wykonywane z mdf, gipsu, betonu itd. liczy się sztywność, a tym samym odporność na jakiekolwiek rezonanse. Jednak takie tuby są potwornie ciężkie (80-100kg sztuka w przypadku mdf). Taka waga jest dla mnie nie do zaakceptowania, dlatego pomyślałem o karbonie...

Z mojego krótkiego rozeznania wychodzi, że o sztywności decyduje żywica. Podobno najlepsza epoksydowa.

MDF ma naturalną skłonność do wygaszania (tłumienia) wszelkich rezonansów, a carbon nie.

Prawdopodobnie Twój pomysł nie jest dobrą drogą na skróty.

Producenci stosując elementy węglowe (popularna nazwa) korzystają z dużej sztywności, a drgania wygaszają gdzie indziej (elementy gumowe, lub masowe)

Profesjonalisci robia obudowy z pianek PUR i wlokien weglowych (tak jak zderzaki samochodowe), w dalszej kolejnosci jesli nie ma duzych promieni z MDF bo tani. Najlepsze rezultaty jesli chodzi o wytlumienie drgan w obudowach uzyskuje sie z mdf, przekladki bitumicznej i sklejki. Jesli chodzi o tube to spokojnie te sprzedawane na ebay.de od Stereo-Lab z wlokien szklanych sa dostatecznie gluche. Nie cuduj szkoda kasy. Wez epoksyd ma maly skurcz wypelnij piaskiem i wio ;)

 

Sztywnosc typowych laminatow z CF to 70-100GPa. 80GPa jest w zakresie zorientowanych wlokien polietylenowych ale one maja male tlumienie dlatego nadaja sie na membrany paneli DML. Niestety sa trudno dostepne - maja male okno temperaturowe przy prasowaniu.

W przypadku budowania kolumn lub subwooferów oprócz sztywności czy tłumienności ważna jest też gęstość użytego materiału. Problem polega na tym, by była możliwie podobna na całej powierzchni. Włókno węglowe nie gwarantuje tego parametru, poza tym rezonanse zabiją tę tubę. Jeżeli szukasz czegoś dość lekkiego i nadającego się na obudowę głośnikową polecam 6mm Corial f-my DuPont. Drogi, jednak świetnie się nadaję. Można stosować narzędzia jak do drewna. Jak go umiejętnie rozgrzejesz da się kapitalnie giąć.

Nie myśl - słuchaj.

Dołączam się do słów kolegów informując również że szkoda pieniędzy na plecionki czy maty''węglowe''.Problem polega na tym iż ścianki uformowanej tuby muszą być grube a to pociąga za sobą spore wydatki.W twoim przypadku dla głośnika 8cali scianki musiałyby być grubości około 8mm.To moje zdanie jeśli idzie o przydzielenie temu głośnikowi takiej częstotliwości pracy od dołu.Uważam też że nawet takiej grubości ścianki nie będą tak dobre jak sam ciężar innych materiałów.

Tanim i najbardziej korzystnym sposobem będzie sklejenie tylu warstw mdf-u aby powstał prostopadłościan i aby z niego wytoczyć tubę na tokarce.Warto przy takiej koncepcji założyć dość grube ścianki(28-38mm).

Idąc dalej można to zrobić z gipsu.Jako iż gips ma gęstość 2,3kg/dm sześcienny.Jako że ołów czy beton strasznie tłumią energię gips jest rozwiązaniem bardzo korzystnym.Przy zastosowaniu ołowiu i betonu musiałbyś byc przygotowany na wielodrożność i bardzo wąski podział dla pojedynczej jednostki.

Dla przykładu napiszę iż wykonałem kiedyś obudowę typu''głowa marlanowa''ze słynnych 800-setek Bowers&Wilkins.Należy przy tym powiedzieć iż nawet bez szczególnej filtracji głośnika dla rzeczonego pasma dzwięk był bardzo ''czysty'',nie było słychać zabarwień,rezonansów,krzykliwości itd.

Z resztą jak dobierzesz średnicę możesz zastosować rurę z polietylenu (PE) do gazu. Z reguły są żółte.

zobacz np. tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.