Skocz do zawartości
IGNORED

ZEN PASS V2 Reaktywacja


patrix20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Tematy wzmacniacza w oparciu o projekt Pass Lab - Zen , mozna znalezc w wielu miejscach , choc czesto zdaje sie byc zapomniany .

Chciałbym go jednak wznowić, ponieważ uważam, że jest tego wart.

 

Od 10 lat mieszkam w Holandii . Na codzień zajmuję się programowaniem PLC.

Akustyką zajmuję się hobbystycznie.

 

Widziałem kilka konstrukcji opartych na tym samym projekcie, które zakończyły się różnymi efektami. Dlatego właśnie postanowiłem wznowić ten temat.

Oto moja konstrukcja DIY :

DSC_0686.jpg

IMAG0521.jpg

 

 

A to kilka fotek z etapow budowy :

IMAG0410.jpg

 

IMAG0416.jpg

 

DSC_0529.jpg

 

DSC_0527.jpg

 

DSC_0544.jpg

 

DSC_0541.jpg

 

IMAG0463.jpg

 

IMAG0411.jpg

 

IMAG0390.jpg

 

IMAG0371.jpg

 

IMAG0396.jpg

 

IMAG0413.jpg

 

DSC_0549.jpg

 

DSC_0516.jpg

 

DSC_0510.jpg

 

DSC_0562.jpg

 

Wykonanie panelu z jednego kawalka aluminium jest zbyt kosztowne, wiec postanowilem nieco to obejsc.

Mam nadzieje, ze efekt koncowy bedzie chociaz namiastka oryginalnego Passa.

 

IMAG0488.jpg

 

IMAG0484_1.jpg

 

IMAG0492.jpg

 

IMAG0489.jpg

 

 

IMAG0494.jpg

 

Panowie, rozwiązanie panelu nie było odpowiednie, a raczej nie na moje umiejętności stolarskie i malarskie. Po prostu brak doświadczenia w tych dziedzinach. Dlatego tez zdecydowałem się jednak na wykonanie panelu z aluminium. Żałuję, że nie zrobiłem tego od początku, bo jak się okazało, nie jest to aż tak wielki koszt. Niestety muszę poczekać, na powrót znajomego do pracy, ponieważ obecnie jest na zwolnieniu lekarskim po poważnej operacji.

Mówiąc krotko:

1. Panel do wymiany, na aluminiowy.

2. Galka potencjometru ma zły filtr podświetlania, wiec mała poprawka wymagana.

3. Konieczność dołożenia układu opóźnionego załączenia głośników. Podczas włączania, może nieznaczne, ale jednak niezbyt przyjemne dla ucha "pykniecie".

4. Podpórki metalowe na płytki stopnia końcowego.

 

Wzmacniacz, gra wspaniale, jednak ze względu na obecność kondensatora na wyjściu da się odczuć niedosyt w niskich zakresach częstotliwości.

Wzmacniacz przetestowałem na siedmiu zestawach głośnikowych. W efekcie końcowym, zdecydowałem się na Wharfedale Diamond 10.7. Nie ukrywam, że jest to wybór wypośrodkowany pomiędzy jakością a cena.

Oczywiście wasze zdania i opinie na temat tego właśnie wyboru będą różne, ale gdyby tak nie było, to sens tego forum byłby znikomy.

Podobne brzmienie uzyskałem na JBL LS80 oraz nieco słabsze na Jamo S606.

Jako źródło dźwięku zdecydowałem się na Yamaha CD-S300.

 

Tak jak napisałem wyżej, pozostało jeszcze kilka poprawek. Nie z wszystkiego jestem do końca zadowolony, ale postaram się wprowadzić w/w poprawki w najbliższych dwóch miesiącach.

Jak to zazwyczaj bywa, każda taka konstrukcja motywuje i daje pomysły na kolejna. Zdecydowałem się wiec na kolejny projekt, również ze "stajni" Passa.

Jednak w nieco innej konfiguracji. Myślę o dwóch monoblokach np. F5, lub coś z "Alephow", ale z oddzielonym w niezależnej obudowie zasilaczem i oddzielnym blokiem przedwzmacniacza.

