Jump to content
IGNORED

Regeneracja Tonsil ZG30C114


Cawe

Recommended Posts

Witam. Przymierzam się do wymiany głośników i kondensatorów w powyższych kolumnach. Głośniczki oczywiście tylko oryginały GDN 20/40 4 OHM , ale zacząłem się zastanawiać jakie kondy tam dać. Oto schemat zwrotnicy.

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Chciałbym aby kondy mnie nie zrujnowały myślę że zestaw do 60, 70 zł . Myślałem by tam wpakować Jantzen Audio Cross-Cap co o tym myślicie ? Kolumny na razie grają z yamaha rx-v557 i jvc A-10X (który po modyfikacjach zostanie chyba na stałe) . Wpadły mi jeszcze w oko AUDYN CAP . Chciałbym żeby można było je kupić w Polsce.

Tu jeden ze sklepów

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze, oryginalnie był Tam GDN20/30 - niestety znaczna różnica. Jest nieprodukowany od dawna i ciężko dostępny. O ile cewka sprawna łatwo można zawieszenie górne naprawić i dalej gra. GDN20/40 wielu wstawia od tak, ale w praktyce potrzeba zmian w zwrotnicy. W ZgC-40-8-580 był oryginalnie GDN20/40(jeżeli się nie mylę).

Upewnij się czy masz wersję C114(4ohm) czy może C115(8ohm).

Na początek zabawy uszczelnić porządnie obudowę w środku i pod głośnikami. Wymienić wygłuszenie na lepsze. Wymienić okablowanie, ale nie przesadzaj z ceną.

Z kondensatorami także nie przesadzaj, są to letnie kolumny i chyba wiele więcej się z nich nie wyciśnie. Choć sama wymiana elementów przynosi znaczną poprawę w większości przypadków. Ja odnawiałem kiedyś zwrotnicę kompletnie, ale podzespołami z średniej półki i wyraźnie było słychać poprawę.

Link to comment
Share on other sites

Już kiedyś wymienione były zawieszenia, jeden gra bardzo dobrze, drugi ma czasem problemy(nie ja robiłem) . Mam 4 OHM. Wydaje mi się że kolumny grają na tyle ładnie że warto je trochę pod regenerować. Czemu przy zmianie na 40 trzeba zmieniać zwrotnice? Opór pozostaje taki sam, czyli charakterystyki też, a oporniki powinny spokojnie wytrzymać . Rozumiem że dokładniejsze wygłuszenie gąbką da cieplejszy dźwięk ?

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Taka wata dobra ?

 

Chyba że w tej cenie można upić coś lepszego, to by się zastanowiło, lecz pewnie od razu będą do regeneracji

Link to comment
Share on other sites

Może zamiast kupować nowe głośniki, wyślij swoje do regeneracji np. do firmy Umifon. Jakiś czas temu także regenerowałem głośniki Tonsila (DGN 20/40) w Umifonie i jestem bardzo zadowolony z usługi. Zapłaciłem 45zł od sztuki, ale moim zdaniem było warto.

Link to comment
Share on other sites

Tej waty na wytłumienie to nie wiem czy dobry pomysł, może lepiej "piramidki"?

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - - 1szt. powinna wystarczyć. Jak dasz zbyt dużo wytłumienia znikną niskie tony. Podsyłam schemat jak wyglądało oryginalnie wytłumienie.

Głośnik ma inne parametry dlatego nie jest wszystko super po zmianie... Powiedzmy że to pominiemy bo nie mam warunków na zabawę.

 

Osobiście uważam, że te kolumny są bardzo dobrym wytworem. Masywnym, o dźwięku ocieplonym, może trochę przytłumione średnie i sypiąca góra, ale dały się słuchać godzinami, przeciwnie do altusów, altonów, itp.

 

Regeneracja w Umifomie opłaca się jeżeli masz oryginalne gdn20/30. Jak nie masz, to lepiej kup nowe gdn20/40.

 

Wpakuj nowe elementy do zwrotnicy(razem z okablowaniem), to jest istotna sprawa.

Link to comment
Share on other sites

Jeden z gorszych modeli Tonsila. Zastanowilbym się nad sensem reanimacji.

