Skocz do zawartości
IGNORED

Collegium Vocale Bydgoszcz


samotulinus

Rekomendowane odpowiedzi

Coś w bardziej karnawałowym klimacie ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Chociaż podsuwane przeze mnie nagrania Collegium Vocale napotykają na niewielki oddźwięk (negatywny czy pozytywny), podrzucę jeszcze jeden filmik. Jest to obszerny, półgodzinny wideoklip, dokumentujący uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 20-lecia działalności Zespołu, który odbył się w ubiegłą sobotę (3 marca) w Pałacu w Ostromecku pod Bydgoszczą. Towarzyszyła nam warszawska Ars Nova:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W imieniu Collegium Vocale serdecznie pozdrawiam wszystkich sympatyków muzyki dawnej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozdrowienia, odpozdrawiam.

Mam w domu jedną płytę CVB, wydaną w 2006 roku "Bonjour, mon coeur". Właśnie ją znalazłem, po dłuższych poszukiwaniach i postanowiłem jutro posłuchać. O ile pamiętam, słuchałem jej raz i jakoś się nie polubiliśmy. Kto wie, może jutro będzie lepiej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem sobie mp3 z waszych płyt i całkiem fajne pieśni, takie niezobowiązujące i poprawne wykonania, dobrze że nie są jakoś spięte tylko swobodne, adekwatnie do tematyki. Żeby w każdy mieście mogła być taka grupka, gdyby połączyć to np. w restauracji w budynku renesansowym z odpowiednim menu i winem... Czemu nie? Tematyczne wieczory z dobrym mięsem (np. dziczyzną, kuropatwami lub kapłonami), winem ze starych szczepów (np. nebiolo z Piemontu lub małmazja z południa Grecji lub Krety), do tego sałatki bez naleciałości z nowego świata (np. pomidorów) za to z ziołami, różne kasze, jakieś sery pleśniowe i żółte dojrzewające... ehhh....

Niedawno zrobiłem sobie pappadrelle z grzybkami, owszem, pomidorami, na fajnej oliwie i maśle klarowanym etc. Z Collegium Vocale Bydgoszcz i podobnymi wydarzeniami jest podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smacznego. Wasza praca daje więcej niż to co się dzieje w wielu krajowych filharmoniach. Serio. I to wcale nie jest śmieszne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem dlaczego nie polubiłem płyty CVB. Przy Encinie stwierdziłem ponownie, że brak dynamiki w wykonaniu psuje przyjemność. Nagranie też nie jest najlepsze. Nagrano olbrzymią ilość sybiliantów, momentami słyszy się tylko syczenie. Sopran śpiewający Dowlanda nie ma dołu, nie chodzi mi o to, że sopran nie śpiewa basem, ale wolę głębszą, nie tak szklaną, barwę.

itd. itd.

Słowem fajne przedsięwzięcie, nieco amatorskie, ale w okolicznościach towarzyskich do zaakceptowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przesłuchanie i komentarz :)

 

Już wiem dlaczego nie polubiłem płyty CVB. Przy Encinie stwierdziłem ponownie, że brak dynamiki w wykonaniu psuje przyjemność.

Od tego czasu minęło już 6 lat. W tzw. międzyczasie zmienił się nieco skład zespołu, a także brzmienie i sposób śpiewania renesansowych chansons i madrygałów. Jeśli znajdziesz jeszcze w sobie choć odrobinę motywacji proponuję sięgnąć po płytę "Chansons" z 2010 roku, a także porównać tamto mdłe interpretacyjnie nagranie "Fata la parte" Enciny z najnowszym wykonaniem koncertowym zamieszczonym na filmiku z jubileuszu (mniej więcej w połowie czasu trwania).

 

Serdecznie pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację, pominąłem kwestię czasu, jaki minął i dojrzewania artystycznego. Przepraszam.

Jeśli tylko uda mi się posłuchać nowych realizacji CVB postaram się donieść, co usłyszałem.

