Skocz do zawartości
IGNORED

Wykres odbić akustycznych od ścian.


Azus

Rekomendowane odpowiedzi

Imacman, zrób rysunek dla pokoju np. 25m2 z ustawieniem kolumn i zaznacz, jakie fale akustyczne najwcześniej i najczęściej, które najpóźniej, a bas jak się odbija, w których miejscach, od ścian, podług, sufitów, wysokie tony ,w których miejscach,... odbija się średnica, a jakie ustawienie totalnie degraduje dźwięk. Taki rysunek z wykresem, dałby nam punkty od których miejsc coś zacząć, bo ciągle akustyka błądzi, a każdy miałby punkty odniesienia co zrobił w punktach swojego pokoju. Zamieść taki klarowny rysunek z legendą opisową, i będziemy działać w swoich pokojach, i opisywać co jest co, z takim rysunkiem sobie s przodujesz. Wiem, że to załatwi wiele spraw związanych z akustyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, zrób rysunek dla pokoju np. 25m2 z ustawieniem kolumn i zaznacz, jakie fale akustyczne najwcześniej i najczęściej, które najpóźniej, a bas jak się odbija, w których miejscach, od ścian, podług, sufitów, wysokie tony ,w których miejscach,... odbija się średnica, a jakie ustawienie totalnie degraduje dźwięk. Taki rysunek z wykresem, dałby nam punkty od których miejsc coś zacząć, bo ciągle akustyka błądzi, a każdy miałby punkty odniesienia co zrobił w punktach swojego pokoju. Zamieść taki klarowny rysunek z legendą opisową, i będziemy działać w swoich pokojach, i opisywać co jest co, z takim rysunkiem sobie s przodujesz. Wiem, że to załatwi wiele spraw związanych z akustyką.

 

Witam, to nie jest takie proste - są różne pokoje o powierzchni np 25 m2. Każde prostokątne pomieszczenie ma trzy wymiary: długość, szerokość oraz wysokość. Od tych wymiarów zależą mody pomieszczenia, a rozróżniamy trzy rodzaje modów: osiowe, styczne, skośne.

 

Nas najbardziej interesować powinny mody osiowe, gdzie występują harmoniczne wysokości, długości i szerokości pomieszczenia.

 

Są programy do obliczania takich modów, dla danego modelowego pomieszczenia, ale najlepszym sposobem określenia w/w rezonansów jest jednak pomiar w takim pomieszczeniu.

 

Ustawień kolumn, też może być wiele wariantów, a od tego zależą: rozmieszczenia i wielkość miejsc pierwszych odbić oraz poziom interferencji fali wychodzącej z kolumny i odbitej od ściany (efekt SBIR).

 

Inaczej ustawia się kolumny w pokoju o wymiarach zbliżonych do kwadratu, inaczej w prostokątnych pokojach, gdzie można je ustawić na krótszej albo na dłuższej ścianie.

 

Ogólnie odbicia fali dźwiękowej zależą od jej długości, kąta padania oraz od rodzaju powierzchni na jaką ta fala trafi. O odbiciach i pochłanianiu można by napisać książkę - nie rozwiąże tego rysunek z opisem.

 

Dlatego pomimo dobrych chęci - jest trudno skompensować to w jednym rysunku z legendą.

 

Dla zainteresowanych zawsze mogę podać linki, do programów, które "liczą" mody pomieszczenia, miejsca pierwszych odbić, ustawienia kolumn, ale i tak każdy sam musi znaleźć ten swój złoty środek

 

Pozdrawiam

 

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to nie jest takie proste - są różne pokoje o powierzchni np 25 m2. Każde prostokątne pomieszczenie ma trzy wymiary: długość, szerokość oraz wysokość. Od tych wymiarów zależą mody pomieszczenia, a rozróżniamy trzy rodzaje modów: osiowe, styczne, skośne.

 

Nas najbardziej interesować powinny mody osiowe, gdzie występują harmoniczne wysokości, długości i szerokości pomieszczenia.

 

Są programy do obliczania takich modów, dla danego modelowego pomieszczenia, ale najlepszym sposobem określenia w/w rezonansów jest jednak pomiar w takim pomieszczeniu.

 

Ustawień kolumn, też może być wiele wariantów, a od tego zależą: rozmieszczenia i wielkość miejsc pierwszych odbić oraz poziom interferencji fali wychodzącej z kolumny i odbitej od ściany (efekt SBIR).

