Skocz do zawartości
IGNORED

wygrzewanie - teoria i praktyka - Wasze opinie i doświadczenia


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)

czy i dlaczego należy wygrzewać urządzenia i akcesoria audio?

dla porządku zacznijmy może od kabli

jak długo wygrzewacie przewody i jaką techniką? mile widziane rozróżnienia na kable różnego typu i producentów

Mam znajomego piekarza i tak-

zasilajace na szesc zdrowasiek do pieca

konekty rca dwie zdrowaski

konekty xlr trzy zdrowaski

glosnikowe piec lub cztery-zalezne od grubosci kabla

Po wygrzaniu wszystko gra jak zloto.

Można też wygrzewać w mikrofali. Ale ważne, aby mikrofalówka była zasilana przez dobry kondycjoner. Inaczej będzie słuchać zakłócenia po podłączeniu tej sieciówki. Tak ok. 2 tygodnie. Niektóre kable wygrzewają się bardzo długo, tak ok 10-15 lat, dlatego od razu poprawa może nie być słyszalna.

System gra dobrze, albo nie....

Watek sledze z uwaga. Uwazam, ze uwagi kolegow sa trafne, natomiast mam kilka uwag do ich uwag.

 

Tak, stary audiofil dobrze utrafil, rzeczywiscie jedna z metod to po prostu oddac kable piekarzowi. To stara tradycja wygrzewania kabli, ekstradycja. Ja mam tylko taka uwage, ze jesli idzie o kable Shunyaty to nalezy do kazdego typu kabla dolozyc po zdrowasce z uwagi na ich grubosc. Inaczej dzwiek bedzie nienaturalnie rozjasniony na srednicy.

 

Apropo metody wygrzewania w mikrofalii, jest to nowy trend zapoczatkowany przez firme Krell w ich topowych polaczeniach "cast". Kolega barmanekm zwrocil uwage na bardzo wazna rzecz. Mianowicie niektore kable potrzebuja dlugiego wygrzewania. Moze to trwac latami. Ale to zalezy - uwaga - nie od producenta czy typu kabli a od koloru danego kabla. Mikrofale na rozne kolory dzialaja w rozny sposob. I tak kolory ciemne - polecam do mikrofalowki. Wszystkie kolory jasne od razu zlecilbym piekarzowi. Po prostu jest szybciej. Tutaj niezmiernie istotne jest czy piekarz jest wierzacy. Wielu z nich utrzymuje, ze sa ale mowia tak tylko dlatego, ze wietrza wspanialy interes w tym wygrzewaniu. Jezeli wiec po oddaniu kabla piekarzowi obserwujemy zawezenie sceny stereofonicznej i brak glebi przekazu muzycznego mamy jak w banku, ze nasz piekarz jest niewierzacy. Tak wiec nalezy z tym uwazac i zawsze, podkreslam ZAWSZE w przypadku drogich kabli uznanych producentow trzeba przed oddaniem kabli piekarzowi przeprowadzic z nim dluzsza i szczera rozmowe. Zwykle to pomaga chociaz ludzie sa podli i niektorzy potrafia po prostu sklamac.

 

Uwaga koncowa do wygrzewania mikrofalowka: zawsze zaczynamy od funkcji rozmrazanie i potem przez kolejne zakresy mocy idziemy w gore. I pamietajmy: nie dajemy kabli wygrzewac zonie lub konkubinie (te sa najgorsze). Wiadomo, czasami czlowiek sie spieszy to polozy na ziemniaki czy kotlety azeby czasu nie tracic i nie grzac mikrofali na dwa razy. Efekty tego bede mierne. Bedzie sie to objawiac brakiem kontroli na nizszych czestotliwosciach jak rowniez chuda, bura barwa srednicy.

 

Pozdrawiam "goraco" wszystkich audiofili.

andrzej paszkowski, 16 Mar 2010, 22:51

 

Swietny tekst - gratulacje :)

 

Dodałbym tylko, ze dla systemów analitycznych producenci sugerują poprzestać wygrzewanie w połowie procesu rozmrażania...

