Skocz do zawartości
IGNORED

Mały projekt do analizy - kolumna 2-drożna BR


chaos8523

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za kolejne podpowiedzi, ale mam trochę charakter cyborga, więc wątpię w moje pomiary, a może tylko ciężko się uczę. Rekapitulując, to jestem gotów bardziej na eksperymenty. Skąd się bierze podbita charka woofera? I czy korekcja Baffle step nie ruszy częstotliwości podziału? Jak napisałeś 1,5 mH, czyli 50% więcej, niż kalkulacja, to na pewno wiesz, co mówisz, więc nic nie musisz tłumaczyć, bo pewnie i tak nie zrozumiem. I tak zostało by np. od wejścia 1,5 mH i 4 uF na woofer- to jest 12 dB a do tego np. 4,3 uF, 0, 25 mH i 12 uF- czyli 18 dB na wysokich. Podobne trochę do projektu troelgravesena czy zapha, z tym, że troel ciął dla 3,5 kHz i stąd u niego mniejsze elementy. Tylko, że poprzednio to było wyliczenie, ale po przejrzeniu bardzo wielu postów i symulacji Twoich , krzyśkaA czy Cadama znajduję podobne elementy dla podobnych częstotliwości, ale...W gałęzi kopułki kondensatory są czasem zamienione miejscami; mianowicie te 4 mikro jest drugi, a indukcyjność różna; nie pamiętam, ale może nawet dwukrotnie. Z czego ta zamiana pojemności wynika, bo na szczęście dla mnie jest to może ostatnia pozycja, której jakoś zupełnie nie kapuję. Linkwitz-Riley, Chebychev czy Butterworth to może tylko teoria matematyczna, a praktyka każe te elementy zamienić ?

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Dzięki za kolejne podpowiedzi, ale mam trochę charakter cyborga, więc wątpię w moje pomiary, a może tylko ciężko się uczę. Rekapitulując, to jestem gotów bardziej na eksperymenty.

Ale bez pomiarów to działanie na slepo. Skąd wiesz jak daleko iść zmieniając dany elment żeby nie "przedobrzyć"? A na pomiarze bedzie widac.

 

 

 

Skąd się bierze podbita charka woofera?

Tu troche o tym pisali

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I czy korekcja Baffle step nie ruszy częstotliwości podziału?

W paswynych zwortnicach rusza, a dokladniej - jest w nia wbudowana.

 

Jak napisałeś 1,5 mH, czyli 50% więcej, niż kalkulacja, to na pewno wiesz, co mówisz, więc nic nie musisz tłumaczyć, bo pewnie i tak nie zrozumiem.

Nie mam sily teraz tego rysowac, ale chodzi o to, ze tam gdzie rosnie Ci efektywnosc to zaczynasz juz filtrowac, a podzial robisz nieco dalej.

 

 

 

z tym, że troel ciął dla 3,5 kHz i stąd u niego mniejsze elementy. Tylko, że poprzednio to było wyliczenie, ale po przejrzeniu bardzo wielu postów i symulacji Twoich , krzyśkaA czy Cadama znajduję podobne elementy dla podobnych częstotliwości, ale...

Podobne, ale i tak nieco sie roznia. te roznice trzeba samodzielnie u siebie "zrobic". Jakby sie dalo po prostu zrobic zwrotnice na podstawie ksiazkowego wyliczenia danego wzoru to na rynku bylaby masa projektow kolumn.

 

Z czego ta zamiana pojemności wynika, bo na szczęście dla mnie jest to może ostatnia pozycja, której jakoś zupełnie nie kapuję.

Zapewne w ten sposob ktos osiagnal lepsza charke i /lub lepsze zgranei fazowe. Tylko zeby to wiedziec trzeba zrobic pomiary, bo przeciez nie bedziesz strzelal "aaaaaa... tu zwieksze kondensator, a tu moze dla odmiany mniejsza cewka, bo Krzysiek A tez dal mniejsza, o tak!" ;)

 

 

 

 

 

Linkwitz-Riley, Chebychev czy Butterworth to może tylko teoria matematyczna, a praktyka każe te elementy zamienić ?

