Skocz do zawartości
IGNORED

Zalecane obciążenie wkładki MM


NE5532

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc na możliwości forumowego przedwzmacniacza NUDA, chciałbym poznać opinie użytkowników odnośnie doboru parametrów obciążenia dla konkretnych wkładek. Byłoby to pomocne dla posiadaczy innych preampów, a także umożliwiłoby zbudowanie mini bazy danych na ten temat. Większość producentów zaleca standardowe obciążenie 47kohm lub 50 kohm + pojemność w zakresie od kilkudziesięciu do kilkuset pikofaradów, a wiadomo przecież, że praktyka często odbiega od teorii;-)

Zalecają ... bo takie klocki są robione.

Polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zalecają ... bo takie klocki są robione.

Polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ps.

Dodam, że raczej nie ma gotowej recepty. Istotne w dopasowaniu są również pojemności przewodów łączących ... a te potrafią być baaaardzo różne. I pojemności na wejściu preampa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Sprawa pojemności wejściowej preampa jest stosunkowo prosta do ustalenia i wyobrażenia jaka dokładnie powinna być - wartość ustawiona w preampie + pojemność kabla powinna mieścić się w zakresie wartości sugerowanych przez producenta. Wyższa wartość bardziej tłumi "dzwonienia" i przerzuty w przebiegu sygnału, mniejsza daje wrażenie większej żywości, spontaniczności chociaż również i pewnej niezborności w brzmieniu. Interesuje mnie natomiast dobór rezystancji. Zwiększając ją powyżej deklarowanej wkładka nie jest należycie tłumiona elektrycznie i zachowuje się "zbyt swobodnie", zwłaszcza w zakresie wysokich tonów. Idąc z rezystancją w dół "do głosu" dochodzi indukcyjność własna przetwornika, czyli sygnał zaczyna być wydatnie tłumiony. W zakresie obciążeń 2k...12kohmów indukcyjność własna przetwornika wraz z rzeczonym obciążeniem tworzą stałą czasową ok.75 us. Na tej zasadzie działają tzw. wejścia indukcyjne np. eksportowa Diora WS-307 albo czeski preamp AU/RA P3Z. A więc, zmiany oporności wejściowej mogą pełnić rolę "zakamuflowanej" skokowej regulacji barwy tonu w zakresie sopranów. Z przytoczonego wyżej wątku na Vinyl Engine, w dużym uproszczeniu, można wysnuć następujące wnioski odnośnie ustawień dla niektórych wkładek:

Shure M97 - 68kohm/100pF

Shure M44 - 47kohm/400 lub 500pF

Shure V15 - 62kohm/? pF

Grado Prestige - 15kohm/100pF

Ortofon 2M Red - 47kohm/150-300pF

Ortofon OM40 - 39kohm/195pF

Wracając do mojego pytania z pierwszego wpisu, chodziło mi przede wszystkim o zbudowanie listy wkładek i ustawień w oparciu o obserwacje użytkowników preampu NUDA. Mam nadzieję, że moja propozycja jest cenną inicjatywą:-)

[quote name='NE5532

"...Wracając do mojego pytania z pierwszego wpisu, chodziło mi przede wszystkim o zbudowanie listy wkładek i ustawień w oparciu o obserwacje użytkowników preampu NUDA. Mam nadzieję, że moja propozycja jest cenną inicjatywą:-)..."

 

A inne preampy regulowane mogą być, czy tylko te nudziarskie?

Pozdro,

Yul

Obawiam się że żonglowanie obciążeniem da efekt indywidualny dla każdego ucha.Czasem to stłumienie i wydelikacenie(sic!) brzmienia , czasem dodanie "kopa" .I jak tu dogodzić.Każdy słucha inaczej.I na czym innym w końcowej konfiguracji.

sytuacja z doborem parametrów wygląda dokładnie tak jak ricon opisał - efekt zależny jest od naszych preferencji oraz reszty toru

 

np. na Denonie DL-160 gram z 1kohm/100pF i umnie tak jest najbardziej optymalnie

audiokarma.org

Obawiam się że żonglowanie obciążeniem da efekt indywidualny dla każdego ucha.Czasem to stłumienie i wydelikacenie(sic!) brzmienia , czasem dodanie "kopa" .I jak tu dogodzić.Każdy słucha inaczej.I na czym innym w końcowej konfiguracji.

Chciałem coś napisać, ale myślę, że >ricon< ma rację. Będzie z tego tylko kolejna wojenka, bo ktoś zmniejszył obciążenie albo pojemność i mu gra lepiej, a drugi w tym samym pre i przy tej samej wkładce powiększył, i jemu z kolei gra lepiej. Ostatnio na tym forum upowszechniła się taka tendencja, że dźwięk dobry to taki co...mi się akurat podoba. Teraz po prostu jest tyle "dobrych" dźwięków ilu forumowiczów. Zaniknęło dyskutowanie w oparciu o wspólną bazę - dźwięk neutralny i liniowy. Mam wrażenie, że te dwa w/w pojęcia są wielu zupełnie obce. Nie ma wzorca, nie ma przez to płaszczyzny porozumienia.

Ale chętnie poczytam.

Komplikując dale temat można dołożyć że wpływ ma nie tylko dopasowanie (C i Lo) ale nawet ramię w jakim gra poddany porównaniom przetwornik.Ilez to było dyskusji o lekkich,ciężkich ramionach a i sam napęd nie jest bez wpływu na ostateczny efekt.Jedyne wyjście Badana wkładka >Forumowy szpilgraj > forumowe pre>forumowa końcówka > forumowe głośniki>forumowe pomieszczenie odsłuchowe :)Chiny!!!!

Bynajmniej nie chcę żadnych wojenek. Oczywiście każdy ma prawo mieć własne zdanie. Chciałem tylko przeczytać, że kolega X dla wkładki Y ustawił tyle kiloomów i ileś tam pikofaradów. Nie oznacza to, że inni koledzy nie mogą napisać o swoich preferencjach dla tej samej wkładki. Na przykład, na początek dla wspomnianych wkładek Shure'a, później dla Ortofona itd. Bardzo bym prosił o konstruktywne wpisy:-)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.