Skocz do zawartości
IGNORED

analog i muza pmcompa


pmcomp

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Poluję na "Pamiętnik..". Pendereckiego.

Gdyby ktoś coś, to proszę o info.

 

Chyba raczej na "Rękopis..." : ) Mnie też cena zamordowała. Szkoda, że nie wytłoczyli więcej, a może nie myśleli, że tylu będzie chętnych i teraz ot, masz babo... biały kruk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś będę z tym żył :).

Jeszcze raz dziękuję za cenne uwagi.

 

Pozdro

 

Oby jak najdłużej.

Masz go na miejscu niech poprawia babola za free.

 

 

A my dzisiaj z miniabyrem jedziemy do Rogalowa posłuchać "korników".

 

Zdamy relację jak było.

 

Pozdro

 

Ale skansen-kurde.

Po co tam byliście?........bo jak powiesz,zeby posłuchać muzy to nie uwierzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skansen-kurde.

Po co tam byliście?........bo jak powiesz,zeby posłuchać muzy to nie uwierzę.

 

To też. Tym razem zabrałem swoje master tape'y. Warto było, korniki z analogu grają wybornie. Nawet bez sluchania bylo warto pojechac. Wojtek Czern jest osobowością, którą warto poznać, której warto słuchać i od której warto się uczyć. A słuchanie jego rozmowy z miniabyrem to sama przyjemność.

Poza tym pojechalismy zabrać wzmaki B&K do testów z Goodmansami. Kolumny własnie dzisiaj rano przyjechały. Słucham, nie jest dobrze, bas wsiąkł :(. Wieczorem coś napiszę.

 

Oby jak najdłużej.

Masz go na miejscu niech poprawia babola za free.

 

Wygląda na to, że wróci do właściciela. Mój Weiss jest jednak lepszy pomimo braku lampowego stopnia wyjściowego. Za DACiem lamp ci u mnie dostatek :)

 

Pozdro

 

Piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej na "Rękopis..." : ) Mnie też cena zamordowała. Szkoda, że nie wytłoczyli więcej, a może nie myśleli, że tylu będzie chętnych i teraz ot, masz babo... biały kruk.

 

Dziękuję za sprostowanie, ostatnio przedawkowałem Pamiętniki z wakacji ;):))))

A tak poważnie, ta płyta stała się kultowa chyba głównie za sprawą nazwiska kompozytora.

Dla mnie referencją OBUH-a jest Ashkhabad Girl Jerzego Miliana. Warto odpalić komuś, kto uważa, że winyl nie brzmi czysto i dynamicznie...

Można "zabić" delikwenta.

 

pmcomp,

no i po co się pchałeś do Rogalowa, nie wiesz, że królowa, znaczy się referencja jest tylko jedna? ;):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Ja przywiozłem do kolekcji Robotobibok - pozycję juz niedostępną,oraz Jerzego Miliana "Milianalia" i Magic Karpathians Projekt. Polecam jako pozycję obowiązkową Tomasza Budzyńskiego "Luna". Muzyka zaskakująco wręcz przebojową i fantastycznie wyprodukowana. Bałem się,że będzie mnie nachalnie pan Budzyński ewangelizował, ale tu spuścił z tonu i jest świetnie. Zastanawiam się, dlaczego ten materiał przepadł w mediach ,jest on zaskakująco przystępny dla tak zwanych mas.

No tak ,ale z drugiej strony to co mi się podoba tzw.masy omijają łukiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam świątecznie.

 

Wczoraj było pite i słuchane. Ale zanim o tym wcześniej było wiercone i dopasowywane. Oto efekt, dla przypomnienia to mój przyszły przełącznik wkładek wraz z transformatorami:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zdobycie sensownych przełączników i gałek do nich graniczy z cudem. Wreszcie zakupiłem na allegro szwajcarskie przełączniki ELMA, stan NOS. Niestety z ośką 4mm co spowodowało perturbacje z nabyciem gałek. Gałek jest mnóstwo, szczególnie z Chin, na średnicę 6mm. Zakupiłem fajne gałki "z epoki" jak na zdjęciu. BTW po zwymiarowaniu nawiercę jeszcze dziurki na LEDy. Wskaźnik gałki po przełączeniu pokazywać będzie odpowiedni LED. A Pan przełączniki na średnicę 6mm miał tylko dwa, a w moim projekcie potrzebne są trzy. Cos takiego jak to:

 

241901d1308912407-tab-v372-1-mic-pre-racking-help-elma-potentiometer-selector-switch-type_01.jpg

 

Co ciekawe sa to przełączniki bardzo wysokiej jakości i tylko na nich można zbudować przełącznik we/wy np. tak jak tu:

 

sw10.jpg

 

 

Ponieważ moje urządzenie ma być ałdjofilskie i hajendowe u mnie będzie na przekaźnikach. Switch ma słuzyć tylko do przełączania napięcia na cewki odpowiednich przekaźników.

