Skocz do zawartości
IGNORED

jak to podłączyć w dolby


dida83

Rekomendowane odpowiedzi

pomocy ..posiadam dekoder polsat sagemcom hd z dyskiem.

szukam jakiegoś amplitunera 5.1 by działał mi w dolbi digitalu film naprzykład jak nadają na polsacie..

jak to połączyć..w dekoderze jest tylko wyjscie s/pdif..jakie musi być wejscie w starszych ampli...?prosze o pomoc .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

czy takie coś podłącze?i bedzie mi to działać w dolbi digitalu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pytasz czy będzie działało na tym amplitunerze to odpowiem, że tak. Wejście coaxial`ne jest, dekoder Dolby Digital jest, wystarczy dokupić kabelek coaxial (jeśli nie posiadasz) i połączyć z dekoderem TV. Problem ( w przypadku tego amplitunera ) może być taki, że jeśli okaże się, że w dekoderze TV masz jedynie wyjście optyczne ( a tak najczęściej jest w tych dekoderach ) to nie masz jak tego połączyć, gdyż w ampie nie ma takiego wejścia. Widzę, że jest jedynie optyk dla CD, więc pewnie nie przchodzi ten sygnał przez dekoder DD (choć mogę się mylić).

 

W skrócie: jeśli okaże się, że Twój dekoder polsatu ma jedynie wyjście optyczne do przesyłania dźwięku cyfrowo - musisz poszukać ampa z tego typu WEJŚCIEM oznaczonym skróem np. DTV lub DVD. (przejściówki zwykle są drogie, nie ma sensu sie w to bawić).

 

A co do tego czy polsat nadaje sygnał Dolby - nie jestem pewien, gdyż nigdy nie miałem cyfrowego polsatu. Teoretycznie powinno być tak, że jeśli polsat nadaje jakiś film w dolbim - powinna być widoczna gdzieś taka informacja i wtedy moim zdaniem sygnał w tym formacie powinien być przesyłany do zewnętrzengo dekodera, który posiada amplituner. Wiem na pewno, że na ence TVN nadaje niektóre programy/filmy w DD. Znaczek TVN w rogu ekranu na chwilę zamienia się w logo Dolby Digital, na amplitunerze pojawia się również napis DOLBY DIGITAL i wtedy możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z dźwiękiem wielokanałowym 5.1.

 

Powłączaj sobie w tym dekoderze polsatu wszelkie opcje typu spdif out, DOLBY DIGITAL itp. gdyż czasami trzeba to zwyczajnie ustawić, żeby dekoder wypuścił tak zakodowany sygnał.

Pamiętam, że kiedyś dzwoniłem do polsatu pytać o te ich dekodery i mi powiedzieli, że normalnie jest spdif-out (optyk) i jest możliwosć uzyskania dźwięku 5.1. Czy na programie POLSAT również - nie wiem. Na TVN na pewno.

Widzę, że jest jedynie optyk dla CD, więc pewnie nie przchodzi ten sygnał przez dekoder DD (choć mogę się mylić)

 

Piłeś nie pisz - jeszcze takich bzdur nie słyszałem jak w pierwszym akapicie (nie wiesz nie pisz głupot) wejścia są przypisywane, Będzie działać czy podłączy optykiem czy koksjalem zalezy jakie wyjscie bedzie mial w dekoderze i tym podlacz a najlepiej zalecam poczytanie instrukcji także osobie udzielającej odpowiedzi powyżej. Reszte ustawiasz zgodnie z instrukcja obslugi urzadzen sciezke dzwiekowa wybierasz z dekodera. Polsat niestety nadaje tylko PCM (DD nie musi być 5.1 moze tez byc 2.0)

Piłeś nie pisz - jeszcze takich bzdur nie słyszałem jak w pierwszym akapicie (nie wiesz nie pisz głupot)

Chyba napisałem w nawiasie, że "mogę się mylić" ? Nigdy nie piszę rzeczy co do których nie mam pewności bez uprzedniego ostrzerzenia.

