Jump to content
IGNORED

Heco Disc Master D40 - Renowacja, potrzebna pomoc

Ready

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów,

Jest to mój bodajże pierwszy post na forum, choć czytam was od dawna :) Z racji zamiłowania do sprzętu z lat 70-tych, kupiłem do renowacji kolumny HECO DISC MASTER D40. W sieci informacji o nich jak na lekarstwo a niestety potrzebuję zregenerować przynajmniej jeden jeśli nie dwa głośniki wysokotonowe. Oprócz lokonicznego opisu na wszystkich driverach w postaci Dis. / 40 nie znalazłem nic z danych technicznych, a skrót ten zapewne odnosi się do modelu kolumn.

Tak wyglądają kolumny:

DSC_0548_1.jpg

tak wygląda sprawna kolumna w środku:

DSC_0469_1.jpg

DSC_0468_1.jpg

A tak uszkodzony wysokotonowiec w drugiej kolumnie:

DSC_0464_1.jpg

Ciekawostką nie zrozumiałą dla mnie jest to, że w uszkodzonej kolumnie gdzie z dwóch wysokotonowców był podłączony tylko jeden zwrotnica wygląda tak:

DSC_0508_1.jpg

a w zdrowej kolumnie, tak:

DSC_0474_1.jpg

Wszystkie 3 elektrolity mają takie same parametry czyli 4,7uF 250V, zakładam że brak jednego ma związek z uszkodzonym wysokotonowcem?

I teraz zasadnicze pytanie, czy któryś z kolegów potrafi rozpoznać co to za wysokotonowiec i wskazać jakieś parametry techniczne bądź gdzie szukać informacji?

Czy ewentualna naprawa go, może być kłopotliwa i kogo byście polecili do tego typu napraw?

Po zwrotnicy i driverach widać, że kolumny raczej do hi end'u nie należą :) ale mają porządne rozmiary 80cm wysokości, 36cm szerokości i 28cm głębokości. Dlatego chcę póki co zainwestować w odnowienie skrzyń, naprawę oryginalnych driverów i ich konserwację, niezbędny update zwrotnic być może wymianę tych elektrolitów na lepszej jakości o tych samych parametrach. Jeśli po tych zmianach zagrają przyzwoicie to je zostawię w spokoju i niech cieszą oko i ucho a jeśli wynik będzie średni, wówczas rozważam wymianę głośników, nowe zwrotnice i szukanie optymalnego setupa dla tych skrzynek.

Z chęcią posłucham innych rad co zrobić z tymi paczkami (poza wyrzuć na śmietnik :)), może nie bawić się w ratowanie oryginalnych głośników tylko od razu szukać bardziej nowoczesnych i bardziej wydajnych?

Niestety dopiero zaczynam przygodę z elektroniką vintage, więc nie dysponuję zestawem narzędzi aby posprawdzać choćby rezystancję głośników. Liczę na waszą wiedzę i doświadczenie :) oraz polecenie kogoś, kto rzetelnie i za niewygórowane pieniądze może reanimować uszkodzone głośniki.

Obiecuję założyć osobny wątek z przebiegu renowacji plus jakieś nagrania próbek dźwięku z przed renowacji i po renowacji :)

Z góry dziękuję za pomoc,

ready

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.