Skocz do zawartości
IGNORED

Problem z nagrywaniem płyt


Kędzior86

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim:

- jaka to dokładnie nagrywarka i czy ma możliwość sprawdzenia błędów C1 i C2

- jakie stosujesz płyty? Chodzi mi o nazwę producenta oraz o rodzaj zastosowanego podkładu (możesz sprawdzić tym programem) http://www.cdrinfo.pl/download/1191034429

a co to oznacza masz tutaj http://forum.cdrinfo.pl/f45/kto-zrobil-moja-plyte-id-nosnika-co-jest-i-jak-sprawdzic-55259/

- czy nagrywasz w trybie DAO (Disc At Once) czy TAO (Track At Once) - jeśli tym drugim to płytę możesz wyrzucić do kosza

- weź płytę i nagraj z większą prędkością np. x32 i sprawdź efekty. Dzisiaj wolniej nie oznacza lepiej i większość płyt znacznie lepiej wypala się w większymi prędkościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- weź płytę i nagraj z większą prędkością np. x32 i sprawdź efekty. Dzisiaj wolniej nie oznacza lepiej i większość płyt znacznie lepiej wypala się w większymi prędkościami.

 

Co jednak absolutnie nie oznacza, że należy palić z szybkością maksymalną! Co do samych płyt, to nie wiem, ale nie wykluczam, że im wolniej, tym lepiej. Natomiast nagrywarki mają swoje mechaniczne optimum i spowalnianie ich, można by rzec, wybija je z naturalnej płynności działania, ale jednak „przetaktowanie” jest znacznie bardziej szkodliwe i nie należy o tym zapominać!

 

Proszę bardzo, pierwszy z brzegu test KomputerŚwiata:

http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/nosniki-optyczne/2010/05/test-plyt-dvd-i-blu-ray/wersja-do-druku.aspx

 

„Płyta 1” — optymalna ilość błędów przy prędkości 8×. Przy zmniejszonej prędkości, 4× wzrost liczby błędów: 6-krotny! Niby tak, ale już przy prędkości 16× wzrost liczby błędów jest 21-krotny!!!

 

Czyli dla tej nagrywarki optimum leży w okolicach 8×-10×.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Ha, mała korekta do powyższego. :) Zapomniałem, że tu jest mowa o CD, a ja lata temu skończyłem z CD i dla mnie „wypalanie”, „płyta”, to już zawsze co najmniej DVD. :)

 

W ramach posypania głowy popiołem poszukałem tego mylącego przelicznika: 150 kB dla CD i 1350 kB dla DVD, co daje dziewięciokrotny mnożnik: 8×9 = 72, co chyba oznacza, że w praktyce trzeba dawać tyle, ile zniesie dana płyta CD? Pytanie tylko, czy maksymalna (oficjalna) prędkość płyty CD nie jest właśnie „przetaktowana” ponad miarę — odpowiednie testy na pewno były robione, więc to tylko kwestia poguglania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu w erze płyt CD-R faktycznie na wolniejszych prędkościach uzyskiwało się najlepsze rezultaty.

Ale było to jakieś 10 lat temu...

 

Obecnie zarówno nagrywarki jaki i płyty przystosowane są do większych prędkości.

Nie jest to regułą, ale przy wolniejszym zapisie np x8 płyta jest niejako "przepalana" a nie wypalana.

Z kolei na maksymalnych prędkościach też może być dużo błędów.

Miałem pakiet płyt, których optymalna prędkość nagrywania czyli najmniej błędów C1 było nie na x8, x16, x 32, a dokładnie 24x.

Z kolei inne płyty najlepiej paliły się na x16.

 

Ale...

 

Te same płyty, na innej nagrywarce paliły się najlepiej już z innymi prędkościami - nie x24 a x16.

 

Trzeba po prostu sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale...

 

Te same płyty, na innej nagrywarce paliły się najlepiej już z innymi prędkościami - nie x24 a x16.

 

Trzeba po prostu sprawdzać.

 

No tak, to jest zawsze komplet. Sam nie nagrywam CD, tym bardziej audio, wszystkie DVD palę z prędkością 8×, oczywiście z weryfikacją, zachowuję ścisły reżim czystości nagrywarki oraz wkładanych płyt (zawsze) i w rezultacie nie mam żadnych problemów z wypalaniem, ani z nagranym materiałem po latach.

