Skocz do zawartości
IGNORED

Cynowanie kabli


deus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar ocynowac kable glosnikowe i nie bardzo wiem jak sie za to zabrac... Napiszcie jak to sie robi oraz jakiej cyny nalezy uzywac - zwyklej technicznej czy sa moze jakies lepsze odmiany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła cyna ze srebrem bedzie o tyle dobra ze jest znacznie twardsza niz ta z ołowiem i wytrzyma dużo więcej przepinania i zgniatania kabli w gniazdach głosnikowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz cynę w formie cienkiego - fi ok 1 mm drucika. Odizolowujesz końcówkę kabla . Owijasz drucikiem cynowym kabel - tak żeby weszły min 2-3 nawoje. Nagrzewasz lutownice ,podgrzewasz cynę i kiedy ta zaczyna się topić od miejsca ucięcia izolacji w kierunku końca kabla ciągniesz grotem a cyna pokrywa kabel równomiernie od izolacji do końcówki. Obracasz kawałek kabel i znowu to samo aż oblecisz cały kabel dookoła .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> bodo_z , wytłumacz w takim razie po co są groty-tygielki ? :)

Ja osobiście końcówkę kabla w roztopionej kalafonii zanurzam, uchwyt lutownicy w imdełku mocuję, przystawiam końcówkę kabelka do tego grotu i po jakimś ( zależnym od grubości drutu ) czasie przykładam do kabelka ( cały czas opartego o grot ) lutowie. Kabelek wtedy lutem sam nasiąka. Sposób z owijaniem też dobry, szczególnie przy grubszych kablach.

A i jeszcze jedno, nurzanie w kalafonii dobre efekty daje przy Sn63Pb37 ( Sn64Pb36 ), średnie przy Sn96,5Ag3,5 ( przy stopach ze srebrem chyba inny topnik jest ). O ile kabelek delikatnie oskrobaliśmy, topnik w rdzeniu lutu w zupełności starczy i "kąpiel" w kalafonii jest zbędna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze sposób ( ja osobiście unikam ) z stopieniem lutownicą większej kulki z lutu i zanurzanie w tym końcówek. Wady te same co przy tygielkach ( np. wierzchnia warstwa stopu lutowniczego utlenia się, topnik odparowuje etc. ), zaletą jest to że możemy w tym wiele końcówek szybko pobielić ( przydatne przy mniej wybrednych urządzeniach, do których elementy z odzysku i/lub stare pchamy ).

Jest jeszcze "rynienna" metoda stosowana w pistoletówkach transformatorowych z grotem U kształtnym ( zamiast Y kształtnego ) , ale to pominę milczeniem ( jedynie przy żelaznych końcówkach nędznych wtyków się nadaje, bo tam często inne sposoby zawodzą... )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lt_Bri Ciekawe ilu amatorów dysponuje lutownicą z tyglem a ilu traolówką ? a też ilu na stację lutowniczą z rególowana temperaturą?. Pozdrawiam :>)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam zetrzeć na proszek 2 - 3 tabletki aspiryny, posypać kabelek najpierw i można cynować do woli jak kto chce. Tyle że śmierdzi jak cholera i trzeba uważać i nie wdychać oparów. Generalnie dobra metoda do garażu albo piwniczki wentylowanej, w domu nie polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topnik z lutu cynowo srebrnego też gorzej pachnie ( śmierdzi tak że rzygać się chce ) od kalafonii ( ta nawet w miarę ładnie pachnie ).

