Jump to content
IGNORED

Wagner dla początkujących


AntionioVi

Recommended Posts

W dobie postępującej tolerancji postanowiłem spróbować pozbyć się swoich uprzedzeń i dać szanse Wagnerowi. Prosiłbym Was o podanie 3-4 oper(wykonań) które są najciekawasze. Wyjąwszy może Tristana o którym ostatnio było trochę na forum.

Link to comment
Share on other sites

Ostrzegam że dobrzy, dawni wykonawcy ról wagnerowskich nazywają się jak części z katalogu volkswagena...

 

Ale wracając do tematu - nie polecam nowych wykonań - właściwe kompozycje w technice wagnerowskiej (czyli od "Tannhausera" w górę) mają wysokie wymagania względem dyrygenta jak i głosów - porównywalne z późnym Verdim a nawet jeszcze gorzej :-)

To czego warto poszukiwać u Wagnera to dramat muzyczny - i to jest coś naprawdę niesamowitego. Problem w tym że gdy śpiewacy jak i dyrygent traktują to jak typową operę (co jest wadą np. wielu realizacji z MET) - wtedy słuchamy jedynie teutońskich ryków. Jeżeli zaś powyższe wymagania zostaną spełnione otrzymamy połączenie tragedii szekspirowskiej zmutowanej z XIX-wieczną filozofią. Tylko nie tłumacz sobie tekstów - to grafomania - za to muzyka wszystko tłumaczy, wszystko precyzyjnie określa. Niesamowite.

 

Polecam np. Złoto Renu lub Zmierzch Bogów pod Furtwanglerem, Knappertsbuschem lub Boulezem. Dwa pierwsze to romantyzm i tragedia pełną gębą przy czym u Furtwanglera właściwie przestajemy słuchać orkiestry a zaczynamy słuchać dramatu nią wyobrażonego - efekt dostępny moim zdaniem jedynie u tego dyrygenta. Boulez świetnie bawi się muzyką wydobywając Wagnera z romantycznej studni - towar raczej dla koneserów.

Z lżejszych rzeczy - Lohengrin, Latający Holender i Tannhauser czyli sentymentalny dramat o świetnej i bogatej orkiestracji - jak zwykle u Wagnera nadrabiającej jego niskich lotów wyczucie proporcji i smaku. Ale to nic - przy dobrym wykonaniu przestajemy uważać na obiektywność a wchodzimy w coś - hmm... życie wewnętrzne bohaterów? Z tego właśnie powodu nie jest to muzyka łatwa, prosta i przyjemna. Tak samo jak życie.

 

Kto zacznie słuchać Wagnera i wejdzie w jego język - po jakimś czasie zawsze do niego wróci. Dziwna rzecz. Świadczy to o mocy tej muzyki.

Link to comment
Share on other sites

Dla osob nieznajacych Wagnera moze nienajgorszym rozwiazaniem jest kupienie najpierw jakiejs mieszanki uwertur i co piekniejszych fragmentów instrumentalnych z oper. Tu moge polecic bardzo dobre nagranie Soltiego (Double Decca), za ktorym moze nie przepadam, ale te uwertury zagrane sa rzeczywiscie niezle. Znajduje sie tam to uwertura do Tristana, Spiewakow piekna Idylla Zygfryda i genialna uwertura do Tanhausera w wersji Paryskiej czyli tej bardziej rozbudowanej.

 

Z calych oper, dla poczatkujacych wybralbym gora 2 opery w najlepszych wykonaniach i trzymal sie ich tak dlugo az ich nie polubie :). Raczej odradzam"wielkiego" wagnera czyli pierscien oraz Parsifal. Tristan takze nie jest najlatwiejszy. Ja kupilbym Lohengrina w jednym z najlepszych nagran jakie znam wogole czyli R. Kempe EMI GROC. Nagranie jest lepsze niz Solti i duzo lepsze niz Abbado, a znacznie tansze. Dzwiek conajmniej dobry.

Tanhauser raczej odradzam nagranie Sinopolego z Domingo mimo ze wychwalane przez Letowkiego i innych, mnie sie nie podoba chyba przez nieprzekonywujace dyrygowanie. Wersja Konwitchnego EMI jest lepsza.

 

Jesli Tristan i Isolda to Karl Bohm DG Oryginals lub klasyk Furtwanglera EMI GROC, ale dzwiek slabszy.

 

Jesli ktos sie uprze na Parsifala, to tylko Knappertsbusch. Ma piekny dzwiek, dobrych solistow i co najwazniejsze zupelnie odlotowa atmoswre calego dziela. Nagranie Karajana DG brzmi lepiej, orkiestra jest lepsza, ale to dzielo wymaga czegos szczegolnego, czego nie umieim nazwac.

 

Co do pierscienia, to no comments. To troche inna bajka. Z nagran Soltiego, Karajana, Knappertsbucha, Furtwanglera, Haitinka, Bohma mozna wybierac

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.