Gość

(Konto usunięte)

widzę, że Kolegów żarty się trzymają

a sprawa jest poważna: np. zastanawiam się, czy po wygrzaniu kabla i osiągnięciu tym samym pożądanego brzmienia, nie należałoby... przestać tego kabla używać

przecież używany będzie się dalej wygrzewał i co wtedy? pewnie degradacja soniczna

no, chyba żeby taki wygrzany kabel zahartować, co?

Re: markam, 17 Mar 2010, 05:29

 

>Podobno wygrzewanie na słońcu

 

to zależy od szerokości geograficznej - na niskich można kablek nieźle spiec, ale i u nas jest takie ryzyko jak przygrzeje i potem klops - wyblakła góra i osuszona średnica

 

polecam słońce "skandynawskie" albo jeszcze lepiej - lampę Bioptron od Zeptera

 

ale generalnie do najtopowych zestawów - wygrzewanie wyłącznie w blasku letniego księżyca, kabelki ułożone na srebrnym zwierciadle, trwa to dłużej, jakieś 15-20 lat, ale cóż - nic co dobre nie przychodzi szybko ani łatwo

 

pewne kompromisowe rozwiązanie to naświetlanie Bioptronem w blasku księżyca podczas pełni, przy odrobinie szczęścia w dwa miesiączki można osiągnąć niezłe rezultaty

szkopuł w tym, że naświetająca musi być oczywiście kobietą, panną i dziewicą...

 

może bardziej realistycznie byłoby jednak zrzucić się na wspólny zakup zwierciadełka i cierpliwie czekać...

 

albo kupić kabel Kondo "zwijany" na dziewiczych udach! :-)

 

nic tak nie wygrzewa kabla jak ciepło ciała!! :-)

 

tylko gdzie to ciało? no nic - jakby nie patrzeć najtaniej wyjdzie słono jednak zapłacić fachowcom :-(

>to zależy od szerokości geograficznej - na niskich można kablek nieźle spiec, ale i u nas jest takie

>ryzyko jak przygrzeje i potem klops - wyblakła góra i osuszona średnica

 

No chyba że zastosujemy zapobiegawczo emulsję z filtrem.

Gość

(Konto usunięte)

ponieważ właśnie przeczytałem o urządzeniu do rozmagnesowywania płyt kompaktowych:

 

http://www.audiosystem.com.pl/media/reviews/ar_rd-3_rgc-24_hfm.pdf

 

naszła mnie wątpliwość, czy aby i płyty nie powinny być wygrzewane... na wszelki wypadek przestawię regały z płytami bliżej kominka

"No chyba że zastosujemy zapobiegawczo emulsję z filtrem".

 

Tak, mozna tak zrobic. Robimy tak ze wszystkimi kablami oprocz grubych i ciezkich wezy podlogowych. Poniewaz pozniej takie kable sa czestokroc sliskie i spadaja ze specjalnych podstawek, ktore przeciez nalezy stosowac pod kable glosnikowe. Ale w ogole sposob z kremem nie jest do konca trafny poniewaz najczesciej konczy sie to tym, ze taki kabelek po prostu trzeba wkladac do specjalnej audiofilskiej folii. Przekonalo sie o tym wielu audiofili.

Tu przyklad:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Re: markam, 17 Mar 2010, 14:59

 

>No chyba że zastosujemy zapobiegawczo emulsję z filtrem.

 

niestety, emulsje z filterm trwale zamulają a olejki... cóż... tylko dla wielbicieli tłustego brzmienia

 

jednak nie ma to jak młode, jędrne i gorące ciało! sposób ekologiczny, szybki i dający najlepsze i trwałe efekty

no ale to takie rozwiązanie szarostrefowe, barely legal

Re: a, 17 Mar 2010, 15:12

 

>naszła mnie wątpliwość, czy aby i płyty nie powinny być wygrzewane... na wszelki wypadek przestawię

>regały z płytami bliżej kominka

 

błąd! płyty - przynajmniej te CD powinny być WYMRAŻANE - najlepiej wraz ze zdjęciem właściciela, które powinno być umieszczone w zamrażalniku na stałe - zapewnia to resymetryzację kwantową

 

natomiast winyle należy tylko bardzo króciutko obsmażać na niewielkiej ilości smalcu lub masła klarowanego (Butterschmalz) - KRÓCIUTKO i NIEWIELKIEJ - inaczej brzmienie stanie się tłuste!