Na mój chłopski rozum jeśli wejście jest przypisane pod CD to po co ma być na tym wejściu dekodowany sygnał dolby. W starych sprzętach jeszcze sprzed ery DVD były takie wejścia optyczne na zewnętrzny CD i nie było oczywiscie mowy o dekodowaniu DD bo jeszcze cos takiego nie istaniało - ja po prostu myślałem, że jest to tego typu wejście ale jak widać myliłem się.

 

Co do dekodera polsatu: ja instrukcji czytać nie muszę - niech zrobi to autor wątku. Jeśli polsat nadaje tylko PCM to trudno, ale takie programy jak np. TVN, Discovery HD, MTV HD często nadają coś w DD 5.1 lecz nie każdy program i wtedy przełącza nam się w DD 2.0. W przynajmniej moim dekoderze jak i zapewne we wszystkich jeśli kanał nadaje też w dolby mamy wybór między dźwiękiem PCM, a Dolby Digital. Jeśli trafiliśmy na program nadawany w DD 5.1 wtedy oczywiście warto przełączyć z PCM na Dolby Digital. Można na kanałach gdzie wiemy, że coś nadają w 5.1 na stałę ustawić Dolby Digital, lecz wtedy gdy program nie nadaje 5.1 przełączy nam sie spowrotem na DD 2.0 a co za tym idzie będziemy mieć dużo cichszy dźwięk ze względu na kompresję przez dolby. Pozostaje wtedy więc ręczne przełączenie na PCM i cała zabawa z tym wg. mnie jest bardzo nie wygodna.

Na mój chłopski rozum jeśli wejście jest przypisane pod CD to po co ma być na tym wejściu dekodowany sygnał dolby

bo można do niego podlaczyć nie tylko CD a sygnal z optyka jest kierowany do przetwornika D/A kiedys nie bylo procesora dolby wiec nic dziwnego (ale to chyba ponad 10 lat temu), obecnie sygnał z przetwornika i tak idzie na procesor dzwieku czy DSP czy też na DD. a jesli pisze ze to wejscie DVD to STB i CD nie podłączysz ? pozatym sa CD nagrywane ze sciezka DTS/DD i urzadzenie potrafiace wysłać bit stream odtwaracz CD jak najbardziej potrzebuje wtedy procesora i takiego polaczenia.

 

Można na kanałach gdzie wiemy, że coś nadają w 5.1 na stałę ustawić Dolby Digital, lecz wtedy gdy program nie nadaje 5.1 przełączy nam sie spowrotem na DD 2.0 a co za tym idzie będziemy mieć dużo cichszy dźwięk ze względu na kompresję przez dolby

 

to sie nazywa dynamika dzwieku nie kompresja, sygnal PCM w przypadku telewizji to i tak kompresja MPEG lub innego foramtu

to sie nazywa dynamika dzwieku nie kompresja, sygnal PCM w przypadku telewizji to i tak kompresja MPEG lub innego foramtu

Racja. Tutaj się pomyliłem. Dolby ma znacznie wieksza dynamikę co sprzawdza się doskonale w filmach. Natomiast w przypadku stopnia kompresji w telewizji cyfrowej - tak sobię teraz myślę - że PCM to swego rodzaju wstecznictwo w stosunku do DD ( w przypadku TV cyfrowej ), gdyż i tak mamy przez PCM puszczoną kompresję MPEG z przepływem ok. 192 - 256 kbit/s (w zależności od stacji) a dolby ma przecież te 448kbity w najgorszym przypadku, więc zawsze to i tak coś więcej. Nie zrozumcie mnie źle gdyż w normalnych warunkach PCM ma oczywiście przewagę nad dolby co każdy wie.

 

Tak się często zastanawiam - gdy jesteśmy już w erze TV cyfrowej - co było lepsze: śnieżący obraz, który przeciez można było dobrze ustawić, czy obecna paskudna i denerwująca kompresja widoczna zwłaszcza na większych ekranach. Za kilka lat znów wszyscy będą miło wspominać erę analogowej TV tak jak to dzisiaj jest z analogowym dźwiękiem.

Polsat nadaje w DD 5.1 , tylko trzeba trafić na odpowiedni kanał i " audycję , film " .

W tunerach koniecznie powinno ustawić się wyprowadzanie DD z wyjścia cyfrowego .