Może wy macie jakieś inspiracje co do takiej konfiguracji, wiec czekam na opinie.

 

Pozdrawiam : patrix20

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z panelem to całkiem dobry pomysł. Brakuje jedynie kilkana godzin szpachlowania szpachlą samochodową i szlifowania a następnie lakierowania, szlifowania, lakierowania, szlifowania, lakierowania, szlifowania i to tak długo aż do osiągnięcia zamierzonego rezultatu coraz drobniejszym papierem. Pierwsze lakierowanie zawsze wygląda tragicznie. Dopiero coś koło piątego wraca nadzieja.

 

Ja osobiście używam lakieru akrylowego. Krótsze są przerwy między lakierowaniem bo szybciej schnie. Poza tym mniejszy bałagan. Polecam Ostatnie warstwy rozcieńczone wodą wtedy wychodzą mniejsze nierówności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczyłem ten wzmacniacz wiele lat temu.

I uważam ten wzmacniacz za wybitny wczoraj i dzisiaj.

Jednak jest kilka ALE.

Po pierwsze ZASILANIE.

Pomijam jakość elementów która ma duże znaczenie to preamp ma w oryginale CAŁKIEM INNY zasilacz !

Był taki schemat na ich stronie a później uproszczona i z błędami wersja w jakiejś krajowej gazecie.

 

Kolejna sprawa to dobór reszty sprzętu a zwłaszcza kolumn z dużą sprawnością i z przyjazną impedancją.

 

No i z takim odtwarzaczem i kolumnami to nie wyciągniesz nawet ułamka możliwości tego wzmacniacza .

Jak już masz obudowę to ja bym zrobił poprawny projekt na porządnych elementach a resztę kasy zamiast robić kolejne Passy dać na zrobienie odpowiednich do niego kolumn.

Poszukaj w zakładce lampa , Kolega Father_Pio opracował wysokosprawne kolumny pod lampę i te będą tutaj odpowiednim towarzystwem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolegi : KrzysiekA

Zdaje sobie sprawe z tego , ze wprawna reka z doswiadczeniem jest wstanie to wyszpachlowac i pomalowac profesjonalnie . Jednak pozostane chyba przy opcji zrobienia aluminiowego front panelu na frezarce CNC . Nie mam az tyle wolnego czasu, zeby uczyc sie teraz nowego fachu :-) . Chociaz nie ukrywam , ze zapewne satysfakcja bylaby duza .

Do Kolegi: muda44

Powiem tak , pomysl na budowe tego wzmacniacza byl zupelnie spontaniczny , powstal w ciagu tygodnia . Wiem o jaki zasilacz Ci chodzi , zapewne ten ze stabilizacja na tranzystorze i 6oma diodami zenera . Pomysle nad przerobka tego zasilacza , bo wydaje mi sie , ze gra warta jest swieczki .

Jesli chodzi o artykul zamieszczony w polskim czasopismie to oceniam to jako totalna porazke . Autor chyba nie do konca wiedzial co robi , zaczynajac od wielu "szkolnych" bledow , a konczac na ostrzezeniu napisanym na koncu tlustym drukiem , aby nie dotykac radiatorow , poniewaz ich temperatura moze przekroczyc 90stopni :-)

Jesli chodzi o odtwarzacz , to niestety, ale kwestia finansowa nie pozwala mi narazie na zakup czegos z wyzszej polki , a za 200euro raczej nic lepszego nie kupie (zakup odkladam do czasu zasilenia kasy hobbysty) :-)

Sprawa kolumn . Oczywiscie przy tak malej mocy tego wzmacniacza wskazana bylaby wieksza sprawnosc . Jednak slucham muzyki w domu bardzo kameralnie i raczej nie przesadzam z glosnoscia . Oczywiscie w sprawnosci nie chodzi tylko o uzyskanie mocy , ale jak narazie ten poziom jakosci mnie satysfakcjonuje (wczesniej w tym miejscu stal zestaw dolby samsunga :-) ) . Slyszalem wiele zestawow z gornej polki High End i rzeczywiscie robia wrazenie . Ale czy w 35m salonie z meblami zabawkami dziecka , duzym oknem w boblizu , warto az tak inwestowac ? Wiekszosc zestawow wysokiej klasy sluchalem w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach , a to zupelnie inna bajka.