Praktyka kaze zmieniac elementy zeby dopasowac je do wlasnej konfiguracji glosnikow i roznych rzeczy ktore nie uwzgledniaja symulacje (a wiec i wzory matematyczne) - odleglosc od mikforonu, polozenie wzgledem siebie, przebieg impedancji etc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Dzięki za porady, ale jak każdy uparciuch..Poświęciłem dwa dni i kilka godzin na poszukiwania rozwiązań, które po pierwsze byłyby optymalne dla lenia, takiego, jak ja, a najważniejsze zgodne z moją ksywą na forum. I co ciekawe, szukając rozwiązań podobnych do dobrze ocenianych ostatnio kolumn Lecontoure Mobile tu link;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i Stabilo ( nawet świetnie, biorąc pod uwagę cenę ) znalazłem coś podobnego. Mam też nadzieję, że na tym się moje poszukiwania, przynajmniej na razie - zakończą. A piszę tu o konstrukcji "Nemesis", bazującej na kicie zawierającym właśnie Vifę XT, tu link;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Pomiary tam też są. Podoba mi się w nim w zasadzie wszystko. Bo i L- ka do woofera chyba spełnia warunki, baffle stepu też, kopułka jest w drugim rzędzie na 2 kHz; moje wątpliwości budzi tylko L-pad. Kalkulatory tłumienia przewidują również pojedynczy rezystor zamiast tłumika typu L, a nie wiem, czy jedno z tych rozwiązań nie jest lepsze dla głośnika. Ciekaw jestem, czy próbowałeś podobnych zwrotnic, jeśli tak, to ciekaw jestem Twojej opinii. Ale tylko jeśli masz jakieś wyniki; bo nie interesują mnie opinie "w ciemno", bo tą metodą to ja zbudowałem swoją zwrotnicę 6 dB (ha, ha). Ciekawe, że autor założył (może nieświadomie ?) pierwszy rząd na tak niskiej ( 500 Hz ) częstotliwości, dokładając kopułkę ( 1900 Hz ) tak daleko. Z kolei nie wiem, jak daleko są rozsunięte punkty w zwrotnicach Lecontoure; a dotyczy to zarówno monitora, jak kolumny podłogowej. Są w jednej i drugiej kolumnie tylko 3 elementy, a podobno pracuje to razem bardzo dobrze. Z kolei autor Nemesis pisze, że próbował w tym projekcie inne zwrotnice i właśnie z tą prostą ( 1 + 2 ) grało najlepiej. Szkoda, że nie można tego od razu sprawdzić !

Poza tym przeszukiwałem inne fora i znalazłem kilka rozwiązań ( min. KrzyśkaA ) dotyczące XT, zestawień z projektami Akustyka itp. Są tam gotowce zarówno 2, jak i 3-go rzędu i szczerze mówiąc miałeś rację, bo jakoś lepiej mi pasują te 3 - go rzędu. Są podobne, przewidywalne, na częstotliwości od 2,4 do 4 kHz, co kto lubi. Ale o tym pomyślę, jak będę niezadowolony z kolejnej próby, łączącej pierwszy dla woofera, jak w Nemesis i drugi dla XT na 2 kHz. Mam nadzieję, że na tym poprzestanę; jeśli nie - będę walczył dalej. Ale zawsze chętnie poznam Twoją opinię, nawet jeśli niezgodną z mymi "budowlanymi" zamysłami. R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Ciekawe, że autor założył (może nieświadomie ?) pierwszy rząd na tak niskiej ( 500 Hz ) częstotliwości, dokładając kopułkę ( 1900 Hz ) tak daleko. Z
masz na myśli to, że woofer jest cięty pierwszy rzędem przy 500 hz, a wysokotnowy przy 1900 hz?

 

 

 

 

, bo jakoś lepiej mi pasują te 3 - go rzędu.
Byc może dlatego, że głosniki wspolpracuja ze soba w wezszym pasmie (niz w przypadku ciecia obu filtrami I rzedu), wiec obszar w ktorym fazy sa niezgrane jest mniejszy.