 

Do tego, jako rezerwa bezpieczeństwa, tylko markowe nośniki i wypalanie w dwóch kopiach dwóch różnych producentów. A jak widzę, jaki syf ludzie potrafią wkładać do napędów, to myślę, że sami się proszą o kłopoty… :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim:

- jaka to dokładnie nagrywarka i czy ma możliwość sprawdzenia błędów C1 i C2

- jakie stosujesz płyty? Chodzi mi o nazwę producenta oraz o rodzaj zastosowanego podkładu (możesz sprawdzić tym programem) http://www.cdrinfo.pl/download/1191034429

a co to oznacza masz tutaj http://forum.cdrinfo.pl/f45/kto-zrobil-moja-plyte-id-nosnika-co-jest-i-jak-sprawdzic-55259/

- czy nagrywasz w trybie DAO (Disc At Once) czy TAO (Track At Once) - jeśli tym drugim to płytę możesz wyrzucić do kosza

- weź płytę i nagraj z większą prędkością np. x32 i sprawdź efekty. Dzisiaj wolniej nie oznacza lepiej i większość płyt znacznie lepiej wypala się w większymi prędkościami.

niedziala mi ten program ktory podałes plyty ktore stosuje to verbatim i sprawdzajach na neroinfotools producent to cmc magnetics

nagrywam DAO. Jeśli ktoś by chciał i (najlepiej bylby z okolic) to chetnie bym podeslal plytki do sprawdzenia czy u was tez jest z nimi problem.

Poprzednia nagrywarka to LG:GSA-H10N a obecna to Lite-On IHAS 124 E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszke mnei niebylo, natlok pracy;/

 

a wiec tak, odinstalowalem nero wyczyscilem wpisy rejestru i zainstalowalem nero12 i poki co pierwsza plyte wypalilo dobrze odtwarzacz czyta ja bezproblemu.

zobaczymy jak bedzie z nastepnymi.

 

nero cd speed pozniej zakladka disc quality, o taki test chodzilo czy inny ? podspodem wynik jaki wyszedl

 

 

 

płytka sony

http://zapodaj.net/24da75dddacb2.jpg.html

 

 

plytka omega

http://zapodaj.net/76c3e5d76eed0.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc widać jak na dłoni - płytka Sony wypaliła sie poprawnie - błedów C1 1882.

 

Natomiast Omega to dramat. Błędów C1 7802.

Można by na to spokojnie przymknąć oko, bo C1 są błędami korygowalnymi i tak naprawdę może być ich i sto tysięcy a płyta da się odtworzyć. Sam mam trochę takich płyt i działają do dzisiaj.

 

Natomiast błąd C2 to "dziura na wylot" w płycie. Tych miejsc żaden czytnik nie przeczyta i nie odtworzy. Laser je pomija i stąd trzaski.

Jeden taki błąd oznacza jedno "nieodczytywalne" miejsce na płycie. Ty ich masz 7543... Płyta do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zle przeczytales.

 

plytka omegi wypalila sie lepiej niz z sony,

 

ale i tak obie te plyty sa przycinane ten nowo nagranej tak niesprawdzalem.

 

No tak - teraz widzę. Otworzyłem screeny jeden po drugim i pewnie dlatego napisałem na odwrót.

 

Tej Sony to bym nawet nie wkładał do odtwarzacza.

 

Natomiast dobrze wypalona Omega dlaczego przycina - nie wiem. Płyta na pewno nie jest wadliwa pod względem wypalenia - to już wiesz. Pozostają jeszcze inne historie jak np:

 

- laser odtwarzacza nie współpracuje poprawnie akuratnie z tym rodzajem podkładu odbijającego światło, którego użytego do produkcji płyty. Dlatego wcześniej pisałem, że nie producent jest ważny tylko właśnie typ podkładu.

- płyta ma defekt produkcyjny jak np. niecentralne tłoczenie, a to może być przeszkodą nie do przejścia dla niektórych stacjonarnych odtwarzaczy

- brud na soczewce lasera

- laser się zwyczajnie kończy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.