A tak przy okazji . Czy kolega mial okazje posluchac zestawu , ktory obecnie posiadam ?

Czterodrozny zestaw i jak na moje skromne ucho nie nalezy do najgorszych . Oczywiscie nie moge sie wypowiadac na temat konstrukcji Kolegi Father_Pio , wierze , ze sa z pewnoscia wysokiej jakosci , ale juz ze mnie taki niewierny Tomasz , ze musze dotknac i posluchac :-)

 

Jesli chodzi o elementy, to nie mam pewnosci , czy wymiana rezystorow i kondensatorow na typowo audiofilskie , przy obecnie posiadany odtwarzaczu CD ma jakis sens .

Jednak mozliwe , ze sie pokusze na taka wymiane zeby miec porownanie i byc moze satysfakcje z efektu .

 

Mowiac ogolnie , ciesze sie , ze moj temat napotkal jakiekolwiek zainteresowanie. Szczegolnie dlatego , ze sledze Wasze forum juz od dawna (choc zarejestrowalem sie dopiero dzisiaj) :-)

Tak a propos koledzy , to na moje odpowiedzi musicie niestety czekac do momentu , az moderatorzy zaakceptuja moj wpis , niestety taki regulamin. (no chyba ,ze zrobia jakis wyjatek) :-)

 

Dziekuje kolegom : KrzysiekA i muda44 za fachowa i krytyczna opinie i czekam na kolejne . Nic tak nie uczy i motywuje jak pozadna krytyka :-)

 

p.s.

Przepraszam wszystkich kolegow forumowiczow i prosze moderatorow o wyrozumialosc z powodu niezbyt dobrej ortografi j. polskiego . Niestety nie mieszkam w PL blisko 20 lat . Na codzien posluguje sie innymi jezykami , wiec gdzies niestety ten ojczysty jezyk traci na jakosci :-(

Oczywiscie obiecuje poprawe , a przynajmniej zainstalowanie polskiej wersjii office :-) ( do korekcji ortow oczywiscie ) :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja rewelacyjna kolego, czysto schludnie i wszystko na swoim miejscu, o estetyce i wyglądzie nie dyskutuje bo to już osobista sprawa...

 

Mam tylko jedno ale, mogłeś się pofatygować jak już projektowałeś PCB samemu, o zrobienie PCB coś w stylu FirstWatta F5 wąskie, długie płytki tak aby tranzystory rozłożyć jakoś na radiatorze, nie twierdzę że tak jak jest teraz jest źle ale rozpływ temperatur byłby na pewno bardziej przystępny....

 

Pozdrawiam

 

P.S właśnie takie konstrukcje mobilizują mnie do ukończenia F5, którego dzisiaj wyjąłem z pudełka i wysłałem projekty na obudowę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uprzejmie proszę użytkownika ---- bum1234 ---- o nie komentowanie powyższego postu, a z głuchymi o wpływie i budowie kabli nie ma sensu dyskutować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje kolego gucio za serdeczna opinie .

 

Jednak :

Mam nadzieje , ze kolega zna schemat tej konstrukcji .

W stopniu koncowym , czyli na plytce zamontowanej do radiatora , sa tylko 2 tranzystory na kanal . Jeden pelni funkcje stalego zrodla pradowego +/- 2A , a drugi to tranzystor wzmacniajacy sygnal . Nie bardzo jest co "rozciagac" przy dwoch tranzystorach :-)

Radiatory maja wymiary 300x200x40 i przy sprawnosci 0,31W/C temperatura po godzinie wygrzewania nie przekracza 52 stopni C .