 

Tyle o przełączniku, mam go zamiar zbudować w ten weekend.

 

przejdźmy do rzeczy ważniejszej, wczoraj przyjechały Goodmansy. Na początku był zonk bo jak zobaczyłem jak były zapakowane to w środku spodziewałem się pobitej porcelany. Niestety głosniki nie są w stanie superb jak opisywał sprzedawca. Obudowy bo o nich mówię mają uszkodzenia i wgniecenia, a jedna skrzynia sie nawet trochę rozkleja.

Po podłączeniu wygląda to tak:

 

deza.jpg

 

Oprócz tych kliku uszkodzen fornir jak na 50-o letnie kolumny jest we wspaniałym stanie, a grille wyglądają prześlicznie. Dlaczego teraz robią takie obrzydliwe czarne szmaty?

 

89gwz.jpg

 

Z tyłu terminale podłączeniowe jak od prodiża albo starego żelazka, musiałem dorobić prowizoryczną przejściówkę:

 

efo9.jpg

 

Jest tam też przyczyna moich kłopotów czyli ARU czyli port basowy. Czemu kłopotów? Bo nie ma basu !!!

Tzn. jest, robiłem próbki samplami częstotliwościowymi ale jest go za mało. Jest go za mało w moim pomieszczeniu. Być może wyszedłem z błędnego założenia, że jak Harbethy o praktycznie identycznej objętości graja wspaniale to i Goodmansy też zgrają. Błędne założenie. Wg, opisu producenta pasmo tych kolumn to 35-20000 Hz. Nie napisali tylko z jakim spadkiem. Moim zdaniem leci na pysk już od stu kilkudziesięciu herców. Za to napisali, że nadają się do mniejszych systemów cokolwiek autor miał na myśli. Rozmawiałem wczoraj z Wojtkiem Czernem z Rogalowa. Konkluzja jest następująca: przeznaczenie do małych pomieszczeń i zapewne umiejscowienie bliżej ściany tylnej.

 

No nic, muszę się zastanowić czy je sobie zostawię. Mogę je oddać ze względu na niezgodność z opisem oraz po prostu korzystając z prawa zwrotu przez 14 dni.

 

Teraz jak to gra.

Na początku, nie wiedząc że "nie ma basu" podłaczyłem do 10-o watowego Passa M w klasie A. 10-o watowego na 8 ohmach a te głosniki mają 16. Prądu więc Pass dostarczał jeszcze mniej. Nie zagrało. Potem podłaczyłem moje IDHOSy, dla przypomnienia 2 x 50W w klasie A. Nie zgrało. Stwierdziłę, że to pewnie "wina" 8-o ohmowej impedancji. No to potem podłączyłem przywiezione z Rogalowa, te już z wyjściem 16 ohm. Nie zagrało. To znaczy grało tylko do dupy, problemu z basem jeszcze nie zdiagnozowałem i nie nazwałem.

Na początku grałem z cyfry. I musze szczerze napisać, że te kolumny słabo grają z cyfry. Po podłaczeniu analogu stało się ... wow ... bez basu oczywiście.

 

Heavy metalu te głośniki nie zagrają. Bony M jeszcze nie wiem jak na nich zabrzmi, spróbuję.

Ale muza której słucham brzmi na nich po prostu fantastycznie ... bez basu :). No przesadzam, jak jest kontrabas to go słychać ale jest za cicho i trochę bezpłciowo.

 

Scena 3D po prostu bajka. Kolumny postawiłem od tak w miejsca Harbethów. I od razu znikły w pomieszczeniu. Cos niesamowitego. Z Harbethami trochę się najeździłem a i tak nie zawsze znikają, zalezy to od nagrania. Goodmansy znikają od razu.