Pozdrawiam serdecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Właśnie zakończyliśmy prace nad najnowszą płytą. :)

Oficjalną internetową premierę przewidujemy na 22 sierpnia, kiedy to cały materiał zostanie udostępniony do pobrania na naszej stronie w bezstratnym formacie ALAC. Póki co, z myślą o sympatykach zespołu przygotowaliśmy zwiastun wideo:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Serdecznie pozdrawiamy

Collegium Vocale Bydgoszcz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość papageno

(Konto usunięte)

Właśnie zakończyliśmy prace nad najnowszą płytą. :)

Oficjalną internetową premierę przewidujemy na 22 sierpnia, kiedy to cały materiał zostanie udostępniony do pobrania na naszej stronie w bezstratnym formacie ALAC. Póki co, z myślą o sympatykach zespołu przygotowaliśmy zwiastun wideo:

 

http://www.youtube.com/watch?v=6rEiWtkE5T0

 

Serdecznie pozdrawiamy

Collegium Vocale Bydgoszcz

Gratuluję. Jak dla mnie, to rewelacja. Kiedy płyta? Nie będę przecież słuchał tak pięknej muzyki na komputerowych głośniczkach. Zamawiam pierwszy egzemplarz, oczywiście z dedykacją:) Gdzie przesłać należność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również chętnie zakupię płytę, jeśli będzie już taka możliwość. Jak widać wakacje mieliście pracowite :) Gratulacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...Lubiłem twoją aksamitną woń, długie podróże w delcie twoich nóg....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się rewelacyjnie. Gratulacje za wybór tego właśnie kompozytora. Wyśmienity pomysł. Kocham Dowlanda, zrobiliście mi ogromną przyjemność. Kiedy planujecie wydanie materiału na CD ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... dzięki za zainteresowanie naszym nowym nagraniem :)

 

Z tą sprzedażą muszę jednak rozczarować. Od ładnych paru lat przerzuciliśmy się na Internet. Próbowaliśmy kiedyś wpuścić nasze płyty w oficjalne kanały dystrybucji (Empik, Traffic, Merlin itp.), ale ponieważ jesteśmy tylko prywatnymi podmiotami bez "osobowości prawnej" (nie jesteśmy zorganizowani w formę stowarzyszenia czy fundacji, nie mamy zespołowego konta bankowego) nikt nie był zainteresowany współpracą. Musieliśmy także odrzucić kilka ofert ze strony wydawnictw płytowych, gdyż wiązało się to ze scedowaniem praw autorskich do materiału, czym nie byliśmy zainteresowani pragnąc udostępnić efekt naszej pracy jak najszerszemu kręgowi zainteresowanych melomanów. Tak więc, udostępniamy nasze płyty na licencji Creative Commons na stronie internetowej :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pliki są zakodowane w bezstratnym formacie ALAC, więc można je wrzucić bezpośrednio do iPoda albo przekonwertować na WAV i wypalić na własny użytek kopię płyty. Można także pobrać pełną wersję książeczki w formacie PDF (w dobrej jakości). Dla własnych potrzeb tłoczymy minimalny nakład, który rozdajemy na pamiątkę bliskim, przyjaciołom i znajomym. Dla audiofilów i kolekcjonerów jest to pewna niedogodność, ale spora część miłośników muzyki dawnej zainteresowanych naszymi nagraniami jest zadowolona z takiego nietypowego (darmowego i w pełni legalnego) sposobu dystrybucji. :)

 

Serdecznie pozdrawiam

Michał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zapraszam wszystkich chętnych do zapoznania się z najnowszą płytą Collegium Vocale Bydgoszcz:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeśli podzielicie się swoimi wrażeniami (i tymi pozytywnymi, i tymi negatywnymi) będę bardzo zobowiązany.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć, prosty zjadacz chleba... Szlachetność, szlachetność... To jest odczucie które dominuje niepodzielnie w moim odbiorze zaprezentowanego nagrania Collegium!