Jesli chodzi o F5 , to chyba sie pokusze , i proponuje koledze kontynuacje projektu , bedzie okazja podzielic sie doswiadczeniami . Sklania mnie ku temu rowniez to co napisalem wczesniej . Zen posiada niesymetryczne zasilanie co zmusza do zastosowania pojemnosci sprzegajacej na wyjsciu , jednak ogranicza to dolne pasmo . Po za tym jest to konstrukcja na jednym tranzystorze , co powoduje odwrocenie fazy sygnalu , z tad tez obecnosc ujemnego potencjalu w stosunku do masy na wyjsciu wzmacniacza , gdyby komus zachcialoby sie konstruowania "wielokanalowca"do kina domowego na Zen'ach :-) to mialby sporo problemow z uzyskaniem efektow przestrzennych .

Jesli jednak chodzi o w/w F5 to tam zasilanie jest juz symetryczne , no i moc nieco wieksza , a nawet spora w zaleznosci od wersji .

 

p.s. wspomnial kolega o wyslaniu projektow obudowy . Czy ma kolega jakies dobre zrodlo (wykonawce) ? Jestem elektronikiem z zawodu, nie slusarzem , wiec obudowy zajmuja mi sporo czasu . Chetnie zlecilbym komus wykonanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Też jestem fanem ZENa tyle że tej pierwszej surowej wersji,plus preamp Bride of Zen.Zdjęcia pokazują najnowszą wersję,obudowa jeszcze przed lakierem.Właśnie składam go do kupy,blachy wróciły z lakierni.Odrazu spieszę z wyjaśnieniem ,że płytki trawię sam wzory to oryginalne projekty Passa ze stron PASSDIY beż żadnych przeróbek,właśnie BOZ zasilam także oryginalnym zasilaczem z łańcuszkiem diód zenera i tranzystorem TIP50(TIP29 jest trudno dostępny).Jedyne co ośmieliłem się zmienić to pojemność w zasilaczu preampu jak widać na zdj.No i wentylatorki Noctua(ultraciche nawet po przyłożeniu do nich ucha),które w razie potrzeby chłodzą radiatory,by trzymały temp cały czas ok 50st.

Uważam ten tranzystor za najlepszy w swoim rankingu, pod warunkiem zrobienia go odpowiednio ze sztuką SE ,czyli POTĘŻNY zasilacz z równie potężną wartością kondensatorów(u mnie jest 200000uF),oczywiście jest to moje prywatne zdanie-sądzę,że to wzmacniacz mający same najlepsze cechy dźwięku SE.Kilkanaście wersji ZENa już zrobiłem-ta jest najlepsza i wcale nie zgodzę się z mitem ,że potrzebuje on kolumn wysokoskutecznych choć sam gram na Fostexach bo je lubię.Polecam wszystkim ten bardzo prosty konstrukcyjnie choć napewno nie tani w wykonaniu(radiatory,duże trafo,kondensatory)wzmacniacz,chcąc go zrobić jak należy.Tu nie ma półśrodków.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25239-0-10202300-1345843474_thumb.jpg

post-25239-0-22565900-1345843541_thumb.jpg

post-25239-0-86057700-1345843604_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o odtwarzacz , to niestety, ale kwestia finansowa nie pozwala mi narazie na zakup czegos z wyzszej polki , a za 200euro raczej nic lepszego nie kupie (zakup odkladam do czasu zasilenia kasy hobbysty) :-)

 

Za te pieniądze można kupić przyzwoity odtwarzacz używany , o wiele lepszy od tej Yamahy ( Nad , Cyrus , Arcam itd )

 

Sprawa kolumn . Oczywiscie przy tak malej mocy tego wzmacniacza wskazana bylaby wieksza sprawnosc . Jednak slucham muzyki w domu bardzo kameralnie i raczej nie przesadzam z glosnoscia .

Tu nie chodzi o max natężenia ale o uzyskanie natężenia takiego żeby było można normalnie posłuchać muzyki tak , żeby wzmacniacz nie siadał przy nagłych skokach dynamiki.

I właśnie dlatego rozstałem się z Zenem.

A próbowałem na kilku zestawach wysokiej klasy na Scan Speakach i Seasach ( Sonus Faber i DIY ).

 

A tak przy okazji . Czy kolega mial okazje posluchac zestawu , ktory obecnie posiadam ?

Słucham przeróżnych klocków od 25 lat i wiem że źle dobrany zestaw średniej klasy zagra gorzej niż ten budżetowy a dobrze dobrany.