El sueño de la razón produce monstruos.

To nie jest to, co myślę, tylko cytat z opisu autora projektu Nemesis z linku. Może to być nieświadome wykonanie efektu B-S, tym bardziej, że załączona charakterystyka jest całkiem dobra; no, może z wyjątkiem "śladu" garbu charakterystyki woofera na częstotliwości 3 kHz (na powiększeniu to dobrze widać). To jest pewnie to zjawisko, o którym pisałeś wcześniej, że potrafi wyjść nawet przy niewielkich poziomach względem wypadkowej przy zbyt małym nachyleniu zbocza zwrotnicy. Znaczyłoby to, że jest możliwość poprawienia wynikowej za pomocą obcięcia choćby z pomocą 12 dB na oktawę na tej samej częstotliwości od strony woofera. Ten garb powinien się wypłaszczyć, a nawet gdyby to było tylko 2 czy 3 dB, to warto spróbować. Skoro nic nie wspominasz o pomyśle Lecontoure'a, sądzę, że nie ćwiczyłeś tego rodzaju zwrotnic. Dla mnie też jest to swego rodzaju "wynalazek". Zachwycił mnie swoją prostotą. Skoro jednak działa; i to w opinii obu recenzentów bardzo dobrze, sądzę, że warto spróbować. Ewentualnie można tylko powalczyć z powiększeniem rzędu woofera, bo kopułce to co jest może zupełnie wystarczyć. A mam też pytanie, może głupie, ale czasem widzę w gałęzi równoległej do woofera kondensator, powiedzmy 10 uF, ale z dodanym szeregowo małym rezystorem, rzędu 2,5 do 3,9 Ohma. O co tu chodzi, psucie dobroci, czy też poprawienie przebiegu impedancji przed rezonansem zwrotnicy, gdzie czasem wychodzi jakieś zapadlisko, nawet 4 Ohmy przy głośniku 8 Ohm ? R.

PS. poczytałem trochę Twoich wpisów - instrukcji obsługi Holmimpulse też (na innym forum) i jestem pod wrażeniem.

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Teraz dopiero zobaczylem o ktory projekt chodzi (nemesis). Co do pomiarow to jest tylko jeden - ogolny spl, a to raczej nie wiele mowi o tym czy zwrotnica jest dobrze zrobiona czy zle. Jest w miare liniowe pasmo, ale to mozna osiagnac nawet przy bylejakiej zwrotnicy (zapewne to mieli na mysli panowi z Harpii, ze sam taki pomiar nie wystarczy, o czym tez wczesniej pisalem).

 

To wlasnie jest kompensacja efektu baffle step, albo poo prostu wyrownanie charakteyrtyki Tiwa, albo jedno i drugie razem ;)

 

>>>Znaczyłoby to, że jest możliwość poprawienia wynikowej za pomocą obcięcia choćby z pomocą 12 dB na oktawę na tej samej częstotliwości od strony woofera.

Niekoniecznie musi to byc lepsze. Wyzszy rzad przesunie podzial nizej (jesli nie wiesz dlaczego zrob sobie podglądowy rysunek: charka woofera, charka woofera silniej filtrowana i charka tweetera - zobaczysz, ze charka tweetera przetnie sie z pierwsza charka woofera w innym miejscu niz z druga).

 

 

 

Co do garbu to ciezko cos powiedziec po tym pomiarze, gdyby byly nalozone na niego pomiary poszczegolnych glosnikow to byloby wiadomo co jest nie tak.

 

 

 

>>>A mam też pytanie, może głupie, ale czasem widzę w gałęzi równoległej do woofera kondensator, powiedzmy 10 uF, ale z dodanym szeregowo małym rezystorem, rzędu 2,5 do 3,9 Ohma. O co tu chodzi, psucie dobroci, czy też poprawienie przebiegu impedancji przed rezonansem zwrotnicy, gdzie czasem wychodzi jakieś zapadlisko, nawet 4 Ohmy przy głośniku 8 Ohm ? R.