 

No i ta barwa. Także bajka. Połączenie średnicy z górą i z dołem pierwszego lotu. BTW tym pokrętłem z tyłu można sobie doregulować poziom wysokich i wcale nie musi być na maxa. BTW góra w moich Harbethach jest gorsza bez dwóch zdań. Z ciekawości podłączę do nich w Święta stojący i kurzący się od lat subwoofer Mirage, konstrukcję bipolarną zamkniętą na dwóch małych driverach. On schodzi bardzo nisko i gra muzycznie a nie kinowo. Zobaczymy jaki będzie efekt.

 

No i na kolana powaliło mnie odtwarzanie ... mono. Po prostu mistrzostwo świata. Te głośniki robią z mono prawie stereo. Bąbel jest tak duży że strach. Dźwięk jest trochę wypchnięty do przodu i jest ogromne zróznicowanie w górę i na boki. To mono jaki słuchałem u Rogera w jego studio w porównaniu z tym to była porażka. Moje Harbethy też grają je inaczej. Mamy punkt dźwieku, po środku, a tutaj jest bąbel dźwieku. rewelacja.

Posłuchałem kilku płyt nagranych w latach 50-ych.

 

To wydanie z epoki, first press brzmi fantastycznie:

 

album_just_one_large.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

A przy tym spadłem z fotela, mam japońską reedycję:

 

Nat+King+Cole+-+Love+Is+The+Thing+-+Rainbow+Rim+-+LP+RECORD-409080.jpg

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Rewelacja, najlepsze mono jakie słyszałem.

 

Tutaj nie było już tak ach i och, oczywiście w porównaniu do poprzednich gdzie poprzeczka była ustawiona na maxa.

Ta płytę znam na pamięć i jednak wydanie stereo bije to mono na głowę:

 

Ella+Fitzgerald+%26+Count+Basie+-+Ella+And+Basie+EP+-+7%22+RECORD-481279.jpg

 

 

Frank+Sinatra+-+This+Is+Sinatra!+-+LP+RECORD-376598.jpg

 

Tyle testów z wczoraj.

Jesli zostawię te głośniki to na pewno dla mono. To jest po prostu mistrzostwo świata.

 

A odsłuch umilałem sobie tym ... i w niej niczego mi nie brakowało, wręcz przeciwnie :)

 

Glenmorangie_Nec_4c8c8d745e7dc.jpg

 

Pozdro

 

I jeszcze jedno. Finalnie przełączyłem się na IDHOSy. Z ich mocą nie ma absolutnie żadnego problemu z napędzeniem 16-o ohmowych głosników. Należy jedynie bardzo uważać na położenie wskaźnika gałki volume w przedwzmacniaczu :). Te Goodmansy maja 100dB skuteczności ale głosnik ma tylko 15W.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem bipolarny, zamknięty subwoofer Mirage BPS-150i, na czarny fortepian, coś takiego:

 

478615-rare_very_high_end_mirage_bps150i_bipolar_powered_subwoofer.jpg

 

478616-rare_very_high_end_mirage_bps150i_bipolar_powered_subwoofer.jpg

 

 

Na przeciwnych ściankach po jednym, małym 8" głosniku niskotonowym:

 

275042-mirage_bps_150i.jpg

 

 

Podłączenie tak na szybko bez specjalnego strojenia, na ucho.

 

No i jest bas.

 

Zaraz wpadnie miniabyr, posłuchamy.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś wytrwałym poszukiwaczem audiofilskiego "Grala", ale te ostatnie paczki są naprawdę hardcorowe z wyglądu. Sub na krótką chwilę pewnie pomoże, ale po jakimś czasie będziesz słyszał szycie basu z resztą pasma. Już same głośniki z różnych epok produkcji mogą się gryźć specyfiką generowanego dźwięku. Ale mam nadzieję, że jakoś uda Ci się to ogarnąć, bez większych kompromisów.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był miniabyr i stwierdził, że jego zdaniem głosniki są ... "uszkodzone". Albo sam głosnik albo coś w tej zintegrowanej zwrotnicy. Ża takie paczki z takiej objętości i 12" średnicy powinny dawać bas, a tu go nie ma. Nie będę ich rozbierać i robić dochodzenia, na szczęście zakupy na ebay przy płatności PayPalem sa ubezpieczone, kolumny wrócą skąd przyjechały, a kasa na moje konto.

Oprócz tego jak graja ich stan wizualny rózni się od opisu i zamieszczonych zdjęć więc sprawa jest ewidentna.

