Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja małego pokoju


johannes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Przeczytałem wiele wątków na tym forum jak również na dzwiek.org, akysz.net, zakamarkiaudio, gearslutz, bazę wiedzy na realtraps. Postanowiłem wybrać drogę DIY i na pierwszy ogień zbudowałem 9 absorberów na bazie PT80 100x50cm, a 2x 150x50 a la igs (w ramach z desek) są w przygotowaniu. Lada dzień wstawię monitory i spróbuję zrobić pierwsze pomiary. Mam możliwość skorzystania z mikrofonu earthworks. Wiem, że dopóki tych pomiarów nie zrobię trudno coś powiedzieć, chociaż po samych kalkulacjach wiem jakich problemów z basem mogę się spodziewać. Pokój ma nie najszczęśliwsze wymiary 4.6x2.6x2.8 czyli długość jest wielokrotnością wysokości :/

Poprzedni pokój w którym mieszkałem znajdował się na poddaszu o tak dziwnym kształcie (najbliżej mu do trójkąta), że nie było żadnych płaszczyzn równoległych i nawet bez adaptacji brzmiał fajnie jeśli chodzi o pogłos, brak trzepoczącego echa itd. W obecnym słychać nieprzyjemne echo od razu. Spędzę w nim przynajmniej rok.

 

Moje pytanie brzmi, w które miejsca spróbować ustawić absorbery w pierwszej kolejności? Jak widać na zdjęciach przy ścianie z oknem znajduje się nieszczęsny parapet, który utrudnia postawienie ustrojów (pod parapetem się nie zmieści, a na 2 nie wejdą). Widziałem różne opcje ustawienia i wiem, że będę musiał mierzyć i interpretować wyniki jednak chciałbym z głową "przećwiczyć" pierwsze kilka sensownych opcji.

Będę wdzięczny za pomoc, już jestem za inspirację i motywację czerpaną z tego forum jak i wymienionych wyżej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-14675-0-71337100-1353799864_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanie wstępne, będziesz nagrywał, miksował, czy tylko słuchał?

 

Generalnie panele można ustawić:

 

1. W miejscach pierwszych bezpośrednich odbić;

2. W miejscach gdzie występuje zjawisko SBIR

3. W rogach pokoju jako basstrapy

4. Na płaskich powierzchniach do zmniejszenia trzepoczącego echa i obniżenia czasu pogłosu.

 

Sam musisz wybrać gdzie umieścisz panele. Zrób pomiar, bo masz trochę tej wełny i zobacz jak ona wpłynęła na absorpcję danych częstotliwości.

 

Pozdrawiam

 

Marek

 

P.S. Witamy na Forum. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Imacman,

planuję miksować (muzyka, film), czasem może coś nagrać (głos), ale raczej z naciskiem na to pierwsze.

 

1. W miejscach pierwszych odbić planowałem postawić te większe "panele" 150x50 w ramach z kantówki

2. położyłem wstępnie panel na parapecie poziomo

3. rogi są u mnie problematyczne jak widać na zdjęciach (przez niefortunny parapet a przy drzwiach przez wnękę) no, ale oczywiście będę się starał zrobić co się da by panele się tam znalazły. Zastanawiam się co z rogami przy suficie...

4. Co masz na myśli mówiąc o "płaskich powierzchniach" patrząc na zdjęcia mojego pokoju?

 

W poniedziałek bądź środę mam nadzieję mieć już monitory i zrobić pomiary (no i skończyć brakujące 2 absorbery 150x50). Czytam też na bieżąco Everesta :)

 

Dzięki za odpowiedź :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johannes, oprocz umieszczenia paneli w konkretnych miejscach, koniecznie sprobuj poprzesuwac monitory/fotel gdzie sluchasz muzyke.

Mozesz w ten sposob wybrac najbardziej wyrownana charakterystyke czestotliwosciowa. Roznice potrafia byc bardzo znaczace!

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku Pro dzięki za sugestię, zacznę po "bożemu" 38% długości itd. ale wiadomo, że to matematyka sprawdzająca się przy zapewnieniu pewnych zmiennych, które niekoniecznie są spełniane w rzeczywistych pomieszczeniach, w których przyszło nam pracować :) Zatem będę próbował różnych wariantów. Już i tak pogodziłem się, że priorytetem by mieć dobry, na ile to możliwe, odsłuch, a nie przyjemne i ergonomiczne miejsce do mieszkania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem gdzieś zapisane w zakładkach, ale nie mogę znaleźć... Jeśli szerokość pokoju wynosi 2,6m jaka powinna być sensowna odległość pomiędzy monitorami? Myślałem o 150cm tylko, że... Jeśli 38% długości wynosi 1,75cm jeśli chodzi o pozycję słuchania to by utworzyć trójkąt równoboczny z monitorami, musiałyby one stać bardzo blisko tylnej ściany i nie wiem czy to problem czy nie... Mógłbym zatem ewentualnie zmniejszyć odległość pomiędzy monitorami by zachować bezpieczny dystans monitorów od tylnej (i bocznej) ściany, zachowując bez problemu trójkąt równoboczny względem punktu odsłuchowego (38% długości)... Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale... Będę wdzięczny za sugestię, co ma wyższy priorytet.