 

Z psuciem dobroci chodzi o to, ze dany typ filtacji (np Bessel, Butherwort, etc) cechuje sie okrerslona zmian fazy, okreslonym sumowaniem charek i chyba okreslona odpowiedzia impulsowa. Gdy dajesz taki rezystor w tym miejsu odchodzisz o "podrecznikowej" wartoci filtra, wiec nie dziala on w taki sposob jak zaklada to model. I wlasnie takie inne dzialanie (np silniejsza zmiana fazy w stosunku do spl) powoduje czasem ze jest nam latwiej zgrac fazowo glosniki - jednak bez pomiarow nic tu nie zrobisz.

 

 

 

>>>PS. poczytałem trochę Twoich wpisów - instrukcji obsługi Holmimpulse też (na innym forum) i jestem pod wrażeniem.

Taaa, zaraz przyjdzie ktos kto sie naprawde dobrze zna na tych zagadnieniach i napisze ze strasznie upraszczam, albo pomijam pewne aspekty.

El sueño de la razón produce monstruos.

Właśnie wyżej były zamieszczone charakterystyki obu głośników i garb wylazł z woofera, był w tym miejscu, a został ze względu na niski rząd zwrotnicy na wooferze. Tak, że czasem nie wiadomo, czy ciąć ostro woofer, czy wystarczy tylko tak, jak w Nemesis. W końcu wiele dużo bardziej renomowanych zestawów ma bardziej porąbane wykresy spl. A gdyby ciąć ostrzej od strony kopułki ?

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Tak, że czasem nie wiadomo, czy ciąć ostro woofer, czy wystarczy tylko tak, jak w Nemesis. W końcu wiele dużo bardziej renomowanych zestawów ma bardziej porąbane wykresy spl. A gdyby ciąć ostrzej od strony kopułki ?

 

Można, ale "z głowy" nikt nie poda gotowych recept. Jak pisalem wczesniej - do pierwszych rzedow musza byc specyficzne glosniki, z plaska charka i z mikka membrana tlumiaca rezonanse wlasne. Wtedy mamy "cieple", "lagodne" brzmienie, jednak nie szczegolowe (cos za cos).

El sueño de la razón produce monstruos.

Gdzie dostanę ten oto głośnik ---->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) oblicznia mam już do niego, ale okazało się że na loudspeakershop nie mają go na stanie a dostawa będzie dopiero w pierwszym kwartale nowego roku.., Jakie godne tego głośnika zamienniki? 8 ohm, ładna charaktertystyka? ew sklep z usherami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mały postęp w projekcie.

Ukończony projekt obudowy wraz obliczoną, dokładną objętością wewnętrzną. Wyliczone elementy wg. aproksymacji Butterwortha.

Zastanawiam się nad zwrotnicą L-R, charakterystyki i obliczenia obudowy w mathcad'zie..

pliki załączam... tu:

excel:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

mathcad:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeżeli znajdę wzór na obliczenie dokładnego zejścia na 1/2 czyli -6dB wg L-R to obliczy mi ladnie elementy, ale tak mogę celować tylko zmienną którą sobie podstawiłem przy GP L albo C/zmienna a przy DP L albo C * zmienna. Wychodzi jako tako... sprawdzi mi to ktoś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cóż, przeczytać nie mogę; nie te formaty. Zwykle jest jpg, pdf, albo nawet zdjęcie rysunku. Nie wiem, na ilu dzielisz i z jakim nachyleniem, ale np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - tylko od ok. 3kHz.

Jeśli nie, to np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jest już od 2 kHz, no, może cena nieco...ale za to lepsza charakterystyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

A te ushery i monacory to w ramach eksperymentu? Nie lepiej wziac cos sprawdzonego? W przystepnych cenach sa seasy i wavecory. Z czym ma grac ten wysokotnowy? Ma być ciepły czy detaliczny?

El sueño de la razón produce monstruos.

To widzę, że nie bardzo wam się chce analizować excela i mathcada...

