Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny zamiast Tannoy M1


Thrudpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ponieważ za najsłabsze ogniowo w moim systemie (dość ubogim) uważam obecnie kolumny, doszedłem do wniosku że pora zacząć rozglądać się za nowymi. Obecnie w pokoju mamy jeszcze łóżeczko i śpi z nami mój mały synek więc nie mam za wiele okazji słuchać na kolumnach. Ale liczę, że w przeciągu pół roku malec będzie już spał w odrębnym pokoju i wtedy mógłbym zakupić nowy sprzęt. Poruszam ten temat już teraz bo wole mieć czas na śledzenie ofert i cen, by w momencie zakupu mieć już pełny obraz.

Na początek specyfikacja:

Kolumny TANNOY M1 – dobra średnica i góra, super stereofonia, niestety brak basu

Amplituner ONKYO 604e – jak dla mnie gra dobrze (przede wszystkim dość detalicznie)

Lampowy DIY - raczej na sprzedaż (gra trochę słabiej od ONKYO)

Gramofon Pioneer pl115 – jak dla mnie gra OK (ale bez szału)

DAC XONAR u7 – FLACi z komputera (jak na razie mi wystarcza)

Wzmacniacz słuchawkowy Felix AUDIO – ze słuchawkami Superlux HD 668 sprawuje się wyśmienicie (na tą chwile na tym zestawie głownie słucham muzyki)

 

Pokój 18m2 – rysunek poniżej

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Muzyka jaką słucham – głownie ROCK (od Deep Purple ,AC/DC, po Metallice i Slayera) ale również POP, SMOOTH JAZZ,

Jakich kolumn szukam – Detaliczna góra , średnica może być wycofana, bas bardzo mocny , nie musi być super szybki , ale nie może być dudniący (dlatego nie przepadam za bass reflexami)

Moje propozycję:

Za radą kolegi ERAZM2 zastanawiam się nad starymi kolumnami niemieckimi QUADRAL (Status, Tribun i z wyższej półki Wotan), lub firm ARCUS,T+A lub GRUNDIG. Zaletą tych kolumn jest niewątpliwie zamknięta obudowa z dużymi głośnikami niskotonowymi)

Inne kolumny które biore pod uwagę:

DALI 505

B&W 305

CASTLE KNIGHT 3 (wizualnie the best)

Niestety oprócz walorów odsłuchowych liczy się (głownie dla mojej małżonki) również wygląd.

 

A teraz najważniejsze budżet: na ta chwile mizerny nie przekracza 1000zł ale za pół roku może uda się dozbierać do 1500zł

Jak zawsze liczę na uwagi i opinie doświadczonych kolegów.

 

Z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ za najsłabsze ogniowo w moim systemie (dość ubogim) uważam obecnie kolumny, doszedłem do wniosku że pora zacząć rozglądać się za nowymi

Najsłabszym elementem w tym systemie jest umiejscowienie kolumn i miejsca odsłuchowego. M1 to kolumny o dość skromnych możliwościach, ale w takim ustawieniu nie są w stanie zaprezentować nawet tego co potrafią. Żadne inne kolumny zresztą też nie rozwiną tu skrzydeł.

Zacznij od poprawnego ustawienia bazy stereo, żeby dowiedzieć się jak właściwie gra ten twój system i dopiero w następnej kolejności przejdź do ewentualnych roszad sprzętowych.

 

Dobrym miejscem do postawienia kolumn będzie ta linia, która na rysunku przechodzi przez ławę z zachowaniem ok 50 cm odległosci od ścian bocznych, a sprzęt można postawić na komodzie. Oczywiście ława i ten mebel, na którym teraz stoi sprzęt tzrebaby pzresunąc tak, żeby nie przeszkadzały kolumnom, a kanapę ustawić bokiem do drzwi, mniej więcej na 2/3 długości pokoju licząc od linii kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M1 do 18m2? Są dużo za małe. Jeśli podoba Ci się ich gra, zdecydowanie więcej basu będzie w M2, M2,5 (oba modele podstawkowe) lub M3. Trochę podobnie kiedy grały kolumny Avance z serii Omega. Podstawkowe 501 sobie odpuść (mam takie, ale są klasy M1), ale podłogowe są OK. Może nie były tak rewelacyjne jak ich recenzje w prasie, ale porządne głośniki Vifa plus solidne dociążenie kolumn (są dosyć lekkie na te wymiary) dawało radę. Ze starszych kolumienek do rocka polecam Paradigmy serii Monitor. Może nie do końca audiofilskie, ale do rocka jak najbardziej. Do 1000zł to jeszcze B&W 601 i 602 - daruj sobie serię 3.

Poza tym przygotuj się jeszcze jednak do wymiany amplitunera. Duży to on jest, ale żeby był bas z kolumn, nawet dwudrożnych, to musi jeszcze być trochę wydajności prądowej (nie mylić z mocą).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej-wiecej coś w ten deseń:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zauważył słusznie kolega gonarek ustawienie kolumn nie jest zbyt dobre, niestety ze względów "rodzinnych" jakiekolwiek przemeblowanie nie jest możliwe. Stąd też szukam kolumn raczej niezbyt wrażliwych na ustawienie. Dlatego wolałbym unikać bas reflexu (szczególnie z tyłu obudowy).

 

Jara 356 - oTannoyach M3 również myslałem ale troche nie jestem pewien jak gra tam bas. Co do wymiany amplitunera - amplituner i M1 zamierzam zostawić sobie do kina domowego, ale w przyszłości chciałbym spróbować duetu : Feliks Audio jako przedwzmacniacz i dokupić (lub zamówić, zrobić) Gainclona jako końcówkę mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga, która byc może zawęzi jeszcze bardziej krąg poszukiwań, Muzyki będę słuchał raczej cicho więc kolumny muszą już grać dobrze przy cichym odsłuchu ( a tu akurat z Tannoyami jest średnio).

 

Co sądzicie więc o starych niemieckich konstrukcjach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jednak porządne słuchawki + jakiś przyzwoity DAC z wbudowanym pre słuchawkowym?

Przy takim ustawieniu pchanie się w kolumny to ślepa uliczka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki mam podłaczone do wzmacniacza lampowego (Feliks Audio) i jestem z tego duetu bardzo zadowolony. Nie mam poytrzeby coś ty zmieniać.

 

Niestety nie przepadam za długim słuchaniem na słuchawkach wole jednak na kolumnach.

 

 

Co sądzicie o kolumnach Grundig box 1500? Zamknięta konstrukcja z dużym głośnikiem basowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M1 do 18m2? Są dużo za małe. Jeśli podoba Ci się ich gra, zdecydowanie więcej basu będzie w M2, M2,5 (oba modele podstawkowe) lub M3. Trochę podobnie kiedy grały kolumny Avance z serii Omega. Podstawkowe 501 sobie odpuść (mam takie, ale są klasy M1), ale podłogowe są OK. Może nie były tak rewelacyjne jak ich recenzje w prasie, ale porządne głośniki Vifa plus solidne dociążenie kolumn (są dosyć lekkie na te wymiary) dawało radę. Ze starszych kolumienek do rocka polecam Paradigmy serii Monitor. Może nie do końca audiofilskie, ale do rocka jak najbardziej. Do 1000zł to jeszcze B&W 601 i 602 - daruj sobie serię 3.

Poza tym przygotuj się jeszcze jednak do wymiany amplitunera. Duży to on jest, ale żeby był bas z kolumn, nawet dwudrożnych, to musi jeszcze być trochę wydajności prądowej (nie mylić z mocą).

 

Czy Luxman L 190 zzagra lepiej niż mój amplituner ONKYO ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.