Jump to content
IGNORED

Niepożądane rozprzestrzenianie się dźwięku z kolumn podstawkowych. ONKYO D-N10BX + hk6500

prezesaux

Recommended Posts

Witam. Mam problem. A mianowicie po ustawieniu kolumn na biurku mam problem tzw potocznie "dudnieniem" . Nie wiem co począć kolumny ustawione troszke wyżej jak poziom głowy na biurku. Rozstawienie w pokoju:

aif0.png

Zdjęcie jak wygląda mebel na którym znajduje sie naglosnienie

rljj.jpg

Ten mebel u góry ma szafki.

Podłożyłem pod kolumny gumę taką tłumiącą do samochodu prowizorycznie ok 5cm. Jest nieznaczna poprawa ale nadal są nie porządane dźwięki basu. Rozstawienie mebli i chciałbym pozostawić bez zmian, chyba że znajdą sie naprawdę ciekawe propozycje choć przemyślałem juz sporo w tej kwestii.

Sprzęt:

kolumny- ONKYO D-N10BX

wzmacniacz- HarmanKardon HK6500

Bardzo denerwuje mnie to, ten ciągnący sie bas. Wiem, że ułożenie kolumn nie jest rewelacyjne, lecz ogranicza mnie mój pokój, który duży nie jest. Probowałem z gąbkami akustycznymi w obrębie sprzętu, lecz to nic nie dało. Dla niewtajemniczonych te kolumny mają bass reflex na froncie ( z przodu). Proszę o pomoc i przemyślane posty.

Pozdro

Niekoniecznie znam się na akustyce, ale umieściłeś kolumny "pudełku" w postaci szafki i w efekcie dudni. Myślę, że potrzebują trochę przestrzeni wokół siebie.

Polecam zaznajomić się z tematami działu "Akustyka", tam mądrzejsi ode mnie i doświadczeni ludzie wiele wyjaśniają, z podstaw zagadnienia również.

Dudni, bo:

1) Kolumny stoją na złym podłożu. Takie biurko-szafka to tylko źródło kolejnych, niepożądanych rezonansów.

2) Kolumny są fatalnie ustawione w rogu pokoju. Odsuń je od ścian, ustaw [możliwie] symetrycznie względem ścian pomieszczenia.

3) Podkładki pod kolumny niewiele [nic] nie dadzą. Jeżeli chcesz mieć dobry dźwięk, to musisz inaczej poustawiać meble i głośniki w pokoju. Jeżeli masz gołe ściany, to też nad tym popracuj. Inaczej pozostaje kupno słuchawek. ;)

Spróbuj przestawić prawą kolumnę na szafkę po prawej - wtedy miejsce odsłuchowe będziesz miał na łóźku.

Spróbuj prowizorycznie chociaż dociążyć kolumny kładąc na nich książki lub coś ciężkiego. Może trochę pomóc. Dudnienie bierze sie pewnie z tego, że biurko albo wpada w drgania albo działa wręcz jak pudło rezonansowe.

Spróbuj zidentyfikować problem: postaw kolumny na czymś miękkim, np. kocu i zobacz, czy coś się zmienia. Trzeba znaleźć przyczynę by ją zwalczyć.

Powrót po dłuższej przerwie...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.