Jednak ten dobrze dobrany budżetowy zagra niestety tylko na tym poziomie.

Kilka wyższych modeli kolumn JBL słuchałem i chociaż wyglądają pokaźnie to grają jak grają.

Natomiast dobre i nowe odtwarzacze CD zaczynają się powyżej 4000zł bez względu na to co piszą gazetki.

 

Oczywiscie nie moge sie wypowiadac na temat konstrukcji Kolegi Father_Pio , wierze , ze sa z pewnoscia wysokiej jakosci , ale juz ze mnie taki niewierny Tomasz , ze musze dotknac i posluchac :-)

Warto , bo były robione pod lampy niskiej mocy i z łagodnym przebiegiem impedancji

Jesli chodzi o elementy, to nie mam pewnosci , czy wymiana rezystorow i kondensatorow na typowo audiofilskie , przy obecnie posiadany odtwarzaczu CD ma jakis sens .

Warto od czegoś zacząć. I może to być ten wzmacniacz . będziesz miał coś porządnego a resztę dokoptujesz z czasem.

. i wcale nie zgodzę się z mitem ,że potrzebuje on kolumn wysokoskutecznych choć sam gram na Fostexach bo je lubię.

To nie jest mit.

Dzisiaj , po latach od mojego Zena mam forumowy wzmacniacz UGODA i dla mnie to jest godny następca Zena ale bez jego dwóch wad.

Mocy i możliwości wysterowania wszelkich trudnych głośników .

A dynamika i szybkość wręcz rwie membrany ;)

I to słychać nawet przy cichych odsłuchach.

 

Jeszcze jedna sprawa.

Zen powinien chodzić z preampem Zena.

Jestem też zwolennikiem maksymalnego skrócenia ścieżki sygnałowej. Czyli preamp i końcówka w jednej obudowie a zasilacz na zewnątrz ( tak miałem w swoim ).

Nie lubię też wszelkich złączek skręcanych zwłaszcza w torze sygnałowym.

Bo po co stosować super potencjometry , gniazda , przewody jak po drodze jest kilka tandetnych złączek ?

 

Niutek - pozazdrościć regulacji głośności ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz rację ,niemniej jednak nigdy nie zaobserwowałem braku energii i mocy,a tym bardziej dynamiki w ZENie.

Sama końcówka sterowana z regulowanego CD ,zatem bez dedykowanego pre ,małe Totemy Mite-oryg.(ponoć niełatwe monitorki) z pewnością by uszkodziła na pełnej głośności.Moim skromny zdaniem jedyna droga to jak pisałem bardzo mocno przewymiarowany zasilacz absolutnie nie na żadnym toroidzie,tylko klasyczny EI z podwójnym rdzeniem.Ale to moje zboczenie ,wybaczcie.Tymczasem testuję końcówkę,całość może uda się złożyć jutro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25239-0-15070600-1345893240_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe Totemy Mite-oryg.(ponoć niełatwe monitorki) z pewnością by uszkodziła na pełnej głośności.Moim skromny zdaniem jedyna droga to jak pisałem bardzo mocno przewymiarowany

Możliwe .

Mój miał trafo coś z 300W i 40 000uF w filtracji

 

Od lat mam kolumny na różnych midwooferach Scan Speaka a te pomimo " skromnego " wyglądu potrzebują spawarki do napędzenia.

Dlatego polecam Zena ale odradzam go do współpracy z midwooferami Scana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niutek, piękne są te Twoje konstrukcje, monitorki też fajne :-) no i ciekawość, co pod nimi jest/stoi?