To widocznie zależy od dostawcy telewizji bo na "n"ce maja tylko PCM i brak możliwości wyboru opcji dźwięku aż z ciekawości sprawdzę czy na DVB-T jest możliwość wyboru ścieżki.

To widocznie zależy od dostawcy telewizji bo na "n"ce maja tylko PCM i brak możliwości wyboru opcji dźwięku aż z ciekawości

 

 

Mam Polsat i N - kę .

 

W N - ce Setup ---- wpisz kod ( bez zmian to jest 1234 ) --- Ustawienia ----- Telewizor ----- DD ---- tak ---- OK

 

Edytuję : próbuj zmieniać w pilocie OPT ----Język dźwięku -- polski --- orginalny ( nie zawsze się da )

 

W tej chwili w TVN HD leci film w DD 5.1 ( jakość nie jest powalająca ) , ale DD 5.1

 

 

 

 

Edytuję : zrób tą czynność w tej chwili z OPT na kanale 12 - stym , ( jest spora różnica na korzyść DD 5.1 ) , ponieważ w wersji orginalnej nie ma polskiego lektora .

 

że w dekoderze TV masz jedynie wyjście optyczne ( a tak najczęściej jest w tych dekoderach ) to nie masz jak tego połączyć, gdyż w ampie nie ma takiego wejścia. Widzę, że jest jedynie optyk dla CD, więc pewnie nie przchodzi ten sygnał przez dekoder DD (choć mogę się mylić).

 

Sądzę że można podłączyć dekoder do wejścia CD amplitunera . DD będzie działało .

Kanał Polsat HD czy SD na dekoderze adb (turbo) od N-ki nie ma możliwości wyboru ścieżki dźwiękowej (w odróżnieniu od innych kanałów) nawet na naziemnej DVBT nadają tylko MPEGa wiec jako kanał nie platforma Polsat nie nadaje dźwięku przestrzennego a co do TVNów już od początku istnienia na satelicie nadają AC-3 za co im chwała (szczególnie jak można wybrać oryginalna ścieżkę) aby zakończyć post pierwszy będzie działać tylko dobrze połącz i skonfiguruj.

Dolby ma znacznie wieksza dynamikę co sprzawdza się doskonale w filmach. Natomiast w przypadku stopnia kompresji w telewizji cyfrowej - tak sobię teraz myślę - że PCM to swego rodzaju wstecznictwo w stosunku do DD

Tu znów się pomyliłeś. DD to nic innego jak kompresja formatu PCM, bo to podstawowy format zapisu dźwięku w postaci cyfrowej. Cała reszta to albo kompresja stratna tego formatu jak DD lub mp3, lub bezstratna jak np DTS HD. Sporo tych pomyłek :)

Tu znów się pomyliłeś. DD to nic innego jak kompresja formatu PCM, bo to podstawowy format zapisu dźwięku w postaci cyfrowej. Cała reszta to albo kompresja stratna tego formatu jak DD lub mp3, lub bezstratna jak np DTS HD. Sporo tych pomyłek :)

 

Nie doczytałeś do końca. Chodziło mi o bitrate z jakim jest przesyłany dźwięk w TV cyfrowych przez PCM. Są to wartości w granicach 128-256 kbit/s, czyli takie jak w np. MP3. PCM sam w sobie jest formatem wolnym od kompresji, służy do np. zapisu na płytach CD Audio. Co nie znaczy jednak, że nie można przez niego przepuścić dźwięku skopresowanego MPEG1, MPEG2 jak w TV cyfrowej. DD to tak jak napisałeś kompresja bezstratnego sygnału PCM (bo cóż by innego), lecz chyba zgodzisz się ze mną, że w filmach mamy dźwięk o większej dynamice niż w przpadku np. muzyki (zależy też jakiej). Mnie DD kojarzy się głownie z filmami dlatego tak napisałem, ale zarówno filmy jak i muzyka po skompresowaniu do Dolby nie powinna mieć automatycznie wyższej dynamiki ;)

 

Jeśli kogoś początkującego wprowadzam w błąd swoimi postami to przepraszam, koledzy mnie zapewne poprawią. Są to moje pierwsze posty na tym forum, w których staram się pomóc innym (głupio mi tylko ciągle zadawać pytania ;)), więc proszę o wyrozumiałość.