Jestem tego samego zdania. Masakrycznie zły głośnik wysokotonowy i przeciętny woofer. Miałem to badziewie bardzo dawno temu i miło nie wspominam. Jeśli celem autora jest osiągniecie jakiegoś tam dźwięku , prościej jest poszukać na przykład Tannoy M1 albo M2. Będą to dobrze zainwestowane cztery stówy i relatywnie dobry efekt.

No, ale to nie mój cyrk i nie moje małpy

Problem jest w tym, że to nie jest baza do tuningu (Tonsil). Wywalenie kasy na komponenty przyniesie mocno ograniczony efekt. To tak jakby ospojlerować i wyposażyć malucha w sportowy wydech, Kaszlak bedzie dalej kaszlakiem. Choćby nie wiem jak bardzo się chciało żeby było inaczej

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o charakterystykę to na prawdę mi pasują jak grają. Każdy ma swoje gusta. Dziękuję za schemat. oryginalną gąbkę całkowicie wywalić ? Cewek chyba nie muszę zmieniać w zwrotnicy. Kabelki jakieś 2.5 chce dać głośnikowe.

 

54139 ja byś mógł to proszę napisz co się zmieni przy 40. Będę wiedział na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Te głośniki mają inne parametry szczegółowe. Inna jest wysokość cewki, karkas cewki w 20/30 zrobiony z aluminium, a 20/40 papieru. możliwe że wysokość uzwojenia jest inna.

W praktyce GDN 20/30 gra tam po prostu lepiej; bas jest głębszy, czuć go... Często ludzie narzekali po wymianie na 20/40, że uszczupliło się basu. Po prostu 20/40 wymaga innego litrażu żeby zagrać równie dobrze. Nie mogę znaleźć w tej chwili parametrów żeby pokazać porównanie... Prosta sprawa, sprawdź w necie czy nie pisze źle i jak masz te głośniki oddaj je do regeneracji, ale...tylko do zaufanych źródeł jak umifon(jeżeli chcesz inne równie dobre pisz na pw/maila).

 

Gąbkę wywal, pewnie i tak sparciała.

Cewek nie musisz zmieniać o ile nie są popalone(widać gołym okiem najczęściej), wszystko inne wymień. Kable mogą być nawet ciut mniejsze, to tylko 30W, nie ma co przesadzać.

 

Kolumny są bardzo ok, tym bardziej za takie pieniądze, nie znajdzie się nic innego. A poprawne odświeżenie ich przyśnienie świeżość w dźwięku.

Link to comment
Share on other sites

Ja też czytałem opinie na temat zamiany GDN20/30 na 20/40 i zdecydowana większość była negatywna. To ,że głośniki mają 30 lat nie ma moim zdaniem znaczenia. Jeśli zlecisz wymianę wszystkich elementów oprócz koszy, to ich wiek nie ma wpływu na finalny efekt. Metal się tak szybko nie starzeje :)

Link to comment
Share on other sites

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) coś takiego trzeba by wpakować ? Warto samemu próbować ? Dotychczas robiłem tylko zawieszenia. Te 45zł to sama robocizna czy z podzespołami?

Dziękuję wam za dobre rady.

Link to comment
Share on other sites

45zł płaciłem za całość, czyli robocizna + podzespoły. Na początku tez chciałem regenerować sam, ale wyczytałem, ze do tego jest potrzebna wprawa, której mi brakuje. Jeśli zregenerowałeś już poprawnie kilka głośników to kup ten komplet ze strony Tonsila i napraw głośniki. W innym wypadku polecam skorzystać z usług zajmującej się tym firmy.

Link to comment
Share on other sites

Zaraz, zaraz, co z Wami? Nie widzicie że to czysta chińszczyzna????? Gdzie rant przy zawieszeniu? Co to za kształt membrany? Co z struktura? Wpiszcie w google.pl w obrazy hasło: GDN 20/30 i zobaczcie jak wyglądał/wygląda oryginalny głośnik, bo wydaje się że nie wiecie niestety.

Przykład z nowym zawieszeniem:

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Samemu opłaca się je robić tylko wtedy gdy masz sprawny elektrycznie głośnik i całą membranę, a wklejasz nowe zawieszenie górne(oczywiście tylko z Umifonu). W innym przypadku nie masz szans żeby go dobrze zrobić, bo problem jest z wysokością cewki o ile dobrze pamiętam...