By nie zaśmiecać koledze wątku chcę stworzyć mały tutorial jeśli kogoś zainteresuje na temat tych monitorów na Fostex FE126,jest to konstrukcja uważam godna zainteresowania,niespotykany system montażu głośnika nie związanego mechanicznie z obudową i dolna podstawa pełniąca rolę .............. o tym w oddzielnym wątku

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli reaktywacja to ośmielę się kontynuować wątek tego szalenie interesującego wzmacniacza.Ukończyłem zatem całą konstrukcję zgodnie z nowymi założeniami.Dzięki uprzejmości p.Arkadiusza Kallasa otrzymałem dziś najnowszą wersję(styki wykonuje i srebrzy profesjonalna firma,na wejściu rezystory DALE Slit Foil) drabinkę z moimi ulubionymi rezystorami Takman.Powiem krótko -nie zdawałem sobie sprawy ile wnosi do dźwięku regulator gł.Nowa wersja jest bardzo precyzyjna i szczegółowa,przy przełączaniu styków niesłyszalny jest żaden szmer,jeśli chodzi o mechanikę to świetna robota,gratulacje dla twórcy.Dźwiękowo-no cóż moim zdaniem brak jej konkurencji w tej cenie.Szczerze polecam ją wszystkim ,którzy pragną zrobić pasywną regulację do końcówek,lub bezkompromisowy preamp.Ktoś zarzuci kryptoreklamę-nie- jest to szczera opinia hobbysty dla innych hobbystów, wystarczy spróbować.

Pozdrawiam P.W.L.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25239-0-93015000-1346443480_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak już robimy bezkompromisowo to warto zrezygnować z tranzystorów irf na rzecz tranzystorów mocy JFET firmy SemiSouth. Nelson Pass w FirstWatt właśnie te tranzystory wykorzystuje w swoich projektach.Np. F2 w stosunku do F2j ma 3 razy mniejsze zniekształcenia. Przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach zniekształceń jest jeszcze mniej i można stosować mniejszą głębokość s.z.

Jak porównamy np. ZENa z iRF a później z np. SJEP120R100A to dźwięk z SJEP jest znaczniej, znaczniej mniej docieplony.

 

Ale zaraz, mamy też SJDP120R085! - przyjżyjmy się charakterystyce i porównajmy lampą, z triodą mocy i co? czyż nie są niemalże identyczne ? :)

Tu możemy mieć jeszcze mniej zniekształceń i lepszy dźwięk - wystarczy pokombinować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jak już robimy bezkompromisowo to warto zrezygnować z tranzystorów irf na rzecz tranzystorów mocy JFET firmy SemiSouth. Nelson Pass w FirstWatt te właśnie te tranzystory wykorzystuje w swoich projektach.Np. F2 w stosunku do F2j ma 3 razy mniejsze zniekształcenia. Przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach zniekształceń jest jeszcze mniej i można stosować mniejszą głębokość s.z.

Jak porównamy np. ZENa z iRF a później z np. SJEP120R100A to dźwięk z SJEP jest znaczniej, znaczniej mniej docieplony.

 

Ale zaraz, mamy też SJDP120R085! - przyjżyjmy się charakterystyce i porównajmy lampą, z triodą mocy i co? czyż nie są niemalże identyczne ? :)

Tu możemy mieć jeszcze mniej zniekształceń i lepszy dźwięk - wystarczy pokombinować.

no tylko że irfp 240 to powiedzmy 10 pln

sjep to prawie 100:(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to można dostać Passowe tranzystory,czytałem że są niedostępne dla zwykłych hobbystów.Podajcie gdzie je można kupić.100 pln to i tak cena przyzwoita,raptem 4 sztuki(piszę i podst.ZEN) nie zaważą na calym budżecie.Proszę o podpowiedź gdzie takowe dostać.

Dzięki pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję a P kanałowy ?

 

Nie ma P kanałowych :)

 

Ja kupiłem w farnell te co pisałem. A dlaczego te ?

1. Bo mają niezłe parametry - taka dobra równowaga pomiędzy np. wejściową pojemnością a max prądem

Przykład IRFP240 ma pojemność wejściową: 1275pF a SJDP120R085 ma 255pF!

2. bo Nelson Pass je używa (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) .

 

"The new J2 Power Amplifier, designed by legendary audio innovator Nelson Pass for First Watt, a high-quality amplifier specialist, features SemiSouth’s SJEP120R100, a normally-off, 1200 V, 100 m-Ohm SiC Vertical Junction Field Effect Transistor (JFET). Nelson Pass is founder of First Watt and also Pass Laboratories."