 

Inaczej ustawia się kolumny w pokoju o wymiarach zbliżonych do kwadratu, inaczej w prostokątnych pokojach, gdzie można je ustawić na krótszej albo na dłuższej ścianie.

 

Ogólnie odbicia fali dźwiękowej zależą od jej długości, kąta padania oraz od rodzaju powierzchni na jaką ta fala trafi. O odbiciach i pochłanianiu można by napisać książkę - nie rozwiąże tego rysunek z opisem.

 

Dlatego pomimo dobrych chęci - jest trudno skompensować to w jednym rysunku z legendą.

 

Dla zainteresowanych zawsze mogę podać linki, do programów, które "liczą" mody pomieszczenia, miejsca pierwszych odbić, ustawienia kolumn, ale i tak każdy sam musi znaleźć ten swój złoty środek

 

Pozdrawiam

 

Marek

 

myślę że będzie zainteresowane szersze grono, poprosimy więc o linki tutaj:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie próżnuje,... i trafiłem na takie materiały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na rysunku 5,12 widać, że skosy,..pożądane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ustawieniem kolumn i zaznacz, jakie fale akustyczne najwcześniej i najczęściej, które najpóźniej

Kombinacji odbić trochę jest ale wszystkie są dość powtarzalne. Ale zależne od wymiarów pomieszczeń jak zauważył Imacman.

Zgrubnie:

 

tab1.jpg

 

rys1.gif

 

pochlanianie_dzwieku.png

 

1003050846.PNG

 

74082224.jpg

 

Ten ostatni rys. to naszego forumowego kolegi:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wszystkie fale mają tę sama prędkość. Najwcześniej dotrą do słuchacza oczywiście te fale, które będą miały najkrótszą drogę do przebycia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo, super, i teraz można zaczynać adaptacje odsłuchowe, ja już jutro będę korzystał z rysunków, dzięki Jarkog, jak widać na rysunkach, nie zależnie od pomieszczenia przesunięcia ekranów, będą nie wielkie.Ja mam ustawienie jak na pierwszym rysunku, po szerokości pokoju, gdzie fale odbijają się później po bokach, a wcześniej za kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...
Opublikowano · Ukryte przez palton, 13 Marca 2013 - Na prośbę autora,
Ukryte przez palton, 13 Marca 2013 - Na prośbę autora,

Witam ponownie, pozmieniałem wstepny zarys, troche zaznajomilem sie z tematem i mam wstepna koncepcje oraz oczywiscie sporo pytan, a wiec:

 

1. Dość długa sciana i ustawienie kolumn wedle metody Cardas nie do konca mi chyba pasuje, przy pokoju prostokatnym nie wyjdzie mi odległość do słuchacza, przy kwadratowym duza odleglosc kolumn od sciany z ekranem. Trochę to wypośrodkowałem i wyszlo mi coś takiego jak na rysunku. Trojkat o katach 60 st.

 

2. Ustroje pochalaniajace. Na jednej scianie jest okno i mnie trochę ogranicza i nie wiem czy może cofnąć kolumny czy tak mozna zostawic? Czy moze pojsc dalej i dac do parapetu i nad oknem do sufitu na szerokości okna? Nie ma potrzeby chyba od podłogi do sufitu ale ze wzgledów powiedzmy estetycznych tak bym raczej wolał.

 

3. Czy konieczna jest pustka na scianie za ekranem gdzie bedzie 10 cm PT80 + piaskowiec? I czy te boczne ustroje mogą byc polaczone z ta sciana?

 

4. Wedlug kalkulatora na acoustic.ua nastepne odbicia są 150 cm od sciany i tez wychodzi na oknie:) i wyszly okolo 140 cm. Czy duzym bledem bedzie przejscie za okno co przeciagnie sie na okolo 180 cm?

 

5. Co do tylnej sciany wychodzi ustroj na okolo 150 cm tylko nie wiem bo tam znowu okno:), zaczyna sie ono na wysokosci 170 od posadzki

 

6. No i jeszcze zostaje sufit, bedzie do niego podwieszony projektor wiec nie wiem jak ten absorber zamontowac (oduniety od sufitu, czy moze przyklejony), z acoustica wychodzi trapez o wysokości okolo 25 cm w odleglosci od kolumny około 215 cm. Czy to wystarczy?

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.