Jump to content
IGNORED

Zniekształcenia w lewym kanale w przetworniku D/A


yayacek

Recommended Posts

Minidisc SONY MDS-JB930

Maszyna używana jest jak przetwornik D/A. Bez wkładania dyskietki wciska się klawisz REC i minidisc przechodzi w tryb przetwornika - poświadcza to napis D/A na wyświetlaczu i na wyjściu analogowym pojawia się sygnał.

 

Problem jest taki, że w lewym kanale słychać zniekształcenia - coś na kształt przesteru, smażenia, trzeszczenia. Słychać to jedynie na płytach z wysokim a nawet bardzo wysokim poziomem RMS. Owe zniekształcenie występuje tylko w szczytach sygnału lub w okolicach szczytów

Prawy kanał zachowuje się poprawnie - nic się w nim nie dzieje.

 

Ten minidisc posiada filtr kształtujący brzmienie. Są 4 typy: Standard, cośtam, cośtam i analog. Przełączenia dokonuje się klawiszem na płycie czołowej

 

Na trzech pierwszych filtrach puszczając na wejście cyfrowe w minidiscu 1 kHz, 0 dB lewy kanał zaczął smażyć, trzeszczeć. Prawy kanał OK.

Obniżając sygnał na wejściu o 0,9 dB trzeszczenie i smażenie znika

 

Na filtrze analog wystarczy obniżyć sygnał o 0,2 dB by smażenie i trzeszczenie zniknęło.

 

Problem tyczy tylko lewego kanału, na prawym wszystko niezależnie od ustawień filtra i poziomów wejściowych jest OK. Właściwie to mógłbym w ogóle nie grzebać w maszynie. Obniżenie sygnału na wejściu o kilka dziesiątych decybela nie wpływa na jakość dźwięku. Obniżenia poziomu dokonuje się na płycie czołowej minidisca za pomocą gałki cyfrowej. Ustawienia są zapamiętywane.

 

Niemniej jednak chciałbym zdiagnozować problem. Czy problem może leżeć w jakimś czipie/procesorze cyfrowym czy po prostu mógł paść jakiś opornik czy kondensator?

Gdzie i co wpierw badać? Wizualnie wszystko wydaje się być OK.

 

Dla zainteresowanych pełna serwisówka pod tym linkiem

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Link to comment
Share on other sites

Problem rozwiązany.

Dla zainteresowanych przedstawię zagadnienie.

Otóż winne było połączenie za pomocą małej wtyczki na płycie głównej łączące ową płytę ze wzmacniaczem słuchawkowym/wyjściem słuchawkowym. Po wypięciu wtyczki z płyty wyjście słuchawkowe jest oczywiście całkowicie głuche ale maszyna działa bezproblemowo, żadnych zniekształceń na wyjściu liniowym.

Na chłopski rozum ta wtyczka robiła jakieś przebicie/zwarcie i maszyna podawała na wyjście liniowe zniekształcony sygnał. Nie będę zgłębiał tematu bardziej, ponieważ wyjście słuchawkowe jest mi całkowicie zbędne.

 

Niniejszym temat uważam za zamknięty.

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.