 

Jeszcze była jedna nota że używa też SJDP120R085. No ale wystarczy zajżec na:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozwala sądzić że chodzi o SJDP120R085 - chyba że na zamówienie dla niego coś zrobili - no ale SemiSouth robiła te tranzystory dla wojska USA głównie do radarów i wątpię żeby dla niego też zrobili..a może..

 

Teraz chcę zamówić dacpol.com.pl dlatego że są oni dystrybutorem ale muszę czekać aż będą mieli więcej zamówień na różne części z USA i ja się w ten sposób dołączę do tego ich zamówienia. Chcę zamówić 4xSJDP170R1400 ma to pracować jako VA - a akurat farnell tych tranów nie ma.

 

Jak ktoś robi Zena na tych tranzystorach to kupuje 2 tranzystory (po jeden na kanał) a CSS przecież robi na IRFP240.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pdyn, a czy ty kombinowałeś może już coś z passsowymi nemesisami? trafem głośnikowym jak w M2?

 

Nie gdyż:

1. Nelson Pass w którymś ze swych opracowań powiedział że najniższe zniekształcenia dają rezystory, później kondensatory, elementy aktywne a najwięcej transformatory. To po co w sygnał pchać coś co daje najwięcej zniekształceń?

2. Taki transformatorek trochę kosztuje a przecież alph CSS jest dla mnie naprawdę ok

 

Tak czy inaczej podobno jak np. poczytać opinie o M2 to są naprawdę pozytywne. Może i warto ale ja w to nie wchodzę.

 

>Dzięki, są jeszcze w Semisouth wersje opisane AUDIO choć właśnie pojemności i inne parametry mają gorsze od np.085?

Ja mam te:

SJEP120R100A (to ta audio), SJDP120R085 - te tranzystory są inne, inne charakterystyki, do trochę innych układów.

 

Z pierwszego można np. zrobić J2, Alepha. Z drugiego można popróbować Zen9/Firstwatt F3 (ale nie wprost pozamieniać elementy z tamtych układów - jak pokombinujecie to zobaczycie dlaczego).

 

Jak robimy tego Zena (bo o nim ten wątek) to dobrze zajrzeć na schemat F2 lub F2J:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i zaadoptować sposób biasowania z tego układu (jest poprostu lepszy), dodatkowo dobrze podłączyć do suwaka potencjometru P1 i masy kondensator który będzie zwierał składową zmienną.

 

Mała uwaga: Nelson Pass mówi że tranzystory SemiSouth mają charakterystyki zbliżone do lampy np. w J2 pisze: "With a device that behaves a little like a tube" a to przecież nie jest prawda bo SJEP120R100A który tam jest użyty a w każdym razie jakiś SJEP to zachowuje się jak MOSFET i w biasowaniu i w charakterystyce.

Jemu chodziło raczej o serie SJDP i tu można pokusić się o topologie używaną triodach i używać sposobów optymalizacji tam stosowanych.

 

A teraz ćwiczenie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) czy ostatni układzik biasowania nie jest z błędem ? Tranzystory SJDP potrzebują ujemnego napięcia do bramki w stosunku do źródła. Czy z tego układziku dostaniemy ujemne napięcie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś już nabędzie SJDP120R085 proponuję taki układ:

 

SIT_2.PNG

 

Oczywiście działa on w rzeczywistości jeszcze tylko rezystor dodajemy do bramki 100R. Nie trzeba tu dodawać zenerek na wejście.

Jest to układ SRPP, damping factor = 1, THD przy 1 wat 0.3% , impedancja we 100k, brak globalnego sprzężenia zwrotnego, brak wejściowego kondensatora.

 

W sumie istnieje możliwość pozbycia się wyjściowego kondensatora. Układ raczej dedykowany dla kolum o wysokiej skuteczności.

Gra tak jak piszą Firstwatt SIT (który ma inna topologię)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz układ bez wyjściowego i wejściowego kondensatora. Jest to układ poglądowy, nie sprawdzony w rzeczywistości.

SIT 1 i 2 Nelsona z całą pewnością są duuuuużo lepsze ale DIY to przecież nie tylko kopiowanie czyjejś pracy ale też i samemu można trochę pokombinować :)

 

SIT_2_DC.PNG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.