Umofon, robi zawsze wszystko za chyba 60% ceny nowego głośnika. Zawsze wymieniają komplet: cewka, membrana, zawieszenia(dolne, górne). Więc po prostu otrzymujesz nowy głośnik w starej budzie:) Po co przepłacać za nowe w tym przypadku skoro są gorsze?:)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie mam na stanie ZG30c114 , kolumny jak do mnie trafiły to pomimo idealnej obudowy to w głośnikach zawieszenia brak. Oczywiście myślałem o wymianie samego zawieszenia lecz nie miałem pewności w jakim stanie jest karkas oraz cała reszta , i ostatecznie co z tego wyjdzie na sam koniec. Tak więc z alledrogo (firma z Wrocławia) zamówiłem cały klejony komplet membran do głośników , podczas zamawiania ważne jest aby podać właściwe dane głośnika tz;gdn 20/30 a nie mylić z gdn20/40 ten ostatni jest to co innego inny głośnik inna cewka. Niestety w sprzedaży niema 4omowych cewek i zostały założone zostały 8omowe , w zwrotnicy nic nie zmieniałem jedynie co wymieniłem przewód do głośnika na grubszy 2,5# ,i do środka upchałem trochę waty poliestrowej (tak bez żadnego strojenia)

Tak więc na dzień dzisiejszy kolumny grają może nie tak jak oryginały ?

pomimo mniejszej mocy w porównaniu z altusami to osobiście wole te zg30 mają lepsze brzmienie.

 

Co do klejenia to robiłem to pierwszy raz , wyszło działa i nic nie ociera ,

w internecie jest dużo instrukcji na temat klejenia głośników ,

na YouTube są filmiki

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w zwrotnicy nic nie zmieniłeś to głośniki niskotonowe mają aktualnie zbyt wysoką częstotliwość podziału, mniej więcej dwukrotnie w porównaniu do oryginalnych 4 Ohm. Ponadto nie wiadomo jaką mają w porównaniu do oryginalnych skuteczność przy tym samym napięciu doprowadzonym, tak więc trudno powiedzieć czy będą grać tak samo nawet jak zmienisz elementy zwrotnicy.

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Link to comment
Share on other sites

... Czy to nie oczywiste że będzie inaczej, może nawet źle???! Salto, bo o nich piszesz.... zazwyczaj miało china. Ostatnio jakieś dziwne przebłyski przynajmniej podobnych do oryginału mieli, ale tylko zawieszenie górne, choć np. do gdn20/60 w ogóle nie pasowało zawieszenie. I na pewno nie sprzedają oryginalnych czy podobnych membran!

Są inne, lepsze źródła gdzie mają takie rzeczy(kto szuka ten znajdzie).

Umifon robi dalej membrany, zawieszenia itd.; zdarza się że coś poknocą i np. zawieszenie mają inny odcień, nie mam pojęcia co z nimi. Zapewne ciągle im za mało i chcą się dorabiać kosztem wszystkiego i wszystkich, jak wszyscy w Polsce (Co Za Naród!!!).

Mimo wszystkich problemów z regeneracjami, Umifon pozostaje dalej najlepszym źródłem ogólnodostępnym.

 

Zawsze mówię, że zg30c, grają lepiej niż wszelakie Altusiska, i ich cena jest dużo lepsza(logiczniejsza) niż za Altusy. Altusy warto kupić do 150zł za sprawne. Ale wszyscy co się interesują widzą co się wyczynia na serwisach aukcyjnych....

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Kilka miesięcy temu poddałem regeneracji moje staruszki ZG30C115 (8ohm).

Niestety posypały się membrany głośników niskotonowych. Wymieniłem niskotonowe na 50W GDN20/50, które zakupiłem w sklepie firmowym Tonsila. Tam też sprzedawca po konsultacji z jakimś fachowcem z produkcji powiedział, że zwrotnic nie trzeba modyfikować?!

Zakres regeneracji obejmował:

Wykonałem nowe zwrotnice wg. oryginalnego schematu z użyciem nowych elementów.

