Skocz do zawartości
IGNORED

nowe chassis do gramofonu u stolarza???


brbr

Rekomendowane odpowiedzi

Dumam sobie,czy byłoby możliwym wykonanie nowego chassis do gramofonu u rzetelnego stolarza.Dla mnie ta opcja spowodowałaby nadanie temu sprzętowi pożądanego wyglądu.Proszę o sugestie i ewentualne rady co do wykonawcy(najchętniej warmia-mazury)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Gramofon to proste ale precyzyjne stworzenie, osadzenie łożyska, ramienia ewentualnych tłumików powinno być precyzyjne i mieć możliwość regulacji. Jeżeli znasz zależności współdziałania poszczególnych elementów, to rób a my trzymamy kciuki, jeżeli nie to wyjdzie Ci mebel a nie TT a wtedy trzeba zmienić forum na meblarskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem konstrukcja gramofonu (stalowa płyta nośna) umożliwia przełożenie kompletnej mechaniki -łożysko, talerz , ramię-do nowej skrzynki np:stare Bernardy czy G601 . W takich przypadkach nie stanowi to zbytniego problemu i można się wyżywać od strony estetycznej. O gorszych przypadkach napisał vasa... Jaki to gramofon?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już późno, piszę bzdury ... jak to śpiewała kiedyś Kora, ale wydaje mi się, że chassis Pro-Ject'a RPM6 jest właśnie drewniane, a dokładniej z płyty wiórowej(?). Talerz za to na pewno jest z MDF-u.

Tak więc pomysł nie jest do końca taki niedorzeczny, jednakże należy wziąć pod uwagę wpisy szanownych przedmówców.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chasis Foniki GS-473 i GS-500 jest z klejonej płyty wiórowej z płyta pilśniową i frezowane w skomplikowane wzory. Cały mechamizm jest na metalowej szynie przykrcanej od spodu do chasis (silnik, oś talerza, i ramię oraz elektronika i sterowanie - kable i zasilanie dolączane na mikrowtyczkach). Tak więc układ gramofonu jest niezalezny os kstałtu chasis, które moze nawet byc nieco krzywe ;) - byle się tylko elementy ruchome o nie nie obcierały. Można by je zrobić ze szkła, z kamienia, z konglomeratu, inaczej obrobić drewniana podstawę itp. Z tym stolarz mógłby sobie dać radę.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem tu nowy, ale od pewnego czasu przeglądam forum i bardzo mi się u Was podoba. Jestem wiekowym audiofilem lecz ciągły brak kasy nie pozwala mi sie odpowiednio rozwinąć :(

Włączam sie do wątku bo mam swoje doświadczenia. Zerknijcie na moje eksperymenty:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak widać z polskiego sprzętu wiele można wycisnąć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brbr -> Jesli nie chcesz zatrudniac stolarza to kup gruba deske to krajania. Nie z jednolitego drewna, lecz taka skladajaca sie z malych klockow, nie wiem jak to sie fachowo nazywa. Wybbierz deske grubosci co najmniej 5-6 cm. Jak rozlozysz swoj gramofon to przyloz stara obudowe do deski i odrysuj wszystkie otwory. Teraz w zaleznosci od tego jakie posiadasz narzedzia wytnij otwory, polakieruj deske, dodaj jakies sprytne nozki (np. pojemniki z zelem) i co tylko chcesz. Zmontuj wszystko do kupy i sluchaj muzyki :o)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fonomaster rzeczywiście przerobiony swietnie.

 

Ale Fonica GS-500/473 nie wymaga aż takiej interwencji - konstrukcja jest poprawiona. Osie - silnika, talerza i ramienia są prawie w jednej linii (a nie na linach prostopadłych jak w starszych modelach), a transformator znajduje się po przeciwnej stornie osi talerza co wkładka - w pozycji "roboczej". Prowadzeniu masy ramienia jeszcze sie nie przyglądałem - mikrowtyczka jest wielobolcowa więc może umożliwiać wyprowadzenie osobnej masy. Mam też dziwne wrażenie że takie samo ramie widziałem w starszym modelu Thorensa :)))

 

Właściwe chasis gramofonu to metalowa szyna na której są wszystkie elemety w pełni działającego gramofonu. Można ją przykręcic do "dowolnej" drewnianej płyty nośnej zrobionej np. z deski, sklejki, MDFu. I oryginalnie płyta nośna własnie taka jest, nalezałoby tylko dorobic jakąś solidną podstawę bo spód gramofonu to platikowa osłona z gumowymi nóżkami.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Tuning Fonomastera zrobiony z klasą. Ten gramofon tak powinien wyglądać od początku. W starym numerze HiFiM można poczytać o moim tuningu 601A, który jest swego rodzaju Fonomasterem bez wzmacniacza (ale nieco inna wersja decka, ciekawe bo widziałem również Fonomastera z deckiem takim jak mój!). Jednak w przypadku Fonomastera nakład pracy był większy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.