Za kilka lat znów wszyscy będą miło wspominać erę analogowej TV tak jak to dzisiaj jest z analogowym dźwiękiem.

 

Musisz sporo nauczyć się , wszystko mieszasz .

panowie w moim dekoderze jest tylko jedno wyjscie :spdif i tylko to moge wykorzystać..wzmacniacza niezakupiłem ,a dopiero szukam..zastanawiam się czy takie wyjscie :spdif"moge połączyć z np.wejściem w wzmaku coacsial?a może jak mam podłączony dekoder z plasmą przez kabel hdmi to może z plasmy już moge zrzucić dzwięk dbdigital na wzmacniacz.?bo tam jest tych wyjść więcej..

panowie w moim dekoderze jest tylko jedno wyjscie :spdif i tylko to moge wykorzystać..wzmacniacza niezakupiłem ,a dopiero szukam..zastanawiam się czy takie wyjscie :spdif"moge połączyć z np.wejściem w wzmaku coacsial?

 

 

Spdif może być koaksjonalne ( koncentryczne , współosiowe , elektryczne ) i optyczne ( optical , toslink ) . W dekoderze masz zapewne wyjście optyczne .

 

Do DD potrzebny jest amplituner wielokanałowy kina domowego , najlepiej kup współczesny z wejściami i wyjściami HDMI i nowymi formatami Audio HD .

Edytuję : jeżeli Cię stać to kup z wyjściem wielokanałowym analogowym pre-out 5.1 , lub 7.1 ( będzie przyszłościowo rozwojowo ) .

Jeśli kupujesz nowy to kup wyższy model ze starej serii .

właśnie chodzi o to by kupić tani używany jesli się da..a to wyjście to nie optyczne!jeśli by tak było to bym nie zakładał tego tematu..

gnizado wygląda jak zwykłe gniazdo czincz(rca)czarne i piswze spdif i nic więcej nie ma ...pytanie brzmi czy da się to połączyć z coaxialnym bo w starych ampli.takie są najczęściej...

Oczywiście, że się da. Wystarczy kabelek coaxial np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

gnizado wygląda jak zwykłe gniazdo czincz(rca)czarne i piswze spdif i nic więcej nie ma ...pytanie brzmi czy da się to połączyć z coaxialnym bo w starych ampli.takie są najczęściej...

 

 

W tym modelu w którym podałeś jest SPDIF optyczne i koakcjonalne .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Sprawdź najpierw jakie masz wyjście w dekoderze .

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

 

 

 

 

 

Typowym wyjściem/wejściem dla sygnału S/PDIF jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (w technice AV złącze S/PDIF oznaczone jest kolorem pomarańczowym), które umożliwia połączenie tylko na krótkie odległości w warunkach domowych (do 15 metrów) za pomocą koncentrycznego (najlepiej, ale zwykły również może być - jednak nie jest odporny na zakłócenia) przewodu o impedancji 75

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (przewód bardzo zbliżony budową do przewodów CATV). Popularne staje się optyczne złącze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (w pełni zgodne ze złączem elektrycznym opracowane przez firmę TOSHIBA) S/PDIF, niepodatne na zakłócenia elektromagnetyczne i pozwalające na obniżenie kosztu przewodu łączącego (światłowód jest sporo tańszy od przewodu koncentrycznego).

W sprzęcie komputerowym, a także w urządzeniach przenośnych stosowane są złącza S/PDIF oparte na złączu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 3,5 mm. Często spotykane w takim sprzęcie są złącza zapewniające pracę w trybie analogowym, prądowym S/PDIF oraz optycznym S/PDIF (za pomocą specjalnej przejściówki) - oczywiście te tryby pracują zamiennie.

 

 

RCA to jest takie " cincze "

Optyczne to takie kwadratowe .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przecież napisał wyraźnie, że wyjście wygląda jak chinch i podpisane jest SPDIF. Co tu komplikować. Kabel tego typu co dałem link wyżej i koniec kropka.

 

Co tak nie zdrowo podniecasz się ? .

Tobie nie odpisywałem .

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.