Wymieniłem okablowanie wewnętrzne.

Wymieniłem pianki tłumiące na nowe.

Pod głośnikami i gniazdem wejścia dałem nowe uszczelki z pianki.

No cóż, do moich B&W z serii sześćset to nadal im daleko, ale grają zupełnie przyzwoicie.

Tonsili używam do codziennego (radio) grania z aplitunerem Denona, który też wzmacnia dźwięk z telewizora gdy leci jakiś koncert.

W załączeniu kilka fotek; stare zwrotnice, nowe zwrotnice i nowe zwrotnice zamontowane w kolumnach.

Czy się opłaciło? Oczywiście, że tak!

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-40252-0-58787300-1372253823_thumb.jpg

post-40252-0-78463400-1372253885_thumb.jpg

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

I to właściwa robota "D.O.M." - choć szkoda że nie masz gdn20/30. Myślę że 20/40 sprawowałby się lepiej od 20/50. Ale mimo wszystko o to chodzi, tak się naprawia/odnawia kolumny. Wygłuszenie, okablowanie, uszczelki, zwrotnica, to podstawa która wnosi dużo zakładając że mamy oryginalne sprawne głośniki.

Gratulacje dobrego wykonania roboty!

Link to comment
Share on other sites

Że też Ci się chciało tyle na zwrotki wydać do takiego projektu... :) Szacun.

 

Możesz pokazać w jakim stanie masz skrzynki, że chciałeś w nie tak inwestować?

To są kolumny w tzw. wykonaniu eksportowym. Skrzynki mają ponad 30 lat , kupiłem je w 1979r. i wyglądają dość dobrze. Dzisiaj już ciemno. Jutro zrobię jakąś fotkę i wrzucę.

Link to comment
Share on other sites

W sieci można znaleźć bez trudu dostawców:

Rezystory kupowałem tu: aukcje@elektroniksc.com.pl (allegro)

Gąbkę do wytłumiania tu: cezary.rybnik@interia.pl (allegro)

Kondensatory i cewki 0,33mH tu: lukwlod@wp.pl (allegro)

i tu:

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

------------------------------------------------------

2 x Cewka Rdzeniowa 1,00mH 0,170 Ohm dr.1,0fi (*5090 CEWKA) = 28.54PLN

2 x MKP 400V 4,70uF (CROSS 4,70) = 19.44PLN

2 x MKP 400V 6,80uF (CROSS 6,80) = 25.14PLN

------------------------------------------------------

Podsuma: 73.12PLN

VAT 23%: 13.67PLN

Stawka wg tabeli (1 x 0.28kg.) (Poczta Polska): 6.00PLN

Razem: 79.12PLN

dolphin123 ma rację. Nie warto kupować 1mH powietrznej - zbyt droga!, zwłaszcza do regeneracji Tonsili. Rdzeniowa w zupełności wystarczy i jak widać powyżej nie tak droga. Poza tym, widziałem rdzeniowe cewki w zwrotnicach kolumn po kilkadziesiąt tysięcy zł.

 

Gdzie cewki i rezystory kupowałeś D.O.M. ? Przekonaliście mnie by regenerować swoje.

Gdy kupowałem swoje ZG30C115 w bodajże 1979 r. to były super kolumny jak na polskie warunki - późno Gierkowska komuna i już pustki w sklepach.

Przez wiele lat mojego życia grały mi w domu i byłem zadowolony (nawet nie wiedziałem, że są znacznie lepsze kolumny). Nie potrafił bym ich wyrzucić na śmietnik. Zasłużyły na dobre traktowanie. Pewno pograją następne 20 lat, choć żadnym "hi endem" nie były i nie będą.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

... cewki 0,33mH tu: lukwlod@wp.pl (allegro)...

2 x Cewka Rdzeniowa 1,00mH 0,170 Ohm dr.1,0fi (*5090 CEWKA) = 28.54PLN...

Dlaczego zastosowałeś cewki 0,33mH i 1,00mH? Znalazłem w schemacie z dokumentacji dla tych głośników że powinny być 0,2mH i 1,1mH. Czy zastosowanie innych wartości wpływa pozytywnie na charakterystykę?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.