 

Zrobić tygielek to 5 -10 min. roboty ( tylko wiertarka ze statywem się przydaje ), jak przezwycięże swoje lenistwo to zrobę takowy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi, ale szczerze mowiac nie bardzo wiem co do mnie mowicie... Nie znam tych waszych zwrotow typu grot i topik... Poprosze o instrukcje dla poczatkujacego. Nie wiem jak sie nazywa moj typ lutownicy, ale jest bardzo stara i zgaduje ze w "tamtych" czasach tylko takie byly. Powinniscie wiedziec o co chodzi. Z gory dzieki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, puszka ( taka jak od pasty do butów ) złotówkę czy dwie kosztuje. Niestety dodatkowa kalafonia przy lucie cynowo srebrnym średnio się spisuje... Ale przy zwykłym cynowo-ołowianym świetnie ( ta sama jest w rdzeniu lutu )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkul dobrze pisze, trza poćwiczyć ( przy okazji trochę się poparzyć :) ). Weż se trochę drucików, na początek cieńszych niż głośnikowy i trochę je polutuj ze sobą, z miejsca podłapiesz o co chodzi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lutownice zetdezet LT60 (60W). Pogadalem troche z ojcem i dowiedzialem sie co to jest topnik i po co sie go uzywa... Teraz bede probowal cynowac tylko nadal niewiele rozumiem z tego co piszecie. Po co owijac kabel cyna?? nie wystarczy poprostu podgrzewac ja tuz przy kablu??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->Deus,grotem lutownicy , lut( cynowo-ołowiowy, cynowo-srebrny etc. ) dotykasz tylko do "pobielenia" końcówki grota. N a w e t s i ę n i e w a ż nabierać na grot lut i nim lutować ( to przy rynnach przejdzie, a nie tu ), lut ma się rozpuścić o lutowany/lutowane element/y, czyli je( w tym wypadku kabel ) masz podgrzać lutownicą. Jako że elementy które są ze soba lutowane mogą być zatłuszczone, spasywowanwe ( pokryte tlenkami ), a to utrudnia/uniemożliwia lutowanie to trzeba ten problem jakoś rozwiązać. Można je oskrobać, albo uzyć środka który ułatwi ich zlutowanie czyli topnika ( w przypadku lutu cynowo-ołowianego może to być kalafonia, zazwyczaj jest już w srodku (rdzeniu) lutu ).

-->Virus, z cynela szpulka 100gram kosztuje tak z dziesięć czy piętnatście złotych ( już dokładnie nie pamiętam ), cyna do srebra tam jest jak 96.5 do 3.5 ( Sn96.5Ag3.5 ). Ale tego więcej jest niż metr :) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lt_Bri wielkie, ogromne dzieki... Wytlumaczyles to, jak dla mnie, idealnie, wszystko zrozumialem... Jutro lece do sklepu kupuje cyne i bede sie bawil :) Dzieki wszystkim za odpowiedzi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> deus, do idealności ( czy choćby poprawności ) to mojemu tłumaczeniu daleko. Ale gdybym różne stopy lutownicze i ich zastosowania zaczął wymieniać to by chyba z dzień czy dwa zajęło ( nawet nie chcę myśleć ile czasu by poszło na wymienianie topników, bo do każdego stopu może być więcej niż jeden :) ).....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy użyciu wtyków bananowych (wersji z dokręcaniem kabla dwoma śrubkami) też zaleca się cynowanie kabli ?

Czy może wystarczy "szczelnie zamknąć" końcówkę np. jakimś silikonem - aby nie dopuścić powietrza do odizolowanej końcówki kabla ? Czy może mieszam pojęcia ?;-) Czytałem, że nagrzewanie kabla/"cynkowanie" może spowodować więcej złego niż dobrego - szybsze utlenianie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cynkowanie to się do blach stosuje :)

A czy obudowa takiego banana nawet po uszczelnieniu powietrza nie będzie przepuszcać ( pomijając że przed takim uszczelnieniem trzeba byłoby resztek powietrza z wnętrza wtyku się pozbyć, np wpompowując azot tak jak to się w lunetkach robi ) za dużo zabawy, a przy okazji można to silikonem odizolować :) .

Ale fakt jest faktem że przegrzewając kabel można ( ponoć ) strukturę miedzi skiepścić ( ale przy tanich kabelkach to raczej nie jest istotne...a ja osobiście system za kiepski mam żeby był sens z czymś droższym się bawić).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.