Jump to content
IGNORED

Kolumny do wzmacniacza Denon PMA-560


ryczy

Recommended Posts

Witam.

 

Niedawno zakupiłem wzmacniacz Denon PMA-560 i CD Denon DCD-685.

 

Posiadam kolumny:

Heco Superior 740

4 Ohm, 120W, 28-35000

Jedna kolumna czasem terkocze kiedy gra niski bas, poza tym wysokie zakresy jednej z kolumn są przytłumione, różnicę tę słychać szczególnie kiedy grają hi-haty.

Lorenz Acoustics f1-80

8 Ohm, 50W, 39-25000

Grają dobrze, tylko pokrętła regulacji zakresów trzeszczą i nie łączą.

 

Mój pokój:

Poddasze; 4,43m na 4,73m; wysokość najniższej ścianki pokoju to tylko 48 cm. Kolumny ustawione pod spadzistym sufitem, miejsce odsłuchu pod przeciwległą ścianą.

 

Słucham:

Ciężki rock (np Rammstein, Acid Drinkers), lżejszy rock (np Red Hot..., Happysad), dobra muzyka elektroniczna (np Archive), czasem może być pop jak Brodka.

 

Czego szuka? Może opis moich wrażeń po odsłuchu tego co mam najlepiej to zdefiniuje :)

Ceny kolumn są straszne, a ja nie chcę szaleć. Czy za 400 zł można coś nabyć?

 

Niestety nie jestem osłuchany w większej ilości różnego sprzętu, więc nie mam dużego porównania. Dlatego moje opisy bazują tylko na tym co mam. Także opisy brzmienia nie będą fachowe. :)

 

Muszę przyznać że w kolumnach Heco wysokie zakresy są bardzo dźwięczne, a i bas jest mocny. Problem jest tylko taki że chyba nie pasują do mojego pokoju i chyba są za jasne do jasnego wzmacniacza Denona. W ostrzejszych kawałkach na średnich zakresach robi się męczący jazgot. Ponadto źle je upchnąć pod niskim spadzistym sufitem. Próbowałem ustawienia po przeciwnej stronie, ale tam brzmiały jeszcze ostrzej. Poza tym miejsce odsłuchu pod spadzistym sufitem nie było dobrym rozwiązaniem. Heco z niektórymi płytami brzmiały całkiem dobrze, szczególnie ze spokojniejszą muzyką, np z Archive, gdzie wokal i cała muzyka stawała się jasna, przestrzenna, a czasem wręcz przejmująca z lekkim dreszczykiem :)

Pomimo tego że Heco grają dźwięcznie na wysokich zakresach, to jednak mam wrażenie że delikatne hi-haty są za słabo słyszalne. Nie wiem czy to wina wzmacniacza, czy mojego pokoju.

Natomiast jeśli chodzi o bas, to jego już na pewno jest mało szczególnie jakby w zakresach pomiędzy ostrą górną średnicą i bardzo niskim basem. Brakuje takiego wypełnienia, tłustości potrzebnego w ciężkiej rockowej muzyce. Bas pojawia się dopiero w utworach, które same z siebie mają bardzo basowy charakter. Wtedy jak zadudni to nie tylko słychać, ale także można go poczuć całym ciałem.

Musiałem podkręcać pokrętło "bass", ale i tak nie uzyskiwałem tego wypełnienia.

 

Kolumny (monitory) Lorenz w porównaniu do Heco brzmią jakby były przytłumione, ale słychać taki wypełniający bas o który mi chodzi, a średnica nie denerwuje. Muzyka nabrała tłustości, ale stała się bardziej przytłumiona. Co więcej bas w miejscu odsłuchu pod ścianą jest wręcz dominujący. Wolę jednak dominację basu niż średnicy, chociaż musiałem podkręcić pokrętło "treble" w wzmacniaczu. Delikatne hi-haty nadal czasem brzmią jakby za słabo.

Monitorki powinno stawiać się na jakimś podwyższeniu, ale pod spadzistym sufitem mogę je podnieść co najwyżej o 40 cm. Zresztą po takiej próbie stały się jakby bardziej natarczywe. Mam wrażenie że muzyka rozchodzi się nisko przez ten sufit, a po ustawieniu tych monitorów wyżej jakby jeszcze bardziej zaczęła opierać się o ten spadzisty sufit. Brakuje przestrzeni ponad. Tak samo praktycznie rozchodziła się w przypadku wyższych kolumn Heco.

 

Dlatego chyba w grę wchodzą tylko monitory, które będą stały jako podłogowe, no chyba że byłyby jakieś kolumny podłogowe, które dobrze sprawdza się w takich warunkach. Chociaż monitory lepiej komponują się wizualnie. Mogłyby być nieco większe niż te moje, które mają 43,5 cm wysokości.

 

Próbowałem podłączyć 4 kolumny, zanim oczywiście zastanowiłem się czy powinienem. Myślałem że połączę cechy brzmienia obu zestawów. Brzmienie rzeczywiście stało się jakby pełniejsze. Małe kolumny dodały tłustości, a duże dźwięczności na wysokich zakresach... Niestety po jakimś czasie wzmacniacz zaczął klikać tak samo jak klika podczas włączania lub przełączania głośników A,B,A+B. Dlatego zorientowałem się że coś jest nie tak. Na innym forum dowiedziałem się że to nie zdrowe dla Denona PMA-560 bo impedancja na A+B nie powinna być mniejsza niż 8 Ohm, a Heco mają 4 Ohm i Lorenz 8 Ohm. tam przeczytałem że mogłem coś poprażyć w wzmacniaczu. Czy to oznacza że wzmacniacz nie pochodzi już za długo?

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę uprawiać komerchy, ale niebawem będę sprzedawał visatony alto, które jak sądzę byłyby dla Ciebie idealne i w dodatku zmieściłbyś się w cenie. :) Na temat samych kolumn informacje znajdziesz bez problemu w necie. :)

Audio pasjonaci - łączmy się w siłę! :)

Link to comment
Share on other sites

frobek - pokrętło głośności prawie na "godzinie 9" i lekko podkręcony bas. W sumie gra wtedy już głośno, ale jest jeszcze duży zapas. Nie zagrzał się jakoś specjalnie, ale nie wiem czy akurat grzanie się w tym przypadku jest wyznacznikiem tego czy wzmacniacz mógł ulec jakimś uszkodzeniom czy nie.

 

pdi90 - ale czy te visatony zagrają lepiej niż monitorki które mam? Moje mają większy zakres - 39 - 25000 Hz. Poza tym mają 3 głośniki.

Link to comment
Share on other sites

Co myślicie o kolumnach

Onkyo SC-600

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3 głośniki

80W

30 - 70000 Hz

6 Ohm

 

albo

T+A PP140

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3 głóśniki

90W

30 - 25000 Hz

4 Ohm

 

Obie kolumny mają nieco ponad 50cm wysokości.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.