 

Diego Maradona wspominając swojego gola stulecia, w meczu z Anglią w 1986r., wyznał - i było to zarazem niesamowite zderzenie z jego grzechem pamiętnej ręki stulecia w tym samym meczu - że bez szlachetności Anglików ten gol po rajdzie przez pół boiska i minięciu sześciu nie byłby możliwy. Ktoś by go wcześniej podciął po prostu. I świat nigdy nie poznałby piękna potencjalnej akcji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Wywołany do tablicy przez Jarulę pragnę donieść, że całkiem niedawno ukończyliśmy nieduży projekt (singiel) który, jak mam nadzieję, kilka osób może zainteresować.

Tym razem jest to swego rodzaju eksperyment - zabawa konwencją. Postanowiliśmy ze współczesnej perspektywy wskrzesić zapomniany przez kompozytorów, renesansowy gatunek mszy parafrazowanej. Mówiąc najogólniej polegało to na adaptowaniu w muzyce liturgicznej znanych w swoim czasie przebojów (włączano także melodie chorałowe i tematy, a niekiedy nawet większe polifoniczne fragmenty motetów, ale nas interesowała tutaj przede wszystkim muzyka świecka). Brzmi to dość podobnie do szesnastowiecznej polifonii sakralnej, ale... nawet przy pobieżnym zapoznaniu słuchacz z pewnością wyłowi kilka melodii, które wydadzą mu się dziwnie znajome ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Ponieważ w ubiegłym roku zespół Collegium Vocale Bydgoszcz zakończył swoją działalność, pozwolę sobie uzupełnić ten wątek o kilka albumów, które nagraliśmy po 2011 roku.

 

Jedną z największych zagadek związanych z polską kulturą renesansową jest fakt niemal całkowitego zignorowania przez rodzimych kompozytorów twórczości o tematyce miłosnej. Czy to możliwe, aby na dworze Zygmunta Augusta, utrzymującym jedną z najokazalszych kapel królewskich w Europie, zabawiano się wyłącznie przy wtórze obcojęzycznych pieśni? Czy to możliwe, aby tak znakomite zbiory epigramatycznej twórczości praojców narodowej poezji, jak: „Figliki” Mikołaja Reja czy „Fraszki” Jana Kochanowskiego nie zapłodniły wyobraźni ówczesnych kompozytorów, nie zainspirowały do umuzycznienia?

 

Cztery lata temu wraz zespołem Canor Anticus zrealizowaliśmy dość oryginalny projekt „Na fraszki Jana z Czarnolasu”, będący próbą częściowego wypełnienia tej luki repertuarowej. Jestem bardzo ciekaw, co o tym sądzicie?

Szczegóły opisałem w książeczce, którą wraz z całym albumem (pliki FLAC 24bit x 44100Hz) można pobrać nieodpłatnie na licencji Creative Commons 3.0 :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Miłej rozrywki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już ostatni dzwonek, aby zademonstrować pieśń Marcina Lutra z 1524 roku Christum wir sollen loben schon, opartą na melodii łacińskiego hymnu A solis ortus cardine (ułożonego w V wieku przez Coeliusa Seduliusa), którą tradycyjnie wykonuje się w zborach ewangelicko-augsburskich podczas laudy na Boże Narodzenie. Spośród wielu polifonicznych opracowań (m.in. Praetoriusa, Bacha) do nagrania z Collegium Vocale wybrałem jedno z najstarszych, dokonane przez Lukasa Ossiandera (zamieszczone w zbiorze Fünfzig Geistliche Lieder und Psalmen, 1586). Niekiedy wyrazowa siła muzyki tkwi w niemal ascetycznej prostocie...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatni weekend karnawału proponuję garść renesansowych przebojów:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie przez Ciebie na madrygały :-)

 

Na początek leci Luzzasco Luzzaschi. Niech mi zrobi dobry podkład pod Gesualdo... Muszę się dzisiaj madrygałowo sponiewierać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatki...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.