 

Trochę szkoda bo dźwiek jest wart grzechu. Już wiem, że współosiowe Goodmansy czy Tannoye z lat 60-ych ew. 70-ych to jest kierunek poszukiwań. Jeszcze przyjdzie odpowiedni czas i odpowiednie miejsce. Ta przepiekna barwa powoduje, że można się zakochać.

 

A rajcują mnie takie graty bo wtedy sprzet produkowali pasjonaci i prawdziwi inżynierowie a dzisiaj robią to księgowi. W tamtych latach robiono sprzęt pod lampe i pod analog, teraz pod cyfrę i tranzystor.

 

Jacku, one z wyglądu są po prostu piękne. W dobrym stylu. Ten subwoofer był tylko na próbe, nigdy nie przyszłoby mi do głowy zostawić takie rozwiązanie na stałe. To nie jest łatwe zszyć suba z kolumnami. Z moich doświadczeń wynika, że na jednych nagraniach może być OK, a na innych już nie i do końca życia musisz kręcić gałką poziomu albo częstotliwości odcięcia w subie.

 

Co nie zmienia faktu, że zakup i posłuchanie tych kolumn oraz Goodmansów w Rogalowie był niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem. BTW Wojtek ma jeszcze na strychu mniejszą wersję korników, jestem dalej zainteresowany.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do swojego rodzaju piękna starych konstrukcji mam możliwość przekonania się na cotygodniowych spotkaniach w KAIM-ie. Tam stoją prawie 40-letnie Klipsche. Skubane mają swój czar, ale masz jeszcze żonę po drodze do postawienia czegokolwiek w salonie.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w salonie nie stanęły "korniki" :(. Chyba wtedy poszukiwania Grala zostałyby zakończone ... rozwodem ... ??? A może ten dźwięk jest tego wart :) ???

A cenę 11 tys za taki dźwiek w komplecie ze wzmakami uważam za bardzo atrakcyjną.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Żona Piotra to anioł.Piszę to z całą odpowiedzialnością :-) .A z tymi kolumnami jest coś dziwnego bo gabaryty spore, a niskie pasmo jak by ktoś wykastrował tak od 200Hz w dół :-( . Aż się nie chcę wierzyć ,że jest to zamierzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SHL-ki strojone są bas refleksem, a te gościnne nie i może dlatego Harbethy lepiej wypadają w jednak dużym pomieszczeniu gospodarza. Te streńkie konstrukcje spełniały całkowicie inne potrzeby potencjalnego słuchacza. Dzisiaj nawet maleńkie monitorki napompują wielkie salony z dużą dozą sztuczności, ale napompują, bo takie są obecnie wymagania nabywcy. A ta konfrontacja pokazała uszkodzenie, niedopasowanie możliwości do kubatury pokoju, albo swoje prawdziwe często widealizowane przez piewców znakomitości dawnych konstrukcji oblicze. Nie wiem i zapewniam, że nie jestem przeciwnikiem takich powrotów ikon audio na salony.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w salonie nie stanęły "korniki" :(. Chyba wtedy poszukiwania Grala zostałyby zakończone ... rozwodem ... ??? A może ten dźwięk jest tego wart :) ???

A cenę 11 tys za taki dźwiek w komplecie ze wzmakami uważam za bardzo atrakcyjną.

 

Pozdro

 

Głuptasku.............nie bierz rozwodu!......... co Ty wyprawiasz!........lepiej jajka maluj ...........będziesz atrakcyjny.

Zerknij na pw.

Wesołego alleluja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, zobaczcie co dzisiaj wygrzebałem z netu, cudeńko, JBL Trimline C54 z 1962 roku:

 

2TR2.jpg

 

b.jpg

 

page13.jpg

 

page14.jpg

 

 

page32.jpg

 

Głośnik szerokopasmowy, pasmo 36-30000 Hz. Moc 20W, 8 Ohm.

Wymiar ok. 50 x 60 x 13 cm.

Tylko nigdzie nie znalazłem skuteczności niestety.

Do powieszenia na ścianie.

 

I nikt nie pisze jak gra takie cacuszko. A wcale nie jest drogie.

 

Ktoś sie spotkał z czymś takim? Strasznie mnie ciekawi jak takie coś gra.

 

Pozdro

 

 

EDIT: sieć mówi, że głośnik LE-8T H ma 93 dB.

 

 

Głuptasku.............nie bierz rozwodu!......... co Ty wyprawiasz!........lepiej jajka maluj ...........będziesz atrakcyjny.

Zerknij na pw.