 

P.S. Mam już monitory i mikrofon pomiarowy, więc będę mógł zacząć robić pomiary, może one pokazałyby lepszą opcję po prostu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety nie ma tak łatwo... Room Eq Wizard nie chce współpracować z moim interfejsem (RME FF400) pod systemem Mac OS :/ Będę musiał pożyczyć inny interfejs...Ech...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety nie ma tak łatwo... Room Eq Wizard nie chce współpracować z moim interfejsem (RME FF400) pod systemem Mac OS :/ Będę musiał pożyczyć inny interfejs...Ech...

 

Z której wersji REW korzystałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REW5.0

 

Na forum hometheater(...) piszą, że interfejsy powyżej 2 kanałów nie działają z REW i Mac OS'em. Muszę więc załatwić sobie interfejs z 2 kanałami, albo odpalić windowsa, co na razie mi się nie udaje.

 

Zacząłem robić pomiary Fuzzmeasure więc może za chwilę coś wkleję.

 

Fuzzmeasure trochę inaczej skaluje wskazania typu waterfall więc mogę zmienić parametry według sugestii...

 

Jak widać na pewno czas pogłosu się zmienił chociaż dół raczej pozostał bez zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-14675-0-28717700-1354269348_thumb.png

post-14675-0-68037800-1354269359_thumb.png

post-14675-0-57880400-1354269369_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na pewno czas pogłosu się zmienił chociaż dół raczej pozostał bez zmian.

 

Bo dół jest trudno zmienić samymi panelami z wełny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten poniżej 120Hz na pewno. Zastanawiam się nad optymalnym rozłożeniem paneli, no, ale sam mogę sobie odpowiedzieć, że muszę poeksperymentować i pomierzyć. Newralgiczne miejsca, rogi są wciąż nie tknięte, mam na myśli o tych przy suficie. Tylko teraz czy pakować więcej wełny, której i tak już jest dosyć sporo... czy iść w Helmholtza... A może jeszcze ustroje basowe do rogów typu GIK acoustic. Sugestie? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy iść w Helmholtza

 

Helmholtz jest bardzo skuteczny, jak dobrze obliczysz i go wykonasz, później dostroisz, to działa bardzo dobrze. Moje RH nastrojone są na najniższy mod pomieszczenia (26 Hz) i dużo pomogły w neutralizacji w/w rezonansu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko to działanie bardzo selektywne, rzecz jasna jako element pełniejszej adaptacji, no, a jeśli by mnie interesowało "odzyskanie" częstotliwości 80Hz (dołek), to, co mógłbym zrobić? Zmienić miejsce odsłuchowe, manewrować głośnikami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"odzyskanie" częstotliwości 80Hz (dołek), to, co mógłbym zrobić?

 

Prawdopodobnie przyczyną "dołka" jest w tym przypadku efekt SBIR. Musisz "pojeździć" kolumnami. Ewentualnie kalkulator moze Ci pomóc w tych wysiłkach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-82818300-1354347783_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zatem skupię się na tym w pierwszej kolejności, w międzyczasie poczytam o rezonatorach Helmholtza DIY oraz będę mierzył, mierzył i mierzył...

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyłem 2 kanałowy interfejs maudio oraz mikrofon ecm8000. Zrobiłem pomiar (trochę jeszcze nie opanowałem zoomowania, to systemowe na Mac Os trochę namieszało). Próbowałem różnych konfiguracji ustawienia absorberów, ale niewiele to zmienia. Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że lepiej to będzie wyglądało, ale może to najniższe częstotliwości poza skalą absorbcji wełny robią taki bałagan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyłem 2 kanałowy interfejs maudio oraz mikrofon ecm8000. Zrobiłem pomiar (trochę jeszcze nie opanowałem zoomowania, to systemowe na Mac Os trochę namieszało). Próbowałem różnych konfiguracji ustawienia absorberów, ale niewiele to zmienia. Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że lepiej to będzie wyglądało, ale może to najniższe częstotliwości poza skalą absorbcji wełny robią taki bałagan.