Powiem tak, że przechodzę już bardziej do strony praktycznej, Wykonania 2 drożnych kolumn głośnikowych!

Niskotonowe STX gdn-18-140-8-awx

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wysokotonowe chciałbym te ushery co wyżej podałem...

 

Podzielić chciałem na 1,5kHz, ale teraz bez tego ushera nie da rady... Zwrotnice policzyłem wg aproksymacji Butterwortha, jest spore podbicie na podziałce i ciekawym rozwiązaniem byłaby zwrotnica L-R.... tylko jak ją dokładnie policzyć? Odpalcie prosze tego mathcada, a w excelu są obliczenia dot. rozmiarów budy, załącze fotke....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Policzyć to możesz stąd:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale to tylko rachunki. Nie wiem tego z całą pewnością, ale przy 880 Hz rezonansu aplikacja od 1,5 kHz to chyba przesada. Tomq poleca np. Seasa, gdzie przy rezonansie 500 zalecają 12 dB na 2 500Hz. Sprzed wojny japońskiej była zasada, że 3 razy rezonans to minimum. Nawet teraz w większości przypadków to się sprawdza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Napisano dziś, 18:19

To widzę, że nie bardzo wam się chce analizować excela i mathcada...

Podałeś link do serwera na którym trzeba się rejestrować. Nie mam tam konta, więc nie zobaczyłem plików.

 

26 cm to dość szeroki front, niepotrzebnie zwiekszasz powierzchnie promieniowania pasozytniczych drgan obudowy.

 

 

 

Wysokotonowe chciałbym te ushery co wyżej podałem...

Jak uargumentujesz ich wybór? I czym kierowales sie wybierajac awxy?

 

 

 

Podzielić chciałem na 1,5kHz, ale teraz bez tego ushera nie da rady...

Z tym usherem tym bardziej;) Musisz sobie uświadomić, że działanie filtru ściśle zależy od impedancji jaką on za soba widzi. Nie licz na to, że filtr będzie działał dobrze, jeśli on przy 4 khz widzi 7 ohm, a przy 1khz widzi 16 ohm. Dlatego ucieka się z podziałem od rezonansu tweeterów i głośników średniotnowych (jak napisał audioburak - niektorzy sugeruja 3x, minimum to 2x fs), a w przypadku midwooferów - stosuje się korektory impedancji.

 

 

Druga rzecz to wychylenie objętościowe. Natężenie dźwięku "produkoane" przez głośnik to iloraz jego powierzchni membrany i wychylenia. Mały tweeter musi bardzo się wychylać aby wytworzyć fale o niskiej czestotliwosci, latwo wiec przekroczyc jego wychyolenie liniowe (powyzej tej granicy zaczyna bardzo znieksztalcac). Lektura do analizy na dzis:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przesledz wykresy znieksztalcen harmonicznych i napisz jaka jest mniej wiecej czestotliwosci od ktorej warto dzielic glosniki wysokotnowe (na pewno nie 1,5 khz).

 

 

W razie jakis niejasnosci pytaj na bieżąco.

 

 

 

Zwrotnice policzyłem wg aproksymacji Butterwortha, jest spore podbicie na podziałce i ciekawym rozwiązaniem byłaby zwrotnica L-R.... tylko jak ją dokładnie policzyć? Odpalcie prosze tego mathcada, a w excelu są obliczenia dot. rozmiarów budy, załącze fotke....

Odpal proszę winisd alpha i zób symulacje, wstaw tu screeny z tego co wyszło (choc i tak nie obejdzie się bez pomiarów impedancji głośnika w obudowie).

W praktyce robisz to tak, ze robisz obudowe taka na wielkosc jak robili inni (awx jest popularnym glosnikiem) lub nieco wieksza, a potem na sluch dobierasz strojenie (ewentualnei zmniejszajac obudowe) wspierajac sie symulacja i pomiarem impedancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Podałeś link do serwera na którym trzeba się rejestrować. Nie mam tam konta, więc nie zobaczyłem plików.

 

26 cm to dość szeroki front, niepotrzebnie zwiekszasz powierzchnie promieniowania pasozytniczych drgan obudowy.