Wesołego alleluja

 

jajek nie maluje ale ... mam umyte :).

 

Wesołego.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastąpił powrót do poprzedniego setupu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nic już nie będzie takie jak było. Z Harbethami gra to ładnie, nawet bardzo ładnie. Ale z głośnikami Goodmansa jest to coś, jest przepięknie, jest wspaniale. Jest z duszą i z pasją. A z Harbethami tylko albo aż dobrze i poprawnie. Ale herezja.

 

Wczoraj z moim seniorem, "z okazji Wielkiejnocy" słuchaliśmy trochę mono i stereo wydanego w Polsce w latach 60-ych. Np.

 

1270049732_front1.jpg

 

3438.jpg

 

300_300_productGfx_082d399392e951476e9f75612aadb74b.jpg

 

jerzy-polomski-daj-lp.jpg

 

114543325_1_644x461_irena-santor-piosenki-stare-jak-swiat-winyl-olsztyn.jpg

 

 

A ta ostatnia płyta wylądowała w koszy bo ... przy obracaniu nalesnika na druga stronę mi sie omskła.

 

bardzo dobrze zrealizowane wydania.

 

A wcześniej oparzyłem palucha robiąc mój przełącznik, nie lutownicą tylko lampą, stan na dziś jak poniżej:

 

3gw4.jpg

 

Przekaźniki na swoich miejscach. Część srebrnego okablowania dla dwóch wejść i jednego wyjścia. Dzisiaj odpalę finalnie dla dwóch wejśc i dla wdóch wyjść, bez transformatorów. Te fioletowe druciki na razie próbnie, nimi będzie lecieć 5V do wyzwalania odpowiednich przekaźników.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja ... powoli dochodzę do ładu i ostatecznego wyglądu mojego "króliczka".

 

Tak wygląda to na dziś:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na standach znowu stanęły Harbethy SHL5. Te grube węże to Transparent Audio MusicLink Super łaczące je z monosami IDHOS stojącymi pod półką za kanapą. Jest dostatecznie duzo miejsca na wentylację. BTW IDHOSy przejdą wkrótce ałdjofilska kurację wzmacniającą polegającą na modyfikacji zasilacza o elektrolity Mundorfa oraz głównej płyty z porządnymi rezystorami i kondensatorami od Mundorfa i Jensena. Aż strach się bać co z tego wyjdzie bo już dziś te wzmaki grają pysznie.

Monosy połączone są z pre Audio Research LS16 symetrycznymi kablami Transparent Audio MusicLink Super. Widoczne zmiany to ustawienie pre na DACu WLM, który musiał wylecieć z półki pod gramofonem. Transformator DACa siał mi po kablach od gramofonu do pre przez przełącznik, który stoi na LINNie Majik DS. A impulsowy zasilacz LINNa nie sieje wcale :). DAC podłaczony do pre także kablami Transparent Audio MusicLink Super tyle, że krótszymi. Identyczny kabel zastosowany jest do podłaczenia phono stage Klyne, na który stoi LINN i przełacznik wkładek/ramion. Na samym dole pod gramofonem stoi mój jedyny rezerwowy dawca sygnału z CD, drugi phono stage EAR 834p oraz wzmak słuchawkowy Skorpion HV-1. Na długiej półce po środku bateria magnetofonów i przełączników do nich. W rogu pokoju na prawo stoi jeszcze magnetofon Ampex F-44, a na komodzie na prawo od gramofonu wzmak Unison Research S6 i Mac Mini do ripowania winyli.

 

Tu małe zbliżenie:

 

bt6j.jpg

 

Za kanapa stoi na nieużywanym subwooferze wzmak Pass Aleph M. Czasami z niego korzystam.

 

A nad gramofonem wisi wspomniany przeze mnie w poprzednich wątkach winyl Ireny Santor :).

 

Plany na najbliższą przyszłość to dopieszczenie toru mono czyli dociążenie ramienia. Herr Konstruktor Zontek powinien uwinąć się z tym w przyszłym tygodniu.

 

 

Goodmansy AL 120 wracają do UK, a ja mam pomysła na albo Goodmansy z linią transmisyjną w mniejszej obudowie (ok. 60 cm szer. x 100 cm wys.) oparte na głośnikach Axiom 400 albo na prezentowane w tym wątku czterodrożne monitory JBL 4343 o podobnych wymiarach. Zobaczymy, która opcja zwycięży, JBL-e nie są tanie.