 

ale uwaga - trzeba nabyć odpowiednio dużą i płaską patelnię! w przypadku telfonowej można zrezygnować z tłuszczu, ale dźwięk może nabrać wstrętnego i plastikowego nalotu, wszystko zależy od jakości patelni

 

WAŻNE - jakość wygrzewania winyli na patelni zależy od tego jak wysoko się je podrzuca! tak samo jak w przypadku naleśników

 

smacznego!

>jednak nie ma to jak młode, jędrne i gorące ciało! sposób ekologiczny, szybki i dający najlepsze i

>trwałe efekty

 

Można też spróbować sypiać z kablem. Na noc pod kołdrę, na dzień do systemu. Proces wygrzewania się skraca i można uzyskać całkiem przyjemne, ciepłe, aksamitne, takie pościelowe brzmienie. Do lampy jak znalazł.

"Można też spróbować sypiać z kablem. Na noc pod kołdrę, na dzień do systemu. Proces wygrzewania się skraca i można uzyskać całkiem przyjemne, ciepłe, aksamitne, takie pościelowe brzmienie. Do lampy jak znalazł".

 

Nie no, Panowie. Bez przesady. Sypianie z kablem to jakies chyba jaja. Czlowiek prosi o pomoc wiec odpowiadajmy mu konkretnymi przykladami z naszego audiofilskiego zycia. Niech to bedzie merytoryczna dyskusja powaznych audiofili tak jak to bylo do tej pory.

 

pozdrawiam

Re: markam, 17 Mar 2010, 17:39

 

>Można też spróbować sypiać z kablem. Na noc pod kołdrę, na dzień do systemu. Proces wygrzewania się

>skraca i można uzyskać całkiem przyjemne, ciepłe, aksamitne, takie pościelowe brzmienie. Do lampy

>jak znalazł.

 

tak jest! można nie tylko "pod kołdrę", można też próbować uzyskać brzmienie z tzw. "jajami" a nawet "organiczne" (aplikacja per rectum), ale jest ryzyko, że w pierwszy przypadku wyjdą tylko "zwykłe jaja" a w drugim popierdywania albo wręcz pospolite g...

Re: andrzej paszkowski, 17 Mar 2010, 18:26

 

>Nie no, Panowie. Bez przesady. Sypianie z kablem to jakies chyba jaja. Czlowiek prosi o pomoc wiec

>odpowiadajmy mu konkretnymi przykladami z naszego audiofilskiego zycia.

 

ależ to są konkrety, niektórzy naprawdę KOCHAJĄ swoje hobby Panie Andrzeju, i to jest bardzo poważne, nie wolno się z tego śmiać, to są ludzkie uczucia "because music matters" :-)

Gość

(Konto usunięte)

widzę, że wątek konsekwentnie zmierza - jak większość wątków na tym forum - w kierunku analno-fekalnym z lekkim zabarwieniem erotycznym

proszę moderatora o opinię na piśmie, czy można nadal to tolerować

 

ps

właśnie testuję efekt wygrzewania uziemienia - przykryłem ogródek kocami, kołdrami i czym tam miałem i czekam na efekty

graaf

17 Mar 2010, 20:07

 

Hmm, przekonales mnie, czasami po prostu brak mi zdroworozsadkowego podejscia do sprawy. Wlasnie kupuje jumpers do kolumn i chyba sprobuje tego wygrzewania pod koldra podczas snu. Dla przyspieszenia procesu bede je trzymal pomiedzy posladkami. To chyba jest dopuszczalne?

andrzej paszkowski, 17 Mar 2010, 20:27

 

>Dla przyspieszenia procesu bede je trzymal pomiedzy posladkami. To chyba jest dopuszczalne?

 

A jak nastąpi przypadkowa aplikacja?

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.