Jump to content
IGNORED

Braun CD2/3 uszkodzony


krzychom

Recommended Posts

Witam

 

Mam problem z CD Braunem CD2/3. Problem polega na tym że scena muzyczna jest lekko przesunięta w prawą stronę (prawy kanał gra trochę głośniej od lewego). Dokonałem pomiaru napięć przy wzmacniaczach op. i wyszło że przy NJM4558 (na schemacie) między nóżką 1-4 jest niecałe 10V a przy 7-8 trochę ponad 7V. Gdy płyta się nie kręci te napięcia są do siebie podobne. Nie potrafię dość do źródła problemu dlatego proszę o jakieś wskazówki.

 

Stąd można pobrać schemat:

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Może któryś z tranzystorów mute T156 jest uszkodzony (przebity) albo elektrolit wyjściowy C156? Sprawdźsygnał na wyjściu DACów PCM56, pin 9 (skąd najlepiej brać sygnał na wyjście). Sprawdź też luty na rezystorach R152, R162 i od wyjść opampów do gniazd Cinch i w okolicach stopnia wyjściowego.

Napięcie należy mierzyć względem masy na nie szyn zasilania. Bez sygnału powinno być na wyjściach 0V. Zmierzone napięcia są poprawne. Prawdopodobnie coś w torze od DACa do wyjścia nie łączy w jednym kanale stąd może np. mniejsze wzmocnienie.

Link to comment
Share on other sites

włączyłem z płyty ton prosty 1kHz, sygnał z pin9 dla lewego daca wyniósł -0,7mV, dla prawego -13,7mV. Przy pin 11,13 lewy -0,3mV, prawy -5,9mV. Dla pozostałych pinów napięcia są takie same na obu kanałach. Czy to znaczy, że dac jest uszkodzony ?

Link to comment
Share on other sites

Ale jak mierzysz? Miernikiem? Tu trzeba podać sygnał na wej. karty dźwiękowej, dopasować poziom w mikserze i zmierzyć w dowolnym pogramie do obróbki audio poziomy. Najlepiej na tym samym kanale bo między L i P jest zawsze pewien rozrzut. Tu masz tylko wartość DC offsetu a składowa AC uśrednia się do zera.

Żadnej zwory tam nie dawaj.

Link to comment
Share on other sites

Wymień rezystor R153 (lub R153' - w odp. kanale) 7.5k za DACem na jakiś 4,7 czy 5,6k albo wstaw tam rezystor 2,2k szeregowo z potencjometrem montażowym 5k i dobierz właściwą wartość a następnie wlutuj w to miejsce rezystor stały o wartości odpowiadającej ich sumie i będzie dobrze.

Link to comment
Share on other sites

No w końcu jakaś zmiana, dałem na próbę 3 rezystory 5,6k połączone równolegle co dało około 1,9k, dla dwóch dało się jeszcze wyczuć różnice. Postaram się jeszcze porównać sygnały przez kartę dźwiękową i dobrać precyzyjniej wartość rezystancji. Czyli z tego wynika że wewnętrzny wzmacniacz operacyjny jest walnięty? Mimo wszystko dziękuję Panie Molibden za pomoc.

 

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.