 

Czas pokaże.

 

BTW po zeszłotygodniowych bojach z Goodmansami i wpięciu ostatniego setu kabli TA czyli pre-wzmak strasznie rozjaśnił mi sie dźwięk. Wcale mi się nie podobało. Okazało się, że przy podłączaniu Goodmansów przepiąłem kable głośnikowe na odczepy 8 ohm. I to własnie było sprawcą rozjaśnienia. A ja wine zrzuciłem na kable TA. Na odczepach 4 ohm system gra zdecydowanie lepiej tzn. mi się bardziej podoba. Dźwięk jest zrównoważony i łączy cechy muzykalności i szczegółowości, pozostawiając przyjemność ze słuchania muzyki. Na odczepach 8 ohm zamiast słuchać i rozkoszować się zawartością tylko wierciłem się w fotelu. BTW impedancja Harbethów to 6-8 ohm więc teoretycznie 8 ohm powinno być OK. A w moim setupie nie jest.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dociążenia ramienia metodą słuchania, dociążania, odciążania, zmiany siły nacisku doszedłem do optymalnej wagi ... moim zdaniem oczywiście.

Musze dociążyć ramię o jakieś 10-15g, będzie szyna kolejowa :), a nacisk na wkładce to zalecane max. czyli 4.5g. Wtedy dźwięk dostaje najlepszego wypełnienia.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję posłusznie, że dzisiaj otworzyłem ... studio nagrań ... "DAC pmcomp's studio" :).

 

W moim studio niczego się nie nagrywa, ani na analogu ani na cyfrze. Nie ma żadnego mikrofonu. W studio się ... konwertuje. Z analogu na cyfrę czyli Digital Analog Conversion. Tak :).

 

Oto jak to wygląda:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sercem jest Apogee Duet 2 z we/wy na USB, taki:

 

Duet2_Hero_Wht-1030x578.jpg

 

apogee-duet2-1.jpg

 

Niestety nie można do niego "do końca" podpiąć ałdjofilskich kabelków:

 

apog_duet-2-bc.jpg?width=1100&height=800&scale=both

 

 

Tylko ta firmowa przejściówka, tu schemat I/O:

 

duet2-paneltour.jpg

Przetwornik ten pozwala na konwersję sygnałów analogowych na cyfrowe do 24bit/192kHz. Wspólpracuje tylko z Mac'kiem i iPadem ... bardzo dobrze, to mnie cieszy, nienawidzę Windy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mi słuzy jako urządzenie do ripowania winyli oraz taśm magnetofonowych (R2R i kaset). Aby to zrobić do tego urządzenia potrzebny jest kawałek softu. Korzystam z Vinyl Studio za ok. 40 USD albo EUR, nie pamietam. I napisze że wart jest każdego wydanego grosza. Testowałem ostatnio polecany nawet na tym forum soft Pure Vinyl, który kosztuje bagatela 279 USD. Nie podoba mi się. Vinyl Studio potrafi prawie to samo, a ... jest prostszy i intuicyjny w obsłudze. Niestety ma jedną wadę ... nie potrafi zapisywac biblioteki zrzutów z analogu na dyska sieciowych, jedynie na wbudowanym w Maca, na którym jest postawiony. Oto soft:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , BTW działa i na Win i na Mac OS.

 

padfile_screenshot.gif

 

47690.jpg

 

screen800x500.jpeg

 

Potrafi zapisywać natywnie bezstratnie i startnie. Docelowo potrafi nawet zapisywać w DSD o ile podamy mu materiał bezpośrednio z hardware'u. Jeśli po Apogee to dokona konwersji PCM-DSD.

Ja zapisuję materiał z przetwornika we FLAC 24/192. potem softem można dokonac obróbki np. usunąć trzaski, szumy, zmienić krzywe RIAA na inne itp. Wszystko macie opisane.

Potem dokonuję ostatecznego zapisu na format FLAC 24/96 do wykorzystania na moich urządzeniach cyfrowych.

 

Dzisiaj pobawiłem się z ripami z winyli i ... z taśm R2R. A z taśm robiłem to po raz pierwszy.

