Skocz do zawartości
IGNORED

Heco Disc Master D40 - Renowacja, potrzebna pomoc


Ready

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów,

 

Jest to mój bodajże pierwszy post na forum, choć czytam was od dawna :) Z racji zamiłowania do sprzętu z lat 70-tych, kupiłem do renowacji kolumny HECO DISC MASTER D40. W sieci informacji o nich jak na lekarstwo a niestety potrzebuję zregenerować przynajmniej jeden jeśli nie dwa głośniki wysokotonowe. Oprócz lokonicznego opisu na wszystkich driverach w postaci Dis. / 40 nie znalazłem nic z danych technicznych, a skrót ten zapewne odnosi się do modelu kolumn.

 

Tak wyglądają kolumny:

DSC_0548_1.jpg

 

tak wygląda sprawna kolumna w środku:

DSC_0469_1.jpg

DSC_0468_1.jpg

 

A tak uszkodzony wysokotonowiec w drugiej kolumnie:

DSC_0464_1.jpg

 

Ciekawostką nie zrozumiałą dla mnie jest to, że w uszkodzonej kolumnie gdzie z dwóch wysokotonowców był podłączony tylko jeden zwrotnica wygląda tak:

DSC_0508_1.jpg

 

a w zdrowej kolumnie, tak:

 

DSC_0474_1.jpg

 

Wszystkie 3 elektrolity mają takie same parametry czyli 4,7uF 250V, zakładam że brak jednego ma związek z uszkodzonym wysokotonowcem?

 

I teraz zasadnicze pytanie, czy któryś z kolegów potrafi rozpoznać co to za wysokotonowiec i wskazać jakieś parametry techniczne bądź gdzie szukać informacji?

Czy ewentualna naprawa go, może być kłopotliwa i kogo byście polecili do tego typu napraw?

 

Po zwrotnicy i driverach widać, że kolumny raczej do hi end'u nie należą :) ale mają porządne rozmiary 80cm wysokości, 36cm szerokości i 28cm głębokości. Dlatego chcę póki co zainwestować w odnowienie skrzyń, naprawę oryginalnych driverów i ich konserwację, niezbędny update zwrotnic być może wymianę tych elektrolitów na lepszej jakości o tych samych parametrach. Jeśli po tych zmianach zagrają przyzwoicie to je zostawię w spokoju i niech cieszą oko i ucho a jeśli wynik będzie średni, wówczas rozważam wymianę głośników, nowe zwrotnice i szukanie optymalnego setupa dla tych skrzynek.

 

Z chęcią posłucham innych rad co zrobić z tymi paczkami (poza wyrzuć na śmietnik :)), może nie bawić się w ratowanie oryginalnych głośników tylko od razu szukać bardziej nowoczesnych i bardziej wydajnych?

 

Niestety dopiero zaczynam przygodę z elektroniką vintage, więc nie dysponuję zestawem narzędzi aby posprawdzać choćby rezystancję głośników. Liczę na waszą wiedzę i doświadczenie :) oraz polecenie kogoś, kto rzetelnie i za niewygórowane pieniądze może reanimować uszkodzone głośniki.

 

Obiecuję założyć osobny wątek z przebiegu renowacji plus jakieś nagrania próbek dźwięku z przed renowacji i po renowacji :)

 

Z góry dziękuję za pomoc,

ready

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.