 

NIe trzeba się rejestrować, 26cm to front z zewnątrz, odejmując po 2 cm grubość scianek + ewentualnie jakieś wsporniki wewnątrz, to zostanie mi ok. 18cm od wewnątrz...

 

 

Jak uargumentujesz ich wybór? I czym kierowales sie wybierajac awxy?

 

Ushery jak na tą cene mają bardzo płaską charakterystykę, dosyć niską efektywność co ułatwia mi pracę bo nie trzeba stosować żadnych tłumików, rozmawiałem ze znajomym, powiedział że podział na 1,5 mHz mogę robić dla tego ushera...

 

A stx hmm... firma gorzej prosperująca w świecie audio, ale przekonał mnie do nich gotowy projekt firmy awx z wykorzystaniem tego głośnika, bardzo ładnie się prezentuje, myślę, że przy mojej zwrotnicy także mogłby się sprawdzić, duża zaleta - nie wielki Vas, niski Qts i w miare niska częstotliwość rezonansowa - 36, przy mojej zwrotnicy osiągnie 42 a nawet niżej... dla mnie wystarczająco, poza tym ciekawa cena, tylko czy pomiary podane przez stx mogą być wiarygodne, bo w porównaniu firmy Usher nie ma żadnych wątpliwości..

 

tylko teraz problem bo usherów nie mają na stanie :( dopiero koniec pierwszego kwartału 2013 rok.... do marca czekac nie bede

 

 

 

Druga rzecz to wychylenie objętościowe. Natężenie dźwięku "produkoane" przez głośnik to iloraz jego powierzchni membrany i wychylenia. Mały tweeter musi bardzo się wychylać aby wytworzyć fale o niskiej czestotliwosci, latwo wiec przekroczyc jego wychyolenie liniowe (powyzej tej granicy zaczyna bardzo znieksztalcac). Lektura do analizy na dzis:http://www.zaphaudio.com/tweetermishmash/compare.html

 

Przesledz wykresy znieksztalcen harmonicznych i napisz jaka jest mniej wiecej czestotliwosci od ktorej warto dzielic glosniki wysokotnowe (na pewno nie 1,5 khz).

 

 

 

W razie jakis niejasnosci pytaj na bieżąco

Własnie z tym wychyleniem objętościowym nie bardzo kumam, a z tym zniekształceń harmonicznych nie bardzo mogę cokolwiek odczytać... bo nie umiem odczytywać tych wykresów, zaraz posiedzę nad tym..

 

 

W praktyce robisz to tak, ze robisz obudowe taka na wielkosc jak robili inni (awx jest popularnym glosnikiem) lub nieco wieksza, a potem na sluch dobierasz strojenie (ewentualnei zmniejszajac obudowe) wspierajac sie symulacja i pomiarem impedancji.

 

robię obudowę wg moich wyliczeń, zestrojenie do mojej budy to SQb3 potem pomiary i dostrajanie długością tunelu Bass reflex...kupię regulowany, zamotuję go na zewnątrz obudowy a później tylko go odwrócę do wewnątrz...

Przy zwrotnicy z aproksymacją Butterwortha na podziałce jest spore podbicie, a przy tych charakterystykach głośników chciałbym podzielić przed 2kHz albo za 4kHz, tylko czy stx dociągnie bo przy 4kHz już się charakterystyka psuje, a usher czy da rade zajść aż tak wysoko do 1,5kHz... Bo jeżeli dam na 2 - 4kHz to na tym poziomie jest chyba ludzki głos, najwyraźniej słyszalny i wszystkie "niedociągniecia" przy projektowaniu całej kolumny będą słyszalne, własnie tego chce uniknąć, podbić itp..