 

To moje screeny:

 

7tum.jpg

 

Z magnetofonu szpulowego jechałem bezpośrednio torem zbalansowanym po XLR do Apogee a potem po USB do mojego Maca Mini:

 

odp3.jpg

 

A za pomocnika dzisiaj służyło mi to, całkiem niezłe 11-o letnie winko od Obamy i Szwarcenegera, polecam:

 

j15u.jpg

 

Łyskacze nie mogły być dzisiaj robione bo ... nic by z końcowego materiału nie wyszło. A tak, obok kilku winyli Cyryla Stapletona zrobiłem dwie taśmy komercyjne 2CH, 7.5ips (19,05 cm/sek):

 

pwwbx.jpg

 

krfo.jpg

 

i dwie taśmy profesjonalne 2CH, 15ips (38 cm/sek):

 

cshw.jpg

 

rkl4.jpg

 

O prównaniu tej ostatniej taśmy (a w zasadzie dwóch) do winyla już kiedys pisałem. Winyl nawet na Zonteku i VdH Colibri w porównaniu do tasmy brzmi do dupy. teraz porównam do cyfrowego ripa. Az jestem ciekaw.

 

Tasmy komercyjne tez moge porównac do z nich cyfrowych ripów i do winyli. Wkrótce coś napiszę.

 

Ale była zabawa ... takich porównań wszystkim życzę.

 

Jak mi ktos powie gdzie i jak wystawić pliki demo to wystawię do porównania z CD, ripa z winyla i ripa z tasmy.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj studio nagraniowe działało dalej. Zrobiłem trzy taśmy komercyjne 2CH, 7.5ips:

 

dwa big bandy w znakomitych wykonaniach:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

tnuk.jpg

 

oraz mały jazzik na fortepian i basik:

 

r8fh.jpg

 

A potem naszło mnie na ripa z winyla. Pogrzebałem i ... padło na:

 

PhilCollins-FaceValue.jpeg

 

Płyta jest znakomicie nagrana. A wiecie, że ja nie lubię realizacji z lat 80-ych. Z tą płytą związane jest pewne moje wspomnienie. Rok 81 to "lata mojej młodości" i posiadania gramofony Bernard z MF-100 oczywiście oraz magnetofonu M2405:

 

73_1221311575.jpg

 

 

W tamtych czasach nagrywało się na taśmach Stilon Gorzów

 

2645f3818e1a730c.jpg

 

ale ... na 19,05 cm/sek czyli 7.5 ips.

 

Źródłem były płyty winylowe, które wypożyczaliśmy na spółkę z kumplami w ... wypożyczalni na Ursynowie na Marco Polo 1 u Artura Kamińskiego i Włodka Siekierzyckiego. To były czasy. Częstym gościem był tam John Porter.

I pozyczyliśmy raz tego Collinsa, wydanie Atlantic. Po wrzuceniu na talerz piasek jak cholera. Szybko wróciłem, autobusem i wymieniłem na Jugola, krzywego, ale przynajmniej nie piaszczył.

 

A teraz mam Collinsa jakiego chcę :), NM oczywiście.

 

BTW do ripowania winyli używam docisku oraz outeringu Kenwood DS-20:

 

$%28KGrHqJ,!qQFISOd9oCBBSL62-TDPg~~60_35.JPG

 

na macie TS-10:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

accessories30.JPG

 

Oryginalnego docisku Kenwood nie udało mi sie zdobyć więc używam tego:

 

AMILLSILENTOR.jpg

 

 

Samopoczucie wzrasta a krzywe kapelusze mi nie straszne :).

 

Pozdo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś miałby ochotę to własnie jest do kupienia zastaw Kenwooda, outering i docisk.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu przesiadki na monobloki na diabłach sprzedam swój Unison Research S6. Klasa A, SE, 2x35W, autobias, pilot zdalnego sterowania.

Modyfikacja czterech kondensatorów w torze sygnałowym na Mundorf Silver Gold Oil, oraz 6-u kondensatorów w katodach wykonana przez LINNART, spowodowała "zdjęcie koca".

Cena 5.800 zł z lampami sterującymi ECC82 EH i lampami mocy 6CA7 EH (grane ok. 100 godzin).

Na życzenie za dopłatą mozliwa sprzedaz z lampami ECC82 od Siemensa, Mullarda, GE i inne oraz mocy EL34 RFT idealnie dobrany sextet.

 

Oryginalne podwojne podło, instrukcja. Stan znakomity.

 

Zapraszam.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialo być pudło.

 

BTW ten wzmak wart jest kazdego Chinola, którego aby zagrał i tak trzeba modyfikować wymieniajac wszystkie kondy i rezystory, o lampach już nie wsponę.