 

Możesz porzucić plik z pomiaru (*.mdat)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pokoj tej wielkosci efekt jest dobry. Wybrzmiewa dluzej glownie rezonans okolo 36Hz, czyli juz nisko i dotyczy najnizszych wysokosci basu i ew. niektore stopy. Calosc zdaje sie zawierac w zakresie -10/+10dB, czyli 20dB (lub okolo 17dB liczac od najnizszego dolka przy 58Hz). Korekcja w tym momencie pozwoliłaby jeszcze bardziej wyrównać odpowiedz. Nierzadko w pomieszczeniach tego typu, przed adaptacja wahania wynoszą 35-40 dB.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem troche wiecej informacji niz spectrogram daje wykres spectral decay, tylko ze trzeba go odpowiednio skonfigurowac. Choc spectrogram tez moze byc bardzo przydatny.

Johannes, najlepiej, jesli zamiescisz plik .mdat, wtedy bedzie mozna powiedziec cos wiecej. Najlepiej tez, zeby plik zawieral plik zarowno przed jak i po wstawieniu absorberow.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam pliki mdat, "przed i po" wstawieniem 9 absorberów (wciąż nie skleciłem 2ch 150x50 na pierwsze odbicia - postawiłem na razie 2 z 9ciu mniejszych). Załączniki przekraczają dozwolony na forum limit więc podaję linki do mojego dropboxa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar dla oceny szkodliwych modów wystarczy zrobić w zakresie 20-250Hz.

 

Przyjmując, że zrobiłeś prawidłowy pomiar, to nie obędzie się bez rezonatorów. Rezonans 35Hz jest dość spory i wybrzmiewa dość długo. Wyżej położone mody osłabią się po zajęciu się tym podstawowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-15124000-1354800453_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar dla oceny szkodliwych modów wystarczy zrobić w zakresie 20-250Hz.

 

Przyjmując, że zrobiłeś prawidłowy pomiar, to nie obędzie się bez rezonatorów. Rezonans 35Hz jest dość spory i wybrzmiewa dość długo. Wyżej położone mody osłabią się po zajęciu się tym podstawowym.

 

Tak wiem, że robi się do powiedzmy 300Hz, ale umyślnie zrobiłem dla całego słyszalnego zakresu.

Czy sugerujesz, że zajęcie się rezonansem 35Hz poprawi też wyższy zakres? Poza wielokrotnościami tego rezonansu rzecz jasna.

Czy przy tak niskiej częstotliwości 1 rezonator byłby wystarczający oraz jak duży by musiał być? DIY vs konsumencka opcja rozumiem, że w tej kwestii cenowo jest przepaść?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że robi się do powiedzmy 300Hz, ale umyślnie zrobiłem dla całego słyszalnego zakresu.

Czy sugerujesz, że zajęcie się rezonansem 35Hz poprawi też wyższy zakres? Poza wielokrotnościami tego rezonansu rzecz jasna.

Czy przy tak niskiej częstotliwości 1 rezonator byłby wystarczający oraz jak duży by musiał być? DIY vs konsumencka opcja rozumiem, że w tej kwestii cenowo jest przepaść?

 

Chodziło, aby plik który zamieściłeś miał mniejszą wielkość, do oceny modów wystarczy pomiar nawet do 200Hz.

 

Dobrze na początku zajmować się podstawowym modem pomieszczenia, odpowiednia adaptacja osłabi jego harmoniczne. Niestety na taki niski rezonans, potrzeba dużej pojemności rezonatorów. Moje RH mają pojemność ok 600 litrów przy objętości pomieszczenia ok 60m3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to by móc spojrzeć na całość i ocenić nie tylko niskie częstotliwości, chociaż wiadomo, że nimi w pierwszej kolejności dobrze się zająć.

No właśnie to mnie martwi, że potrzeba dużego gabarytowo ustrojstwa by powalczyć z podstawowym modem 35-37Hz. Dlatego też pytałem czy ewentualnie są jakieś konsumenckie mniejsze rozwiązania, chociaż z tego, co patrzyłem to akurat basstrapy tanie nie są (niektóre zresztą podają skuteczność od 50Hz, nie niżej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to by móc spojrzeć na całość i ocenić nie tylko niskie częstotliwości, chociaż wiadomo, że nimi w pierwszej kolejności dobrze się zająć.

 

To się robi dalsze pomiary, to nie jest jednorazowy sprzęt :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co nie jest jednorazowym sprzętem (?)

 

Sprzęt pomiarowy :) do określania problemów z modami robi się pomiar do np 200Hz, nie trzeba robić do 20kHz. Taki można zrobić dla zobrazowania czasu pogłosu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.