Zacznij od zrozumienia zniekształcen harmonicznych, bo to oprocz pomiarów charakterystyk wodospadowych (o tym pozniej) jedyne co moze Ci powiedziec jak głośnik gra. Sam spl niemal nic nie mowi. Moge Ci pokazac dwa glosniki ktore beda mialy niemal identyczny spl, a kazdy zagra inaczej - zgodzisz sie ze mna, ze moze byc taki przypadek? A wiec czym te głosniki sie roznia, skoro graja inaczej? A no wlasnie znieksztalceniami. Bo znieksztalcenia to popularnie zwane "brzmienie głosnika". Glosnik ktory nie mialby znieksztalcen bylby abosultnie "przezroczysty" dla dzwieku, nie dodawalby nic od siebie. Im glosnik ma wiecej znieksztalcen, tym wiecej od siebie dodaje, co niektorzy postrzegaja jako "cieple brzmienie". To charakteryzuje miekkie (np papier, polipropylen) membrany. Przeciwnoscia jest brzmienie "detaliczne" ktore charkateryzuje sztynwe (np aluminiowe mmebrany). Nie tlumia one rezonansow (bo ich membrany sa twarde), wiec nie przy okazji gubia szczegolow, ale za to ich rezonanse sie kumuja pod koniec pasma - popatrz np na daytona rs 180, a zrozumiesz. Nie ma sie co jednak tego bac, choc wyglada to strasznie - dajesz ostry filtr, niski podzial i zostaje Ci czyste klarowne pasmo. Dodoatkowo rezonanse slabiej słychac gdy pochylisz kolumne. Jelsi nie odfiltrujesz dobrze rezonansu, albo gdy zrobisz zbyt niski podzial, to uzyskasz brzmienie "metaliczne".

 

A charki czyta sie tak:

Znjadz seasa 22 taf i wlacz wykres harmonicznych:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a teraz znajdz vife xt 25 - te kolorowe linei pokazuja Ci jak duzo jest znieksztalcen przy danej czestotliwosci. Wiadc, ze powyzej 4 kh jets podobnie, ale ponizej juz nie - 22 seas pozwala uciac nizej bez ryzyka, ze w pasmo kolumny zalapie sie czesc pasma tweetera w ktorej sa wysokie zniekszyalcenia.

A teraz popatrz na Seas_27TDFC - tego mozna ciac jeszcze nizej, ale kosztem tego ze w wyzszym pasmie sa wieksze znieksztalcenia. Cos za cos.

 

 

 

 

Znajdz tu stxa 18 awx:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Bo jeżeli dam na 2 - 4kHz to na tym poziomie jest chyba ludzki głos, najwyraźniej słyszalny i wszystkie "niedociągniecia" przy projektowaniu całej kolumny będą słyszalne, własnie tego chce uniknąć,

Olej to. Wyjdz z zalozenia, ze zrobisz podzial w "slyszalnym" miejscu, ale zrobisz to dobrze wiec nie bedzie nic zlego wylazilo. Lepiej tak niz zrobic "zly" podzial w miejscu w ktorym ucho jets mniej czzule.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Ten stx jest na drugiej pozycji w tym linku co przesłałes, co możesz powiedzieć na temat jego charakterystyk? Usher odchodzi w zapomnienie, na jego miejsce wchodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tej samej firmy, nawet z tego zestawu co oni proponują....Czyli śmiało mogę robić podział na 2,3,4 kHz tylko wtedy? co oznacza "ostry filtr"?

 

jutro przeanalizuje te posty na spokojnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak obejrzysz schematy obu kolumn z stx:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) czy też drugi:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to są filtry trzeciego rzędu, czyli już "ostre", 18 dB na oktawę w gałęzi kopułki. W trzydrożnej strojone lekko powyżej 3 kHz, a w monitorze z dwoma głośnikami ok. 2 kHz; podobnie w dwuipółdrożnej obok. To ( moim zdaniem ) wynika z charakterystyki impedancji, gdzie rezonans lekko wyprzedza częstotliwość podziału, bo STX nie podaje dokładnie częstotliwości podziału. Trzeba by pomierzyć, albo symulować. Szczerze mówiąc, te rozwiązania gałęzi kopułki można chyba spokojnie sklonować. Zakładam tu pewną dozę zaufania do producenta. Ale na podział poniżej 2 kHz to na pewno nie wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.