 

Ale to tylko moje zdanie, a ja się przecież wcale nie znam.

 

Pozdro

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jeśli umka to czasem zagląda to Jacku dzieki za polecenie Armstronga. Wlasnie ripuję tego winyla. Zajebisty do testowania klocków. A szczególnie druga strona.

 

Satchmo+Plays+King+Oliver+LouisArmstrongSatchmoPlaysKin4.jpg

 

Pozdro

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ponieważ wciąż jestem chory na minitory JBL 4343 i grzebię w necie wpadłem na to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

$_57.JPG

 

 

$_57.JPG

 

Jak ktoś ma baaaaaardzo duże pomieszczenie to może być strzał w TO.

Ponieważ woofery mają po 12" łatwo obliczyć sobie wymiary.

Cena rewelacyjna, zapewne mogą zostać oddane za 2.000 EUR.

 

Ale wielkosc ponownie grozi rozwodem, z dwojga zlego wolalbym chyba kornikowe Goodmansy od Wojceka, tamte po renowacji przynajmniej robilyby za meble a te .... za naglosnienie dyskoteki czy klubu :).

 

A mozna je postawic pionowo albo poziomo ... jakby to robilo wielką roznicę.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Pmcomp, szacun za wytrwalosc i niekwestionowana "milosc" do tego nielatwego hobby. Pisze calkiem serio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na starość musi sprawiać przyjemność. Czas na panny już minął :), wódy też nie da rady w ilościach paletowych ... pozostała muzyka.

Wiem ... napiszecie rodzina, zdrowie, władza ... standard.

Piniądze ???

 

Do wydawania ... :)

 

Dzisiaj cały dzień nagrywam, potem ze stacjonarnego coś napiszę, różna muza. Z iPada, ktorego mam pod reką podczas sluchania nie da rady wklejac zdjec i filmow a obraz wart 1000 slow.

 

tak krotko ... znalazlem referencje winyla z lat 80-ych. Do niczego nie idzie sie przyczepic.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli umka to czasem zagląda to Jacku dzieki za polecenie Armstronga. Wlasnie ripuję tego winyla. Zajebisty do testowania klocków. A szczególnie druga strona.

 

 

Zagląda zagląda. Nabyłeś nowy krążek, czy to ten lekko zmęczony, który miałeś u mnie?

pozdr.

 

Ps. Swoją drogą, zawsze myślałem, że większe wrażenie na moich gościach robi Forcione, ale jesteś już drugą osobą. która podziwia to wydawnictwo. Jednak ja mam 12" - ego singla, na grubym winylu i 45 rpm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krążek ten sam. To jest trudna pozycja do zdobycia.

 

A wracając do dnia wczorajszego ... za oknem było pięć stopni co nie zachęcało do wizyt i spacerów. Otworzyłem więc swoje studio.

Ale najpierw trzeba było podgrzać atmosferę, tym razem dałem zarobić leśnikom a nie mafii gazowej:

 

lkur.jpg

 

 

Moje panie pojechały precz, miałem święty spokój ale żadnego wsparcia. Same grube nieroby:

 

0n6p.jpg

 

8rd8.jpg

 

vsi4.jpg

 

dfbf.jpg

 

32b7a.jpg

 

fkf7.jpg

 

0yt8.jpg

 

juh1.jpg

 

 

Opanowałem problem przydźwięku z komputera i innej maści impulsowych zasilaczy siejących po mojej sieci energetycznej, całe to tałatjstwo podłaczyłem do prostego kondycjonera, który dodatkowo ma oczojebny wyświetlacz:

 

sv1q.jpg

 

 

Żeby było przyjemniej przy "włączonym" kominku nalezy włączyć flaszeczkę, a jakże:

 

Glengoyne_15_1l.jpg

 

 

No i zabraliśmy się do roboty.

 

Na pierwszy ogień poszły płytki Pana o nazwisku Joe Loss. Ten Pan to historia brytyjskiej szkoły big bandów:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Joe+Loss+-+Plays+Glenn+Miller+-+Autographed+-+LP+RECORD-545078.jpg

 

Tu z innego winyla, też go oczywiście posiadam, ale prawie te same niesmiertelne standardy orkiestry Glenna Millera:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a potem coś z sal tanecznych:

 

0.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Resztę dopisze później bo w jednym poście nie można dodawać za duzo multimediów.

Dzisiaj słońce, jadę na wolumen, może zakupię trochę czarnych placków.

 

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.